THC a zdrowie – dlaczego tetrahydrokannabinol jest niebezpieczny? - portal DOZ.pl
THC a zdrowie – dlaczego tetrahydrokannabinol jest niebezpieczny?
Joanna Orzeł

THC a zdrowie – dlaczego tetrahydrokannabinol jest niebezpieczny?

THC, czyli tetrahydrokannabinol, to najpopularniejszy składnik konopi znany niemalże na całym świecie. Jego popularność sprawiła, ze jest równocześnie najlepiej przebadaną substancją zawartą w tej rodzinie roślin. Opinia publiczna łączy THC z właściwościami psychoaktywnymi i uzależniającymi. Co to jest THC? Jak wpływa na organizm? Test na THC co warto wiedzieć? Jak przebiega oczyszczanie organizmu z THC? Podpowiadamy. 

THC i jego właściwości 

Marihuana zawiera ponad 100 składników aktywnych. Najlepiej przebadane z nich są zaliczane do kanabinoidów: THC oraz CBD.

THC, czyli tetrahydrokannabinol, jest tym składnikiem konopi, nad którym badania prowadzone są najintensywniej. Substancja ma właściwości psychoaktywne i uzależniające. Co więcej, wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbólowe i przeciwwymiotne. To THC odpowiedzialne jest za charakterystyczny po spożyciu marihuany dobry nastrój. 

Mało popularna wiedza na jego temat to fakt, że roślinom najprawdopodobniej służy w walce z insektami oraz działaniem promieniowania UV. 

THC – mechanizm działania 

THC oddziałuje z systemem kanabinoidowym naszego organizmu. Receptory tego systemu są zlokalizowane głównie w mózgu i regulują nasz sen, apetyt, percepcję bólu czy działanie systemu odpornościowego. Wprowadzone do organizmu THC łączy się z receptorami CB1 w naszym mózgu i powoduje uczucie odurzenia – potocznie nazywane „hajem”.  

Polecane dla Ciebie

THC i jego wpływ na organizm 

THC to substancja oddziałująca na nasz organizm nie tylko w sposób psychoaktywny. Badacze przypisują jej także szereg skutków ubocznych jak podwyższona akcja serca, problemy z koordynacją, suchość w ustach, czerwone oczy, spowolniony czas reakcji, problemy z pamięcią czy wywoływanie uczucia lęku lub rozdrażnienia. 

Długotrwałe używanie preparatów z THC może powodować długofalowe skutki objawiające się zaburzeniami czynności mózgu jak problemy z uczeniem czy podwyższony poziom czujności. Szczególnie w przypadku osób nieletnich, które regularnie i z wysoką częstotliwością wprowadzają THC do organizmu.  

Pomimo możliwych negatywnych reakcji tetrahydrokanabinol znajduje zastosowanie w terapii bólu, bezsenności, jaskry, obniżonego apetytu, nudności czy stanów lękowych, podwyższonego napięcia mięśniowego. Warto wspomnieć, że THC najczęściej stosuje się w połączeniu z innymi kanabinoidami – np. CBD – z którymi wykazuje efekt synergistyczny, nie natomiast w postaci czystej. 

Wprowadzone do organizmu THC musi zostać przez niego zmetabolizowane. Działanie substancji psychoaktywnej utrzymuje się do kilku godzin, choć niektóre efekty jak problemy ze snem czy z pamięcią mogą utrzymywać się nawet kilka dni. Wszelkie negatywne efekty zażycia THC można sprowadzić do terminu zatrucia THC. Jednak sama substancja w sobie nie jest trująca. Nie ma ustalonej letalnej dawki THC, szacuje się, ze jest ona nawet 30000 razy wyższa niż ta zażywana rekreacyjnie lub leczniczo.  

Badania na poziom THC 

Przesłanki do wykonania testu na obecność THC mogą być różne: od rutynowych wyrywkowych testów przeprowadzanych w niektórych państwach świata (np. Chiny), przez testy związane z uwarunkowaniami prawnymi (oskarżenie o popełnienie przestępstwa pod wpływem substancji odurzającej), po obligatoryjne testy zlecane przez pracodawcę lub kuratora prawnego.  

Bez względu na przesłanki podczas testów laboratoryjnych poszukuje się nie tylko samego THC, ale również jego metabolitów, będących pośrednim miernikiem jego poziomu w organizmie. Poziom tych substancji oznaczany bywa w ślinie, krwi, moczu, włosach, a nawet paznokciach. W zależności od materiału wykładniki zażywania THC mogą utrzymywać się od kilku godzin do nawet 90 dni. Co ciekawe, im dłuższy staż używania, tym dłużej można wykryć THC i jego pochodne w pobranych próbkach. 

Na rynku dostępne są szybkie testy na obecność THC. Są to testy o zasadzie działania podobnej do testów ciążowych. Pobraną próbkę moczu nanosi się na specjalny pasek. Na skutek rozdziału chromatograficznego interesujący składnik moczu, świadczący o wcześniejszym zażywaniu preparatów zawierających THC, uwidocznia się w odpowiednim okienku.  

Produkty i preparaty z dodatkiem konopi a THC 

Intensywny wzrost popularności produktów pozyskiwanych z różnych części konopi powoduje, że nawet w lokalnym sklepie czy aptece możemy się z nimi spotkać. Czy oznacza to, że preparaty te zawierają THC?  

Oczywiście nie. THC jako substancja psychoaktywna na terenie Polski nie może być sprzedawana bez żadnej kontroli. Jej zawartość w produktach innych niż leki przepisywane na receptę powinna być na poziomie zerowym lub poniżej granic wykrywalności wybranej metody badawczej.  

Warto wspomnieć, że części roślin i metody produkcji olejków konopnych, oleju konopnego (pozyskiwanego z ziarna) czy żywności konopnej sprawiają, że zawierają one znikome ilości substancji psychoaktywnej w porównaniu do kwiatostanów, z których produkowane są preparaty zawierające THC.   
 1. P .Sharma, P. Murthy, M. M. Bharath, Chemistry, metabolism, and toxicology of cannabis: clinical implications, „Iran Journal of Psychiatry”, nr 7 (4) 2014. 
 2. E. Karen i in., Clinical Interpretation of Urine Drug Tests, What Clinicians Need to Know About Urine Drug Screens, „Mayo Clinic Precedings”, nr 92 (5) 2017. 
 3. M. Rymanowski, Konopie, przegląd zagadnień związanych z oznaczaniem sumarycznej zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu (Δ-9-THC) oraz kwasu delta-9-tetrahydrokannabinolowego (Δ-9-THCA-A), „Problemy Kryminalistyki”, nr 285 2014.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • „Urwany film” po spożyciu alkoholu. Co wtedy dzieje się z mózgiem?

  Nadużywanie alkoholu jest związane z wieloma długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Jedną z konsekwencji może być upośledzenie funkcji poznawczych i pamięci. Niektóre osoby po spożyciu alkoholu wykonują różne czynności, nawet złożone zadania, o których potem nie pamiętają. Naukowcy odkryli mechanizm, który jest molekularną podstawą tego zjawiska i mają nadzieję, że lepsze zrozumienie problemu pozwoli zapobiec wielu negatywnym konsekwencjom.

 • Kim są WWO? Czy jesteś jednym z nich?

  WWO to pojęcie oznaczające osoby wysoko wrażliwe. Pod terminem tym kryje się cała gama cech, które wyróżniają tego typu ludzi, stanowiąc o ich wyjątkowości. Warto wiedzieć, w jaki sposób traktować osoby WWO, aby czuły się komfortowo i mogły w pełni wykorzystywać swój potencjał w pracy, w związkach i innych sferach życia.  

 • Problemy z zaśnięciem – przyczyny, jak sobie radzić?

  Problemy z zaśnięciem to coraz powszechniejsze zjawisko, które może dotyczyć tak naprawdę każdego – niezależnie od wieku, płci czy przynależności etnicznej. Za tym dotkliwym problemem często kryje się bezsenność, ale również szereg zaburzeń zarówno psychicznych, jak i somatycznych. 

 • Perfekcjonizm – czym jest i jak sobie z nim radzić?

  Dzisiejsze czasy kreują nowe modele pożądanych zachowań i postaw – jedna z nich jest perfekcjonizm, który ma swoje źródła między innymi w wyidealizowanym świecie znanym z mediów społecznościowych. Jednak perfekcjonizm może być również dużą trudnością dla obarczonego nim człowieka, która znacznie utrudnia życie i relacje z innymi ludźmi.

 • Skąd się bierze déjà vu i czy jest to niebezpieczne zjawisko?

  Déjà vu to jeden z najbardziej tajemniczych stanów, jakie występują w ludzkim umyśle. Co jakiś czas doświadcza go niemal każdy człowiek, a jednak wciąż nie udało się wypracować jednolitej naukowej interpretacji tego dość niepokojącego zjawiska. Jedno jest pewne – déjà vu na chwilę zaburza nasze postrzeganie teraźniejszości, zasiewając wątpliwość, czy przypadkiem „to się już kiedyś nie działo?".  

 • Wybudzanie się w nocy – budzenie się w nocy i problem z zaśnięciem

  Wybudzanie się w środku nocy należy do bardzo frustrujących, a jednocześnie niestety powszechnych sytuacji, które co jakiś czas dotykają każdego z nas. Jeśli powtarza się to regularnie, należy poszukać przyczyny i wyeliminować czynnik, który wywołuje nocne, niechciane pobudki. Poza tym warto poznać uniwersalne, sprawdzone sposoby, które mogą być skuteczne w radzeniu sobie z wybudzaniem się w nocy.

 • Syndrom paryski – co to jest, na czym polega?

  Wizyta w Paryżu to dla wielu turystów spełnienie odwiecznego marzenia. Niestety, czasem potęgowane przez lata emocje, oczekiwania i wyidealizowane wyobrażenia potrafią odbić się negatywnie na zdrowiu. Przekonały się o tym osoby, które doświadczyły tajemniczego syndromu paryskiego. 

 • Paraliż senny – czym jest i jak się przejawia?

  Zaburzenia snu są powszechnym zjawiskiem dotykającym co drugą osobę na świecie. Wśród nich wyróżnić można bardzo nieprzyjemne doznanie, jakim jest paraliż senny. Charakteryzuje się on uczuciem całkowitego bezwładu ciała przy zachowaniu pełnej świadomości. Co jest przyczyną powstawania tego niepokojącego zjawiska, które w potocznym wyobrażeniu kojarzy się z obecnością demonów?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij