Olejek THC – co należy o nim wiedzieć? - portal DOZ.pl
olej thc w buteleczce
Zuzanna Kręcisz

Olejek THC – co należy o nim wiedzieć?

Marihuana medyczna w formie ekstraktu olejowego to stosunkowo nowa metoda wykorzystywana w terapii wielu schorzeń. Olejek THC używa się jako surowiec do wytwarzania leków recepturowych dostępnych na receptę. Jakie właściwości ma olejek THC?

Zachowanie zdrowia jest wartością nadrzędną. Nieustannie zatem poszukuje się nowych leków i rozwiązań, które będą łagodziły przebieg chorób i służyły przywracaniu zdrowia. Inspiracją i źródłem wiedzy jest niejednokrotnie świat roślin.

Olejek THC – co to jest? Jak powstaje?

Konopie siewne (Cannabis sativa L. subsp. Sativa) i konopie indyjskie (Cannabis sativa L. subsp. Indica)  to dwie rośliny, z których pozyskuje się marihuanę medyczną. Jako pierwszy do lecznictwa został wprowadzony susz z kwiatostanów konopi. Terapia z jego użyciem wymaga stosowania waporyzatora (urządzenie, które podgrzewa susz), a pacjent przyjmuje lek w formie inhalacji. 

W celu udoskonalania terapii, zwiększania korzyści i zmniejszania ograniczeń nieustanie są prowadzone prace badawcze. W ich wyniku pozyskano z konopi ekstrakt, zwany olejkiem THC. Ma on postać jasnożółtego, oleistego płynu i jest wykorzystywany jako surowiec do sporządzania w aptece różnych postaci leków. Przygotowuje je farmaceuta na podstawie recepty wystawionej przez lekarza.

Olejek THC a olej konopny – czym się od siebie różnią?

Nie należy mylić olejku THC, czyli ekstraktu marihuany medycznej, z olejem konopnym.

Olej konopny (olej z konopi) pozyskiwany jest z nasion konopi siewnych i nie zawiera THC oraz CBD. Jest dostępny bez recepty i ma cenne własności prozdrowotne, np. dostarcza kwasów omega-3 i omega-6 oraz działa przeciwzapalnie. Natomiast olejek THC jest pozyskiwany z kwiatostanów marihuany medycznej, czyli konopi siewnych i indyjskich.

Warto przypomnieć, że olejek konopny CBD z kolei powstaje z kwiatów lub z zielonych części konopi siewnych (inaczej włóknistych), które mogą być legalnie uprawiane w Polsce (zawierają mniej niż 0,2% THC).

Olejek THC a bezpieczeństwo

Terapię marihuaną medyczną zarówno w postaci suszu, jak i olejku THC lekarz wprowadza, gdy inne metody leczenia nie przynoszą rezultatów. Przed rozpoczęciem leczenia wnikliwie oceniany jest stan pacjenta i wszystkie przeciwwskazania oraz tworzone są reguły terapii, aby zapewnić jak największe jej bezpieczeństwo i efektywność.

W przypadku ekstraktu olejowego THC podanie dawki początkowej powinno odbyć się godzinę przed snem, by zminimalizować działania niepożądane.

Terapię rozpoczyna się od małych dawek THC, które w trakcie mogą być zwiększane w zależności od potrzeb pacjenta. Wymaga to czasu i przebiega indywidualnie dla każdego chorego. W procesie leczenia uwzględnia się również wszystkie leki, jakie przyjmuje pacjent, i ich wzajemne interakcje.

Dawkowanie olejku THC (w celu zwiększenia skuteczności) zaleca się w trakcie posiłku bogatego w tłuszcz. Bezpieczeństwo i optymalizację terapii wspierają obserwacje pacjenta dotyczące m. in. jego samopoczucia, aktywności, jakości snu, które na bieżąco zapisuje w postaci „dzienniczka leczenia” i konsultuje z lekarzem.

THC, czyli kanabinoidy, uznawane są za bezpieczne, gdyż wykazują niską potencjalną toksyczność, a ryzyko ich przedawkowania jest bardzo małe.

Działanie olejku THC  

Działanie olejku THC wynika z jego składu, a zatem z obecności kannabinoidów THC. Oddziałują one na receptory CB1 zlokalizowane w układzie nerwowym, rozrodczym i przewodzie pokarmowym oraz CB2 w układzie immunologicznym (węzły chłonne, migdałki, śledziona, neutrofile, limfocyty).

Wykazano, że ekstrakt uśmierza ból, działa przeciwzapalnie, przeciwlękowo, miorelaksacyjnie, przeciwdrgawkowo, przeciwwymiotnie, neuroprotekcyjnie, nasennie oraz wzmaga apetyt i obniża ciśnienie śródgałkowe. 

Polecane dla Ciebie

Olejek konopny THC – gdzie jest dostępny?

Olejek THC dostępny jest wyłącznie w aptece i jest formą surowca przeznaczoną do wytwarzania leków recepturowych. Receptę na lek wystawia lekarz, dobierając postać leku indywidualnie dla pacjenta. Obecnie leczenie nie jest refundowane i pacjent płaci pełną cenę, która niestety jest bardzo wysoka.

Nigdy nie należy kupować olejku THC poza apteką np. przez internet, pośredników lub z innych źródeł. Nie można go również wytwarzać samodzielnie. Jest to niebezpieczne i niezgodne z prawem.

Olejek konopny THC – stosowanie

Ekstrakt marihuany medycznej znalazł zastosowanie w przebiegu terapii wielu jednostek chorobowych, m. in. nowotworów, stwardnienia rozsianego, padaczki lekoopornej, choroby Parkinsona, depresji, jaskry czy chorób skóry.  

Może być stosowany jako samodzielny preparat lub w rozcieńczeniu z olejem rzepakowym oraz jako składnik maści, żeli, past, czopków, globulek, kropli do oczu i kapsułek doustnych.

Jakie korzyści dla pacjenta niesie stosowanie ekstraktu olejowego THC? To przede wszystkim łatwość i precyzja dawkowania, niewielkie opakowanie leku i różnorodność jego postaci, brak konieczności zakupu waporyzatora (bez ryzyka uszkodzenia płuc związanego z waporyzacją) oraz dłuższy czas działania leku.

Olejek THC – przeciwwskazania 

Stosowanie marihuany medycznej w każdej postaci jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na kannabinoidy oraz występowania w wywiadzie pacjenta lub najbliższej rodziny schizofrenii, innych psychoz, ciężkich zaburzeń osobowości czy schorzeń psychicznych różnych od depresji.

Terapii nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u dzieci i młodzieży. U pacjentów, którzy nie ukończyli 25. roku życia, leczenie również nie jest zalecane (zwłaszcza w postaci wziewnej).

Wśród przeciwwskazań wymienia się także silną niewydolność wątroby i nerek, chorobę alkoholową, poważne schorzenia układu krążenia i naczyń mózgowych oraz uzależnienie od narkotyków w przeszłości.

Olejek THC – działania niepożądane

Należy mieć świadomość, że mimo wielu dobroczynnych działań ekstrakt marihuany medycznej, szczególnie w początkowym okresie stosowania, może również wywoływać działania niepożądane. Mogą one mieć różne nasilenie i czas trwania. Są to np. bóle i zawroty głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, senność, problemy z ciśnieniem, przyspieszone bicie serca, suchość w ustach, nudności i wymioty, zburzenia apetytu oraz niepokój i lęk.

Bardzo ważne dla bezpieczeństwa terapii i jej skuteczności jest przestrzeganie zaleceń lekarza i stałe monitorowanie leczenia.
 1. K.Okoniewska, M. Okoniewska, R. Ryguslek, J.Okoniewski, P. Okoniewski, I. Oleszczuk-Okoniewska, P. Kozaczuk, Kompendium dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo PFO, Bielawy 2022.
 2. N. Piekuś-Słomka, Konopie medyczne – kompendium wiedzy farmaceuty, „Farmacja Polska”, nr 2 2020.
 3. B. O. Okusanya i in., Medical cannabis for the reduction of opioid dosage in the treatment of non-cancer chronic pain: A systematic review, „Systematic Reviews”, nr 9 (1) 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Endoproteza kolana – wskazania, przebieg zabiegu, rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego

  Endoprotezoplastyka kolana to zabieg chirurgiczny polegający na wymianie niesprawnego stawu kolanowego na implant. Operację przeprowadza się, gdy dochodzi do poważnych, nieodwracalnych zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej (ma to miejsce na przykład w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kolana). Pacjentowi towarzyszy wówczas silny ból kolana, upośledzenie ruchomości stawu, sztywność, znaczne obniżenie komfortu życia. Jak wygląda wszczepienie endoprotezy kolana? Jak przebiega rekonwalescencja?

 • Kwas foliowy metylowany – czy kobiety bez mutacji MTHFR także powinny go suplementować?

  Istnieje grupa kobiet, która ze względu na to, że posiada mutację genu MTHF, nie może właściwie metabolizować kwasu foliowego do jego aktywnej postaci, która jest niezbędna m.in do prawidłowego rozwoju płodu. Te pacjentki w trakcie przygotowywania się do zajścia w ciążę, jak i będąc w ciąży, powinny suplementować około 0,4 mg kwasu foliowego i metafoliny, czyli zmetylowanej formy kwasu foliowego. Dowiedz się więcej o kwasie foliowym w zmetylowanej formie, czytając niniejszy artykuł.

 • Jak działa solpadeina? Kiedy ja stosować i jak dawkować?

  Solpadeina jest lekiem przeciwbólowymi przeciwgorączkowym. Występuje w formie kapsułek oraz tabletek dojelitowych i tych, które można rozpuścić w wodzie. Można ją podać osobom, które ukończyły dwunasty rok życia, niemniej nie podczas przeziębienia z zajęciem układu oddechowego. Jak dawkować solpadeinę, czy kobiety w ciąży mogą zażywać lek i z czym nigdy nie łączyć połączenia paracetamolu, fosforanu kodeiny oraz kofeiny? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Makrogole – czym są? Działanie przeczyszczające, zastosowanie, przeciwwskazania

  Makrogole to dobrze tolerowane i bezpieczne w stosowaniu preparaty, które wykorzystuje się w przypadku zaparć zarówno tych długotrwałych, jak i sporadycznych. Powodują zwiększenie objętości płynów w świetle jelit oraz wywołują działanie przeczyszczające. Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować makrogole, jakie są skutki uboczne zażywania tych leków, a także jak długo może być prowadzona terapia z wykorzystaniem PEG?

 • Oparzenie meduzy – co robić?

  Wakacyjna kąpiel dla niektórych może skończyć się przykrym i dość bolesnym doświadczeniem za sprawą parzących, galaretowatych parasolek, swobodnie pływających w toni wodnej, czyli meduz. Do obrony oraz chwytania pokarmu używają parzydełek, zawierających jad, którego siła działania jest zróżnicowana w zależności od rodzaju meduzy. Po czym można rozpoznać, że oparzyła nas meduza? Dowiedz się, co zrobić po oparzeniu meduzą, zwłaszcza jeśli planujesz zagraniczne wakacje nad wodą.    

 • DEET – co to jest, dlaczego odstrasza komary i kleszcze? Bezpieczeństwo sprayu na owady

  DEET jest repelentem otrzymanym syntetycznie. Działanie tego preparatu polega na zaburzaniu węchu owadów, które nie są w stanie odebrać i zakodować zapachu kwasu mlekowego, będącego składnikiem potu potencjalnego żywiciela. Jak poprawnie stosować DEET, czy dzieci i kobiety w ciąży mogą bezpiecznie z niego korzystać i czy DEET na komary może być szkodliwy dla zdrowia?

 • Zastrzyki z kwasu hialuronowego – czym są iniekcje dostawowe i kiedy należy je stosować?

  W niechirurgicznym leczeniu artrozy i chorób chrząstki stawowej stosowana jest dostawowa suplementacja kwasu hialuronowego (HA), czyli wiskosuplementacja. Zazwyczaj iniekcje dostawowe dotyczą stawów kolanowego oraz biodrowego. W aptekach oraz przychodniach dostępne są liczne preparaty do wiskosuplementacji kwasem hialuronowym. Produkty te różnią się usieciowaniem oraz masą cząsteczkową HA. Który preparat wybrać, jaka jest różnica między zastrzykami z kwasem hialuronowym a preparatami zawierającymi kolagen?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij