Biopsja jądra — jak przebiega badanie i czy jest bolesne?
Anna Posmykiewicz

Biopsja jądra — jak przebiega badanie i czy jest bolesne?

Jądra znajdują się w mosznie, a ich główną funkcją jest produkowanie plemników, czyli spermatogeneza. Biorą też udział w produkcji niektórych męskich hormonów płciowych, między innymi testosteronu. Są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju urazy. Jeśli dochodzi do zaburzenia ich funkcji, zachodzi potrzeba wykonania diagnostyki dzięki której będzie wiadomo, z jaką chorobą boryka się pacjent. Jednym z badań, które jest wykorzystywane w diagnozowaniu zaburzeń w funkcjonowaniu jąder jest biopsja jądra.

Czym jest biopsja jądra?

Biopsja jądra jest badaniem diagnostycznym, w przebiegu którego od pacjenta pobierany jest materiał do badania, który następnie jest poddawany badaniu pod mikroskopem — dzięki temu lekarz oceniający pobrany fragment jest w stanie dokładnie go obejrzeć i postawić ostateczną, pewną diagnozę.

Fragment materiału z jądra jest zawsze pobierany z miejsca, które jest podejrzane o istnienie procesu chorobowego.

Jakie są wskazania do wykonania biopsji jądra?

Jednym z podstawowych wskazań do wykonania biopsji jądra jest podejrzenie u mężczyzny niepłodności. W sytuacji, kiedy para starająca się o dziecko współżyje ze sobą regularnie bez zabezpieczenia przez okres dwunastu miesięcy i kobieta nie może zajść w ciąże, obydwoje partnerzy zostają poddani diagnostyce. U mężczyzny zawsze bada się wtedy skład i jakość nasienia. W sytuacji, kiedy w badanej próbce nasienia lekarz nie stwierdzi plemników (azoospermia) lub też stwierdzi ich znacznie obniżoną ilość (oligospermia), wtedy zwykle zostaje podjęta decyzja o konieczności wykonania dalszych badań diagnostycznych, czyli właśnie biopsji jądra. Dzięki niej bowiem lekarz będzie mógł stwierdzić czy w drogach wyprowadzających nasienie nie ma jakiejś przeszkody, która będzie uniemożliwiała wydostawanie się z nich plemników, jak również będzie mógł ocenić czy za brak plemników nie są odpowiedzialne same komórki je produkujące — mogą mieć one nieprawidłową budowę. Do wykonania biopsji jądra skłania też lekarza podejrzenie u mężczyzny obecności nowotworu jądra lub też przynależność pacjenta do grupy podwyższonego ryzyka rozwoju tego nowotworu. Biopsję wykonuje się także u pacjenta z niezstąpionym jądrem (wnętrostwo), nowotworem drugiego jądra oraz u mężczyzny, u którego stwierdza się brak plemników w nasieniu i dodatkowo niedorozwój jądra. 

Powiązane produkty

Jak wygląda biopsja jądra?

Przed wykonaniem zabiegu lekarz zawsze zbiera od mężczyzny bardzo dokładny i szczegółowy wywiad dotyczący stanu jego zdrowia: lekarz zawsze pyta o ewentualne choroby przewlekłe, zażywane na stałe leki czy tez inne problemy ze zdrowiem. Przed zabiegiem zachodzi też potrzeba wykonania badań laboratoryjnych, przede wszystkim morfologii krwi z poziomem płytek krwi, aby ocenić stan układu krzepnięcia. Zwykle pacjent ma też oznaczane inne parametry układu krzepnięcia, czyli wskaźnik INR oraz czas APTT. Przed zabiegiem chory powinien też pozostać na czczo, nie może on zatem jeść ani pić na około sześć godzin przed planowaną godziną wykonania zabiegu. Badanie biopsji jądra zawsze odbywa się w sterylnych warunkach, zwykle bywa ono wykonywane na sali operacyjnej lub też na specjalnej sali zabiegowej. Może być wykonywane zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i w ogólnym. 

Jakie są rodzaje biopsji jadra? 

Może być to biopsja igłowa, czyli zamknięta i biopsja otwarta. Biopsję igłową lekarz wykonuje w znieczuleniu miejscowym, poprzez nakłucie jądra igłą przez skórę. W czasie takiej biopsji pobierane są plemniki, sam zabieg trwa bardzo krótko, około 15–30 minut. W przypadku biopsji otwartej konieczne jest znieczulenie ogólne, a zabieg wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej. Polega on na nacięciu przez chirurga osłonki jądra i na pobraniu w czasie zabiegu fragmentu tkanki jądra i najądrza — im więcej fragmentów zostanie pobranych, tym większa szansa na znalezienie w nich plemników, które mogą zostać potem wykorzystane do wykonania u kobiety zapłodnienia in vitro. Poza tym w czasie biopsji otwartej lekarz może tez pobrać fragment tkanki jadra, który podejrzany jest o umiejscowienie się w nim procesu chorobowego.

Czy po zabiegu biopsji jądra mogą zdarzyć się powikłania?

Tak, choć powikłania po zabiegu biopsji jądra zdarzają się bardzo rzadko. Ewentualnie może dojść do powstania niewielkiego krwiaka w miejscu nakłucia jądra igłą, może też być obecna przejściowa bolesność jądra, która po kilku godzinach samoistnie ustąpi.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania biopsji jądra?

Tak, istnieją sytuacje, w których wykonanie biopsji jądra będzie niemożliwe. Przede wszystkim badanie jest przeciwwskazane, kiedy na skórze moszny obecna jest jakakolwiek ropna zmiana, którą najpierw trzeba wyleczyć, aby móc wykonać zabieg. Poza tym przeciwwskazaniem do wykonania biopsji jądra jest też stwierdzenie w nim guza — wtedy być może zajdzie potrzeba usunięcia całego guza w czasie zabiegu operacyjnego lub też nawet może być konieczność usunięcia całego jądra.
 
Choć mężczyźni, słysząc o biopsji jadra często reagują strachem, to naprawdę nie ma się czego bać  — po podaniu znieczulenia zabieg jest bowiem całkowicie bezbolesny, a dzięki niemu można rozwiązać wiele męskich problemów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij