Masaż sportowy – rodzaje, technika, efekty
Masaż sportowy wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który dostosowuje techniki masażu do danej dyscypliny i rodzaju ewentualnej kontuzji. Masaż sportowy nóg, grzbietu i pleców może także poprawić ciśnienie krwi, tętno oraz zwiększać krążenie i przepływ limfy. Z tego typu zabiegów powinny korzystać nie tylko osoby ćwiczące na co dzień, ale także pacjenci skarżący się na ogólne przemęczenie i stres.
Masaż sportowy – co to? Na czym polega?
Masaż sportowy jest specjalnie dostosowany do różnych dyscyplin i pojawiających się kontuzji. Nie jest to relaksująca forma zabiegu – często jest nawet dość męcząca. Działa poprzez rozciąganie nadmiernie napiętych mięśni, stymulację tych mniej aktywnych oraz poprawę kondycji tkanek miękkich.
Celem masażu sportowego jest przede wszystkim zmniejszenie stresu i napięcia, które mogą gromadzić się w tkankach miękkich podczas ćwiczeń. Ta forma masażu służy do zwiększenia parametrów związanych z wytrzymałością, ale także do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji oraz skrócenia czasu regeneracji po ewentualnym urazie.
Masaż sportowy – jakie są techniki?
Przed wykonaniem zabiegu przede wszystkim należy przeprowadzić szczegółowy wywiad, który pozwoli uzyskać dokładne informacje na temat stanu zdrowia i ewentualnych modyfikacji stylu życia. Masaż sportowy nie posiada ściśle określonej techniki. Metodyka jest uzależniona od treningu, jaki wykonuje dana osoba, oraz charakteru ewentualnego urazu czy stanu zdrowia.
Techniki tutaj wykorzystywane są zapożyczone z masażu klasycznego, segmentarnego czy osteopatii. Wśród nich można jednak wyróżnić: uwalnianie tkanek miękkich, techniki nerwowo-mięśniowe, które celują w punkty spustowe, pozycyjne uwalnianie napięcia, które jest wykorzystywane do rozluźnienia nadpobudliwych mięśni.
Dodatkowo wyróżnia się uwalnianie powięziowe, które ma charakter głębokiego i powolnego ugniatania stosowanego w celu uwolnienia tkanki łącznej wokół mięśni. Podczas zabiegu można odczuwać pewien dyskomfort związany z wykonywanymi technikami. Zawsze należy informować terapeutę o występowaniu jakiegokolwiek bólu.
Masaż sportowy – jakie są wskazania?
Masaż sportowy może być wykonywany u osób uprawiających różne dyscypliny sportowe – zarówno u biegaczy, tenisistów, jak i u siatkarzy. Wyróżnić można masaż sportowy podtrzymujący, treningowy, przed zawodami, startowy czy powysiłkowy. Wśród wskazań do tego rodzaju zabiegów wyróżnia się:
- przemęczenie,
- stan po wysiłku fizycznym,
- ból w trakcie aktywności,
- przeciążenie układu mięśniowo-powięziowego,
- przygotowanie do sportowej rywalizacji,
- nadciągnięcie mięśni, ścięgien,
- stres,
- okres regeneracji po wysiłku fizycznym.
Jakie są przeciwwskazania do masażu sportowego?
Przeciwwskazania do masażu sportowego obejmują przede wszystkim takie stany jak:
- choroby zakaźne,
- stany podgorączkowe,
- nadciśnienie tętnicze,
- zmiany skórne,
- świeże krwawienia w miejscu planowanego zabiegu,
- wrzody żołądka,
- osłabienie kości – osteoporoza,
- nowotwór,
- schorzenia zapalne w fazie ostrej.
Funkcje masażu sportowego
Do podstawowych funkcji zalicza się rozgrzanie tkanek. Pełni to rolę podobną do rozgrzewki. Pomaga zwiększyć ciepłotę mięśni, co zdecydowanie minimalizuje ryzyko urazu oraz przyśpiesza proces regeneracji po wysiłku. Kolejną funkcją jest właśnie regeneracja – mamy z nią do czynienia po wykonaniu zabiegu na kontuzjowanym mięśniu lub ogólnie po wysiłku. Pozwala szybciej przywrócić osłabione lub częściowo utracone funkcje. Zastosowanie lecznicze może spełniać rolę profilaktyki kontuzji.
Jakie efekty daje masaż sportowy i jakie ma zalety?
Masaż sportowy nóg, grzbietu i pleców może poprawić ciśnienie krwi, tętno oraz zwiększać krążenie i przepływ limfy. Wspomaga leczenie urazów, takich jak zespół ciasnoty powięziowej shin-splints, łokieć tenisisty, skręcenia oraz nadwyrężenia. Masaż sportowy jest bezpieczny po urazie. Zdarzają się jednak takie kontuzje, przy których może nie być wskazany. W przypadku korzystania z zabiegu, przy jakimkolwiek urazie, najpierw należy odbyć rozmowę i badania lekarskie oraz fizjoterapeutyczne.
Bardzo wiele innych korzyści płynących z wykonywania masażu sportowego zostało zgłoszonych na podstawie doświadczenia terapeutycznego oraz połączonych z tym obserwacji. Obejmują one m.in. zwiększony zakres ruchomości w stawach, zmniejszoną pobudliwość neurologiczną, uelastycznienie tkanek, poprawę samopoczucia, zmniejszenie lęku, poprawę jakości snu. Jeśli chodzi o dowody naukowe potwierdzające skuteczność wykonywanych zabiegów tego rodzaju, to podaje się: zwiększony przepływ krwi, szybsza w stosunku do fizjologicznej eliminacja produktów przemiany materii, zmniejszenie ryzyka ewentualnej kontuzji, skrócenie czasu regeneracji pomiędzy treningami.
Przy przeciążeniach, drobnych urazach, stłuczeniach przydadzą się okłady chłodzące i rozgrzewające. Wybierz jeden z nich.
Masaż sportowy – jak skorzystać, jakie są ceny?
Zabiegi masażu sportowego wykonywane są przez fizjoterapeutów. Warto znaleźć doświadczoną osobę, która pracowała już ze sportowcami. Daje to dużą gwarancję skuteczności. Cena takiego masażu waha się w granicach 200–300 zł, jeśli mówimy o zabiegu na całe ciało. W przypadku masażu częściowego jest to 80–120 zł. Należy podkreślić, że cennik jest też mocno uzależniony od czasu trwania oraz doświadczenia i kwalifikacji terapeuty wykonującego masaż.