THC a zdrowie – dlaczego tetrahydrokannabinol jest niebezpieczny?
Joanna Orzeł

THC a zdrowie – dlaczego tetrahydrokannabinol jest niebezpieczny?

THC, czyli tetrahydrokannabinol, to najpopularniejszy składnik konopi znany niemalże na całym świecie. Jego popularność sprawiła, ze jest równocześnie najlepiej przebadaną substancją zawartą w tej rodzinie roślin. Opinia publiczna łączy THC z właściwościami psychoaktywnymi i uzależniającymi. Co to jest THC? Jak wpływa na organizm? Test na THC co warto wiedzieć? Jak przebiega oczyszczanie organizmu z THC? Podpowiadamy. 

THC i jego właściwości 

Marihuana zawiera ponad 100 składników aktywnych. Najlepiej przebadane z nich są zaliczane do kanabinoidów: THC oraz CBD.

THC, czyli tetrahydrokannabinol, jest tym składnikiem konopi, nad którym badania prowadzone są najintensywniej. Substancja ma właściwości psychoaktywne i uzależniające. Co więcej, wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbólowe i przeciwwymiotne. To THC odpowiedzialne jest za charakterystyczny po spożyciu marihuany dobry nastrój. 

Mało popularna wiedza na jego temat to fakt, że roślinom najprawdopodobniej służy w walce z insektami oraz działaniem promieniowania UV. 

THC – mechanizm działania 

THC oddziałuje z systemem kanabinoidowym naszego organizmu. Receptory tego systemu są zlokalizowane głównie w mózgu i regulują nasz sen, apetyt, percepcję bólu czy działanie systemu odpornościowego. Wprowadzone do organizmu THC łączy się z receptorami CB1 w naszym mózgu i powoduje uczucie odurzenia – potocznie nazywane „hajem”.  

Polecane dla Ciebie

THC i jego wpływ na organizm 

THC to substancja oddziałująca na nasz organizm nie tylko w sposób psychoaktywny. Badacze przypisują jej także szereg skutków ubocznych jak podwyższona akcja serca, problemy z koordynacją, suchość w ustach, czerwone oczy, spowolniony czas reakcji, problemy z pamięcią czy wywoływanie uczucia lęku lub rozdrażnienia. 

Długotrwałe używanie preparatów z THC może powodować długofalowe skutki objawiające się zaburzeniami czynności mózgu jak problemy z uczeniem czy podwyższony poziom czujności. Szczególnie w przypadku osób nieletnich, które regularnie i z wysoką częstotliwością wprowadzają THC do organizmu.  

Pomimo możliwych negatywnych reakcji tetrahydrokanabinol znajduje zastosowanie w terapii bólu, bezsenności, jaskry, obniżonego apetytu, nudności czy stanów lękowych, podwyższonego napięcia mięśniowego. Warto wspomnieć, że THC najczęściej stosuje się w połączeniu z innymi kanabinoidami – np. CBD – z którymi wykazuje efekt synergistyczny, nie natomiast w postaci czystej. 

Wprowadzone do organizmu THC musi zostać przez niego zmetabolizowane. Działanie substancji psychoaktywnej utrzymuje się do kilku godzin, choć niektóre efekty jak problemy ze snem czy z pamięcią mogą utrzymywać się nawet kilka dni. Wszelkie negatywne efekty zażycia THC można sprowadzić do terminu zatrucia THC. Jednak sama substancja w sobie nie jest trująca. Nie ma ustalonej letalnej dawki THC, szacuje się, ze jest ona nawet 30000 razy wyższa niż ta zażywana rekreacyjnie lub leczniczo.  

Badania na poziom THC 

Przesłanki do wykonania testu na obecność THC mogą być różne: od rutynowych wyrywkowych testów przeprowadzanych w niektórych państwach świata (np. Chiny), przez testy związane z uwarunkowaniami prawnymi (oskarżenie o popełnienie przestępstwa pod wpływem substancji odurzającej), po obligatoryjne testy zlecane przez pracodawcę lub kuratora prawnego.  

Bez względu na przesłanki podczas testów laboratoryjnych poszukuje się nie tylko samego THC, ale również jego metabolitów, będących pośrednim miernikiem jego poziomu w organizmie. Poziom tych substancji oznaczany bywa w ślinie, krwi, moczu, włosach, a nawet paznokciach. W zależności od materiału wykładniki zażywania THC mogą utrzymywać się od kilku godzin do nawet 90 dni. Co ciekawe, im dłuższy staż używania, tym dłużej można wykryć THC i jego pochodne w pobranych próbkach. 

Na rynku dostępne są szybkie testy na obecność THC. Są to testy o zasadzie działania podobnej do testów ciążowych. Pobraną próbkę moczu nanosi się na specjalny pasek. Na skutek rozdziału chromatograficznego interesujący składnik moczu, świadczący o wcześniejszym zażywaniu preparatów zawierających THC, uwidocznia się w odpowiednim okienku.  

Produkty i preparaty z dodatkiem konopi a THC 

Intensywny wzrost popularności produktów pozyskiwanych z różnych części konopi powoduje, że nawet w lokalnym sklepie czy aptece możemy się z nimi spotkać. Czy oznacza to, że preparaty te zawierają THC?  

Oczywiście nie. THC jako substancja psychoaktywna na terenie Polski nie może być sprzedawana bez żadnej kontroli. Jej zawartość w produktach innych niż leki przepisywane na receptę powinna być na poziomie zerowym lub poniżej granic wykrywalności wybranej metody badawczej.  

Warto wspomnieć, że części roślin i metody produkcji olejków konopnych, oleju konopnego (pozyskiwanego z ziarna) czy żywności konopnej sprawiają, że zawierają one znikome ilości substancji psychoaktywnej w porównaniu do kwiatostanów, z których produkowane są preparaty zawierające THC.   
 1. P .Sharma, P. Murthy, M. M. Bharath, Chemistry, metabolism, and toxicology of cannabis: clinical implications, „Iran Journal of Psychiatry”, nr 7 (4) 2014. 
 2. E. Karen i in., Clinical Interpretation of Urine Drug Tests, What Clinicians Need to Know About Urine Drug Screens, „Mayo Clinic Precedings”, nr 92 (5) 2017. 
 3. M. Rymanowski, Konopie, przegląd zagadnień związanych z oznaczaniem sumarycznej zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu (Δ-9-THC) oraz kwasu delta-9-tetrahydrokannabinolowego (Δ-9-THCA-A), „Problemy Kryminalistyki”, nr 285 2014.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

  Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

 • Syndrom paryski – co to jest, na czym polega?

  Wizyta w Paryżu to dla wielu turystów spełnienie odwiecznego marzenia. Niestety, czasem potęgowane przez lata emocje, oczekiwania i wyidealizowane wyobrażenia potrafią odbić się negatywnie na zdrowiu. Przekonały się o tym osoby, które doświadczyły tajemniczego syndromu paryskiego. 

 • Paraliż senny – czym jest i jak się przejawia?

  Zaburzenia snu są powszechnym zjawiskiem dotykającym co drugą osobę na świecie. Wśród nich wyróżnić można bardzo nieprzyjemne doznanie, jakim jest paraliż senny. Charakteryzuje się on uczuciem całkowitego bezwładu ciała przy zachowaniu pełnej świadomości. Co jest przyczyną powstawania tego niepokojącego zjawiska, które w potocznym wyobrażeniu kojarzy się z obecnością demonów?

 • Labilność emocjonalna – czym jest, w jaki sposób się przejawia, jak sobie z nią radzić?

  Nagłe wybuchy gniewu, płaczu czy złości, chwiejność nastrój i stanów psychicznych oraz przesadna wrażliwość to jedne z najważniejszych cech wyróżniających osoby labilne emocjonalnie. Warto znać przyczyny tego stanu oraz proponowane sposoby radzenia sobie z nim.

 • Osobowość histrioniczna – czym jest? Jak ją rozpoznać?

  Masz wrażenie, że bliska ci osoba regularnie odgrywa przed tobą swoisty „teatrzyk”, a wszystko to tylko po to, by zwrócić na siebie uwagę? Sprawdź, czy nie przejawia ona cech osobowości histrionicznej.

 • Prokrastynacja – jak ją zwalczyć?

  Coraz częściej słyszy się o prokrastynacji jako o fachowym określeniu na pewne zjawisko znane dobrze wielu ludziom. Chodzi o przypadłość ciągłego odwlekania w czasie różnych decyzji, obowiązków czy wydarzeń. Nie chodzi jednak o jednorazowe przeniesienie terminu realizacji jakiegoś zadania, ale nałogowe wręcz przekładanie go wciąż na inny dzień.

 • Choreomania, taneczna mania – na czym polega to zjawisko?

  Taniec kojarzy się zwykle z czymś przyjemnym, radosnym i pozytywnym. Co jednak, gdy jest on objawem dziwnej choroby i... posiada bezwolny charakter? Poznaj historię tajemniczej tanecznej manii, która nawiedzała przed wiekami Europę.

 • Czy witamina D wpływa na nasze samopoczucie?

  Witamina D od dawna nazywana jest witaminą słońca. Wynika to z faktu, że jej synteza w organizmie odbywa się w naszej skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Ale czy witamina słońca może okazać się także witaminą szczęścia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij