Wirus HPV może negatywnie wpływać na płodność mężczyzn
Nowe badanie przeprowadzone przez argentyńskich naukowców wykazało, że wysokoonkogenne szczepy wirusa HPV (przyczyniające się do rozwoju nowotworów narządów płciowych, odbytu, gardła oraz jamy ustnej) mogą być powodem problemów z płodnością u mężczyzn.
- Wirus brodawczaka ludzkiego groźny nie tylko dla kobiet
- Wirus HPV pogarsza jakość plemników
- Skutki zakażenia wirusem HPV u mężczyzn
Wirus brodawczaka ludzkiego groźny nie tylko dla kobiet
HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, ang. Human Papillomavirus) jest najczęstszą przyczyną infekcji przenoszonych drogą płciową. Ma on ponad 120 typów, niektóre z nich są klasyfikowane jako wirusy wysokiego ryzyka onkologicznego (HR-HPV), zwłaszcza HPV 16 i 18, ze względu na ich związek z podwyższonym ryzykiem rozwoju nowotworów złośliwych, podczas gdy inne są określane jako patogeny niskiego ryzyka (LR-HPV).
Choć HPV jest kojarzony przede wszystkim z rozwojem raka szyjki macicy u kobiet, może wpływać negatywnie również na zdrowie mężczyzn, np. powodować raka gardła i jamy ustnej (tzw. nowotwory głowy). Badanie przeprowadzone przez naukowców z Universidad Nacional de Córdoba w Argentynie, które zostało opublikowane niedawno w czasopiśmie „Frontiers in Cellular and Infection Microbiology”, sugeruje, że zakażenie szczepami wirusa HPV wysokiego ryzyka może mieć także niekorzystny wpływ na męską płodność.
Wirus HPV pogarsza jakość plemników
Wcześniejsze analizy wykazały, że infekcje HPV mogą wpływać na funkcjonowanie plemników, jednak nie było jasne, czy taki efekt wywołują zarówno genotypy niskiego, jak i wysokiego ryzyka. W najnowszym, argentyńskim badaniu przekrojowym wzięło udział 205 dorosłych mężczyzn leczących się w klinice urologii i andrologii w latach 2018–2021, którzy przeszli analizę nasienia w ramach wstępnej oceny płodności lub rutynowej kontroli bez zgłaszania jakichkolwiek dolegliwości związanych z niepłodnością.
Do kryteriów wykluczających udział w badaniu zaliczono:
- szczepienie przeciwko HPV,
- wazektomię,
- azoospermię,
- znaczne żylaki powrózka nasiennego,
- udokumentowane narażenie na zanieczyszczenia środowiska takie jak pestycydy,
- zażywanie narkotyków, alkoholu lub marihuany,
- gorączkę,
- antybiotykoterapię.
Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy:
- grupę kontrolną,
- pacjentów HR-HPV,
- osoby LR-HPV.
U 20 mężczyzn stwierdzono obecność HR-HPV, a u 7 – LR-HPV.
Wstępna analiza nie wykazała różnic w jakości nasienia pomiędzy trzema grupami, jednak dokładniejsze badania pokazały, że mężczyźni zakażeni wirusem HPV wysokiego ryzyka mieli mniejszą liczbę komórek odpornościowych CD45+. Ponadto odkryto, że plemniki tych badanych wykazywały wyższy poziom markerów stresu komórkowego, co może przyczyniać się do wyższej śmiertelności gamet męskich.
Skutki zakażenia wirusem HPV u mężczyzn
Zakażenie HPV u mężczyzn jest uważane za przejściowe – często przebiega bezobjawowo i może ustąpić samoistnie. Niemniej w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z objawów infekcji jest pojawienie się brodawek na narządach płciowych, wokół odbytu lub na innych częściach ciała (przyczyną są najczęściej typy HPV niskoonkogenne). Typy wysokoonkogenne mogą natomiast powodować raka jamy ustnej i gardła, raka odbytu czy raka prącia.
Jednym z kluczowych elementów profilaktyki zakażenia wirusem jest szczepienie na HPV. Można je wykonać zarówno u dziewczynek i kobiet, jak i u chłopców oraz mężczyzn (optymalny wiek przyjęcia szczepionki to okres przed rozpoczęciem współżycia seksualnego).