Domowe sposoby na odciski – czyli jak pozbyć się piekącego problemu stóp?
Alicja Świątek

Domowe sposoby na odciski – czyli jak pozbyć się piekącego problemu stóp?

Stosowanie domowych sposobów na odciski może przynieść naprawdę zaskakujące rezultaty, jeśli tylko będziemy stosować je systematycznie i unikniemy popełniania popularnych błędów w pielęgnacji skóry stóp. Wskazane jest regularne nawilżanie i złuszczanie naskórka z wykorzystaniem kremów i maści z kwasem salicylowym lub mocznikiem. Domowe spa dla stóp z pewnością przyda się osobom, które są bardzo aktywne, planują długie spacery lub całonocne zabawy. Jak właściwie dbać o stopy, które preparaty wybrać i dlaczego pumeks nie jest dobrym wyborem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Nagniotki, powszechnie nazywane odciskami, stanowią bardzo często występującą dolegliwość stóp. Zapewne każdy z nas doświadczył tego nieprzyjemnego problemu przynajmniej raz w życiu i myślał, jak się pozbyć piekących odcisków? Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest niewłaściwie dobrane obuwie powodujące długotrwały, punktowy ucisk na część stopy, co skutkuje powstaniem twardej zmiany skórnej z centralnie umiejscowionym korzeniem. Jakie są powszechnie stosowane domowe sposoby na odciski? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Jak powstają odcisk na stopach?

Odcisk to potoczna nazwa nagniotka (łac. clavus). Jest miejscem hiperkeratozy, czyli nadmiernie rogowaciejącego naskórka. W wyniku wydłużonego ucisku na dany obszar stopy (np. po kilkugodzinnym noszeniu butów na wysokim obcasie) lub inną część ciała (podczas używania ciasnego gorsetu ortopedycznego), dochodzi do zainicjowania reakcji obronnych skóry. W ich następstwie tkanka skórna staje się grubsza i twardsza oraz tworzy się centralny korzeń, odpowiedzialny za bolesność nagniotka. Odciski często powstają na skutek niewłaściwej budowy anatomicznej, deformacji (np. koślawy palec) lub różnego rodzaju wad ułożenia stopy. Jednakże najczęstszą przyczyną ich wystąpienia jest noszenie zbyt ciasnego oraz niewłaściwie dobranego obuwia.

Rodzaje odcisków: modzele i nagniotki

Odciski bardzo często są mylone z modzelami lub nazwa ta jest zamiennie stosowana dla obu dolegliwości. Nagniotki najczęściej występują w postaci żółtych/biało-żółtych zmian o kształcie kopuły. Zwykle odciski są mniejsze od modzeli, a ich średnica oscyluje w przedziale 1 – 20 mm. Modzel (łac. callus) stanowi zgrubiałą, żółtawą zmianę skórną o kształcie owalnym i średnicy ok. 20 mm, powstającą w wyniku powtarzalnego ucisku. Modzele nie sprawiają bólu. Zazwyczaj dotyczą podeszwy stóp i strony dłoniowej ręki. Najbardziej charakterystycznym elementem odróżniającym te dwie dolegliwości jest występowanie w obrębie odcisku centralnego rdzenia (korzenia), który jest odpowiedzialny za jego bolesność.

W diagnozowaniu odcisków łatwym i skutecznym sposobem jest delikatne ścięcie fragmentu zgrubiałej warstwy zewnętrznej. Jeśli mamy do czynienia z odciskiem, zauważymy umiejscowiony w środku rdzeń, którego nie ma w przypadku modzeli, natomiast jeśli zaobserwujemy niewielkie, punktowe krwawienie, wówczas jest to brodawka wirusowa, czyli potocznie nazywana – kurzajka. Nagniotki ze względu na miejsce występowania możemy podzielić na miękkie (zlokalizowane zazwyczaj pomiędzy palcami stóp) oraz twarde (umiejscowione na podeszwie lub opuszkach bocznych małego palca stopy).

Powiązane produkty

Jak unikać powstawania odcisków na stopach?

Podstawą zapobiegania pojawienia się odcisków na stopach jest dobór właściwego obuwia oraz prawidłowa pielęgnacja stóp. Należy unikać ciasnych, uwierających butów o nieprawidłowym profilowaniu, a wszelkiego rodzaju wady anatomiczne lub deformacje stóp należy konsultować z lekarzem. Często niezbędne okażą się nakładki międzypalcowe, indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne, specjalne ortezy lub inne (najlepiej dobrane przez lekarza podologa lub ortopedę) wyroby medyczne, korygujące nieprawidłowości ułożenia palców stóp. Przed planowanym długim spacerem, całonocną zabawą lub innym wysiłkiem fizycznym, podczas którego może wystąpić narażenie na ucisk konkretnej części stopy, warto zastosować jeden talk kosmetyczny lub sztyft przeciw otarciom zabezpieczający daną powierzchnię.

W kwestii pielęgnacji – każdorazowo po myciu stóp trzeba je dokładnie osuszyć, zwłaszcza zwracając uwagę na przestrzenie pomiędzy palcami. Nie zaleca się używania ostrych lub metalowych przyrządów kosmetycznych (tarka do stóp, pumeks) podczas samodzielnie wykonywanego pedicure, szczególnie w obrębie wału okołopaznokciowego.

Domowe sposoby na odciski stóp

Kluczowym elementem pozbycia się odcisków na stopach jest ich właściwe rozpoznanie, ponieważ często są mylone z innymi zmianami na skórze, jak modzele czy brodawki wirusowe. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie ocenić, jaki rodzaj zmiany występuje na skórze lub gdy korzeń odcisku jest głęboko umiejscowiony, wówczas warto udać się do poradni ortopedycznej, podologicznej lub dermatologicznej. Natomiast jeśli jest możliwe samodzielne zdiagnozowanie typu odcisku, wówczas można spróbować domowych sposobów ich usunięcia z zastosowaniem dostępnych w aptece preparatów na odciski.

Nawilżające kremy i maści z mocznikiem, kwasem salicylowym, kwasem mlekowym i bisabololem

Domowe sposoby na odciski opierają się przede wszystkim na pielęgnacji stóp. Stosowanie kremów nawilżających powinno poprawić ich kondycję oraz wygląd, jednak nie pomoże usunąć nagniotków. W tym celu zaleca się punktowe stosowanie na zmienioną powierzchnię skóry maści na odciski lub płynu na odciski. Preparaty tego typu zawierają w swoim składzie substancje o działaniu keratolitycznym (kwas salicylowy, kwas mlekowy, mocznik), zmiękczającym i rozpulchniającym (lanolina), przeciwzapalnym (bisabolol, ekstrakty z rumianku), przyspieszającym gojenie (plaster nostrzykowy), co skutecznie usuwa zrogowaciały naskórek oraz ogranicza stan zapalny w miejscu, gdzie pojawił się odcisk. Przed zastosowaniem maści na odciski należy najpierw odpowiednio przygotować stopy. Zalecane jest wymoczenie ich w ciepłej wodzie, a następnie dokładne osuszenie. Na przygotowane w ten sposób stopy, w miejscu odcisku nakłada się zalecaną przez producenta ilość preparatu na nagniotki. Posmarowaną powierzchnię warto zabezpieczyć plastrem z opatrunkiem lub bandażem. Preparat należy nakładać przez okres 4 – 6 dni, dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, przy czym zaleca się nie usuwać się poprzedniej warstwy produktu. Po tym czasie trzeba ponownie namoczyć stopy w ciepłej wodzie i usunąć delikatnie odcisk.

Nie zaleca się natomiast mechanicznego usuwania odcisków, wycinania ich czy wyrywania, ponieważ po zastosowaniu kuracji z maścią na odciski warstwa zrogowaciałego i zmienionego naskórka powinna łatwo odejść od skóry.

Domowe złuszczanie twardego i zrogowaciałego naskórka

Popularnym i od dawna stosowanym domowym sposobem na usunięcie twardego naskórka jest używanie pumeksu. Obecnie odchodzi się od tego trendu, a stosowanie pumeksu nie należy do zalecanych metod. Porowata struktura tego tworzywa sprawia, że łatwo pochłania ono opary i substancje znajdujące się wokół. Dodatkowo wilgotne środowisko panujące w łazience sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów na powierzchni pumeksu, które łatwo mogą się przedostać na skórę podczas złuszczania jej  powierzchni. Zanieczyszczony drobnoustrojami przybór może w ten sposób doprowadzić do rozwoju infekcji i pojawienia się miejscowego stanu zapalnego. Może to dodatkowo pogorszyć stan stóp z odciskami oraz opóźnić proces ich usuwania i gojenia skóry.

Spośród mechanicznych przyrządów do usuwania zrogowaciałego naskórka zalecane są frezarki, które łatwiej utrzymać w odpowiedniej czystości, a jednocześnie dają większą precyzję podczas wykonywanego zabiegu. Niechciany, twardy fałd skórny można także usunąć stosując peeling gruboziarnisty do stóp, jednak jego skuteczność jest nieco słabsza, niż w przypadku zastosowania frezarki, a oczekiwany efekt wymaga systematycznego stosowania minimum 1 – 2 razy w tygodniu.

Kąpiele stóp z solą kuchenną lub kosmetyczną

W celu przygotowania stóp do złuszczania warto je najpierw dobrze zmiękczyć. Można w tym celu wykorzystać zwykłą sól kuchenną z dodatkiem kilku kropli ulubionych olejków eterycznych, dzięki czemu uzyskamy również dodatkowe działanie, np. relaksujące – po dodaniu olejku lawendowego, odświeżające – dzięki olejkowi miętowemu, czy przeciwzapalne – związane z działaniem bisabololu, który występuje w olejku rumiankowym. Istnieją również gotowe sole kosmetyczne o składzie dobranym do oczekiwanych efektów, których cena waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych.  

Plastry na odciski

Wygodnym sposobem na usunięcie odcisków i złagodzenie bólu jest zastosowanie plastrów na odciski. Najczęściej tego typu wyroby są wodoodporne oraz przygotowane tak, aby dopasowywały się do skóry i nie ograniczały komfortu podczas chodzenia. W centralnym miejscu plastra znajdują się substancje o działaniu złuszczającym i przeciwzapalnym, jak kwas salicylowy. Plaster należy przykleić na oczyszczoną i suchą powierzchnię stopy, umiejscawiając jego środek z substancją czynną bezpośrednio na odcisku. Plaster na odciski należy nakładać codziennie na ok. 24 godziny, do momentu uzyskania oczekiwanego efektu.

  1. U. Wollina, Choroby wywołane przez uszkodzenie czynnikami fizycznymi i chemicznymi, wyd. 2 polskie [w:] „Dermatologia Braun-Falco", (red.) Wiesław Gliński, M. Czarnecka-Operacz, Lublin 2011, s. 620-639.
  2. O. Akdemir i in., New alternative in treatment of callus, „The Journal of Dermatology”, nr 38, 2011.
  3. S. Sacchidanand i in., Surgical Enucleation of Corn: A Novel Technique, „Journal of cutaneous and aesthetic surgery” nr 5, 2012.
  4. S. Phillips i in., Pressure and Friction Injuries in Primary Care, „Primary Care - Clinics in Office Practice”, nr 42, 2015.
  5. D.B. Freeman, Corns and calluses resulting from mechanical hyperkeratosis, „American family physician”, nr 1, 2002.
  6. Charakterystyka Produktu Leczniczego [online],https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/Pobieranie.ashx?type=4167-c, [dostęp:] 30.11.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.