Żylaki powrózka nasiennego – objawy i leczenie
Michał Posmykiewicz

Żylaki powrózka nasiennego – objawy i leczenie

Powrózek nasienny jest anatomiczną strukturą, która przebiega przez kanał pachwinowy do moszny. W skład powrózka nasiennego wchodzi nasieniowód, jak również mięsień dźwigacz jądra, tętnica jądrowa, żylny splot wiciowaty, naczynia krwionośne zaopatrujące mięsień dźwigacz jądra oraz gałąź płciowa nerwu płciowo-udowego. Powrózek nasienny może być przez lekarza badany przez skórę, a jego grubość odpowiada mniej więcej grubości małego palca.

Czym są żylaki powrózka nasiennego? Jak często występują? 

Żylaki powrózka nasiennego to nic innego, jak patologiczne poszerzenie się naczyń żylnych, które wchodzą w skład żylnego splotu wiciowatego w powrózku nasiennym. Szacuje się, że żylaki powrózka nasiennego są obecne u około 10-20% mężczyzn, a ilość ta wzrasta u mężczyzn, którzy mają problemy z płodnością. Około 90% żylaków powrózka nasiennego występuje po stronie lewej, co ma związek z inną długością, przebiegiem i miejscem ujścia żyły jądrowej lewej. 

Jakie są przyczyny żylaków powrózka nasiennego?

Podstawową przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego jest wzrost ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach żylnych powrózka nasiennego. Na skutek zbyt wysokiego ciśnienia dochodzi do zwiększonego nacisku przepływającej przez naczynia krwi na ściany naczyń splotu żylnego wiciowatego, co z kolei doprowadza do poszerzenia, wydłużenia i poskręcania się żył. Na skutek zmian w budowie żył splotu wiciowatego dochodzi właśnie do powstania żylaków powrózka nasiennego.

Ponadto jedną z przyczyn powstawania żylaków powrózka nasiennego, może też być dysfunkcja zastawek czy też wrodzone choroby tkanki łącznej. Zdarza się, że za rozwój żylaków powrózka nasiennego odpowiedzialna jest też zakrzepica żylna, krążenie oboczne oraz zewnętrzny ucisk na żyły spowodowany miedzy innymi guzem.  

Powiązane produkty

W jaki sposób można podzielić żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej grupy zaliczane są żylaki powrózka nasiennego, które są bardzo małe i trudno je wyczuć w czasie badania palpacyjnego w gabinecie lekarskim. Czasami ujawniają się one w pozycji stojącej, zwłaszcza w czasie napinania mięśni brzucha. Drugą grupą żylaków powrózka nasiennego są żylaki większe, które bez większych problemów można stwierdzić w czasie badania palpacyjnego.

Zwykle też są jeszcze mało widoczne gołym okiem, powiększają się w pozycji stojącej. Do trzeciej zaś grupy zalicza się żylaki powrózka nasiennego, które są bardzo duże. Te żylaki widać od razu, bez względu na pozycje, jaką przyjmuje pacjent i bez konieczności napinania mięśni brzucha. 

Jakie są objawy żylaków powrózka nasiennego?

Zazwyczaj u znacznej większości mężczyzn żylaki powrózka nasiennego nie dają w ogóle żadnych objawów i są one wykrywane zwykle przypadkiem w czasie badania urologicznego lub też wykonywania usg jader. Czasami zdarza się, że w sytuacji, kiedy żylaki powrózka nasiennego są już dość mocno zaawansowane, mężczyźni zaczynają zgłaszać uczucie dyskomfortu, ciężaru i bólu w okolicy moszny lub pachwiny. Dolegliwości te zazwyczaj nasilają się w czasie długotrwałego stania lub długotrwałego chodzenia, mogą też zwiększać się w czasie wzwodu członka, jak również z pozycji leżącej.

Mężczyźni, u których doszło do powstania żylaków powrózka nasiennego, zgłaszają  też nadmierne ucieplenie moszny, czasami opisują również uczucie "palenia" w jądrach. Zdarza się, że sami stwierdzają u siebie "guzki" w jądrach, co jest powodem zgłoszenia się ich do poradni urologicznej.

Powodem zgłaszania się do lekarza urologa jest również niepłodność. Wiele par, starając się o dziecko, po nieudanych próbach poczęcia, zaczyna się diagnozować. Często okazuje się, że przyczyną problemów są żylaki powrózka nasiennego, które zaburzają płodność mężczyzny. Można zatem śmiało stwierdzić, że jednym z objawów żylaków powrózka nasiennego jest też męska niepłodność. 

W jaki sposób stawia się rozpoznanie żylaków powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego lekarz urolog rozpoznaje po palapacyjnym badaniu pacjenta. Nie zawsze jednak w początkowej fazie ich rozwoju lekarz jest w stanie je wyczuć, dlatego też zazwyczaj konieczne jest również wykonanie badania usg. Badanie usg wykonuje się też celem weryfikacji wcześniej postawionej diagnozy w sytuacji, jeśli lekarz był jednak w stanie na podstawie badania palpacyjnego wyczuć żylaki powrózka nasiennego. Badanie usg umożliwia zatem postawienie ostatecznej diagnozy.

Po stwierdzeniu u mężczyzny żylaków powrózka nasiennego lekarz zwykle też zleca badanie nasienia, aby stwierdzić czy obecność żylaków powrózka nasiennego nie wpływa w jakimś stopniu na płodność pacjenta. 

Jak leczy się żylaki powrózka nasiennego?

Leczenie żylaków powrózka nasiennego nie od razu musi wiązać się z operacją. Zdarza się, że lekarz urolog decyduje się na embolizację żylaków powrózka nasiennego. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do zmienionego żylakowato naczynia, przez niewielkie nacięcie w pachwinie, materiału embolizacyjnego, który doprowadza do zamknięcia światła żyły i w ten sposób zamyka w niej przepływ krwi. Skuteczność takiego postępowania jest naprawdę wysoka, pacjent nie wymaga znieczulenia ogólnego oraz zdecydowanie szybciej wraca po zabiegu do pełnej sprawności.

Ponadto wykonuje się też sklerotyzację naczynia żylnego. Metoda ta polega na wprowadzeniu do naczynia krwionośnego odpowiedniego środka farmakologicznego, który powoduje, że naczynie żylne obkurcza się i zasklepia. Metoda ta jest również bardzo skuteczna i mało inwazyjna. Zdarzają się jednak sytuacje, że zachodzi niestety potrzeba operacyjnego leczenia powrózka nasiennego. Operacja żylaków powrózka nasiennego może być wykonywana zarówno metodą laparoskopową, jak i tradycyjną techniką, kiedy to chirurg "musi otwierać" operowane miejsce. Po zabiegu operacyjnym pacjent wymaga dłuższej rekonwalescencji niż po metodach nieinwazyjnych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl