kobieta pali papierosa
Arkadiusz Dąbek

Palenie zwiększa ryzyko utraty pamięci i dezorientacji w wieku średnim

Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na choroby serca, udary, nowotwory oraz wiele innych poważnych schorzeń. Konsekwencje szkodliwego wpływu papierosów na zdrowie są ogromne – najnowsze wyniki badań mówią również o negatywnych skutki palenia na zdolności poznawcze.

Jedno z najnowszych badań wykazało, że palacze w średnim wieku są znacznie bardziej skłonni do skarżenia się na utratę pamięci i dezorientację niż osoby niepalące, a prawdopodobieństwo spadku zdolności poznawczych jest niższe u tych, którzy rzucili palenie, nawet niedawno.

Palacze częściej doświadczają utraty pamięci i dezorientacji

Uniwersytet Stanowy Ohio przeprowadził pierwsze badanie, by znaleźć powiązanie między paleniem a pogorszeniem funkcji poznawczych. Naukowcy do analiz wykorzystali samoocenę, w której osoby poddane badaniu odpowiadały na pytanie, czy doświadczały częstszej utraty pamięci i/lub dezorientacji. Wyniki sugerują, że dane te mogą być pomocne w wykrywaniu problemów poznawczych w początkowym stadium, powiedziała Jenna Rajczyk, główna autorka badania opublikowanego w „Journal of Alzheimer's Disease”.

Jak przebiegało badanie?

Dane do tego badania pochodziły z Krajowego Systemu Monitorowania Czynników Ryzyka Behawioralnego w 2019 roku. Analiza objęła 136 018 osób w wieku 45 lat i starszych, z czego około 11% zgłosiło subiektywne pogorszenie funkcji poznawczych (ang. subjective cognitive decline, SCD).

Palacze wykazywali 1,9-krotnie większe ryzyko SCD niż osoby niepalące, natomiast osoby, które rzuciły palenie mniej niż 10 lat temu, miały 1,5-krotnie większe ryzyko wystąpienia SCD w porównaniu do niepalących. Osoby, które rzuciły palenie ponad 10 lat temu, miały minimalnie większe ryzyko niż grupa niepalących.

Polecane dla Ciebie

Im wcześniej rzucisz palenie, tym większe korzyści dla zdrowia mózgu

Naukowcy wykazali, że rzucenie palenia ma korzystny wpływ nie tylko na funkcje oddechowe, sercowo-naczyniowe, ale także na zdrowie neurologiczne. Dowiedli, że największą korzyścią dla zdrowia poznawczego jest porzucenie nałogu w wieku 45–59 lat. Jednakże w najstarszej grupie nie zaobserwowano podobnej różnicy, co może oznaczać, że wcześniejsze rzucenie palenia przynosi ludziom większe korzyści.

Badacze w swojej pracy zaznaczyli, że wyniki ich badania wskazują, że długość okresu po zaprzestaniu palenia ma znaczenie i może mieć wpływ na wyniki poznawcze.

Dlaczego palenie tytoniu obniża funkcje poznawcze?

Obniżone wyniki dotyczące funkcji poznawczych, takich jak pamięć, przetwarzanie informacji czy koncentracja, są związane z narażeniem na działanie nikotyny i innych substancji szkodliwych zawartych w papierosach. Im dłużej trwa ekspozycja na działanie tych składników, tym gorzej, ponieważ prowadzi to do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a to z kolei przekłada się na negatywny wpływ na zdolności poznawcze. Dlatego zaprzestanie palenia powinno być pilnym priorytetem dla każdego palacza, niezależnie od jego wieku.

Jak rzucić palenie? 5 wskazówek

  1. Zdecyduj się i ustal datę, w której skończysz palenie. To powinno być znaczącym krokiem w kierunku zdrowia i lepszego samopoczucia.
  2. Przygotuj się do rzucenia palenia. Możesz zacząć ćwiczyć i zmienić nawyki żywieniowe, aby wzmocnić swój system odpornościowy.
  3. Znajdź wsparcie. Możesz szukać wsparcia u bliskich lub uczestniczyć w grupie wsparcia osób, które również chcą rzucić palenie.
  4. Zastąp nikotynę innymi aktywnościami. Możesz spróbować ćwiczyć, poznawać nowe hobby, czytać, spotykać się z przyjaciółmi albo zajmować się czymś, co da Ci satysfakcję.
  5. Zadbaj o swoje zdrowie. Zmień swoją dietę, bądź aktywny fizycznie i włącz do swojego życia codziennego zdrowsze nawyki.
Możesz skorzystać również z preparatów, które zawierają substancje wspomagające redukcję ilości wypalanego tytoniu. Sprawdź na DOZ.pl: Leki i tabletki na rzucenie palenia
  1. Smoking increases chances of mid-life memory loss, confusion, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221221121301.htm [dostęp] 11.12.2022.
  2. J. I. Rajczyk, A. Ferketich, J. J. Wing, Relation Between Smoking Status and Subjective Cognitive Decline in Middle Age and Older Adults: A Cross-Sectional Analysis of 2019 Behavioral Risk Factor Surveillance System Data, „Journal of Alzheimer's Disease”, DOI:10.3233/jad-220501.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij