Grafika przedstawiająca liście marichuany ułożone w kształ ludzkiej głowy
Arkadiusz Dąbek

Regularne palenie marihuany zwiększa ryzyko zawału

Naukowcy ze Stanford Cardiovascular Institute zbadali, w jaki sposób tetrahydrokannabinol (THC) wpływa na pluripotencjalne komórki śródbłonka pochodzące z komórek macierzystych (badaniu poddano myszy oraz ludzi). Odkryli, że THC wiąże się z receptorami kannabinoidowymi typu 1 w naczyniach krwionośnych, a nie tylko w mózgu. Opisali także mechanizm aktywacyjny, który prowadzi do indukcji stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych, co z kolei może przyspieszyć gromadzenie się blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych.

  1. Stan zapalny w naczyniach krwionośnych
  2. Wpływ marihuany na organizm

Rekreacyjne palenie marihuany, minimum raz w miesiącu, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń w pracy układu krążenia, w tym zawału serca. Naukowcy z USA zbadali kilkanaście tysięcy osób regularnie zażywających marihuanę i doszli do wniosku, że jej negatywny wpływ na układ krążenia jest bezsporny. W jaki sposób susz pozyskiwany z konopi przyczynia się do wystąpienia niedokrwienia mięśnia sercowego?


Marihuana a zawał serca

Najnowsze badania sugerują, że regularne palenie marihuany wiąże się z wyższym ryzykiem zawału serca. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanford Cardiovascular Institute w Stanach Zjednoczonych, którzy zbadali ponad 11 000 osób w wieku od 40 do 69 lat pochodzących z Wielkiej Brytanii. Testy wykazały, że u badanych, którzy palili marihuanę więcej niż raz w miesiącu, częściej dochodziło do wystąpienia zawału mięśnia sercowego przed 50. rokiem życia w porównaniu z pacjentami, którzy nigdy nie zażywali marihuany. Atak serca, który ma miejsce u młodych osób zwiększa z kolei ryzyko wystąpienia niewydolności serca i zagrażających życiu arytmii w późniejszym życiu.

Wyniki tych badań są zgodne z innymi oceniającymi wpływ marihuany na układ sercowo-naczyniowy. Liczne prace naukowe potwierdzają, że częste palenie marihuany może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób serca u młodych dorosłych. Dzieje się tak ze względu na złożony wpływ kannabinoidów na układ krążenia, powodują one m.in. wzrost tętna spoczynkowego czy rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Dowiedz się więcej o tym, czym są kannabinoidy i jakie mają działanie na zdrowie na DOZ.pl

Stan zapalny w naczyniach krwionośnych

Uczeni ze Stanford Cardiovascular Institute zbadali, w jaki sposób tetrahydrokannabinol (THC), czyli związek organiczny z grupy kannabinoidów znajdujący się w suszu z konopi, wpływa na pluripotencjalne komórki śródbłonka pochodzące z komórek macierzystych (badaniu poddano myszy oraz ludzi). Odkryli, że THC wiąże się z receptorami kannabinoidowymi typu 1 w naczyniach krwionośnych, a nie tylko w mózgu – co wiadomo już od dawna.

Udowodnili także, że aktywacja receptora CB1/CNR1 prowadzi do powstania stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych, co z kolei może przyspieszyć gromadzenie się blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. Pęknięcie blaszki miażdżycowej jest główną przyczyną niedokrwienia mięśnia sercowego, które jest stanem zagrożenia życia. Część osób regularnie palących marihuanę jest przekonana o całkowitym jej bezpieczeństwie, tymczasem wyniki badań naukowych są jednoznaczne i należy wziąć je pod uwagę, sięgając po tę używkę.

Jakie ma właściwości CBD? Czytaj więcej na DOZ.pl 

Wpływ marihuany na organizm

Na temat marihuany rozpowszechnionych jest wiele mitów. Część społeczeństwa jest przekonana o jej dużej szkodliwości, inni uważają, że jest marihuana medyczna w pełni bezpieczna, a nawet korzystna dla zdrowia. Choć udowodniono, że jest mniej uzależniająca niż alkohol, to bezsprzecznie wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, ma działanie psychoaktywne. Niedługo po zażyciu pojawiają się rozluźnienie oraz euforia, następnie następuje tzw. faza izolacji, czyli senność, apatia, zaburzenia kontroli czasu oraz przestrzeni.

THC, czyli jeden z najlepiej przebadanych składników konopi, może ponadto powodować:

  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie tętna,
  • rozszerzenie naczyń krwionośnych objawiające się m.in. przekrwieniem gałek ocznych i spojówek,
  • zaburzenia percepcji i koncentracji,
  • zwiększenie łaknienia,
  • obniżenie odporności organizmu.
  1. T-T. Wei, M. Chandy, M. Nishiga i in., Cannabinoid receptor 1 antagonist genistein attenuates marijuana-induced vascular inflammation, „Cell” 2022, v. 185, nr 10, s. 1676-1693.
  2. Marijuana and heart health: What you need to know, „health.harvard.edu” [online], https://www.health.harvard.edu/heart-health/marijuana-and-heart-health-what-you-need-to-know, [dostęp:] 27.05.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij