Czy marihuana może chronić przed chorobami serca?
Katarzyna Szulik

Czy marihuana może chronić przed chorobami serca?

Kiedyś postrzegano ją przede wszystkim jako narkotyk, obecnie coraz więcej krajów dostrzega zdrowotne korzyści stosowania marihuany i legalizuje jej medyczny użytek. Wiadomo, że marihuana przynosi ulgę między innymi osobom zmagającym się z przewlekłym bólem oraz dyskomfortem wynikającym ze stosowania chemioterapii. Najnowsze badania sugerują, że konopie mogą chronić serce, ponieważ odsetek chorób sercowo–naczyniowych wśród jej użytkowników jest znacznie niższy niż w populacji w ogóle. 

  1. Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów
  2. Marihuana chroni przed chorobami serca?
  3. Lecznicza marihuana lepsza niż opioidy

Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów

Choroby sercowo–naczyniowe od lat są wiodącą przyczyną zgonów, prześcigając między innymi nowotwory. Nie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykonano badanie. Tylko w 2015 r. schorzenia tego rodzaju doprowadziły do niemal jednej czwartej wszystkich zgonów w kraju. Amerykańskie Towarzystwo Chorób Serca szacuje, że połowa amerykańskich dorosłych cierpi na jakąś formę choroby sercowo–naczyniowej, co oznacza, że na śmierć z tego tytułu potencjalnie narażonych jest ponad 120 mln Amerykanów.

W poszukiwaniu przyczyn tak dużej powszechności choroby, naukowcy przyjrzeli się potencjalnym interakcjom między stosowaniem marihuany oraz ewentualnym powiązaniom zachodzącym między nią a lekami nasercowymi.

Okazało się, że odsetek chorujących na choroby serca wśród użytkowników marihuany jest wyjątkowo niski i wynosi zaledwie 2,3 proc. To około 2 z niemal 90 mln użytkowników marihuany odnotowanych przez National Health and Nutrition Examination Survey. Wspomniane dane pochodzą 2015 r., a od tego czasu w USA dopuszczono medyczny użytek marihuany w kolejnych stanach, co oznacza że obecnie liczba osób ją stosujących mogła się zwiększyć.

Do tego dodać należy osoby, które użytkują marihuanę rekreacyjnie. Ten fakt, w połączeniu z powszechnością chorób układu sercowo–naczyniowego, narzuca uzasadnione pytania o ewentualne interakcje między lekami nasercowymi oraz stosowaniem marihuany z powodu innych dolegliwości. 

Marihuana chroni przed chorobami serca?

Naukowcy dostrzegli, że osoby stosujące medyczną marihuanę rzadziej zapadają na choroby układu sercowo–naczyniowego, jednak nie byli w stanie wskazać przyczyny tego stanu rzeczy. Dopóki nie uda się tego zweryfikować, lekarze skłaniają się ku odradzaniu osobom chorym na serce stosowanie marihuany w celach medycznych lub rekreacyjnych, ponieważ skutki jej użytku w połączeniu z lekami na serce nie zostały właściwie przebadane. To pokazuje, że choć medyczne stosowanie marihuany zyskuje coraz większą akceptację, brakuje dowodów naukowych, dzięki którym można uznać ją za w pełni bezpieczną w stosowaniu.

Lecznicza marihuana lepsza niż opioidy

Gdy mowa o potencjalnie prozdrowotnych właściwościach marihuany, większość medyków jest zgodna co do tego, że konopie uśmierzają ból i mogą stanowić alternatywę dla powszechnie stosowanych i znacznie silniejszych środków przeciwbólowych. Badanie opublikowane na łamach pisma Economic Inquiry w sierpniu 2019 r. dowodzi, że upowszechnienie dostępu do marihuany obniżyło skalę śmierci w wyniku stosowania leków opioidowych. Mowa nie o symbolicznym spadku, ale o redukcji o co najmniej 20 do nawet 35 proc.

Przeczytaj na DOZ.pl - działanie i właściwości CBD i THC

To ważna informacja, ponieważ od kilku lat mówi się o tzw. epidemii opioidowej w USA, a więc o stosowaniu leków tego typu na ogromną skalę i w sposób nieadekwatny do potrzeb. Leki opioidowe powstające na tej samej bazie, co silnie uzależniająca heroina i są przepisywane na szereg dolegliwości bólowych. W tej grupie znajdują się między innymi morfina, tramadol, oksykodon czy fentanyl. Stosowane wbrew wskazaniom lekarza mogą spowodować uzależnienie. W Polsce skala stosowania leków z tej grupy jest niewielka, natomiast w Stanach Zjednoczonych uzyskanie recepty na opioidy jest stosunkowo łatwe, przez co problem uzależnienia od tych substancji zatacza coraz szersze kręgi. 

  1. E. M. De Filippis, N. S. Bajaj, A. Singh i in., Marijuana use in patients with cardiovascular disease: JACC review topic of the week, “Journal of the American College of Cardiology”, v. 75, nr 3, s. 320-332, https://doi.org/10.1016/j.jacc.2019.11.025, [dostęp:] 05.02.2020.
  2. T. Huzar, There could be a link between marijuana use and heart health, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/more-than-two-million-patients-with-heart-disease-report-use-of-marijuana, [dostęp:] 05.02.2020.
  3. N. W. Chan, J. Burkhardt, M. Flyr, The effects of recreational marijuana legalization and dispensing on opioid morality, “Economic Inquiry” 2019; DOI: 10.1111/ecin.12819, [dostęp:] 05.02.2020.
  4. Wiley, Marijuana legalization reduces opioid deaths “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190807092350.htm, [dostęp:] 07.02.2020.
  5. B. Habrat, Uzależnienie opioidowe, "Medycyna Praktyczna - mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/91662,uzaleznienie-opioidowe, [dostęp:] 07.02.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.