Bierne palenie
Anna Posmykiewicz

Bierne palenie

Każdy wie, że palenie papierosów to straszny nałóg. Potrafi tak bardzo uzależnić człowieka, że nie jest on w stanie normalnie funkcjonować bez wypalenia chociażby jednego papierosa. Palacze często zapominają nawet o tym, jak bardzo palenie jest groźne dla ich zdrowia i życia, bowiem liczy się dla nich tylko "wypalenie dymka". A dym papierosowy jest naprawdę bardzo niebezpieczny. Substancje zawarte w dymie papierosowym są groźne zarówno dla palaczy, jak również niestety dla osób znajdujących sie w ich otoczeniu. Dlatego też rodziny, znajomi oraz współpracownicy palaczy stają się wbrew swojej woli tzw. biernymi palaczami.

Czy rzeczywiście tzw. bierne palenie jest tak bardzo niebezpieczne?

Niestety tak. Aktualne badania niezbicie wykazują, że bierne wdychanie dymu tytoniowego przez osoby znajdujące się w otoczeniu palacza jest tak samo lub nawet bardziej niekorzystne dla zdrowia niż palenie czynne. Dlaczego tak się dzieje? Wykazano bowiem, że boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Z tego też powodu bierni palacze są zdecydowanie bardziej narażeni na występowanie u nich groźnych chorób niż palacze czynni. 

Jakie zatem negatywne skutki zdrowotne może dawać bierne palenie?

Należy pamiętać, że skutki takie mogą wystąpić u osób, które przez całe swoje życie same nigdy nie wypaliły ani jednego papierosa, a jedynie przebywały w towarzystwie osób czynnie palących. 

Zawarte w dymie tytoniowym szkodliwe substancje mogą przede wszystkim wywierać działanie alergizujące, co doprowadza do powstawania alergii oddechowej. Zaczyna się ona zwykle objawiać  łzawieniem, swędzeniem i pieczeniem oczu, z czasem zwykle zaczyna dołączać się również przewlekły katar oraz uporczywy kaszel. Typowe są również nawracające infekcje zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Z czasem u osoby, u której doszło do rozwoju alergii oddechowej na skutek biernego palenia, może też rozwinąć sie astma oskrzelowa. Bierny palacz z rozpoznaną astmą oskrzelową, kiedy przebywa w otoczeniu osoby czynnie palącej, jest niestety bardzo mocno narażony na występowanie częstszych zaostrzeń swojej choroby. Bierne palenie może też doprowadzić do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, jak również rozedmy płuc. 

Poza tym należy też pamiętać o tym, że bierne palenie może niestety wywoływać nowotwory układu oddechowego u osób, które nigdy w życiu nie zapaliły ani jednego papierosa. Zdarza sie niestety, że u biernych palaczy, ku wielkiemu zdumieniu zarówno ich, jak i ich rodzin, diagnozowany bywa nowotwór płuc, jak również rak krtani czy gardła. 

Warto pamiętać, że bierne palenie nie pozostaje też obojętne dla układu krążenia. U biernych palaczy bardzo często diagnozowane jest nadciśnienie tętnicze. Poza tym zdarza sie, że na skutek biernego palenia, ludzie umierają z powodu zawałów serca czy udarów mózgu. 

Powiązane produkty

A czy bierne palenie może w jakiś sposób wpływać na nienarodzone jeszcze dzieci?

Absolutnie tak. Dlatego w okresie ciąży każda przyszła mama powinna jak ognia unikać towarzystwa osób palących. Dlaczego? Bierne palenie może bowiem doprowadzić do licznych powikłań położniczych już w czasie ciąży. Przede wszystkim może być ono przyczyną poronień, jak również odklejania się łożyska czy też porodu przedwczesnego. Ponadto, bierne palenie w okresie ciąży i co zatem idzie narażenie kobiety na wdychanie dymu tytoniowego, może doprowadzić do zahamowania wewnątrzmacicznego wzrostu płodu. Ponadto dzieci, których matki były narażone na bierne palenie w okresie ciąży, rodzą  się też zwykle z niższa masą urodzeniową, często też bezpośrednio po urodzeniu maja problemy z oddychaniem. Zdarza sie również, że noworodki takie są zdecydowanie bardziej niespokojne i płaczliwe. Ponadto zaobserwowano, że wśród niemowląt, których matki były w okresie ciąży biernymi palaczami, zdecydowanie częściej obserwuje sie incydenty tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. W późniejszym czasie dzieci biernie palących w okresie ciąży matek mogą mięć problemy w szkole, trudności z uczeniem się i zapamiętywaniem. Ponadto, w dalszej przyszłości, u dzieci matek będących  biernymi palaczkami w okresie ciąży, częściej obserwuje się zachorowania na nadciśnienie tętnicze, jak również częściej rozwija się u nich alergia, astma oskrzelowa , dzieci te również częściej są otyłe. 

Każdy uzależniony od nikotyny rodzic powinien pamiętać też  o tym, że paląc w otoczeniu swojego dziecka, wyrządza mu ogromna krzywdę. Dzieci, w otoczeniu których się pali, zazwyczaj są bowiem bardziej nerwowe, maja problemy w szkole, nie potrafią się skupić, dużym problemem jest dla nich przyswajanie nowych informacji. Poza tym dzieci, które są biernymi palaczami, częściej niż ich rówieśnicy skarżą się na nawracające, uciążliwe bóle głowy. Poza tym biernie palące dzieci zdecydowanie częściej zapadają na rożnego  rodzaju infekcje dróg oddechowych, może też dochodzić u nich do rozwoju alergii oraz astmy wczesnodziecięcej. 

Bierne palenie jest tak samo szkodliwe jak bycie czynnym palaczem. Jeśli ktoś pali i nie może bez tego żyć, absolutnie nie powinien narażać na negatywne skutki wdychania dymu tytoniowego swojej rodziny, znajomych oraz współpracowników. Trzeba pamiętać o tym, że paląc wyrządza się krzywdę sobie (oczywiście niestety w zupełnie świadomy sposób), ale przede wszystkim osobom w swoim otoczeniu. Dlatego bezwzględnie nie powinno się palić w otoczeniu swoich najbliższych, a zwłaszcza dzieci, które często nawet proszą "mamo, tato, nie pal przy mnie". Koniecznie trzeba uszanować ich prośby i mieć na uwadze, że poza okropnym zapachem dymu tytoniowego, który najbardziej  przeszkadza dzieciom, ma on również okropny wpływ na zdrowie maluchów, które są przecież dla rodziców najważniejsze. Dlatego pamiętaj, jeśli juz musisz palić, nie rób tego nigdy w otoczeniu dzieci, pozostałej części swojej rodziny oraz znajomych. Bierne palenie bowiem również potrafi zabijać. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij