Złamany na pół papieros, leży na damksiej dłoni, jako symbol zerwania z nałogiem
Arkadiusz Dąbek

Dlaczego kobietom trudniej jest rzucić palenie papierosów?

Rzucenie palenia jest bardzo trudne. Niektórzy radzą sobie z nałogiem samodzielnie, inni sięgają po tabletki czy plastry, które pomagają rzucić ten bardzo szkodliwy dla zdrowia i życia nałóg. Dlaczego jedni potrafią odstawić papierosy z dnia na dzień, dla innych jest to ogromny wysiłek, a niektórzy wracają do palenia papierosów co jakiś czas? Czy płeć ma znaczenie w tym procesie? Okazuje się, że tak i właśnie pojawiły się na to nowe dowody naukowe.

Palenie papierosów jest główną przyczyną rozwoju chorób określanych jako śmiertelne, a których występowaniu można zapobiegać, rzucając nałóg. Badania pokazują, że kobietom trudniej jest rzucić palenie niż mężczyznom. Ostatnie wyniki sugerują, że przyczyną może być aktywność nikotyny, która wpływa hamująco na estrogeny. Szwedzcy naukowcy zaobserwowali, że dawka nikotyny równa tej z jednego papierosa obniżyła produkcję estrogenu w mózgu kobiety.

Jak nikotyna wpływa na poziom estrogenów?

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) zrekrutowali do eksperymentu 10 zdrowych kobiet, które nie paliły i były w wieku rozrodczym. Pacjentkom podano dwie dawki nikotyny w formie aerozolu. Otrzymały również zastrzyk z radioaktywnym znacznikiem dołączonym do enzymu aromatazy, zwanego również syntazą estrogenową, która jest odpowiedzialna za syntezę hormonów, dokładnie estrogenów. Następnie wykonano prześwietlenia mózgu metodami obrazowania – MRI i PET, dzięki czemu można było ocenić gdzie i ile enzymu znajdowało się w mózgu. Zaobserwowali wysoki poziom syntazy estrogenu we wzgórzu, podwzgórzu i ciele migdałowatym mózgu. Zespół odkrył, że ekspozycja na nikotynę umiarkowanie zmniejszyła ilość aromatazy w mózgu. Badanie jest pierwszym, które pokazuje hamujący wpływ nikotyny na produkcję aromatazy u ludzi.

Jak palenie wpływa na hormony płciowe?

Jeden z autorów badania – Dr Comasco – powiedział, że odkrycia jego zespołu wskazują, iż wpływ nikotyny na produkcję estrogenu ma znaczący wpływ na mózg, ale być może także na inne funkcje organizmu, jak chociażby te związane z pracą układu rozrodczego. 

Dr Narayanan, neurolog naczyniowy i neurochirurg z Pacific Neuroscience Institute w Santa Monica w Kalifornii, która nie była zaangażowana w  badania, po zapoznaniu się z wynikami eksperymentu, powiedziała, że palenie podnosi poziom krążącego testosteronu (hormon androgenowy) u kobiet, a jego bardzo wysoki poziom – hiperandrogenemia – wiąże się ze zmniejszoną skutecznością rzucenia palenia u kobiet.

Przeczytaj i dowiedz się więcej o tym, jak działają tabletki na rzucenie palenia i które należy wybrać, aby pozbyć się nałogu?

Powiązane produkty

Papierosy a zdrowie kobiet

Istnieje wiele dowodów naukowych, które jasno podkreślają negatywny wpływ palenia papierosów (i związanych z nim chemikaliów) na żeński i męski układ rozrodczy. U kobiet obejmuje to zaburzenia hormonalne i metaboliczne, w tym bezpośrednią toksyczność wobec jajeczek, rozregulowanie  procesu owulacji, wzrostu i zdrowia łożyska, obniżenie płodności, wzrost ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej, wyższą częstość poronień, obniżony poziom tlenu płodu (obejmującą akumulację karboksyhemoglobiny) i zaburzenia równowagi hormonalnej płodu.

Sprawdź, jakie tabletki i preparaty na rzucenie palenia znajdziesz na DOZ.pl

Nikotyna, choroby i hormony

Dr Comasco podkreśl, że kobiety wykazują większą podatność na „dziedziczność" palenia i są bardziej narażone na rozwój pierwotnych chorób związanych z nałogiem, takich jak rak płuc i zawał serca. Teraz wyzwaniem dla jego zespołu jest ustalenie, czy wpływ nikotyny na układ hormonalny jest zaangażowany w rozwój takich reakcji. Specjalista podkreślił również, że badania te są wciąż w swojej początkowej fazie. Wiadomo jedynie, że nikotyna wpływa na funkcjonowanie mózgu, a dotknięty chorobą układ nerwowy jest celem dla wszelkich substancji uzależniających.

Dowiedz się więcej – czym jest cytyzyna i dlaczego substancja ta jest wykorzystywana do produkcji preparatów na rzucenie palenia?
  1. Nicotine May Block Estrogen in Women’s Brains, Making It Harder to Quit Smoking, Healthline [online], https://www.healthline.com/health-news/nicotine-may-block-estrogen-in-womens-brains-making-it-harder-to-quit-smoking [dostęp:] 16.10.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij