Wodniak jądra u dorosłych i dzieci – objawy, leczenie, operacja
Michał Posmykiewicz

Wodniak jądra u dorosłych i dzieci – objawy, leczenie, operacja

Jądro to parzysta męska gonada, która mieści się u człowieka w worku mosznowym. Jądra powstają w życiu płodowym człowieka pod wpływem działania czynnika determinującego rozwój jader. Należy pamiętać o tym, że jądra wchodzą w skład tak naprawdę dwóch układów w organizmie człowieka: są one bowiem składnikiem zarówno układu rozrodczego, jak również układu endokrynnego.

Jako składnik układu rozrodczego jądra są odpowiedzialne za produkcje plemników, czyli za proces spermatogenezy. Jako składnik układu endokrynnego jądra odpowiedzialne są przede wszystkim za produkcje męskich hormonów płciowych, czyli androgenów, w tym głównie za produkcje testosteronu. Jądra umieszczone są w worku mosznowym poza obrębem ciała, bowiem spermatogeneza, która w nich się odbywa, lepiej zachodzi w temperaturze niższej niż 37 st. C, a taka temperatura panuje przecież wewnątrz ciała. Wewnątrz jader mieszczą się kanaliki nasienne kręte, które przechodzą w kanaliki nasienne proste tworzące sieć jądra. Z kanalików nasiennych prostych wychodzą przewody wyprowadzające, prowadzące do najądrza, a następnie do nasieniowodu i dalej do przewodu wytryskowego, który jest połączony z cewką moczową, przez którą, w czasie ejakulacji, plemniki wydostają się na zewnątrz. Zazwyczaj przeciętna objętość jąder wynosi około 18 cm3, jedno jądro zwykle też wisi niżej od drugiego (zwykle jest to jądro lewe), co ma związek z różnicą w strukturach naczyniowych po stronie prawej i lewej. 

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do różnych chorób jąder. Jednym z problemów dotyczących jądra jest wodniak jądra. 

Czym jest wodniak jądra?

Wodniak jądra (inna nazwa to hydrocele) jest to pewnego rodzaju torbiel, czyli inaczej mówiąc owalny twór wypełniony płynem, który otoczony jest osłonkami.

Wodniak powstaje na skutek nieprawidłowego zstępowania jąder do moszny, a ściśle mówiąc na skutek niezarośnięcia się wyrostka pochwowego, będącego fragmentem otrzewnej, który powinien się zasklepić, po zstąpieniu jądra

Jakie są objawy wodniaka jądra?

Zazwyczaj głównym objawem obecności wodniaka jądra jest powiększenie się wymiarów worka mosznowego po jednej stronie, zazwyczaj dotyczy to strony prawej.

Bardzo rzadko wodniaki występują obustronnie. W sytuacji, kiedy dojdzie do rozwoju wodniaka jądra, jądro jest powiększone, ale skóra wokół wodniaka nie jest ani zaczerwieniona, ani nadmiernie ucieplona, ani bolesna. Wodniak jądra zazwyczaj też nie jest w ogóle bolesny, jak również zwykle w żaden sposób nie upośledza on oddawania moczu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których jeśli wodniak osiągnie naprawdę duże rozmiary, co może doprowadzać do ucisku jądra i wywoływać jego bolesność, zwłaszcza przy uprawianiu różnego rodzaju sportów. 

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny powstawania wodniaka jądra?

W przypadku dzieci wodniak jądra ma zazwyczaj charakter wrodzony. Zdarza się, że wodniak jądra u noworodka jest obecny od razu po porodzie, czasami jednak może on się rozwiązać dopiero po kilku dniach. U nastolatków i dorosłych mężczyzn zwykle ma charakter nabyty. 

Jakie są najczęstsze przyczyny wodniaka jądra u dorosłych? 

Wodniak jądra u dorosłych powstaje zwykle na skutek operacji żylaków powrózka nasiennego. Wodniak jądra u dorosłych może też powstać w przebiegu zapalenia jąder czy też zapalenia najądrzy, do jego powstania może też przyczynić się operacja przepukliny pachwinowej, uraz jądra czy też obecność nowotworu jądra. 

W jaki sposób stawia się rozpoznanie wodniaka jądra?

Najprostszą metodą wstępnego rozpoznania wodniaka jądra, zarówno u noworodka, jaka i u człowieka dorosłego, jest oświetlenie skóry moszny latarką. Jesli rzeczywiscie u pacjenta obecny jest wodniak jądra, to wtedy lekarz świecąc na skóre moszny latarką po jednej stronie, zobaczy też światło latarki po drugiej stronie moszny.

Krótko mówiąc - w przypadku wodniaka jądra światło latarki „przechodzi” przez mosznę „na wylot”, co odróżnia wodniaka jądra od zmian litych, np. przepukliny worka mosznowego czy też guza jądra. Wtedy bowiem światło nie przenika nad drugą stronę moszny.

Aby potwierdzić wstępną diagnozę, należy następnie wykonać usg jader, które już ze stuprocentową pewnością potwierdzi pierwotne rozpoznanie. 

Jak leczy się wodniaka jądra?

Leczenie wodniaka jądra uzależnione jest od tego czy jest to wodniak wrodzony czy nabyty oraz od tego czy obecny jest on u noworodka czy u dorosłego mężczyzny. W przypadku wodniaka u noworodka, dziecko poddawane jest kilkumiesięcznej obserwacji, w czasie której rodzice muszą stawiać się z maluchem na regularne kontrole w poradni chirurgicznej. Lekarz w czasie tych kontroli będzie oceniał czy wodniak ulega zmniejszeniu, bowiem w przypadku dzieci zdecydowanie większa cześć wodniaków jądra ulega samoistnemu wchłonięciu do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Jeśli jednak wodniak u dziecka nie zmniejsza się lub jeśli zaczyna wręcz zwiększać swoje rozmiary, wtedy jest to sygnał, że dziecko będzie musiało zostać poddane operacji wodniaka jądra.

W przypadku wodniaków nabytych, u dorosłych mężczyzn, zachodzi potrzeba operacji wodniaka jądra. Po wykonaniu operacji wodniaka jądra pacjent nie musi przebywać przez długi okres w szpitalu, jednak po opuszczeniu jego murów musi pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim po operacji wodniaka jądra, w ciągu kilku tygodni od zabiegu, mężczyzna musi prowadzić oszczędzający tryb życia, bowiem w tym czasie może być obecny obrzęk i bolesność moszny. Mężczyzna zatem musi koniecznie unikać noszenia obcisłej bielizny, jak również musi wystrzegać się wysiłku fizycznego. Dzięki temu dolegliwości bólowe oraz obrzęk moszny będzie zdecydowanie szybciej ustępował. Po około tygodniu od operacji mężczyzna powinien zgłosić się na kontrole do poradni chirurgicznej, aby lekarz mógł ocenić czy wszystko goi się prawidłowo i czy na pewno nie ma żadnego powodu do niepokoju. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl