kobieta pali papierosa
Arkadiusz Dąbek

Palenie zwiększa ryzyko utraty pamięci i dezorientacji w wieku średnim

Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na choroby serca, udary, nowotwory oraz wiele innych poważnych schorzeń. Konsekwencje szkodliwego wpływu papierosów na zdrowie są ogromne – najnowsze wyniki badań mówią również o negatywnych skutki palenia na zdolności poznawcze.

Jedno z najnowszych badań wykazało, że palacze w średnim wieku są znacznie bardziej skłonni do skarżenia się na utratę pamięci i dezorientację niż osoby niepalące, a prawdopodobieństwo spadku zdolności poznawczych jest niższe u tych, którzy rzucili palenie, nawet niedawno.

Palacze częściej doświadczają utraty pamięci i dezorientacji

Uniwersytet Stanowy Ohio przeprowadził pierwsze badanie, by znaleźć powiązanie między paleniem a pogorszeniem funkcji poznawczych. Naukowcy do analiz wykorzystali samoocenę, w której osoby poddane badaniu odpowiadały na pytanie, czy doświadczały częstszej utraty pamięci i/lub dezorientacji. Wyniki sugerują, że dane te mogą być pomocne w wykrywaniu problemów poznawczych w początkowym stadium, powiedziała Jenna Rajczyk, główna autorka badania opublikowanego w „Journal of Alzheimer's Disease”.

Jak przebiegało badanie?

Dane do tego badania pochodziły z Krajowego Systemu Monitorowania Czynników Ryzyka Behawioralnego w 2019 roku. Analiza objęła 136 018 osób w wieku 45 lat i starszych, z czego około 11% zgłosiło subiektywne pogorszenie funkcji poznawczych (ang. subjective cognitive decline, SCD).

Palacze wykazywali 1,9-krotnie większe ryzyko SCD niż osoby niepalące, natomiast osoby, które rzuciły palenie mniej niż 10 lat temu, miały 1,5-krotnie większe ryzyko wystąpienia SCD w porównaniu do niepalących. Osoby, które rzuciły palenie ponad 10 lat temu, miały minimalnie większe ryzyko niż grupa niepalących.

Powiązane produkty

Im wcześniej rzucisz palenie, tym większe korzyści dla zdrowia mózgu

Naukowcy wykazali, że rzucenie palenia ma korzystny wpływ nie tylko na funkcje oddechowe, sercowo-naczyniowe, ale także na zdrowie neurologiczne. Dowiedli, że największą korzyścią dla zdrowia poznawczego jest porzucenie nałogu w wieku 45–59 lat. Jednakże w najstarszej grupie nie zaobserwowano podobnej różnicy, co może oznaczać, że wcześniejsze rzucenie palenia przynosi ludziom większe korzyści.

Badacze w swojej pracy zaznaczyli, że wyniki ich badania wskazują, że długość okresu po zaprzestaniu palenia ma znaczenie i może mieć wpływ na wyniki poznawcze.

Dlaczego palenie tytoniu obniża funkcje poznawcze?

Obniżone wyniki dotyczące funkcji poznawczych, takich jak pamięć, przetwarzanie informacji czy koncentracja, są związane z narażeniem na działanie nikotyny i innych substancji szkodliwych zawartych w papierosach. Im dłużej trwa ekspozycja na działanie tych składników, tym gorzej, ponieważ prowadzi to do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a to z kolei przekłada się na negatywny wpływ na zdolności poznawcze. Dlatego zaprzestanie palenia powinno być pilnym priorytetem dla każdego palacza, niezależnie od jego wieku.

Jak rzucić palenie? 5 wskazówek

  1. Zdecyduj się i ustal datę, w której skończysz palenie. To powinno być znaczącym krokiem w kierunku zdrowia i lepszego samopoczucia.
  2. Przygotuj się do rzucenia palenia. Możesz zacząć ćwiczyć i zmienić nawyki żywieniowe, aby wzmocnić swój system odpornościowy.
  3. Znajdź wsparcie. Możesz szukać wsparcia u bliskich lub uczestniczyć w grupie wsparcia osób, które również chcą rzucić palenie.
  4. Zastąp nikotynę innymi aktywnościami. Możesz spróbować ćwiczyć, poznawać nowe hobby, czytać, spotykać się z przyjaciółmi albo zajmować się czymś, co da Ci satysfakcję.
  5. Zadbaj o swoje zdrowie. Zmień swoją dietę, bądź aktywny fizycznie i włącz do swojego życia codziennego zdrowsze nawyki.
Możesz skorzystać również z preparatów, które zawierają substancje wspomagające redukcję ilości wypalanego tytoniu. Sprawdź na DOZ.pl: Leki i tabletki na rzucenie palenia
  1. Smoking increases chances of mid-life memory loss, confusion, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221221121301.htm [dostęp] 11.12.2022.
  2. J. I. Rajczyk, A. Ferketich, J. J. Wing, Relation Between Smoking Status and Subjective Cognitive Decline in Middle Age and Older Adults: A Cross-Sectional Analysis of 2019 Behavioral Risk Factor Surveillance System Data, „Journal of Alzheimer's Disease”, DOI:10.3233/jad-220501.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij