USG jąder – jak wygląda badanie? Jak się do niego przygotować?
Agata Pikulska

USG jąder – jak wygląda badanie? Jak się do niego przygotować?

Wykonanie USG jąder pozwala ocenić zarówno stan jąder, najądrzy, jak i całej moszny. Jest bardzo pomocnym badaniem w sytuacji podejrzenia chorób jąder, takich jak żylaki powózka nasiennego, guz jądra, skręt i przyczepka jądra czy wodniaki. Ultrasonografia to metoda ogólnie dostępna, pozwalającą na szybką diagnozę niepokojących objawów męskiej strefy intymnej oraz na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak wygląda USG jąder i jak się do niego przygotować?

USG to bezpieczne i bezbolesne badanie, stanowiące metodę z wyboru w diagnostyce schorzeń jąder. Zazwyczaj w trakcie badania ultrasonograficznego lekarz oprócz jąder ocenia również najądrza oraz powrózek nasienny, znajdujące się w worku mosznowym. Główne wskazania do wykonania ultrasonografii to podejrzenie żylaków powrózka nasiennego oraz niepłodności, a także zmian nowotworowych jąder.

Jakie są wskazania do wykonania badania USG jąder?

Ultrasonografia to podstawowe badanie diagnostyczne większości stanów chorobowych jąder. Wskazania do wykonania USG to m.in. podejrzenie guzów jąder i przepuklin (mosznowej lub pachwinowej). Badanie ultrasonograficzne wykonuje się również przy podejrzeniu żylaków powrózka nasiennego (przez pacjentów czasami nazywanych żylakami jąder), a w przypadku ich potwierdzenia, do oceny ich stopnia zaawansowania i skuteczności leczenia. Badanie jest również przydatne w diagnostyce niepłodności – pozwala ono na ocenę dróg wyprowadzających nasienie, których schorzenia mogą być jej przyczyną. USG może wykryć również takie zmiany jak wodniaki, zapalenia jądra lub najądrza oraz skręt jądra (a właściwie skręt powrózka nasiennego). Badanie ultrasonograficzne wykonuje się również przy bólu jąder i podbrzusza, przy podejrzeniu niezstąpienia jąder, a także po urazach. Wskazaniem do badania jąder jest również wyraźna asymetria w ich wielkości.

Pod kontrolą USG można wykonać również biopsję, czyli zabieg polegający na nakłuciu igłą danego narządu, a następnie pobraniu próbki tkanki do badania. Biopsję jądra wykonuje się przy podejrzeniu raka jąder oraz w diagnostyce niepłodności.

Jak należy się przygotować do badania ultrasonograficznego jąder?

Badanie USG jąder nie wymaga przygotowania. Nie ma potrzeby depilacji (golenia) jąder przed badaniem USG. Warto jest założyć wygodne, łatwe do ściągnięcia spodnie i zabrać ze sobą zapasową bieliznę, na wypadek zabrudzenia jej żelem. Przeciwwskazaniem do wykonania badania USG jest otwarta rana w miejscu, które ma zostać zbadane. Odczuwanie przez pacjenta silnego bólu jąder również może być przeciwwskazaniem, ponieważ przykładanie głowicy aparatu może powodować jeszcze większy dyskomfort – przed rozpoczęciem ultrasonografii należy o tym fakcie poinformować lekarza.

Powiązane produkty

Jak wygląda USG jąder?

Podczas badania USG jąder pacjent najczęściej znajduje się w pozycji leżącej ze skrzyżowanymi nogami lub z wałkiem podłożonym pod mosznę, co pozwoli lekarzowi na dokładną ocenę badanej okolicy. W trakcie badania lekarz (urolog lub androlog) nałoży specjalny żel na głowicę aparatu, którą następnie będzie przesuwał po ciele pacjenta, co umożliwi uzyskanie obrazu. USG jąder trwa około kilkanaście minut, a opis badania pacjent otrzymuje zazwyczaj bezpośrednio po jego wykonaniu. USG nie wymaga podania znieczulenia, ponieważ jest bezbolesne.

USG jąder – jak interpretować wyniki badania?

W opisie badania USG lekarz poda informacje dotyczące m.in. wielkości i objętości obu jąder, a także ich położenia i unaczynienia. Określi również, czy jądra mają równe zarysy oraz czy między jądrem a błoną, która je otacza, znajduje się płyn. Jeśli w trakcie badania lekarz rozpozna jakieś schorzenie, wówczas informacja ta zostanie zawarta w opisie.

Na postawienie diagnozy składa się zaobserwowanie kilku nieprawidłowości – przykładowo, brak przepływu w tętnicach miąższu jądra może świadczyć o jego skręcie. Zmiany zapalne jądra lub najądrzy charakteryzują się ich powiększeniem, zwiększeniem ilości płynu między osłonkami, a także pogrubieniem osłonek jądra lub ścian moszny. W przypadku urazu, zmiany które można zaobserwować to przerwanie osłonek jądra oraz niejednorodne obszary w jądrze. Natomiast stwierdzenie obszarów okrągłych, z gładkimi ścianami świadczy o obecności torbieli na jądrze.

Gdzie można wykonać i ile kosztuje USG jąder?

USG jest badaniem powszechnie dostępnym, można je wykonać w szpitalu lub placówce diagnostycznej. Ponadto, ultrasonografia jest często wykonywana w ramach wizyty u lekarza. Badanie ultrasonograficzne jąder można wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia w NFZ – konieczne jest wtedy skierowanie od lekarza. Skierowanie na badanie jąder wykonywane prywatnie nie jest wymagane. Cena USG jąder mieści się zazwyczaj w przedziale 100–180 zł.

Samobadanie jąder – jak to zrobić?

Samobadanie jest również istotne w profilaktyce raka jąder, ponieważ może pozwolić na wczesne wyczucie guza, co zwiększy szansę pacjenta na wyleczenie. Ważne jest, aby badanie przeprowadzać regularnie (najlepiej raz w miesiącu). Samobadanie polega na badaniu palpacyjnym jąder. Najlepiej jest wykonać je zaraz po gorącej kąpieli lub prysznicu, aby mięśnie były rozluźnione. Należy chwycić jedno jądro za pomocą obu dłoni, a następnie delikatnie obracać je między kciukiem a resztą palców. Potem powtórzyć to samo z drugim jądrem. W przypadku wyczucia guzka na jądrze lub wystąpienia bólu jądra przy dotyku, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, urologiem lub andrologiem.

  1. J. F. Tyloch i in., Standards for scrotal ultrasonography, „Journal of Ultrasonography”, nr 16 2016.
  2. M. Studniarek i in., Scrotal imaging, „Journal of Ultrasonography”, nr 15 2015.
  3. W. Rogowski, Męskie nowotwory – rak stercza, rak jądra. Co każdy mężczyzna powinien o nich wiedzieć, „Głos pacjenta onkologicznego”, nr 4 (27) 2017.
  4. B. Pruszyński, Diagnostyka obrazowa: podstawy teoretyczne i metodyka badań, Warszawa 2013.
  5. B. Pruszyński i in., Radiologia: diagnostyka obrazowa, RTG, TK, USG i MR, Warszawa 2014.
  6. A. Cieszanowski, Diagnostyka obrazowa. Układ moczowo-płciowy, gruczoł piersiowy i gruczoły wewnętrznego wydzielania. Warszawa 2014.
  7. E. Oszukowska i in., Chirurgia w andrologii, „Chirurgia Polska” 8 (3) 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij