Lawenda może zaburzać gospodarkę hormonalną
Katarzyna Szulik

Lawenda może zaburzać gospodarkę hormonalną

Najnowsze badania naukowe ujawnione podczas dorocznego zjazdu The Endocrine Society przyniosły nowe fakty na temat działania lawendy, a konkretnie olejku eterycznego na jej bazie. Zdaniem badaczy zawiera ona związki endokrynnie czynne, które wywołują ginekomastię u chłopców.

Ginekomastia, czyli przerost gruczołu sutkowego u chłopców to schorzenie występujące bardzo rzadko, które jest zaburzeniem okresu dojrzewania. Biorąc jednak pod uwagę powszechność stosowania olejku lawendowego, obecnego w wielu kosmetykach i detergentach, jego właściwości mogą wzmagać skalę zaburzeń hormonalnych i nasilać zjawisko ginekomastii. 

Endokrynne związki

We wspomnianych badaniach podobnie wnioski dotyczyły również olejku z drzewa herbacianego. Oba ich rodzaje były analizowane pod kątem obecnych w nich związków, które następnie aplikowano do komórek nowotworowych. W ten sposób badacze zamierzali sprawdzić, czy wywołają one zmiany w obrębie receptorów genów estrogenowych i androgenowych. Okazało się, że każdy z kilkunastu badanych związków wykazywał aktywność endokrynną, którą można powiązać z ginekomastią u chłopców. 

Naukowcy potwierdzili endokrynną aktywność związków zawartych w olejkach z lawendy i drzewa herbacianego. Te sam substancje występują jednak także w ponad 60 innych olejkach. W świetle tego odkrycia wymagają one dalszego zbadania.

Czym jest ginekomastia?

Występowanie ginekomastii łączy się przede wszystkim z zaburzeniami hormonalnymi, konkretnie z nadmiarem prolaktyny, która u kobiet umożliwia laktację. Równie popularne jest jednak przekonanie, że jej przyczyny leżą w nadmiernej ilości estrogenów w organizmie mężczyzn, która może wystąpić między innymi na skutek farmakoterapii. Obniżenie lub zahamowanie syntezy testosteronu, które skutkuje nadmiarem estrogenu, może być skutkiem ubocznym przyjmowania części leków przeciwnowotworowych, moczopędnych, przeciwgrzybicznych bądź obniżających ciśnienie. Leczenie ginekomastii następuje równolegle ze schorzeniem, które ją wywołuje, bądź na drodze terapii hormonalnej. Przerost gruczołu sutkowego nie jest groźny dla zdrowia, ale wywołuje dyskomfort, zwłaszcza gdy jest on wyraźny. 

Powiązane produkty

Lawenda na wszelkie bolączki

Olejek lawendowy posiada właściwości lecznicze, przydatne w terapii między innymi łuszczycy i trądziku, co łączy się z jego szerokim zastosowaniem kosmetycznym. Przez wzgląd na silne właściwości antyoksydacyjne, jest częstym składnikiem preparatów dla skóry dojrzałej. Dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu wspomaga gojenie ran, oparzeń słonecznych i obrzęków. Lawenda w kosmetykach do pielęgnacji ciała pomaga walczyć z cellulitem i redukować potliwość, z kolei stosowana na włosy pobudza ich wzrost, reguluje prace gruczołów łojowych i wspomaga leczenie łupieżu. Olejek lawendowy znajduje zastosowanie także w aromaterapii, jako środek ułatwiający zasypianie, obniżający tętno i ciśnienie krwi. Olejek lawendowy stosowany podczas masażu łagodzi reumatyczne bóle stawów i mięśni.

Napary i suplementy z liśćmi i kwiatami lawendy są pomocne w dolegliwościach układu pokarmowego – przyspieszają trawienie, łagodzą wzdęcia i wpływają pozytywnie na perystaltykę jelit. Lawendowe napary łagodzą bóle miesiączkowe i bóle brzucha, a także napięciowe bóle głowy i migrenę

W trwającym okresie grypy i przeziębień warto stosować lawendę z myślą o zwalczaniu infekcji. Płukanki lawendowe pozwalają zwalczyć bakterie wywołujące ból gardła, a lawendowe inhalacje łagodzą objawy zapalenia gardła, zatok, migdałków i oskrzeli. Warto również pamiętać o niej przy okazji infekcji pęcherza moczowego – picie naparu z lawendy ma również działanie moczopędne. 

Źródło: PAP nauka w Polsce, Poradnik Zdrowie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl