Boisz się jaskry? Pij gorącą herbatę
Katarzyna Szulik

Boisz się jaskry? Pij gorącą herbatę

Jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty po zaćmie, a wykryta w zaawansowanym stadium nie daje praktycznie żadnych szans na leczenie. Jedynym sposobem na uniknięcie utraty wzroku z jej tytułu są badania profilaktyczne, choć jak sugerują naukowcy, ryzyko jej wystąpienia możemy zmniejszyć również poprzez picie herbaty.

Wyniki wspomnianego badania ukazały się w piśmie British Journal of Opthamology, a ich autorami są naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, związani z Uniwersytetem Kalifornijskim oraz Brown University Medical School. Zgodnie z nimi, picie filiżanki gorącej herbaty raz dziennie może znacząco obniżyć ryzyko zapadnięcia na jaskrę. Równocześnie spożywanie kawy (w wersji z kofeiną lub bez) lub bezkofeinowej herbaty nie ma żadnego wpływu na rozwój tego schorzenia. 

Jaskra, powodowana przez wzrost ciśnienia śródgałkowego w oku, dotyka niemal 60 mln ludzi na całym świecie, a zgodnie z przewidywaniami ta liczba przekroczy 65 mln w roku 2020.

Należy do groźnych chorób oczu nie tylko przez wzgląd na jej wpływ na stan naszego coraz słabszego widzenia (ze ślepotą włącznie), ale również na fakt, że początki schorzenia przebiegają często bezobjawowo.

Jedynym sposobem na zahamowanie rozwoju choroby jest wykrycie jej we wczesnym stadium, co wymaga regularnych badań, zwłaszcza po 40. roku życia, gdy ryzyko zachorowania znacznie wzrasta.

Herbata na wzrok

Wcześniejsze badania sugerowały, że ciśnienie wewnątrzgałkowe może zostać obniżone dzięki kofeinie, co stało się punktem wyjścia dla naukowców z USA. Wykonali analizę danych o zdrowiu uczestników National Health and Nutrition Examination Survey z lat 2005-2006, czyli corocznej ankiety na temat zdrowia przeprowadzanej w USA i prowadzonej na próbie około 10 tysięcy uczestników. W jego trakcie przechodzą oni testy, odpowiadają na pytania i oddają krew do analizy. W badaniu prowadzonym w omawianym okresie część uczestników przeszło także badania na obecność jaskry. Spośród niemal 1700 poddanych mu osób, u 84 stwierdzono występowanie choroby. Następnie zadano im pytania o obecność napojów zawierających kofeinę w ich diecie na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Jak się okazało osoby, które piły herbatę te każdego dnia wykazywały niższe prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry od tych, które robiły to rzadziej. Po uwzględnieniu dodatkowych czynników, takich jak palenie tytoniu i cukrzyca okazało się, że picie gorącej herbaty obniżało ryzyko zapadnięcia na jaskrę aż o 74 procent. Gdy jednak naukowcy wzięli pod lupę nawyki związane z piciem kawy, nie wykazali żadnego związku między tym nawykiem a występowaniem jaskry. Nie jest również jasne jaka ilość gorącej herbaty ma znaczenie, ponieważ badani nie określali jej ściśle. Można przypuszczać, że szczególna rola herbaty w kontekście profilaktyki tego schorzenia może mieć związek z wysoką zawartością antyoksydantów w jej składzie, łączonych między innymi z niższym ryzykiem chorób serca, nowotworów i cukrzycy. 

Polskie badania nad jaskrą

Leczenie i badanie jaskry angażuje również polskich naukowców, którzy odnoszą na tym polu realne sukcesy. Wspólnie z okulistami z Niemiec dokonali odkrycia preparatu zawierającego Cytykolinę, nutraceutyk wspomagający leczenie jaskry. Po stronie polskiej badania nad substancją prowadzili naukowcy z klinki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Cytykolina, znana od około 20 lat jako lek stosowany w psychiatrii neurologii, ma także zdolność odżywiania i wzmacniania tych części oka, które ulegają degradacji w wyniku jaskry. Mowa przede wszystkim o komórkach siatkówki i strukturach nerwu wzrokowego. Badania naukowców pokazały, że przyjmowanie leków na bazie Cytykoliny wyraźnie spowalnia, a w niektórych wypadkach hamuje rozwój jaskry, a także wspomaga leczenie neuropatii nerwu wzrokowego i schorzeń zwyrodnieniowych siatkówki. Wspomniane wnioski zostały potwierdzone podczas wieloletnich obserwacji naukowców z Niemczech i Polski, co pozwoliło na stworzenie leku w formie łatwo przyswajalnej tabletki. 

Powstanie tabletki na jaskrę to kolejna innowacja dotycząca tej choroby wprowadzona przez Polaków w 2017 roku. W lutym okuliści ze Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha w Gdańsku wszczepili dwóm pacjentom żelowe stenty, które ułatwiają odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej. W ten sposób ciśnienie śródgałkowe, będące główną przyczyną jaskry, zmniejsza się, dzięki czemu postęp choroby zostaje zahamowany. 

Powiązane produkty

Herbata a rak

Badanie nad związkiem jaskry z herbatą zostało wykonane na niewielkiej próbie pacjentów, wiec jego wyniki wymagają dalszego potwierdzenia. Stosukowo wysokie prawdopodobieństwo słuszności towarzyszy jednak innemu badaniu nad gorącą herbatą, wiążącego jej spożycie z rakiem przełyku. U osób palących i pijących alkohol może ona zwiększyć ryzyko zapadnięcia na ten nowotwór nawet pięciokrotnie.

Rak przełyku jest charakterystyczny dla mężczyzn zamieszkujących biedniejsze rejony świata. Wysoką zachorowalność odnotowuje się w Chinach, gdzie wysokie jest również spożycie gorącej herbaty połączone ze stosowaniem wspomnianych używek. Chemiczne komponenty w nich zwarte mogą mieć znaczący wpływ na rozwój raka przełyku, co pokazało badanie przeprowadzone na podstawie dziewięcioletniej analizy stanu zdrowia ponad 450 tys. uczestników narodowości Chińskiej w wieku od 30 do 79 lat.

Przeprowadzili je naukowcy z National Natural Science Foundation of China oraz National Key Research and Development Program. Udało im się ustalić, że uczestnicy, którzy pili gorącą herbatę, nadużywali alkoholu i palili są pięciokrotnie bardziej narażeni na wystąpienie raka przełyku od osób, które nie miały w zwyczaju żadnego z tych nawyków. Aczkolwiek, jeśli piciu gorącej herbaty nie towarzyszyło palenie i spożycie alkoholu, nie miało ono wpływu na rozwój wspomnianego schorzenia. Herbata może wiec pogłębiać ryzyko zachorowania, jednak nie jest w stanie wywołać go samodzielnie. 

Źródło: Sciencedily.com, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij