Podolog w trakcie przyjmowania pacjentki
Ewelina Sochacka

Czym zajmuje się podolog? Z jakimi problemami można się udać do gabinetu podologicznego?

Podolog zajmuje się diagnozowaniem i terapią zmian skórnych na stopach oraz schorzeń występujących w obrębie płytki paznokciowej. Do gabinetu podologicznego mogą zgłosić się osoby zmagające się np. z odciskami i modzelami, grzybicą stóp, haluksami, ale także z suchą skórą, pękającymi piętami czy wrastającymi paznokciami. Pod stałą opieką podologa powinni się również znajdować pacjenci chorujący na cukrzycę.

Podologia – co to jest?

Termin „podologia” powstał z połączenia dwóch greckich słów: podo, czyli stopa, oraz logos oznaczającego naukę. Podologia jest zatem dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób stóp i paznokci, a także ich szeroko rozumianą pielęgnacją. Zabiegi podologiczne mają na celu przede wszystkim zadbanie o zdrowie w przeciwieństwie do zabiegów kosmetycznych, takich jak pedicure, których efektem ma być estetyczny wygląd. Mogą mieć one różnoraki charakter i wymagają od osoby praktykującej ten zawód szerokiej wiedzy z zakresu nauk medycznych, takich jak: diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, fizjoterapia.

Co ważne, podolog nie jest lekarzem (choć może posiadać wykształcenie medyczne), dlatego nie może wystawiać recept. Formalnie jest to profesja paramedyczna. W razie wątpliwości może natomiast zasugerować klientowi udanie się do specjalisty. Równie często to lekarz kieruje swojego pacjenta do gabinetu podologicznego.

Z jakimi problemami warto udać się do podologa?

Podolog posiada interdyscyplinarną wiedzę, która pozwala mu przeprowadzać diagnozę, terapię oraz rehabilitację rozmaitych problemów i chorób stóp. Do specjalistycznego gabinetu podologicznego warto udać się z następującymi dolegliwościami:

  • Wrastające paznokcie – jest to przypadłość, która polega na wbijaniu się w skórę krawędzi paznokcia, co powoduje ból, zaczerwienienie, obrzęk. Najczęściej dotyczy to paluchów, ale może wystąpić na każdym innym palcu u rąk i nóg. Podolog zakłada wówczas specjalne klamerki na wrastający paznokieć – metoda ta jest praktycznie bezbolesna i małoinwazyjna.
  • Odciski, modzele, nagniotki – to zgrubiałe, zrogowaciałe zmiany pojawiające się na stopach, które powstają w miejscach, gdzie dochodzi do ciągłego nacisku bądź tarcia. Mogą one powodować ból i dyskomfort podczas chodzenia. W gabinecie podologicznym można je bezpiecznie i skutecznie usunąć.
  • Stopa cukrzycowa – do podologa warto udać się nie tylko w przypadku wystąpienia powikłań cukrzycy, ale także w ramach ich zapobiegania. Skóra osób zmagających się z tą chorobą często jest nadmiernie przesuszona, skłonna do rozwoju infekcji czy powstawania owrzodzeń i wymaga szczególnej pielęgnacji.
  • Pękające pięty – to dość powszechna dolegliwość, której przyczyną jest najczęściej sucha skóra (choć mogą to być także: nieodpowiednie obuwie, otyłość czy niedobór witamin, zwłaszcza wit. A). Często stosowane w takiej sytuacji pumeksy oraz skarpetki złuszczające to nie zawsze dobra metoda walki z pękającymi piętami. Zdecydowanie skuteczniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie udanie się do podologa i dobór indywidualnej pielęgnacji.
  • Grzybica stóp i paznokci – zabiegi podologiczne są doskonałym uzupełnieniem terapii zleconej przez lekarza dermatologa.
  • Kurzajki (brodawki) – te zmiany skórne są wynikiem zakażenia wirusem HPV. Nie zawsze są bolesne, ale mogą być nieestetyczne, dlatego warto je usunąć.
  • Nadpotliwość stóp – jeśli wydzielanie potu utrudnia codzienne funkcjonowanie, trzeba rozważyć rozprawienie się z tym problemem w gabinecie podologa. Specjalista dobierze odpowiednie preparaty podologiczne bądź zaproponuje inne metody walki z tą dolegliwością.
  • Deformacje stóp i palców – takie schorzenia jak haluksy, palce młotkowate czy płaskostopie poprzeczne oraz płaskostopie podłużne można skutecznie leczyć u podologa. Może on zastosować np. taping podologiczny, ćwiczenia korekcyjne czy wkładki.
  • Rekonstrukcja paznokcia jeśli w konsekwencji urazu mechanicznego bądź choroby płytka paznokcia zostanie uszkodzona, podolog może ją odbudować. Istnieje kilka metod pozwalających na rekonstrukcję paznokci, można to zrobić np. przy pomocy specjalnej masy żelowej lub akrylowej.
Zobacz preparaty na odciski na DOZ.pl

Powiązane produkty

Kto może zostać podologiem?

Jak rozpoznać dobrego podologa? Przede wszystkim przeprowadza on wnikliwy wywiad z pacjentem, pyta o stan zdrowia i odbyte konsultacje lekarskie, a następnie przystępuje do badania. W Polsce w dalszym ciągu brakuje uregulowań prawnych dotyczących tego zawodu i wymagań co do wykształcenia – teoretycznie, aby zostać podologiem, wystarczy ukończyć krótki kurs (zawód podologa jest sklasyfikowany jako profesja paramedyczna). Dlatego wybierając gabinet podologiczny, warto zwrócić uwagę na kwalifikacje osoby wykonującej zabiegi i szukać wysokospecjalistycznych miejsc.

  1. M. Smith, What is a Podiatrist?, webmd.com [online] https://www.webmd.com/diabetes/podiatrist-facts [dostęp:] 20.03.2023.
  2. Nowy zawód medyczny: „lekarz stóp”. Ministerstwo Zdrowia dostrzegło lukę w prawie, podyplomie.pl [online] https://podyplomie.pl/aktualnosci/08285,nowy-zawod-medyczny-lekarz-stop [dostęp:] 20.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij