Wirus HPV wpływa na męską płodność
Ewelina Sochacka

Wirus HPV może negatywnie wpływać na płodność mężczyzn

Nowe badanie przeprowadzone przez argentyńskich naukowców wykazało, że wysokoonkogenne szczepy wirusa HPV (przyczyniające się do rozwoju nowotworów narządów płciowych, odbytu, gardła oraz jamy ustnej) mogą być powodem problemów z płodnością u mężczyzn.

  1. Wirus brodawczaka ludzkiego groźny nie tylko dla kobiet
  2. Wirus HPV pogarsza jakość plemników
  3. Skutki zakażenia wirusem HPV u mężczyzn

Wirus brodawczaka ludzkiego groźny nie tylko dla kobiet

HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, ang. Human Papillomavirus) jest najczęstszą przyczyną infekcji przenoszonych drogą płciową. Ma on ponad 120 typów, niektóre z nich są klasyfikowane jako wirusy wysokiego ryzyka onkologicznego (HR-HPV), zwłaszcza HPV 16 i 18, ze względu na ich związek z podwyższonym ryzykiem rozwoju nowotworów złośliwych, podczas gdy inne są określane jako patogeny niskiego ryzyka (LR-HPV).

HPV zwiększa ryzyko rozwoju tej choroby – dowiedz się więcej na DOZ.pl

Choć HPV jest kojarzony przede wszystkim z rozwojem raka szyjki macicy u kobiet, może wpływać negatywnie również na zdrowie mężczyzn, np. powodować raka gardła i jamy ustnej (tzw. nowotwory głowy). Badanie przeprowadzone przez naukowców z Universidad Nacional de Córdoba w Argentynie, które zostało opublikowane niedawno w czasopiśmie „Frontiers in Cellular and Infection Microbiology”, sugeruje, że zakażenie szczepami wirusa HPV wysokiego ryzyka może mieć także niekorzystny wpływ na męską płodność.

Odkryto, że plemniki badanych wykazywały wyższy poziom markerów stresu komórkowego, co może przyczyniać się do wyższej śmiertelności gamet męskich i spadku płodności.

Wirus HPV pogarsza jakość plemników

Wcześniejsze analizy wykazały, że infekcje HPV mogą wpływać na funkcjonowanie plemników, jednak nie było jasne, czy taki efekt wywołują zarówno genotypy niskiego, jak i wysokiego ryzyka. W najnowszym, argentyńskim badaniu przekrojowym wzięło udział 205 dorosłych mężczyzn leczących się w klinice urologii i andrologii w latach 2018–2021, którzy przeszli analizę nasienia w ramach wstępnej oceny płodności lub rutynowej kontroli bez zgłaszania jakichkolwiek dolegliwości związanych z niepłodnością.

Do kryteriów wykluczających udział w badaniu zaliczono:

  • szczepienie przeciwko HPV,
  • wazektomię,
  • azoospermię,
  • znaczne żylaki powrózka nasiennego,
  • udokumentowane narażenie na zanieczyszczenia środowiska takie jak pestycydy,
  • zażywanie narkotyków, alkoholu lub marihuany,
  • gorączkę,
  • antybiotykoterapię.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy:

  • grupę kontrolną,
  • pacjentów HR-HPV,
  • osoby LR-HPV.

U 20 mężczyzn stwierdzono obecność HR-HPV, a u 7 – LR-HPV.

Wstępna analiza nie wykazała różnic w jakości nasienia pomiędzy trzema grupami, jednak dokładniejsze badania pokazały, że mężczyźni zakażeni wirusem HPV wysokiego ryzyka mieli mniejszą liczbę komórek odpornościowych CD45+. Ponadto odkryto, że plemniki tych badanych wykazywały wyższy poziom markerów stresu komórkowego, co może przyczyniać się do wyższej śmiertelności gamet męskich.

KOSMETYKI DO HIGIENY INTYMNEJ

SUPLEMENTY UŁATWIAJĄCE ZAJŚCIE W CIĄŻĘ

TESTY PŁODNOŚCI

Powiązane produkty

Skutki zakażenia wirusem HPV u mężczyzn

Zakażenie HPV u mężczyzn jest uważane za przejściowe – często przebiega bezobjawowo i może ustąpić samoistnie. Niemniej w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z objawów infekcji jest pojawienie się brodawek na narządach płciowych, wokół odbytu lub na innych częściach ciała (przyczyną są najczęściej typy HPV niskoonkogenne). Typy wysokoonkogenne mogą natomiast powodować raka jamy ustnej i gardła, raka odbytu czy raka prącia.

Jednym z kluczowych elementów profilaktyki zakażenia wirusem jest szczepienie na HPV. Można je wykonać zarówno u dziewczynek i kobiet, jak i u chłopców oraz mężczyzn (optymalny wiek przyjęcia szczepionki to okres przed rozpoczęciem współżycia seksualnego).

W Polsce od 2 września 2023 roku szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci w wieku od 9 do 18 lat.
Co powinieneś wiedzieć o szczepieniach na HPV? Dowiedz się więcej na DOZ.pl
  1. C. Olivera i in., Impact of high-risk and low-risk human papillomavirus infections on the male genital tract: effects on semen inflammation and sperm quality, „Frontiers in Cellular and Infection Microbiology” 2024, t. 14.
  2. K. Doheny, HPV Infection in Men, [online] https://www.webmd.com/sexual-conditions/hpv-genital-warts/hpv-virus-men [dostęp:] 29.08.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Szczepienie dziecka na HPV. Kto może skorzystać bezpłatnie? Nowe przepisy

    Na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus) można rejestrować dzieci (zarówno dziewczynki, jak i chłopców) w wieku 12 i 13 lat. Szczepienie jest jedyną formą obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Dlaczego chłopcy i młodzi mężczyźni powinni szczepić się przeciwko HPV?

    Chociaż wzrasta świadomość profilaktyki HPV, to wskaźniki szczepień u chłopców są nadal niższe niż w przypadku dziewcząt. Taki stan rzeczy w dużej mierze przypisuje się powszechnemu przekonaniu, że Human Papillomavirus wywołuje choroby tylko u kobiet, co nie jest prawdą. Dowiedz się, dlaczego chłopcy i mężczyźni powinni zaszczepić się przeciwko wirusowi ludzkiego brodawczaka.

  • HPV zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia u kobiet

    Nowe badanie sugeruje, że wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiadający za około 70% przypadków raka szyjki macicy, może zwiększać ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

  • Brodawczak w jamie ustnej – na podniebieniu, dziąśle i języku

    Brodawczak płaskonabłonkowy to łagodna zmiana nowotworowa występująca w jamie ustnej. Może rozwijać się na podniebieniu, dziąśle, na języku. Zwykle jest to wyczuwalna językiem grudka. Leczenie jest chirurgiczne i polega na wycięciu zmiany. Przyczyną jest zakażenie wirusem HPV, stąd niezwykle ważne jest zapobieganie w postaci ograniczenia narażenia na kontakt z wirusem.  

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Jak usunąć kurzajkę? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów

    Jeśli zauważysz na swojej dłoni lub stopie brodawkę, a szukając w Internecie informacji, co to może być, znajdziesz ciąg słów „kurzajka – wirus brodawczaka – HPV”, to nie wpadaj od razu w panikę! Wyjaśniamy, czym jest kurzajka i jak się jej pozbyć.

  • Cytologia płynna (LBC) a tradycyjna – która jest bardziej dokładna? Cena, refundacja

    Regularnie wykonywana cytologia pomaga uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy. Przez wiele lat była ona wykonywana jedynie w formie szkiełkowej. W 2016 roku Polskie Towarzystwo Patologów (PTP) wnioskowało do Ministerstwa Zdrowia o zmianę standardów diagnostycznych na bardziej dokładne i czułe, czyli na cytologię na podłożu płynnym, nazywanej w skrócie LBC. Jak wygląda cytologia płynna i czym różni się od klasycznej metody diagnostycznej?  Czy cytologia na podłożu płynnym jest refundowana przez NFZ?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.