×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Palenie tytoniu może powodować zmiany w mózgu

Zdaniem naukowców ze Szkocji i Kanady, palenie tytoniu może powodować zmniejszenie grubości kory mózgowej, a co za tym idzie utratę szarych komórek. Badania pokazały jednak, że rezygnacja z papierosów może odwrócić zmiany związane z nałogiem.

Badacze pracujący w międzynarodowym zespole dowiedli, że osoby, które na jakimś etapie życia były nałogowymi palaczami (zarówno w chwili przeprowadzania badania, jak i w przeszłości) po 70 roku życia miały znaczniej więcej obszarów cienkiej kory mózgowej niż niepalący. Zmiany tego rodzaju powodują upośledzenie podstawowych procesów poznawczych, w tym możliwości prawidłowego posługiwania się językiem, zapamiętywania, percepcji oraz uwagi.

Wnioski na temat negatywnego wpływu palenia na mózg sformułował międzynarodowy zespół naukowców przewodzony przez grupę neurologów i psychiatrów z Montreal Neurological Institute przy Uniwersytecie McGill w Kanadzie oraz szkockiego Uniwersytetu w Edynburgu. W badaniu wzięto pod lupę kondycję mózgu 504 osób (244 mężczyzn i 260 kobiet) o średniej wieku wynoszącej 73 lata. W grupie znajdowali się palacze, osoby, które rzuciły palenie oraz nigdy nie palące. Wnioski wyciągnięto na podstawie wyników badań kory mózgowej, wywiadów oraz danych zdrowotnych z okresu ich dzieciństwa.

Naukowcy zauważyli również, że zmiany w korze mózgowej palaczy można odwrócić – sposobem na to jest oczywiście odstawienie papierosów. Badania wykazały, że przyrost kory mózgowej u byłych palaczy był proporcjonalny do ilości lat, które upłynęły od rzucenia nałogu, ale nie można liczyć na całkowitą regenerację zniszczonych komórek.

Źródło: PAP


Podziel się: