Fizjoterapeuta wykonuje masaż
Mateusz Burak

Masaż sportowy – rodzaje, technika, efekty

Masaż sportowy wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który dostosowuje techniki masażu do danej dyscypliny i rodzaju ewentualnej kontuzji. Masaż sportowy nóg, grzbietu i pleców może także poprawić ciśnienie krwi, tętno oraz zwiększać krążenie i przepływ limfy. Z tego typu zabiegów powinny korzystać nie tylko osoby ćwiczące na co dzień, ale także pacjenci skarżący się na ogólne przemęczenie i stres.

Masaż sportowy – co to? Na czym polega?

Masaż sportowy jest specjalnie dostosowany do różnych dyscyplin i pojawiających się kontuzji. Nie jest to relaksująca forma zabiegu – często jest nawet dość męcząca. Działa poprzez rozciąganie nadmiernie napiętych mięśni, stymulację tych mniej aktywnych oraz poprawę kondycji tkanek miękkich.

Celem masażu sportowego jest przede wszystkim zmniejszenie stresu i napięcia, które mogą gromadzić się w tkankach miękkich podczas ćwiczeń. Ta forma masażu służy do zwiększenia parametrów związanych z wytrzymałością, ale także do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji oraz skrócenia czasu regeneracji po ewentualnym urazie.

Masaż sportowy – jakie są techniki?

Przed wykonaniem zabiegu przede wszystkim należy przeprowadzić szczegółowy wywiad, który pozwoli uzyskać dokładne informacje na temat stanu zdrowia i ewentualnych modyfikacji stylu życia. Masaż sportowy nie posiada ściśle określonej techniki. Metodyka jest uzależniona od treningu, jaki wykonuje dana osoba, oraz charakteru ewentualnego urazu czy stanu zdrowia.

Techniki tutaj wykorzystywane są zapożyczone z masażu klasycznego, segmentarnego czy osteopatii. Wśród nich można jednak wyróżnić: uwalnianie tkanek miękkich, techniki nerwowo-mięśniowe, które celują w punkty spustowe, pozycyjne uwalnianie napięcia, które jest wykorzystywane do rozluźnienia nadpobudliwych mięśni.

Podczas stosowania technik masażu sportowego wymagana jest sprawna komunikacja pomiędzy terapeutą a pacjentem. Pozwala to odpowiednio zareagować, dostosować zarówno sam bodziec, jak i jego siłę do tego, co czuje tkanka.

Dodatkowo wyróżnia się uwalnianie powięziowe, które ma charakter głębokiego i powolnego ugniatania stosowanego w celu uwolnienia tkanki łącznej wokół mięśni. Podczas zabiegu można odczuwać pewien dyskomfort związany z wykonywanymi technikami. Zawsze należy informować terapeutę o występowaniu jakiegokolwiek bólu.

Powiązane produkty

Masaż sportowy – jakie są wskazania?

Masaż sportowy może być wykonywany u osób uprawiających różne dyscypliny sportowe – zarówno u biegaczy, tenisistów, jak i u siatkarzy. Wyróżnić można masaż sportowy podtrzymujący, treningowy, przed zawodami, startowy czy powysiłkowy. Wśród wskazań do tego rodzaju zabiegów wyróżnia się:

  • przemęczenie,
  • stan po wysiłku fizycznym,
  • ból w trakcie aktywności,
  • przeciążenie układu mięśniowo-powięziowego,
  • przygotowanie do sportowej rywalizacji,
  • nadciągnięcie mięśni, ścięgien,
  • stres,
  • okres regeneracji po wysiłku fizycznym.

Jakie są przeciwwskazania do masażu sportowego?

Przeciwwskazania do masażu sportowego obejmują przede wszystkim takie stany jak:

  • choroby zakaźne,
  • stany podgorączkowe,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zmiany skórne,
  • świeże krwawienia w miejscu planowanego zabiegu,
  • wrzody żołądka,
  • osłabienie kości – osteoporoza,
  • nowotwór,
  • schorzenia zapalne w fazie ostrej.

Funkcje masażu sportowego

Do podstawowych funkcji zalicza się rozgrzanie tkanek. Pełni to rolę podobną do rozgrzewki. Pomaga zwiększyć ciepłotę mięśni, co zdecydowanie minimalizuje ryzyko urazu oraz przyśpiesza proces regeneracji po wysiłku. Kolejną funkcją jest właśnie regeneracja – mamy z nią do czynienia po wykonaniu zabiegu na kontuzjowanym mięśniu lub ogólnie po wysiłku. Pozwala szybciej przywrócić osłabione lub częściowo utracone funkcje. Zastosowanie lecznicze może spełniać rolę profilaktyki kontuzji.

Jakie efekty daje masaż sportowy i jakie ma zalety?

Masaż sportowy nóg, grzbietu i pleców może poprawić ciśnienie krwi, tętno oraz zwiększać krążenie i przepływ limfy. Wspomaga leczenie urazów, takich jak zespół ciasnoty powięziowej shin-splints, łokieć tenisisty, skręcenia oraz nadwyrężenia. Masaż sportowy jest bezpieczny po urazie. Zdarzają się jednak takie kontuzje, przy których może nie być wskazany. W przypadku korzystania z zabiegu, przy jakimkolwiek urazie, najpierw należy odbyć rozmowę i badania lekarskie oraz fizjoterapeutyczne.

Jedną z głównych zalet masażu sportowego jest zapobieganie bólom mięśni po wysiłku fizycznym. Dodatkowo pomaga on także efektywniej ćwiczyć oraz zapobiegać niektórym typowym dolegliwościom związanym z ćwiczeniami.

Bardzo wiele innych korzyści płynących z wykonywania masażu sportowego zostało zgłoszonych na podstawie doświadczenia terapeutycznego oraz połączonych z tym obserwacji. Obejmują one m.in. zwiększony zakres ruchomości w stawach, zmniejszoną pobudliwość neurologiczną, uelastycznienie tkanek, poprawę samopoczucia, zmniejszenie lęku, poprawę jakości snu. Jeśli chodzi o dowody naukowe potwierdzające skuteczność wykonywanych zabiegów tego rodzaju, to podaje się: zwiększony przepływ krwi, szybsza w stosunku do fizjologicznej eliminacja produktów przemiany materii, zmniejszenie ryzyka ewentualnej kontuzji, skrócenie czasu regeneracji pomiędzy treningami.

Przy przeciążeniach, drobnych urazach, stłuczeniach przydadzą się okłady chłodzące i rozgrzewające. Wybierz jeden z nich.

Masaż sportowy – jak skorzystać, jakie są ceny?

Zabiegi masażu sportowego wykonywane są przez fizjoterapeutów. Warto znaleźć doświadczoną osobę, która pracowała już ze sportowcami. Daje to dużą gwarancję skuteczności. Cena takiego masażu waha się w granicach 200–300 zł, jeśli mówimy o zabiegu na całe ciało. W przypadku masażu częściowego jest to 80–120 zł. Należy podkreślić, że cennik jest też mocno uzależniony od czasu trwania oraz doświadczenia i kwalifikacji terapeuty wykonującego masaż.

  1. Valenzuela K.A., Lynn S.K., Noffal G.J., Brown L.E.: Acute effects of foot rotation in healthy adults during running on knee moments and lateral-medial shear force. Journal of Sport Science and Medicine. 2016;15:50–56.
  2. Zebrowska A., Trybulski R., Roczniok R., et al.: Effect of physical methods of lymphatic drainage on postexercise recovery of mixed martial arts athletes. Clin J Sport Med 2019;29:49–56.
  3. Cambron J.A., Dexheimer J., Coe P.: Changes in blood pressure after various forms of therapeutic massage: a preliminary study. J Altern Complement Med 2006;12:65–70.
  4. Lee Y-H., Park B.N.R., Kim S.H.: The effects of heat and massage application on autonomic nervous system. Yonsei Med J 2011;52:982–989.
  5. Kargarfard M., Lam E.T.C., Shariat A., et al.: Efficacy of massage on muscle soreness, perceived recovery, physiological restoration and physical performance in male bodybuilders. J Sports Sci 2016;34:1–7.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.