Przewlekłe zapalenie zatok – objawy i leczenie
Krzysztof Słomiak

Przewlekłe zapalenie zatok – objawy i leczenie

Problemy z zatokami mogą dotknąć każdego. Niezależnie od wieku, nawet najprostsza infekcja czy przeziębienie może skutkować zablokowaniem zatok wydzieliną, która powoduje duży dyskomfort oraz charakterystyczny ból. Zapalenie zatok to dolegliwość, która jest często związana z nietrafioną diagnozą. Często umyka ona oczom doświadczonych lekarzy. Zwykle nie występuje samotnie i jest powikłaniem infekcji, dodatkowo zamaskowanym objawami przeziębienia lub innej infekcji wirusowej. Początkowo zwykłe zapalenie zatok, gdy jest niewłaściwie leczone lub nieleczone wcale może stać się przewlekłe i przerodzić się w codzienność, która jest wyjątkowo nieprzyjemna.

Przewlekłe zapalenie zatok – objawy i leczenie

Problemy z zatokami mogą dotknąć każdego. Niezależnie od wieku, nawet najprostsza infekcja czy przeziębienie może skutkować zablokowaniem zatok wydzieliną, która powoduje duży dyskomfort oraz charakterystyczny ból. Zapalenie zatok to dolegliwość, która jest często związana z nietrafioną diagnozą. Często umyka ona oczom doświadczonych lekarzy. Zwykle nie występuje samotnie i jest powikłaniem infekcji, dodatkowo zamaskowanym objawami przeziębienia lub innej infekcji wirusowej. Początkowo zwykłe zapalenie zatok, gdy jest niewłaściwie leczone lub nieleczone wcale może stać się przewlekłe i przerodzić się w codzienność, która jest wyjątkowo nieprzyjemna.

Budowa układu zatokowego

Zatoki to wypełnione powietrzem  przestrzenie znajdujące się w obrębie głowy, w pobliżu nosa i oczu. Zatoki przynosowe to parzyste komory i składają się dwóch zatok czołowych, największych wśród wszystkich zatok - dwóch zatok szczękowych, błędnika sitowego i dwóch zatok klinowych znajdujących się w pobliżu ucha. 

Przebieg choroby

Nieżyt i przewlekle cieknący nos oraz zatkane zatoki mogą pojawić się w wyniku zwykłego przeziębienia, o wiele poważniejszej grypy czy nawet prostej sezonowej alergii. Bezpośrednią przyczyną powstania zapalenia zatok jest ciągłe drażnienie ścian zatokowych poprzez stan zapalny błon śluzowych nosa i zatok lub obu jednocześnie. Nawrotowe zapalenia są zwykle etapem przejściowym prowadzącym do przewlekłego zapalenia zatok. Ta jednostka chorobowa może być niezwykle niebezpieczna dla życia noworodków. Zatkane zatoki u tak małych dzieci mogą skończyć się niedrożnością dróg oddechowych i uduszeniem. W przypadku dorosłych wiąże się ona z miejscowym bólem, uczuciem ucisku oraz stałym katarem. Ciągłe oczyszczanie nosa szorstką chusteczką może doprowadzić do miejscowego przesuszenia skrzydełek nosa oraz często podrażnieniem i uczuciem świądu. 

Inne przyczyny przewlekłego zapalenia zatok

Przyczynami mogą być nie tylko infekcje czy alergie. Aby nabawić się zapalenia zatok, które doprowadzą do przewlekłej choroby wystarczą np.:

- zaburzenia drożności górnego układu oddechowego, np. poprzez złamanie nosa lub skrzywienia przegrody nosowej

- uszkodzenia i zaburzenia czynności tzw. aparatu rzęskowo-śluzowego, który oczyszcza drogi oddechowe z zanieczyszczeń

- zły stan migdałków podniebiennych, zwłaszcza największego migdałka gardłowego, czy zapalenie ucha. W obu przypadkach w obszarach wskazaną objętych chorobą gromadzi się wiele zanieczyszczeń i patogenów

- zanieczyszczone środowisko życia i pracy 

- niezdrowy styl życia (brak ruchu, złe odżywianie, palenie papierosów, alkohol czy narkotyki)

- zaburzenia homeostazy organizmu w szczególności zaburzenia równowagi hormonalnej

Powikłania zapalenia zatok

Według statystyki powikłania zapalenia zatok zdarzają się raz na 50 zachorowań. Zdarzają się po ostrych zapaleniach zatok, jednak częstsze są w zapaleniach przewlekłych. Obejmują one:

- zapalenie kości czaszki
- powikłania oczodołowe, wywołujące choroby oczu
- powikłania wewnątrzczaszkowe, mogące skutkować np. zapaleniem mózgu

Istnieje wiele leków, które mogą okazać się pomocne w oczyszczeniu zatkanego nosa oraz pomagających poradzić sobie z przewlekłym zapaleniem zatok. 

Leki pierwszego rzutu w służbie chorego

Farmakologiczne leczenie przewlekłego zapalenia zatok powinno rozpocząć się wizytą u laryngologa. Po trafnej diagnozie z pewnością otrzymamy odpowiedni antybiotyk. Kuracja trwa zazwyczaj nie krócej niż 3 tygodnie. Dodatkowo nie wolno zapominać o lekach osłonowych. Probiotyki, prebiotyki lub synbiotyki nie tylko uchronią nas przed wyjałowieniem dobroczynnej flory bakteryjnej organizmu, ale również nieznacznie wzmocnią nasz układ odpornościowy. Poza tym prowadzone jest leczenie mające na celu objawowe zwalczanie stan zapalny i obrzęku śluzówki zatok, które prawie zawsze towarzyszy temu stanowi. Jednocześnie dąży się do usunięcia zalegającej w zatokach wydzieliny. Dodatkowo zatem podawane są leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (np. ibuprofen czy paracetamol). Zastosowanie znajdują także miejscowo działające krople do nosa, aerozole, płukanki i irygatory mające na celu rozrzedzenie wydzieliny i oczyszczenie zatok. W przypadku stwierdzenia infekcji o podłożu alergicznym do leczenia zostają wykorzystane leci przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy.

Domowe sposoby radzenia sobie z chorobą

Aby porządnie oczyścić nos i zatoki zwykłe chusteczki nie wystarczą. Należy pamiętać, aby dmuchać nos jak najrzadziej. Zbyt częste wykonywanie tego zabiegu dodatkowo podrażnia nos i prowokuje organizm do wydzielania jeszcze większej ilości śluzu. Często stosowanym domowym zabiegiem są płukanki i irygacje. Można wykorzystać do tego specjalnie przygotowane zestawy do irygacji dostępne w aptekach. Już w starożytności wykorzystywano do tego specjalny przyrząd - Kubek Jala Neti. Jest to urządzenie wyglądem podobne do konewki. Jego wydłużona szyjka pozwala wtłoczyć do nosa i zatok sól fizjologiczną pod odpowiednim ciśnieniem. Wartość ciśnienia jest na tyle wysoka, aby oczyścić nos i zatoki z zalegających wydzielin, i na tyle odpowiednia, żeby ich dodatkowo nie podrażnić. Przyrząd Jala Neti wykorzystuje się również obecnie do oczyszczania nosa z alergenów, w przebiegu alergii.

Ważne jest też, aby pić dużo wody. Utrzymanie błony śluzowej zatok dobrze nawilżonej ułatwi w rozrzedzeniu śluzu i pozbyciu się go. Zabieg inhalacyjny z wykorzystaniem izotonicznego roztworu słonej wody może pomóc złagodzić ból zatok i wyeliminować potrzebę zażywania środków przeciwbólowych. Dobrze sprawdzają się też wizyty w grotach solnych czy spacery w pobliżu tężni. 

Ulgę mogą przynieść również proste czynności jak żucie gumy miętowej. Olejek zawarty w gumie do żucia powinien udrożnić zatkany nos. Podobnie zadziała wdychanie olejków eterycznych – miętowego, eukaliptusowego czy z drzewa herbacianego.

Gdy zwykłe leczenie nie wystarcza

Zdarza się, że zwykłe leczenie zarówno domowymi sposobami, jaki i specjalistycznymi lekami za nic nie przynosi rezultatów. Antybiotyki mogą nie działać na powstałe oporne bakterie, a leki mające usuwać objawy zapalenia czy zmniejszać obrzęk przestały być skuteczne? Mamy wtedy do czynienia z poważną wersją przewlekłego zapalenia zatok. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi leczenie chirurgiczne. Polega ona na usunięciu zaatakowanych i zmienionych chorobowo tkanek i wytworzeniu drożnego połączenia zatok z jama nosową. Leczenie chirurgiczne poprzedza najczęściej diagnostyka obrazowa, w celu dokładnej analizy przebiegu i umiejscowienia zatok oraz ustaleniu zakresu zabiegu. Bardzo dobrą metodą w tym przypadku jest standardowo wykorzystywana tomografia komputerowa.

W przypadku leczenia przewlekłego zapalenia zatok najważniejsza jest trafna diagnoza. Zawsze warto udać się po pomoc do lekarza lub farmaceuty oraz zapytać, jaki lek będzie najlepszy w przypadku posiadanych dolegliwości. Stosowanie środków i zabiegów adekwatnych do naszego stanu może oszczędzić nam niepotrzebnych cierpień, ale również czasu oraz pieniędzy. Warto patrzeć na sprawę kompleksowo, w szczególności, gdy jest ona na tyle skomplikowana co przewlekłe zapalnie zatok.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij