olej thc w buteleczce
Zuzanna Kręcisz

Olejek THC – co należy o nim wiedzieć?

Marihuana medyczna w formie ekstraktu olejowego to stosunkowo nowa metoda wykorzystywana w terapii wielu schorzeń. Olejek THC używa się jako surowiec do wytwarzania leków recepturowych dostępnych na receptę. Jakie właściwości ma olejek THC?

Zachowanie zdrowia jest wartością nadrzędną. Nieustannie zatem poszukuje się nowych leków i rozwiązań, które będą łagodziły przebieg chorób i służyły przywracaniu zdrowia. Inspiracją i źródłem wiedzy jest niejednokrotnie świat roślin.

Olejek THC – co to jest? Jak powstaje?

Konopie siewne (Cannabis sativa L. subsp. Sativa) i konopie indyjskie (Cannabis sativa L. subsp. Indica)  to dwie rośliny, z których pozyskuje się marihuanę medyczną. Jako pierwszy do lecznictwa został wprowadzony susz z kwiatostanów konopi. Terapia z jego użyciem wymaga stosowania waporyzatora (urządzenie, które podgrzewa susz), a pacjent przyjmuje lek w formie inhalacji. 

W celu udoskonalania terapii, zwiększania korzyści i zmniejszania ograniczeń nieustanie są prowadzone prace badawcze. W ich wyniku pozyskano z konopi ekstrakt, zwany olejkiem THC. Ma on postać jasnożółtego, oleistego płynu i jest wykorzystywany jako surowiec do sporządzania w aptece różnych postaci leków. Przygotowuje je farmaceuta na podstawie recepty wystawionej przez lekarza.

Olejek THC a olej konopny – czym się od siebie różnią?

Nie należy mylić olejku THC, czyli ekstraktu marihuany medycznej, z olejem konopnym.

Olej konopny (olej z konopi) pozyskiwany jest z nasion konopi siewnych i nie zawiera THC oraz CBD. Jest dostępny bez recepty i ma cenne własności prozdrowotne, np. dostarcza kwasów omega-3 i omega-6 oraz działa przeciwzapalnie. Natomiast olejek THC jest pozyskiwany z kwiatostanów marihuany medycznej, czyli konopi siewnych i indyjskich.

Warto przypomnieć, że olejek konopny CBD z kolei powstaje z kwiatów lub z zielonych części konopi siewnych (inaczej włóknistych), które mogą być legalnie uprawiane w Polsce (zawierają mniej niż 0,2% THC).

Olejek THC a bezpieczeństwo

Terapię marihuaną medyczną zarówno w postaci suszu, jak i olejku THC lekarz wprowadza, gdy inne metody leczenia nie przynoszą rezultatów. Przed rozpoczęciem leczenia wnikliwie oceniany jest stan pacjenta i wszystkie przeciwwskazania oraz tworzone są reguły terapii, aby zapewnić jak największe jej bezpieczeństwo i efektywność.

W przypadku ekstraktu olejowego THC podanie dawki początkowej powinno odbyć się godzinę przed snem, by zminimalizować działania niepożądane.

Terapię rozpoczyna się od małych dawek THC, które w trakcie mogą być zwiększane w zależności od potrzeb pacjenta. Wymaga to czasu i przebiega indywidualnie dla każdego chorego. W procesie leczenia uwzględnia się również wszystkie leki, jakie przyjmuje pacjent, i ich wzajemne interakcje.

Dawkowanie olejku THC (w celu zwiększenia skuteczności) zaleca się w trakcie posiłku bogatego w tłuszcz. Bezpieczeństwo i optymalizację terapii wspierają obserwacje pacjenta dotyczące m. in. jego samopoczucia, aktywności, jakości snu, które na bieżąco zapisuje w postaci „dzienniczka leczenia” i konsultuje z lekarzem.

THC, czyli kanabinoidy, uznawane są za bezpieczne, gdyż wykazują niską potencjalną toksyczność, a ryzyko ich przedawkowania jest bardzo małe.

Działanie olejku THC  

Działanie olejku THC wynika z jego składu, a zatem z obecności kannabinoidów THC. Oddziałują one na receptory CB1 zlokalizowane w układzie nerwowym, rozrodczym i przewodzie pokarmowym oraz CB2 w układzie immunologicznym (węzły chłonne, migdałki, śledziona, neutrofile, limfocyty).

Wykazano, że ekstrakt uśmierza ból, działa przeciwzapalnie, przeciwlękowo, miorelaksacyjnie, przeciwdrgawkowo, przeciwwymiotnie, neuroprotekcyjnie, nasennie oraz wzmaga apetyt i obniża ciśnienie śródgałkowe. 

Polecane dla Ciebie

Olejek konopny THC – gdzie jest dostępny?

Olejek THC dostępny jest wyłącznie w aptece i jest formą surowca przeznaczoną do wytwarzania leków recepturowych. Receptę na lek wystawia lekarz, dobierając postać leku indywidualnie dla pacjenta. Obecnie leczenie nie jest refundowane i pacjent płaci pełną cenę, która niestety jest bardzo wysoka.

Nigdy nie należy kupować olejku THC poza apteką np. przez internet, pośredników lub z innych źródeł. Nie można go również wytwarzać samodzielnie. Jest to niebezpieczne i niezgodne z prawem.

Olejek konopny THC – stosowanie

Ekstrakt marihuany medycznej znalazł zastosowanie w przebiegu terapii wielu jednostek chorobowych, m. in. nowotworów, stwardnienia rozsianego, padaczki lekoopornej, choroby Parkinsona, depresji, jaskry czy chorób skóry.  

Może być stosowany jako samodzielny preparat lub w rozcieńczeniu z olejem rzepakowym oraz jako składnik maści, żeli, past, czopków, globulek, kropli do oczu i kapsułek doustnych.

Jakie korzyści dla pacjenta niesie stosowanie ekstraktu olejowego THC? To przede wszystkim łatwość i precyzja dawkowania, niewielkie opakowanie leku i różnorodność jego postaci, brak konieczności zakupu waporyzatora (bez ryzyka uszkodzenia płuc związanego z waporyzacją) oraz dłuższy czas działania leku.

Olejek THC – przeciwwskazania 

Stosowanie marihuany medycznej w każdej postaci jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na kannabinoidy oraz występowania w wywiadzie pacjenta lub najbliższej rodziny schizofrenii, innych psychoz, ciężkich zaburzeń osobowości czy schorzeń psychicznych różnych od depresji.

Terapii nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u dzieci i młodzieży. U pacjentów, którzy nie ukończyli 25. roku życia, leczenie również nie jest zalecane (zwłaszcza w postaci wziewnej).

Wśród przeciwwskazań wymienia się także silną niewydolność wątroby i nerek, chorobę alkoholową, poważne schorzenia układu krążenia i naczyń mózgowych oraz uzależnienie od narkotyków w przeszłości.

Olejek THC – działania niepożądane

Należy mieć świadomość, że mimo wielu dobroczynnych działań ekstrakt marihuany medycznej, szczególnie w początkowym okresie stosowania, może również wywoływać działania niepożądane. Mogą one mieć różne nasilenie i czas trwania. Są to np. bóle i zawroty głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, senność, problemy z ciśnieniem, przyspieszone bicie serca, suchość w ustach, nudności i wymioty, zburzenia apetytu oraz niepokój i lęk.

Bardzo ważne dla bezpieczeństwa terapii i jej skuteczności jest przestrzeganie zaleceń lekarza i stałe monitorowanie leczenia.
 1. K.Okoniewska, M. Okoniewska, R. Ryguslek, J.Okoniewski, P. Okoniewski, I. Oleszczuk-Okoniewska, P. Kozaczuk, Kompendium dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo PFO, Bielawy 2022.
 2. N. Piekuś-Słomka, Konopie medyczne – kompendium wiedzy farmaceuty, „Farmacja Polska”, nr 2 2020.
 3. B. O. Okusanya i in., Medical cannabis for the reduction of opioid dosage in the treatment of non-cancer chronic pain: A systematic review, „Systematic Reviews”, nr 9 (1) 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

  Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

  Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

 • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

  Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

 • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

  Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

 • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

  Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

 • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

  Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

 • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

  Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij