THC a zdrowie – dlaczego tetrahydrokannabinol jest niebezpieczny?
Joanna Orzeł

THC a zdrowie – dlaczego tetrahydrokannabinol jest niebezpieczny?

THC, czyli tetrahydrokannabinol, to najpopularniejszy składnik konopi znany niemalże na całym świecie. Jego popularność sprawiła, ze jest równocześnie najlepiej przebadaną substancją zawartą w tej rodzinie roślin. Opinia publiczna łączy THC z właściwościami psychoaktywnymi i uzależniającymi. Co to jest THC? Jak wpływa na organizm? Test na THC co warto wiedzieć? Jak przebiega oczyszczanie organizmu z THC? Podpowiadamy. 

THC i jego właściwości 

Marihuana zawiera ponad 100 składników aktywnych. Najlepiej przebadane z nich są zaliczane do kanabinoidów: THC oraz CBD.

THC, czyli tetrahydrokannabinol, jest tym składnikiem konopi, nad którym badania prowadzone są najintensywniej. Substancja ma właściwości psychoaktywne i uzależniające. Co więcej, wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbólowe i przeciwwymiotne. To THC odpowiedzialne jest za charakterystyczny po spożyciu marihuany dobry nastrój. 

Mało popularna wiedza na jego temat to fakt, że roślinom najprawdopodobniej służy w walce z insektami oraz działaniem promieniowania UV. 

THC – mechanizm działania 

THC oddziałuje z systemem kanabinoidowym naszego organizmu. Receptory tego systemu są zlokalizowane głównie w mózgu i regulują nasz sen, apetyt, percepcję bólu czy działanie systemu odpornościowego. Wprowadzone do organizmu THC łączy się z receptorami CB1 w naszym mózgu i powoduje uczucie odurzenia – potocznie nazywane „hajem”.  

THC i jego wpływ na organizm 

THC to substancja oddziałująca na nasz organizm nie tylko w sposób psychoaktywny. Badacze przypisują jej także szereg skutków ubocznych jak podwyższona akcja serca, problemy z koordynacją, suchość w ustach, czerwone oczy, spowolniony czas reakcji, problemy z pamięcią czy wywoływanie uczucia lęku lub rozdrażnienia. 

Długotrwałe używanie preparatów z THC może powodować długofalowe skutki objawiające się zaburzeniami czynności mózgu jak problemy z uczeniem czy podwyższony poziom czujności. Szczególnie w przypadku osób nieletnich, które regularnie i z wysoką częstotliwością wprowadzają THC do organizmu.  

Pomimo możliwych negatywnych reakcji tetrahydrokanabinol znajduje zastosowanie w terapii bólu, bezsenności, jaskry, obniżonego apetytu, nudności czy stanów lękowych, podwyższonego napięcia mięśniowego. Warto wspomnieć, że THC najczęściej stosuje się w połączeniu z innymi kanabinoidami – np. CBD – z którymi wykazuje efekt synergistyczny, nie natomiast w postaci czystej. 

Wprowadzone do organizmu THC musi zostać przez niego zmetabolizowane. Działanie substancji psychoaktywnej utrzymuje się do kilku godzin, choć niektóre efekty jak problemy ze snem czy z pamięcią mogą utrzymywać się nawet kilka dni. Wszelkie negatywne efekty zażycia THC można sprowadzić do terminu zatrucia THC. Jednak sama substancja w sobie nie jest trująca. Nie ma ustalonej letalnej dawki THC, szacuje się, ze jest ona nawet 30000 razy wyższa niż ta zażywana rekreacyjnie lub leczniczo.  

Kannabinoidy – czym są i jaki mają wpływ na zdrowie? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Badania na poziom THC 

Przesłanki do wykonania testu na obecność THC mogą być różne: od rutynowych wyrywkowych testów przeprowadzanych w niektórych państwach świata (np. Chiny), przez testy związane z uwarunkowaniami prawnymi (oskarżenie o popełnienie przestępstwa pod wpływem substancji odurzającej), po obligatoryjne testy zlecane przez pracodawcę lub kuratora prawnego.  

Bez względu na przesłanki podczas testów laboratoryjnych poszukuje się nie tylko samego THC, ale również jego metabolitów, będących pośrednim miernikiem jego poziomu w organizmie. Poziom tych substancji oznaczany bywa w ślinie, krwi, moczu, włosach, a nawet paznokciach. W zależności od materiału wykładniki zażywania THC mogą utrzymywać się od kilku godzin do nawet 90 dni. Co ciekawe, im dłuższy staż używania, tym dłużej można wykryć THC i jego pochodne w pobranych próbkach. 

Na rynku dostępne są szybkie testy na obecność THC. Są to testy o zasadzie działania podobnej do testów ciążowych. Pobraną próbkę moczu nanosi się na specjalny pasek. Na skutek rozdziału chromatograficznego interesujący składnik moczu, świadczący o wcześniejszym zażywaniu preparatów zawierających THC, uwidocznia się w odpowiednim okienku.  

Produkty i preparaty z dodatkiem konopi a THC 

Intensywny wzrost popularności produktów pozyskiwanych z różnych części konopi powoduje, że nawet w lokalnym sklepie czy aptece możemy się z nimi spotkać. Czy oznacza to, że preparaty te zawierają THC?  

Oczywiście nie. THC jako substancja psychoaktywna na terenie Polski nie może być sprzedawana bez żadnej kontroli. W przypadku marihuany medycznej jej  występuje w niskim stężeniu i nie może być większe niż 22%. Zawartość THC w produktach innych niż leki przepisywane na receptę powinna być na poziomie zerowym lub poniżej granic wykrywalności wybranej metody badawczej. 

Warto wspomnieć, że części roślin i metody produkcji olejków konopnych, oleju konopnego (pozyskiwanego z ziarna) czy żywności konopnej sprawiają, że zawierają one znikome ilości substancji psychoaktywnej w porównaniu do kwiatostanów, z których produkowane są preparaty zawierające THC.   
  1. P .Sharma, P. Murthy, M. M. Bharath, Chemistry, metabolism, and toxicology of cannabis: clinical implications, „Iran Journal of Psychiatry”, nr 7 (4) 2014. 
  2. E. Karen i in., Clinical Interpretation of Urine Drug Tests, What Clinicians Need to Know About Urine Drug Screens, „Mayo Clinic Precedings”, nr 92 (5) 2017. 
  3. M. Rymanowski, Konopie, przegląd zagadnień związanych z oznaczaniem sumarycznej zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu (Δ-9-THC) oraz kwasu delta-9-tetrahydrokannabinolowego (Δ-9-THCA-A), „Problemy Kryminalistyki”, nr 285 2014.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij