Zmiany w systemie wystawiania recept od września. Które leki obejmują nowe przepisy?
Kilka lat temu nastąpił przełom w systemie wystawiania recept. Nie trzeba już zapisywać się do lekarza, aby ten wystawił dokument, na którego podstawie można rozpocząć lub kontynuować leczenie. Problemem stały się jednak leki psychotropowe i to właśnie te preparaty zostaną objęte zmianami ogłoszonymi przez Ministerstwo Zdrowia. O których lekach mowa? Kiedy dokładnie zmiany wejdą w życie?
- Zmiany w wystawianiu recept na leki – które preparaty obejmuje zmiana przepisów?
- Których leków nie będzie można kupić od września bez wizyty u lekarza? Lista
- Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące uzyskania recepty na opioidy?
Zmiany w wystawianiu recept na leki – które preparaty obejmuje zmiana przepisów?
Leki psychotropowe i silne leki przeciwbólowe mają wysoki potencjał uzależniający. Można je stosować tylko po konsultacji z lekarzem, którego obowiązkiem jest poinformowanie pacjenta o tym, jak działają leki, jakie mogą być skutki uboczne stosowania konkretnego preparatu, a także jak właściwie go dawkować.
Niestety obecny system wystawiania recept nie jest szczelny, a sytuacja pogorszyła się od momentu wprowadzenia receptomatów. W ostatnich kilku miesiącach media donosiły o przedawkowaniu silnych leków na receptę takich jak fentanyl, który sieje grozę w Stanach Zjednoczonych.
W związku z problemami dotyczącymi leków na receptę – nadużycia, uzależnienia, przedawkowania leków opioidowych czy nielegalna sprzedaż – Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania, które miałyby zapobiec ich eskalacji.
Według resortu recepty na opioidy powinny być wypisywane jedynie po dokładnym wywiadzie lekarskim, a nie po „wywiadzie pozorowanym, któremu nie sposób przydać waloru rzetelności i wiarygodności”. Projekt rozporządzenia zakłada zablokowanie możliwości uzyskiwania recept za pośrednictwem tzw. receptomatów. Ponadto zwrócono uwagę na ograniczenie uzyskiwania opioidów poprzez teleporady. Jest to odpowiedź resortu na coraz częściej pojawiające się doniesienia o nielegalnym handlu opioidami, ze szczególnym uwzględnieniem fentanylu.
Których leków nie będzie można kupić od września bez wizyty u lekarza? Lista
Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia dotyczące następujących substancji:
Regulacje zakładają wyjątki, które dotyczą przypadków, gdy „osoba wypisująca receptę jest lekarzem udzielającym świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, z wyłączeniem umowy dotyczącej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (w przypadku kontynuacji leczenia preparatem)”. Oznacza to, że wymogu osobistego zbadania pacjenta nie będzie jedynie w przypadku lekarzy POZ przepisujących lek w ramach kontynuacji leczenia. Wyjątkiem nie są objęci lekarze pracujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące uzyskania recepty na opioidy?
Nowe przepisy mają wejść w życie w tzw. trybie pilnym, czyli siedem dni od momentu publikacji rozporządzenia. Resort zdrowia przez dwa tygodnie zbierał uwagi do projektu w ramach konsultacji społecznych. Naczelna Izba Lekarska wskazała na błąd, którym według niej jest usunięcie z listy wymienionych substancji marihuany medycznej i benzodiazepin. Proponowane zmiany mają wejść w życie już we wrześniu. Nie jest jednak znana konkretna data.
Ponadto pracownicy MZ uspokajają: recepty wystawione przed wejściem w życie nowego rozporządzenia zachowają swoją ważność, ponieważ były zgodne z wcześniejszymi przepisami.