Jak przyjmować żelazo w ciąży?
Łukasz Stelmaszczyk

Jak przyjmować żelazo w ciąży?

Żelazo jest składnikiem hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu w całym ciele. Jest też potrzebne do wzrostu i regeneracji tkanek, pełni ważną funkcję w układzie odpornościowym, wspomaga walkę z wolnymi rodnikami. Częste są jednak jego niedobory. Jeśli zdarzy się to przyszłej mamie, warto wiedzieć, jak przyjmować żelazo w ciąży.

Grupą szczególnie narażoną na niedobór żelaza są m.in. kobiety ciężarne. Ich organizm, po pierwsze, pracuje na wyższych obrotach, musi wytworzyć większą ilość hemoglobiny, aby transportować więcej tlenu, po drugie, w ich macicy rozwija się nowe życie, które do prawidłowego rozwoju potrzebuje bardzo wielu substancji - z żelazem na czele.

Jak przyjmować żelazo w ciąży? - zapotrzebowanie i dieta

Zapotrzebowanie na żelazo jest różne w zależności od wieku ciążowego. Dla kobiety, której masa ciała wynosi około 55 kg, dzienne zapotrzebowanie w I trymestrze wynosi 0,8 mg, w II trymestrze 4-5 mg, a w III trymestrze powyżej 6 mg (w ostatnich 6-8 tygodniach ciąży sięga 10 mg na dobę).

W okresie ciąży, czyli w okresie zwiększonego zapotrzebowania na żelazo, dieta nie zawsze jest jego wystarczającym źródłem, tym bardziej że organizm człowieka wchłania jedynie 10-15 proc. żelaza spożytego z pokarmem. Oczywiście, należy na stałe włączyć do diety produkty spożywcze bogate w żelazo, jak nasiona roślin strączkowych, pietruszkę, wątróbkę, produkty zbożowe, drób itp. Z diety natomiast powinno się usunąć lub w znacznym stopniu ograniczyć produkty, które zmniejszają wchłanianie żelaza. Zalicza się do nich produkty mleczne, sojowe, kawę czy herbatę.

Mimo stosowania prawidłowej diety może zajść potrzeba dostarczenia żelaza również w formie suplementów diety czy nawet w formie leków przepisanych przez lekarza.

Jak przyjmować żelazo w ciąży? - suplementacja

Na rynku istnieje wiele suplementów zawierających żelazo, jednak należy pamiętać, że każdy z nich, nawet ten dostępny bez recepty, powinien być stosowany tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Lekarz podczas dziewięciu miesięcy ciąży zleca przeróżne badania, m.in. morfologię krwi. Na podstawie wyników stężenia hemoglobiny (HGB), ilości krwinek czerwonych czy objętości krwinki (MCV) może on podjąć decyzję o suplementacji żelaza. Bardzo przydatne jest również badanie poziomu ferrytyny w surowicy - odzwierciedla ono zapas żelaza w organizmie. Należy pamiętać, że niedobór żelaza nie musi dawać objawów od razu. Obniżenie stężenia hemoglobiny (niedokrwistość) pojawi się dopiero po wyczerpaniu zapasów żelaza w organizmie. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku suplementacji żelaza - wyniki morfologii ulegną szybkiej poprawie, jednakże zapasy żelaza w postaci ferrytyny będę się odnawiały znacznie wolniej.

Preparaty żelaza najczęściej zawierają sole żelaza dwuwartościowego, według niektórych publikacji naukowych wchłaniającego się z przewodu pokarmowego lepiej niż sole trójwartościowe. Dodatkowo istnieje wiele form preparatów żelaza: tabletki, kapsułki i zawiesiny doustne czy nawet formy dożylne.

Żelazo może być głównym składnikiem preparatu czy leku, może występować w formie łączonej np. z witaminą C, która ułatwia jego przyswajanie, jak również może być jednym z wielu składników tak zwanych preparatów wielowitaminowych czy zawierających mikroelementy. Dla kobiet ciężarnych i planujących ciążę preparaty złożone poza żelazem zawierają również kwas foliowy.

Powiązane produkty

Jak przyjmować żelazo w ciąży? - posiłki i działania niepożądane

Żelazo powinno się przyjmować na czczo lub w przerwie między posiłkami - wtedy wchłania się najlepiej. Można odejść od tej reguły, gdy wystąpią objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego - wtedy należy przyjmować żelazo wraz z posiłkiem, pamiętając jednak, że mniejsza jego ilość ulegnie wchłonięciu.

Przy przyjmowaniu żelaza, niezależnie od postaci, należy zwrócić szczególną uwagę na ewentualne działania niepożądane. Najczęściej dotyczą one przewodu pokarmowego: to nudności, wymioty, bóle brzucha, czarny stolec czy zaparcia, choć mogą również występować jako ogólne zmęczenie, osłabienie, świąd, pokrzywka, owrzodzenia jamy ustnej itp. Przed przyjęciem żelaza należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do preparatu i poinformować lekarza, jeśli wystąpią działania niepożądane. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij