Złamany na pół papieros, leży na damksiej dłoni, jako symbol zerwania z nałogiem
Arkadiusz Dąbek

Dlaczego kobietom trudniej jest rzucić palenie papierosów?

Rzucenie palenia jest bardzo trudne. Niektórzy radzą sobie z nałogiem samodzielnie, inni sięgają po tabletki czy plastry, które pomagają rzucić ten bardzo szkodliwy dla zdrowia i życia nałóg. Dlaczego jedni potrafią odstawić papierosy z dnia na dzień, dla innych jest to ogromny wysiłek, a niektórzy wracają do palenia papierosów co jakiś czas? Czy płeć ma znaczenie w tym procesie? Okazuje się, że tak i właśnie pojawiły się na to nowe dowody naukowe.

Palenie papierosów jest główną przyczyną rozwoju chorób określanych jako śmiertelne, a których występowaniu można zapobiegać, rzucając nałóg. Badania pokazują, że kobietom trudniej jest rzucić palenie niż mężczyznom. Ostatnie wyniki sugerują, że przyczyną może być aktywność nikotyny, która wpływa hamująco na estrogeny. Szwedzcy naukowcy zaobserwowali, że dawka nikotyny równa tej z jednego papierosa obniżyła produkcję estrogenu w mózgu kobiety.

Jak nikotyna wpływa na poziom estrogenów?

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) zrekrutowali do eksperymentu 10 zdrowych kobiet, które nie paliły i były w wieku rozrodczym. Pacjentkom podano dwie dawki nikotyny w formie aerozolu. Otrzymały również zastrzyk z radioaktywnym znacznikiem dołączonym do enzymu aromatazy, zwanego również syntazą estrogenową, która jest odpowiedzialna za syntezę hormonów, dokładnie estrogenów. Następnie wykonano prześwietlenia mózgu metodami obrazowania – MRI i PET, dzięki czemu można było ocenić gdzie i ile enzymu znajdowało się w mózgu. Zaobserwowali wysoki poziom syntazy estrogenu we wzgórzu, podwzgórzu i ciele migdałowatym mózgu. Zespół odkrył, że ekspozycja na nikotynę umiarkowanie zmniejszyła ilość aromatazy w mózgu. Badanie jest pierwszym, które pokazuje hamujący wpływ nikotyny na produkcję aromatazy u ludzi.

Jak palenie wpływa na hormony płciowe?

Jeden z autorów badania – Dr Comasco – powiedział, że odkrycia jego zespołu wskazują, iż wpływ nikotyny na produkcję estrogenu ma znaczący wpływ na mózg, ale być może także na inne funkcje organizmu, jak chociażby te związane z pracą układu rozrodczego. 

Dr Narayanan, neurolog naczyniowy i neurochirurg z Pacific Neuroscience Institute w Santa Monica w Kalifornii, która nie była zaangażowana w  badania, po zapoznaniu się z wynikami eksperymentu, powiedziała, że palenie podnosi poziom krążącego testosteronu (hormon androgenowy) u kobiet, a jego bardzo wysoki poziom – hiperandrogenemia – wiąże się ze zmniejszoną skutecznością rzucenia palenia u kobiet.

Przeczytaj i dowiedz się więcej o tym, jak działają tabletki na rzucenie palenia i które należy wybrać, aby pozbyć się nałogu?

Powiązane produkty

Papierosy a zdrowie kobiet

Istnieje wiele dowodów naukowych, które jasno podkreślają negatywny wpływ palenia papierosów (i związanych z nim chemikaliów) na żeński i męski układ rozrodczy. U kobiet obejmuje to zaburzenia hormonalne i metaboliczne, w tym bezpośrednią toksyczność wobec jajeczek, rozregulowanie  procesu owulacji, wzrostu i zdrowia łożyska, obniżenie płodności, wzrost ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej, wyższą częstość poronień, obniżony poziom tlenu płodu (obejmującą akumulację karboksyhemoglobiny) i zaburzenia równowagi hormonalnej płodu.

Sprawdź, jakie tabletki i preparaty na rzucenie palenia znajdziesz na DOZ.pl

Nikotyna, choroby i hormony

Dr Comasco podkreśl, że kobiety wykazują większą podatność na „dziedziczność" palenia i są bardziej narażone na rozwój pierwotnych chorób związanych z nałogiem, takich jak rak płuc i zawał serca. Teraz wyzwaniem dla jego zespołu jest ustalenie, czy wpływ nikotyny na układ hormonalny jest zaangażowany w rozwój takich reakcji. Specjalista podkreślił również, że badania te są wciąż w swojej początkowej fazie. Wiadomo jedynie, że nikotyna wpływa na funkcjonowanie mózgu, a dotknięty chorobą układ nerwowy jest celem dla wszelkich substancji uzależniających.

Dowiedz się więcej – czym jest cytyzyna i dlaczego substancja ta jest wykorzystywana do produkcji preparatów na rzucenie palenia?
  1. Nicotine May Block Estrogen in Women’s Brains, Making It Harder to Quit Smoking, Healthline [online], https://www.healthline.com/health-news/nicotine-may-block-estrogen-in-womens-brains-making-it-harder-to-quit-smoking [dostęp:] 16.10.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

    W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym w 2023 roku na COVID-19, grypę i pneumokoki? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania? 

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • Nowa szczepionka na COVID-19 dostępna od 6 grudnia

    Codziennie rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Obecnie najbardziej niebezpiecznym wariantem jest Omikron XBB.1.5, czyli tzw. Kraken. 6 grudnia nowa szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w przychodniach i aptekach, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

  • Wysoki poziom „dobrego cholesterolu” groźny dla zdrowia? Szokujące wyniki badań

    Najnowsze badania naukowe pokazują, że za wysoki poziom HDL (ang. High-Density Lipoprotein), czyli tzw. dobrego cholesterolu, może zwiększyć ryzyko demencji u osób starszych. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Monash University w Melbourne (Australia).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij