Przyczyny i objawy infekcji górnych dróg oddechowych

Przyczyny i objawy infekcji górnych dróg oddechowych

Zakażenia dróg oddechowych występują u pacjentów w każdym wieku i charakteryzują się różnorodnym przebiegiem. Mogą one objawiać się jako przeziębienie, ostre zapalenie gardła i migdałków, zatok czy ucha. W przeważającej większości przypadków przyczyną wystąpienia objawów choroby są wirusy. Mimo że najczęściej przebieg infekcji jest łagodny, niektóre objawy mogą być szczególnie uciążliwe. Pacjenci najczęściej skarżą się na ból gardła, kaszel, uczucie zatkanego nosa, katar czy ból w obrębie zatok. Warto pamiętać, że w przypadku zakażeń wirusowych antybiotyki są nieskuteczne. W przypadku infekcji wirusowych stosuje się leczenie objawowe. Właściwie dobrane leki pozwalają na znaczne ograniczenie dolegliwości oraz skrócenie czasu choroby. Dlatego też dobór odpowiedniej substancji przy leczeniu głównych objawów jest kluczowy dla prawidłowej terapii.

Ból gardła jako jeden z objawów infekcji

Ból gardła jest jednym z najczęściej występujących objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej ma on charakter samoograniczający się i zazwyczaj objawy ustępują w ciągu kilku dni. Często towarzyszy mu również podrażnienie, uczucie drapania w gardle i problemy z połykaniem. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za pojawienie się powyższych dolegliwości jest proces zapalny. W wyniku infekcji dochodzi do uszkodzenia komórek błony śluzowej gardła, co prowadzi do wystąpienia dolegliwości bólowych oraz zaczerwienienia i obrzęku w obrębie gardła.

Leczenie farmakologiczne bólu gardła

Biorąc pod uwagę fakt, że ból gardła najczęściej jest wynikiem infekcji wirusowej, głównym elementem farmakoterapii jest leczenie objawowe, które pozwala na szybkie złagodzenie dolegliwości. Najczęściej wykorzystywane są preparaty działające miejscowo. Warto jednak pamiętać, że większość substancji zawartych w powyższych preparatach wykazuje jedynie działanie antyseptyczne, przeciwbólowe czy miejscowo znieczulające.

W związku z tym, że objawy bólu gardła wynikają z toczącego się procesu zapalnego, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie leków, które pozwolą na jego ograniczenie. Według aktualnych wytycznych rekomendowane jest zastosowanie preparatów miejscowych zawierających niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), m.in. flurbiprofen. Wykazują one działanie bezpośrednio w obrębie tkanki objętej procesem zapalnym. Ponadto flurbiprofen wnika głęboko w tkanki gardła, a tym samym zapewnia silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. W licznych badaniach wykazano, że zastosowanie tej substancji zapewnia szybkie działanie (już po minucie) i długotrwały efekt utrzymujący się nawet do 46 godzin. Dlatego też preparaty zawierające flurbiprofen mogą być szczególnie pomocne u pacjentów skarżących się na silny ból gardła.

Powiązane produkty

Kaszel mokry czy suchy?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego. Jednak może mieć on różny charakter i nie zawsze wynika z przebiegającej infekcji. Pacjenci z kaszlem suchym (tzw. nieproduktywnym) skarżą się na utrzymujące się podrażnienie dróg oddechowych, a jednocześnie nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny.

Kaszel suchy może być objawem m.in. infekcji wirusowej czy astmy, a także może wynikać ze stosowania niektórych leków. Natomiast kaszel mokry (produktywny) charakteryzuje się stałym odkrztuszaniem wydzieliny. Może towarzyszyć mu również uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz trudności w oddychaniu. Ten rodzaj kaszlu może być objawem przeziębienia, przewlekłego nieżytu nosa, zapalenia zatok przynosowych, a także przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Leczenie farmakologiczne kaszlu

Leczenie kaszlu jest w dużym stopniu zależne od jego charakteru. W przypadku uciążliwego kaszlu suchego stosuje się leki hamujące odruch kaszlowy. Natomiast kaszel produktywny możemy leczyć przy pomocy substancji zmniejszających lepkość wydzieliny (tzw. mukolityków), poprawiających jej transport (mukokinetyków), ograniczających nadmierną produkcję śluzu (mukoregulatorów) czy leków indukujących kaszel i ułatwiających usuwanie wydzieliny (leków wykrztuśnych). Najsilniejsze działanie mukoregulujące posiada karbocysteina (Strepsils na kaszel).

Substancja ta dotychczas była dostępna jedynie na receptę. Unikalną cechą karbocysteiny jest jej mechanizm działania. Niczym nożyczki rozcina wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Może stanowić również uzupełnienie antybiotykoterapii w przebiegu infekcji bakteryjnych, ponieważ zwiększa stężenie antybiotyków w obrębie oskrzeli, a także zmniejsza przyleganie bakterii do nabłonka dróg oddechowych. Skuteczność karbocysteiny została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych, również w grupie pacjentów z POChP.

Podrażnienie gardła i strun głosowych może być pierwszym krokiem do rozwoju infekcji

Sezon jesienno-zimowy jest okresem zwiększonej zachorowalności na infekcje dróg oddechowych. Istnieje również szereg czynników środowiskowych, które mogą działać drażniąco na gardło i struny głosowe, a tym samym zwiększać ryzyko infekcji. Zaliczamy do nich m.in. suche powietrze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz znaczne obciążenie strun głosowych (u osób pracujących głosem). Do częstych podrażnień górnych dróg oddechowych przyczyniają się również zanieczyszczenia powietrza, alergeny oraz palenie tytoniu.

W celu złagodzenia podrażnień błony śluzowej gardła oraz uczucia suchości w gardle można stosować preparaty zawierające naturalne ekstrakty ziołowe, które działają kojąco i łagodząco na struny głosowe, np. Strepsils Herbal. Produkt ten będzie odpowiedni również w przypadku występowania chrypki. Dbanie o właściwe nawilżenie błony śluzowej może stanowić element profilaktyki infekcji gardła.

Artykuł promocyjny

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij