Bierne palenie
Czy rzeczywiście tzw. bierne palenie jest tak bardzo niebezpieczne?
Niestety tak. Aktualne badania niezbicie wykazują, że bierne wdychanie dymu tytoniowego przez osoby znajdujące się w otoczeniu palacza jest tak samo lub nawet bardziej niekorzystne dla zdrowia niż palenie czynne. Dlaczego tak się dzieje? Wykazano bowiem, że boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Z tego też powodu bierni palacze są zdecydowanie bardziej narażeni na występowanie u nich groźnych chorób niż palacze czynni.
Jakie zatem negatywne skutki zdrowotne może dawać bierne palenie?
Należy pamiętać, że skutki takie mogą wystąpić u osób, które przez całe swoje życie same nigdy nie wypaliły ani jednego papierosa, a jedynie przebywały w towarzystwie osób czynnie palących.
Zawarte w dymie tytoniowym szkodliwe substancje mogą przede wszystkim wywierać działanie alergizujące, co doprowadza do powstawania alergii oddechowej. Zaczyna się ona zwykle objawiać łzawieniem, swędzeniem i pieczeniem oczu, z czasem zwykle zaczyna dołączać się również przewlekły katar oraz uporczywy kaszel. Typowe są również nawracające infekcje zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Z czasem u osoby, u której doszło do rozwoju alergii oddechowej na skutek biernego palenia, może też rozwinąć sie astma oskrzelowa. Bierny palacz z rozpoznaną astmą oskrzelową, kiedy przebywa w otoczeniu osoby czynnie palącej, jest niestety bardzo mocno narażony na występowanie częstszych zaostrzeń swojej choroby. Bierne palenie może też doprowadzić do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, jak również rozedmy płuc.
Poza tym należy też pamiętać o tym, że bierne palenie może niestety wywoływać nowotwory układu oddechowego u osób, które nigdy w życiu nie zapaliły ani jednego papierosa. Zdarza sie niestety, że u biernych palaczy, ku wielkiemu zdumieniu zarówno ich, jak i ich rodzin, diagnozowany bywa nowotwór płuc, jak również rak krtani czy gardła.
Warto pamiętać, że bierne palenie nie pozostaje też obojętne dla układu krążenia. U biernych palaczy bardzo często diagnozowane jest nadciśnienie tętnicze. Poza tym zdarza sie, że na skutek biernego palenia, ludzie umierają z powodu zawałów serca czy udarów mózgu.
A czy bierne palenie może w jakiś sposób wpływać na nienarodzone jeszcze dzieci?
Absolutnie tak. Dlatego w okresie ciąży każda przyszła mama powinna jak ognia unikać towarzystwa osób palących. Dlaczego? Bierne palenie może bowiem doprowadzić do licznych powikłań położniczych już w czasie ciąży. Przede wszystkim może być ono przyczyną poronień, jak również odklejania się łożyska czy też porodu przedwczesnego. Ponadto, bierne palenie w okresie ciąży i co zatem idzie narażenie kobiety na wdychanie dymu tytoniowego, może doprowadzić do zahamowania wewnątrzmacicznego wzrostu płodu. Ponadto dzieci, których matki były narażone na bierne palenie w okresie ciąży, rodzą się też zwykle z niższa masą urodzeniową, często też bezpośrednio po urodzeniu maja problemy z oddychaniem. Zdarza sie również, że noworodki takie są zdecydowanie bardziej niespokojne i płaczliwe. Ponadto zaobserwowano, że wśród niemowląt, których matki były w okresie ciąży biernymi palaczami, zdecydowanie częściej obserwuje sie incydenty tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. W późniejszym czasie dzieci biernie palących w okresie ciąży matek mogą mięć problemy w szkole, trudności z uczeniem się i zapamiętywaniem. Ponadto, w dalszej przyszłości, u dzieci matek będących biernymi palaczkami w okresie ciąży, częściej obserwuje się zachorowania na nadciśnienie tętnicze, jak również częściej rozwija się u nich alergia, astma oskrzelowa , dzieci te również częściej są otyłe.
Każdy uzależniony od nikotyny rodzic powinien pamiętać też o tym, że paląc w otoczeniu swojego dziecka, wyrządza mu ogromna krzywdę. Dzieci, w otoczeniu których się pali, zazwyczaj są bowiem bardziej nerwowe, maja problemy w szkole, nie potrafią się skupić, dużym problemem jest dla nich przyswajanie nowych informacji. Poza tym dzieci, które są biernymi palaczami, częściej niż ich rówieśnicy skarżą się na nawracające, uciążliwe bóle głowy. Poza tym biernie palące dzieci zdecydowanie częściej zapadają na rożnego rodzaju infekcje dróg oddechowych, może też dochodzić u nich do rozwoju alergii oraz astmy wczesnodziecięcej.