Dlaczego kobietom trudniej jest rzucić palenie papierosów?
Rzucenie palenia jest bardzo trudne. Niektórzy radzą sobie z nałogiem samodzielnie, inni sięgają po tabletki czy plastry, które pomagają rzucić ten bardzo szkodliwy dla zdrowia i życia nałóg. Dlaczego jedni potrafią odstawić papierosy z dnia na dzień, dla innych jest to ogromny wysiłek, a niektórzy wracają do palenia papierosów co jakiś czas? Czy płeć ma znaczenie w tym procesie? Okazuje się, że tak i właśnie pojawiły się na to nowe dowody naukowe.
Palenie papierosów jest główną przyczyną rozwoju chorób określanych jako śmiertelne, a których występowaniu można zapobiegać, rzucając nałóg. Badania pokazują, że kobietom trudniej jest rzucić palenie niż mężczyznom. Ostatnie wyniki sugerują, że przyczyną może być aktywność nikotyny, która wpływa hamująco na estrogeny. Szwedzcy naukowcy zaobserwowali, że dawka nikotyny równa tej z jednego papierosa obniżyła produkcję estrogenu w mózgu kobiety.
Jak nikotyna wpływa na poziom estrogenów?
Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) zrekrutowali do eksperymentu 10 zdrowych kobiet, które nie paliły i były w wieku rozrodczym. Pacjentkom podano dwie dawki nikotyny w formie aerozolu. Otrzymały również zastrzyk z radioaktywnym znacznikiem dołączonym do enzymu aromatazy, zwanego również syntazą estrogenową, która jest odpowiedzialna za syntezę hormonów, dokładnie estrogenów. Następnie wykonano prześwietlenia mózgu metodami obrazowania – MRI i PET, dzięki czemu można było ocenić gdzie i ile enzymu znajdowało się w mózgu. Zaobserwowali wysoki poziom syntazy estrogenu we wzgórzu, podwzgórzu i ciele migdałowatym mózgu. Zespół odkrył, że ekspozycja na nikotynę umiarkowanie zmniejszyła ilość aromatazy w mózgu. Badanie jest pierwszym, które pokazuje hamujący wpływ nikotyny na produkcję aromatazy u ludzi.
Jak palenie wpływa na hormony płciowe?
Dr Narayanan, neurolog naczyniowy i neurochirurg z Pacific Neuroscience Institute w Santa Monica w Kalifornii, która nie była zaangażowana w badania, po zapoznaniu się z wynikami eksperymentu, powiedziała, że palenie podnosi poziom krążącego testosteronu (hormon androgenowy) u kobiet, a jego bardzo wysoki poziom – hiperandrogenemia – wiąże się ze zmniejszoną skutecznością rzucenia palenia u kobiet.
Papierosy a zdrowie kobiet
Istnieje wiele dowodów naukowych, które jasno podkreślają negatywny wpływ palenia papierosów (i związanych z nim chemikaliów) na żeński i męski układ rozrodczy. U kobiet obejmuje to zaburzenia hormonalne i metaboliczne, w tym bezpośrednią toksyczność wobec jajeczek, rozregulowanie procesu owulacji, wzrostu i zdrowia łożyska, obniżenie płodności, wzrost ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej, wyższą częstość poronień, obniżony poziom tlenu płodu (obejmującą akumulację karboksyhemoglobiny) i zaburzenia równowagi hormonalnej płodu.
Nikotyna, choroby i hormony
Dr Comasco podkreśl, że kobiety wykazują większą podatność na „dziedziczność" palenia i są bardziej narażone na rozwój pierwotnych chorób związanych z nałogiem, takich jak rak płuc i zawał serca. Teraz wyzwaniem dla jego zespołu jest ustalenie, czy wpływ nikotyny na układ hormonalny jest zaangażowany w rozwój takich reakcji. Specjalista podkreślił również, że badania te są wciąż w swojej początkowej fazie. Wiadomo jedynie, że nikotyna wpływa na funkcjonowanie mózgu, a dotknięty chorobą układ nerwowy jest celem dla wszelkich substancji uzależniających.