Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier INPOSTKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEOdbiór w punkcie DHLPaczkomat InPost


DWUTOROWE
UDERZENIE W BÓL
Ibuprofenum 200 mg + Paracetamolum 325 mg
Tabletki 20 szt

Metafen zwalcza gorączkę i ból różnego
pochodzenia, w tym:

bóle głowy

migrena

bóle zębów

bóle mięśni

bóle pourazowe

bóle
lędźwiowo-krzyżowe

bóle menstruacyjne

bóle kości i stawów

DWUTOROWE UDERZENIE W BÓL
Jak działa Metafen?
Metafen to połączenie działającego ośrodkowo paracetamolu oraz charakteryzującego się obwodowym mechanizmem działania ibuprofenu w jednym produkcie leczniczym. To połączenie dwóch substancji o różnych mechanizmach działania przeciwbólowego, dlatego Metafen to dwutorowe uderzenie w ból

Dlaczego ibuprofen?
Ibuprofen należy do rodziny leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Ta grupa leków działa obwodowo,
to jest zwalcza ból i stan zapalny w miejscu ich powstania. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne
i przeciwgorączkowe.
Dlaczego paracetamol
Paracetamol jest lekiem działającym ośrodkowo tj. w ośrodkowym układzie nerwowym, m.in. obniża wrażliwość receptorów bólowych zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Lek Metafen dostępny jest
w trzech wielkościach opakowań

Jak stosować lek Metafen

Dawkowanie
- Stosowanie u dorosłych:
jednorazowo 1 lub 2 tabletki. W razie konieczności dawkę można powtarzać do trzech razy na dobę.
Nie stosować więcej niż 6 tabletek na dobę
- Młodzież w wieku powyżej 12 lat:
jednorazowo 1 tabletkę. W razie konieczności dawkę można powtarzać do trzech razy na dobę. Nie stosować więcej niż 3 tabletki na dobę.
Metafen należy przyjmować po posiłku.
Skład i postać: Każda tabletka zawiera 200 mg ibuprofenu i 325 mg paracetamolu. Wskazania: Metafen działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Wskazania do stosowania: bóle różnego pochodzenia, w tym: bóle głowy, migrena, bóle menstruacyjne, bóle zębów, bóle mięśni, bóle kości i stawów, bóle lędźwiowo-krzyżowe, bóle pourazowe, nerwobóle; gorączka. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. Nadwrażliwość na leki z grupy NLPZ,
w tym kwas acetylosalicylowy; występowanie w wywiadzie astmy aspirynowej, obrzęku naczynioruchowego, skurczu oskrzeli, nieżytu błony śluzowej nosa lub pokrzywki, związanych z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ. Ciężka niewydolność nerek i (lub) wątroby. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy (czynna lub w wywiadzie); perforacja lub krwawienia, również te występujące po zastosowaniu leków z grupy NLPZ. Ciężkie nadciśnienie tętnicze. Ciężkie choroby układu sercowo-naczyniowego, tachykardia, dławica piersiowa. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg New York Heart Association (NYHA)). Ciąża i karmienie piersią. Skaza krwotoczna oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Zatrzymanie moczu. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
U dzieci w wieku poniżej 12 lat. Choroba alkoholowa. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu nr 11834 wydane przez MZ Lek wydawany bez recepty. ChPL: 2021.02.19.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
PODMIOT ODPOWIEDZIALNY
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA
ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański

Opis
Metafen - produkt leczniczy zawierający ibuprofen oraz paracetamol.
Skład
Substancje czynne leku to ibuprofen (Ibuprofenum) i paracetamol (Paracetamolum).
1 tabletka zawiera 200 mg ibuprofenu i 325 mg paracetamolu.
Substancje pomocnicze: powidon, skrobia żelowana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Lek przeznaczony do stosowania doustnego.
Dorośli: jednorazowo 1 lub 2 tabletki.
- W razie konieczności dawkę można powtarzać do trzech razy na dobę.
- Nie stosować więcej niż 6 tabletek na dobę.
Młodzież w wieku powyżej 12 lat: jednorazowo 1 tabletkę.
- W razie konieczności dawkę można powtarzać do trzech razy na dobę.
- Nie stosować więcej niż 3 tabletki na dobę.
Metafen należy przyjmować po posiłku.
Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, lub gdy konieczne jest stosowanie leku przez okres dłuższy niż 3 dni.
Działanie
Paracetamol i ibuprofen wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
Wskazania
Lek Metafen stosuje się w bólar różnego pochodzenia takich jak bóle głowy, mikrena, bóle mięśni, bóle zębów, bóle menstruacyjne, bóle kości i stawów, bóle pourazowe.
Przeciwwskazania
Kiedy nie należy stosować leku Metafen:
- jeśli występuje uczulenie na którykolwiek ze składników leku,
- w ciężkiej niewydolności nerek i (lub) wątroby,
- w przypadku choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy; perforacji lub krwawień,
- w ciężkiej niewydolności serca,
- w czasie jednoczesnego przyjmowania leków przeciezakrzepowych oraz w skazie krwotocznej,
- w przypadku zatrzymania moczu,
- w przypadku choroby alkoholowej.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób):
- ból brzucha,
- biegunka,
- niestrawność,
- nudności,
- dolegliwości żołądkowe,
- wymioty.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób):
- wzdęcia, zaparcia, wrzód trawiennych, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego,
- wrzodziejące zapalenie jamy ustnej,
- ból głowym zawroty głowy,
- wysypki różnego typu, w tym pokrzywka i świąd.
Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10000 osób):
- bezsenność,
- zapalenie błony śluzowej żołądka,
- obrzęk.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (u mniej niż u 1 na 10000 osób):
- zaburzenie wskaźników morfologii krwi,
- nieprawidłowa czyność wątroby,
- rumień wielopostaciowy,
- splątanie, depresja i omamy,
- zaburzenia widzenia,
- szumy uszne i zawroty głowy,
- nadmierna potliwość, plamica i nadwrażliwość na światło,
- obrzęki, nadciśnienie i niewydolność serca.
Częstość nieznana:
- wysypka skórna,
- gorączka,
- obrzęk węzłów chłonnych.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub jednoczesne zażywanie leków przeciwzakrzepowych, z zaburzeniami rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, z chorobami przewodu pokarmowego.
- Lek należy stosować ostrożnie u osób z astmą oskrzelową oraz u osób, u których występują lub w przeszłości występowały inne reakcje uczuleniowe, ze względu na ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli.
- U pacjentów w wieku powyżej 65 lat istnieje większe ryzyko wystąpienia działąń niepożądanych, niż u pacjentów młodszych.
- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25oC.
- Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed światłem i wilgocią.
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Metafen może wchodzić w interakcje z:
- kwasem acetylosalicylowym,
- lekami moczopędnymi,
- lekami obniżającymi ciśnienie krwi,
- lekami o działaniu przeciwzakrzepowym.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Podczas stosowania Metafenu nie nalezy pić alkoholu.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek jest przeciwwsakazny w okresie ciąży i karmienia piersią.
Wpływ na płodność
Lek ten należy do grupy leków, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Po przyjęciu leków z grupy NLPZ mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, senność, zmęczenie i zaburzenia widzenia. Pacjenci, u których wystąpią te objawy, nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Główny składnik
- Część ciała
- Układy narządowe
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji