Dlaczego chłopcy i młodzi mężczyźni powinni szczepić się przeciwko HPV?
Justyna Piekara

Dlaczego chłopcy i młodzi mężczyźni powinni szczepić się przeciwko HPV?

Chociaż wzrasta świadomość profilaktyki HPV, to wskaźniki szczepień u chłopców są nadal niższe niż w przypadku dziewcząt. Taki stan rzeczy w dużej mierze przypisuje się powszechnemu przekonaniu, że Human Papillomavirus wywołuje choroby tylko u kobiet, co nie jest prawdą. Dowiedz się, dlaczego chłopcy i mężczyźni powinni zaszczepić się przeciwko wirusowi ludzkiego brodawczaka.

Szczepionki przeciwko HPV nie tylko dla kobiet

Eksperci twierdzą, że projekt szczepień „neutralny pod względem płci” jest strategią stworzenia najskuteczniejszej ochrony i w dłuższej perspektywie eliminacji chorób inicjowanych zakażeniem HPV. Szczepiąc zarówno dziewczęta, jak i chłopców, można doprowadzić do ograniczenia transmisji wirusa i zmniejszenia ogólnej częstości zakażeń, a także po pewnym czasie – po wyszczepieniu dużej części społeczeństwa – uzyskać odporność stadną.

Programy powszechnych szczepień przeciw HPV dla nastolatków obu płci są już realizowane w krajach, takich jak: Austria, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Chorwacja, Serbia, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania, Izrael, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia i Australia.

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, że problem dotyczy przede wszystkim płci żeńskiej, to 4 na 10 przypadków raka wywołanego przez HPV występuje u mężczyzn. Nie otrzymując szczepionki, nadal mogą być nosicielami wirusa brodawczaka ludzkiego. Będą także podatni na związane z nim nowotwory.

Jakie choroby zagrażają nieszczepionym chłopcom i mężczyznom?

W pewnym momencie życia wiele osób przechodzi infekcje HPV, ale może o tym nie wiedzieć, ponieważ często nie towarzyszą temu żadne objawy. U większości ludzi z czasem wirus znika w sposób naturalny, jednak przetrwałe zakażenie onkogennymi typami może inicjować proces nowotworowy. Chociaż wirus ludzkiego brodawczaka kojarzony jest przede wszystkim z rakiem szyjki macicy, to wywołuje również kilka innych, poważnych chorób, w tym:

 • 95% przypadków raka odbytu,
 • 75% przypadków raka jamy ustnej i gardła,
 • 75% przypadków raka pochwy,
 • 70% przypadków raka sromu,
 • 60% przypadków raka prącia,
 • brodawki zewnętrznych narządów płciowych.
Badania przeprowadzone w USA dowodzą, że z powodu wirusa HPV więcej mężczyzn zapada na raka jamy ustnej, podstawy języka i migdałków niż dziewcząt na raka szyjki macicy. Aktualnie nie ma zatwierdzonego testu przesiewowego na obecność wirusa HPV u chłopców i mężczyzn, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o działania w zakresie profilaktyki HPV, takie jak szczepienia, zwłaszcza że potwierdzono ich wysoką skuteczność.

Nowe badanie, którego wyniki ukazały się w czasopiśmie naukowym „Infectious Agents and Cancer”, wykazało związek przyczynowy między HPV a rozwojem raka prostaty. Zdaniem autorów pracy zakażenia HPV mogą pośrednio wpływać na procesy rakotwórcze, ale też bezpośrednio zapoczątkowywać onkogenezę prostaty. Odkrycie jest kolejnym argumentem, przemawiającym za szczepieniem chłopców i młodych mężczyzn przeciwko HPV w trosce o ich zdrowie. Wirus ludzkiego brodawczaka to jedyny zakaźny patogen, któremu można zapobiec poprzez szczepienie, co tym bardziej przemawia za wyłączeniem przedstawicieli płci męskiej do krajowych programów profilaktycznych.

Australia na drodze do wyeliminowania wirusa HPV dzięki szczepieniom

Australia jest jednym z przodujących krajów we wdrażaniu programów zdrowia publicznego w zapobieganiu HPV. Narodowy program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego jest tam finansowany i wdrażany od 2007 roku. Początkowo dotyczył dziewcząt, natomiast w 2013 roku szczepieniami objęto także chłopców. Bez wątpienia można stwierdzić, że okazał się sukcesem, bowiem od wprowadzenia szczepionki nastąpiło znaczne zmniejszenie obciążenia chorobami związanymi z HPV.

Badania dowodzą, że w latach 2005–2015 nastąpił spadek wskaźnika HPV z 22% do 1% wśród kobiet w wieku 18–24 lat. Według najnowszych prognoz zakłada się, że do 2028 roku ilość zachorowań na raka szyjki macicy w tym rejonie świata zmaleje do 4 nowych przypadków na 100 000 kobiet.

 1. Czy przeciw HPV powinniśmy szczepić mężczyzn?, “szczepienia.pzh.gov.pl” [online], https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/czy–przeciw–hpv–powinnismy–szczepic–chlopcow/, [dostęp:] 20.05.2021.
 2. M. Horgan, Why boys need to be vaccinated for HPV, “irishtimes.com” [online], https://www.irishtimes.com/opinion/why–boys–need–to–be–vaccinated–for–hpv–1.3996801, [dostęp:] 20.05.2021.
 3. J. S. Lawson, W. K. Glenn, Evidence for a causal role by human papillomaviruses in prostate cancer – a systematic review, „Infectious Agents and Cancer” 2020, nr 15, [online] https://doi.org/10.1186/s13027–020–00305–8, [dostęp:] 20.05.2021.
 4. C. Patel, J. M. L. Brotherton, A. Pillsbury, The impact of 10 years of human papillomavirus (HPV) vaccination in Australia: what additional disease burden will a nonavalent vaccine prevent?, „Eurosurveillance” 2018, nr 23 (41), [online] DOI:10.2807/1560-917.ES.2018.23.41.1700737, [dostęp:] 20.05.2021.
 5. K. M. Schmeler, E. M. Sturgis, Expanding the benefits of HPV vaccination to boys and men, „The Lancet” 2016, nr 387, [online] DOI:https://doi.org/10.1016/S0140–6736(16)30314–2, [dostęp:] 20.05.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

 • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

  W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania? 

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij