Kobieta z blizną po operacji na brzuchu
Arkadiusz Dąbek

Implant, który łagodzi ból – czy nadchodzi rewolucja w leczeniu chronicznego bólu?

Ponadto aż 29% pacjentów, którym z powodu odczuwanego bólu przepisano opioidy, naużywa ich. Wychodząc na przeciw temu problemowi, w wielu ośrodkach naukowych na całym świecie prowadzone są badania nad rozwiązaniem, które pomogłoby ominąć schemat leczenia bólu z wykorzystaniem leków. Własne zakończono pierwszy etap eksperymentu, w którym naukowcy stworzyli rodzaj gumowej opaski przeciwbólowej. Opaska ta schładzając nerwy, przynosi ulgę w cierpieniu.

Naukowcy stworzyli przypominające gumkę urządzenie, które łagodzi ból poprzez chłodzenie nerwów, wokół których się owija. Eksperyment przeprowadzono dotychczas tylko na szczurach, ale już planowany jest kolejny etap badań, tym razem z udziałem ludzi.

Leczenie bólu w XXI wieku

Chociaż opioidy niosą za sobą wysokie ryzyko uzależnienia się od nich, tak ze względu na swoją wysoką skuteczność w leczeniu bólu, są nadal szeroko stosowane w obecnych czasach. Niektóre badania wskazują, że leczenie tymi lekami przeciwbólowymi jest mniej skuteczne w przypadku kobiet, na co wpływ mają określone ośrodki w mózgu.

Dowiedz się więcej, o tym jak różnie kobiety i mężczyźni reagują na leczenie opioidami

Ponadto aż 29% pacjentów, którym z powodu odczuwanego bólu przepisano opioidy, naużywa ich. W 2021 roku z powodu przedawkowania opioidów odnotowano ponad 100 tysięcy zgonów w samych Stanach Zjednoczonych. Te zatrważające statystyki  powodują, że badacze z wielu ośrodków naukowych na całym świecie prowadzą badania nad innymi sposobami radzenia sobie z bólem, które pomogłyby ograniczyć nadużywanie opioidów.

Implant przeciwbólowy

Niedawno naukowcy z Instytutu Inżynierii Biomedycznej i Chirurgii Neurologicznej w Northwestern University opracowali mały, biokompatybilny implant, który owija nerwy i łagodzi ból poprzez ich chłodzenie. Wyniki badań naukowców z USA opublikowano w magazynie Science.

Urządzenie przypomina gumową opaskę i ma możliwość chłodzenia docelowych obszarów nerwów obwodowych w celu zablokowania rozprzestrzeniania się sygnałów bólowych. Według głównego badacza projektu – dr Rogersa – materiały wykorzystane do stworzenia opaski mają zdolność wchłaniania się do organizmu po okresie użytkowania, który jest adekwatny do bólu, jaki doświadczają pacjenci podczas rekonwalescencji po operacji chirurgicznej.

Badania wskazują, że miejscowe ochłodzenie nerwów obwodowych do temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza blokuje sygnalizację neuronową. Inne badania wykazały także, że można poprawić skuteczność chłodzenia nerwów jako potencjalnie nieuzależniającej, odwracalnej metody długotrwałego łagodzenia bólu.

Polecane dla Ciebie

Jak działa implant przeciwbólowy?

W analizowanym badaniu naukowcy stworzyli nowe urządzenie do chłodzenia nerwów. Przypominający gumkę implant, działa poprzez owijanie się wokół poszczególnych nerwów, po to, aby je schłodzić. Urządzenie działa poprzez kanały mikroprzepływowe: jeden zawiera płynny czynnik chłodzący zwany perfluoropentanem, a drugi suchy azot, gaz obojętny. Chłodzenie ma miejsce, gdy ciecz i gaz przepływają do wspólnej komory, gdzie reagują i powodują odparowanie cieczy. Przez cały czas mały zintegrowany czujnik monitoruje temperaturę nerwu, aby upewnić się, że nie jest zbyt zimny, co może prowadzić do uszkodzenia nerwów i tkanek. Ponieważ urządzenie jest zbudowane z materiałów rozpuszczalnych w wodzie i biokompatybilnych (w tym magnez i octan celulozy), gdy nie jest już potrzebny, nieszkodliwie rozpuszcza się w ciele pacjenta, podobnie jak rozpuszczalne szwy.

Dowiedz się więcej o tym, co stosować na ból pleców

Wyniki eksperymentu nad biokompatybilnym implantem przeciwbólowym

Naukowcy przetestowali urządzenia na szczurach, które mogły się swobodnie poruszać, niemniej zdiagnozowano u nich uszkodzenie nerwu kulszowego. Trzy tygodnie po implantacji odkryli, że schłodzenie nerwu z 37 do 10 stopni Celsjusza doprowadziło do siedmiokrotnego zmniejszenia wrażliwości szczurów na ból. Implant rozpuszczał się (uległ bioresporpcji) w okresach od jednego do sześciu miesięcy. Badacze wskazali, że chirurdzy mogą wszczepiać implant już podczas zbiegów chirurgicznych, po których ból leczy się obecnie najczęściej z użyciem opioidów.

Badacze będą teraz skupiać się na długoterminowych skutkach chłodzenia nerwów poprzez dodatkowe badania na modelach zwierzęcych. Planują za kilka lat rozpocząć badania z udziałem ludzi, którzy zostali poddani operacjom chirurgicznym.

 1. Lennon A., Could a dissolving implant revolutionize how we manage pain?, Medical News Today [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/could-a-dissolving-implant-revolutionize-how-we-manage-pain [dostęp 2.07.2022].
 2. Morris A., Dissolving implantable device relieves pain without drugs,  https://www.northwestern.edu/ [online], https://news.northwestern.edu/stories/2022/06/dissolving-implant-relieves-pain-without-drugs/ [dostęp 2.07.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

  Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

 • Atak woreczka żółciowego – objawy. Jak odróżnić ból pęcherzyka żółciowego od innych dolegliwości?

  Przeszywający, nagły ból brzucha po prawej stronie, któremu towarzyszą nudności, wymioty, dreszcze czy gorączka, może oznaczać atak woreczka żółciowego. Dowiedz się, jak rozpoznać ból pęcherzyka żółciowego. Sprawdź też, kiedy z tego typu dolegliwościami należy zgłosić się do lekarza.

 • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

  Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

 • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

  Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij