Metafen Zatoki, 200mg+30mg, tabletki powlekane, 20 szt.

ibuprofen, pseudoefedryna, tabletka, ból, gorączka

17.29 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

 

ZWALCZA BÓL,
UDROŻNIA NOS

 

Ibuprofenum 200 mg + Pseudoephedrini hydrochloridum 30 mg
 

Tabletki 20 szt

 

LEK

Metafen Zatoki
wielopłaszczyznowe działanie leku

 • Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie
  i przeciwgorączkowo

   
 • Zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zatok
   
 • Poprawia drożność jamy nosowej oraz drenaż wydzieliny z zatok.

Jak działa Metafen Zatoki ?

Tabletki Metafen Zatoki to lek o skojarzonym działaniu składników: ibuprofenu i pseudoefedryny. Lek zwalcza ból, udrażnia nos i zatoki, a także działa przeciwgorączkowo. Metafen Zatoki zaleca się stosować w celu leczenia objawowego dolegliwości związanych z chorobami zatok, takich jak gorączka, ból głowy, niedrożność zatok i nosa przebiegająca z bólem oraz objawami przekrwienia i obrzęku błony śluzowej.

Dlaczego ibuprofen?

Ibuprofen należy do rodziny leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Ta grupa leków działa obwodowo poprzez łagodzenie bólu, gorączki i stanu zapalnego. Na czym polega działanie ibuprofenu. Substancja zmniejsza zdolność organizmu do wytwarzania prostaglandyn - substancji chemicznych, które biorą udział w procesie powstawania bólu, stanu zapalnego
i gorączki. Spadek stężenia prostaglandyn prowadzi do zahamowania nieprzyjemnych objawów.


Dlaczego pseudoefedryna

Pseudoefedryna jest substancją leczniczą, która zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zatok, dzięki temu poprawia się drożność jamy nosowej oraz drenaż wydzieliny z zatok.

Lek Metafen Zatoki dostępny jest dostępny
w dwóch wielkościach opakowań:

Jak stosować lek Metafen Zatoki?

Dawkowanie

 • U dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat zwykle stosuje się:
  dawka początkowa - 2 tabletki, następnie
  w razie potrzeby od 1 do 2 tabletek co 4 godziny w ciągu doby. Maksymalna dobowa dawka - 6 tabletek.

   
 • Osoby w wieku powyżej 65 lat:
  nie jest konieczna modyfikacja dawki, o ile nie jest zaburzona czynność nerek lub wątroby; wtedy dawkowanie powinno być ustalone indywidualnie.

Leku nie należy podawać dzieciom
w wieku poniżej 12 lat, bez zalecenia lekarza.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów oraz ograniczenia działań niepożądanych.

Skład i postać: 1 tabletka zawiera: 200 mg ibuprofenu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: sód. Każda tabletka zawiera 2,1 mg (0,09 mmol) sodu. Wskazania: Leczenie objawowe dolegliwości związanych z chorobami zatok takich jak: gorączka, ból głowy, niedrożność zatok i nosa przebiegająca z bólem oraz objawami przekrwienia i obrzęku błony śluzowej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. Nadwrażliwość na leki z grupy NLPZ, w tym kwas acetylosalicylowy; występowanie w przeszłości astmy aspirynowej, obrzęku naczynioruchowego, skurczu oskrzeli, nieżytu nosa lub pokrzywki, związanych z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ. Ciężka niewydolność nereki (lub) wątroby. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy (czynna lub w wywiadzie); perforacja lub krwawienia, również te występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężkie nadciśnienie tętnicze, jaskra, nadczynność tarczycy, rozrost gruczołu krokowego, guz chromochłonny, polipy nosa. Ciężkie choroby układu sercowo-naczyniowego, tachykardia, dławica piersiowa. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Krwotoczny udar mózgu w wywiadzie lub występowanie czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia krwotocznego udaru mózgu, na przykład przyjmowanie leków zwężających naczynia krwionośne lub innych leków zmniejszających przekrwienie, stosowanych doustnie lub donosowo. Ciąża i karmienie piersią. Skaza krwotoczna oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Zatrzymanie moczu. Jednoczesne przyjmowanie innych leków z grupy NLPZ, w tym inhibitorów COX-2.

Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2021.01.20.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu
lub zdrowiu.

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA
ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański

Producent

POLPHARMA S.A.
Pelplińska 19
Starogard Gdański

Opis

Metafen Zatoki - produkt leczniczy zawierający w swoim składzie ibuprofen i pseudoefedryne stosowanym w celu leczenia dolegliwości związanych z chorobami zatok.

Skład

Substancjami czynnymi leku są ibuprofen (Ibuprofenum) i chlorowodorek pseudoefedryny (Pseudoephedrini hydrochloridum).

1 tabletka zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku.

Substancje pomocnicze: powidon, skrobia żelowana, celuloza mikrokrystaliczna z krzemionką koloidalną bezwodną, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), mannitol, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Podanie doustne.

U dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat zwykle stosuje się: dawka początkowa - 2 tabletki, następnie w razie potrzeby od 1 do 2 tabletek co 4 godziny w ciągu doby.

Osoby w wieku powyżej 65 lat: nie jest konieczna modyfikacja dawki, o ile nie jest zaburzona czynność nerek lub wątroby, wtedy dawkowanie powinno być ustalone indywidualnie.

 • Jeśli konieczne jest stosowanie leku dłużej niż przez 3 dni lub stan pacjenta pogarsza się, należy skontaktować się z lekarzem.

Działanie

Składniki preparatu Metafen Zatoki działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz zmniejszają przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

Wskazania

Lek Metafen Zatoki stosuje się w celu leczenia objawowych dolegliwości związanych z chorobami zatok.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Metafen Zatoki:

 • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na ibuprofen, chlorowodorek pseudoefedryny lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego,
 • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na leki z grupy NLPZ, w tym kwas acetylosalicylowy: występowanie w przeszłości astny aspirynowej, obrzęku naczynioruchowego (choroby skóry i błon śluzowych charakteryzujace się występowaniem obrzęków), skurczu oskrzeli, niezytu nosa lub pokrzywki, związanych z przyjmowniem kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ,
 • w przypadku ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby,
 • w przypadku choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, perforacji lub krwawienia, również występującego po zastosowaniu NLPZ,
 • w przypadku ciężkiego nadciśnienia tętniczego, jaskry, nadczynności tarczycy, rozrostu gruczołu krokowego, guza chromochłonnego, polipów nosa,
 • w przypadku ciężkiej choroby układu sercowo-naczyniowego, tachycardii, dławicy piersiowej,
 • w ciężkiej niewydolności serca,
 • w przypadku krwotocznego udaru mózgu w wywiadzie lub występowania czynników ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia krwotocznego udaru mózgu,
 • w okresie ciąży i karmienia piersią,
 • w przypadku skazy krwotocznej oraz przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):

 • niestrawność, ból brzucha, nudności,
 • bóle głowy,
 • pokrzywka i świąd.

Rzadko występujące działania niepożądane ( rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):

 • biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka,
 • zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia,
 • obrzęki.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10000 pacjentów):

 • zaburzenia wskaźników morfologii krwi,
 • zaburzenia czynności wątroby,
 • rumień wielopostaciowy,
 • smołowate stolce, krwawe wymioty,
 • ciężkie reakcje nadwrażliwości jak obrzęk twarzy, języka i krtani.

Częstość nieznana:

 • mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • Zachować szczególną ostrożność u pacjentów z cukrzycą, ze zwężeniem odźwiernika, z niedrożnością szyi pęcherza moczowego.
 • U osób w wieku powyżej 65 lat istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, niż u pacjentów młodszych.
 • Lek może maskować objawy istniejącego zakażenia.
 • Podczas stosowania pseudoefedryny może wystąpić u sportowców dodatni wynik testów na przyjmowanie substancji dopingowych.
 • Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25oC.
 • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Metafen Zatoki może wchodzić w interakcje z:

 • innymi lekami z grupy NLPZ,
 • lekami obniżającymi ciśnienie krwi,
 • lekami moczopędnymi,
 • lekami o działaniu przeciwzakrzepowym,
 • kortykosteroidami.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcze że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się ze lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Metafen Zatoki w okresię ciąży i karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę (syntezę prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leku Metafen Zatoki nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat, bez zalecenia lekarza.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Osoby, u których lek Metafen Zatoki wywołuje działania niepożądane i wpływa na sprawność psychofizyczną nie powinny prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Cechy produktu

Polecane artykuły
 • Ponadto aż 29% pacjentów, którym z powodu odczuwanego bólu przepisano opioidy, naużywa ich. Wychodząc na przeciw temu problemowi, w wielu ośrodkach naukowych na całym świecie prowadzone są badania nad rozwiązaniem, które pomogłoby ominąć schemat leczenia bólu z wykorzystaniem leków. Własne zakończono pierwszy etap eksperymentu, w którym naukowcy stworzyli rodzaj gumowej opaski przeciwbólowej. Opaska ta schładzając nerwy, przynosi ulgę w cierpieniu.

 • Często nawracający i nasilający się przy pochylaniu ból głowy w okolicy czoła, czy też długotrwały, uporczywy katar, któremu towarzyszy gorączka, apatia i uczucia rozbicia – to najczęstsze objawy zapalenia zatok. Pogłębiona diagnostyka tego schorzenia najczęściej opiera się na wykonaniu badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa zatok. Które choroby zatok można zdiagnozować dzięki temu badaniu, jak można wcześniej się do niego przygotować, ile kosztuje TK zatok? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Obrazowanie struktur kostnych czaszki za pomocą RTG jest podstawowym badaniem diagnostycznym, które nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Głównym przeciwwskazaniem do wykonania prześwietlenia głowy jest ciąża, podczas której tylko w szczególnych przypadkach dopuszcza się wykonanie tego badania. Na RTG może skierować nas tylko lekarz i tylko w uzasadnionych przypadkach. Rentgen głowy nie należy do drogich badań, porównując koszt jego przeprowadzania z tomografem komputerowym lub USG.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij