Logotyp akcji "Movember"
Ewelina Sochacka

Trwa „Movember” – akcja zwiększająca świadomość na temat profilaktyki raka jądra i raka prostaty

Dlaczego w listopadzie mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy? Jest to coroczna akcja promująca wykonywanie przez panów badań profilaktycznych w kierunku raka jądra i raka prostaty. Jakie dokładnie badania można bezpłatnie wykonać w ramach kampanii „Movember”?

Co to jest „Movember”?

Termin „Movember” to kombinacja dwóch angielskich słów: moustache, czyli wąsy, oraz November – listopad (dlatego spolszczona nazwa to „Wąsopad”). Oznacza coroczną kampanię społeczną, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zdrowia mężczyzn, przede wszystkim podnoszenie poziomu wiedzy dotyczącej profilaktyki nowotworowej raka jądra oraz raka prostaty. Aby zwrócić uwagę na problem i zachęcić panów do wykonywania badań profilaktycznych, w listopadzie, czyli w miesiącu solidarności z pacjentami zmagającymi się z wymienionymi nowotworami, mężczyźni zapuszczają wąsy będące synonimem męskości. Efektem akcji ma być zwiększenie wykrywalności raka na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby i tym samym podniesienie szans na pełny powrót do zdrowia. „Movember” to okazja do rozmów na temat zdrowia intymnego mężczyzn, ale także sposobność do edukacji na ten temat.

Pomysłodawcami kampanii byli Australijczycy Travis Garone i Luke Slattery, którzy w 2003 roku założyli się ze swoimi przyjaciółmi o to, któremu z nich przez miesiąc uda się zapuścić dłuższe wąsy. Pieniądze z zakładu przekazano fundacji prowadzącej badania nad rakiem prostaty. Pomysł podchwycili mężczyźni na całym świecie. Dziś w akcji biorą udział panowie, w tym sportowcy, aktorzy czy politycy, na wszystkich kontynentach. W Polsce akcję „Movember” od 2014 roku organizuje Fundacja Kapitan Światełko (od 2022 roku kampania nosi nazwę „Mosznowładcy”).

Movember 2023 – bezpłatne badania prostaty i jąder

W ramach kampanii mężczyźni mogą bezpłatnie skorzystać z badań (ci w wieku 18-40 lat mają możliwość wykonania USG jąder, natomiast w wieku 40+ – badania stężenia PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego). Kalendarz badań w 2023 roku wygląda następująco:

 • 30 IX – Warszawa, Atrium Targówek,
 • 30 IX – Białystok, Atrium Biała,
 • 7 X – Wrocław, Galeria Dominikańska,
 • 14 X – Gdańsk, Galeria Przymorze,
 • 21 X – Plejada Bytom,
 • 28 X – Focus Bydgoszcz,
 • 28 X – Piła, Atrium Kasztanowa,
 • 4 XI – Galeria Katowicka,
 • 4 XI – Gorzów Wielkopolski, NoVa Park,
 • 18 XI – Kraków, Galeria Bronowice,
 • 18 XI – Szczecin, C.H. Galaxy,
 • 24+25 XI – Poznańskie Targi Piwne,
 • 25 XI – Zielona Góra, Focus Mall,
 • 2 XII – Warszawa, Atrium Promenada.

Powiązane produkty

Rak jądra i rak prostaty – profilaktyka

 1. Rak jądra – istotne jest przede wszystkim samobadanie jąder, czyli regularne sprawdzanie, czy nie występują ewentualne zgrubienia, zmiany w wyglądzie skóry lub guzki. Takie samobadanie najlepiej wykonywać po ciepłej kąpieli bądź prysznicu. Raz w roku warto także zrobić USG jąder, jest ono bezbolesne. Warto pamiętać, że rak jądra występuje głównie u pacjentów w wieku od 20. do 44. roku życia.
 2. Rak prostaty – pierwszy raz badanie poziomu PSA (antygenu swoistego dla prostaty, ang. prostate specific antigen) powinno się wykonać między 45. a 50. rokiem życia, a jeśli istnieją obciążenia – wcześniej, około 40. roku życia. W takim wieku mężczyźni powinni także rozpocząć odbywanie regularnych wizyt u urologa, który przeprowadza badanie per rectum. Co ważne, rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn, każdego roku z jego powodu umiera w Polsce około 6 tys. osób.
 1. Kampania Movember 2023 w Polsce. Zapuść wąsy!, [online] https://www.zwrotnikraka.pl/movember-wasopad-w-polsce-2017/ [dostęp:] 10.11.2023.
 2. Kampania Movember 2023 - Zmieniamy Oblicze Męskiego Zdrowia, [online] https://www.gov.pl/web/psse-pyrzyce/kampania-movember-2023---zmieniamy-oblicze-meskiego-zdrowia [dostęp:] 10.11.2023.
 3. Rozpoczął się Movember. Wąsy mają prowokować do dyskusji o zdrowiu intymnym mężczyzn, [online] https://www.pap.pl/aktualnosci/rozpoczal-sie-movember-wasy-maja-prowokowac-do-dyskusji-o-zdrowiu-intymnym-mezczyzn [dostęp:] 10.11.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij