Akupresura stóp — na czym polega i jak działa?
Katarzyna Chlebicz

Akupresura stóp — na czym polega i jak działa?

Akupresura jest najstarszą metodą zwalczania wielu dolegliwości oraz chorób, to rodzaj masażu, który polega na uciskaniu odpowiednich punktów na powierzchni skóry. Jest to naturalna, nieinwazyjna technika pomagająca likwidować wiele dolegliwości bólowych o różnej etiologii.

Akupresura polega na uciskaniu oraz masowaniu odpowiednich punktów na skórze stóp. Wykonywanie masażu działa pobudzająco na zakończenia nerwowe — powstałe w wyniku tego impulsy biegną do ośrodkowego układu nerwowego i docierają do kory mózgowej, by dalej, drogami nerwowymi, dostać się do chorego narządu, co w efekcie zapewnia zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę czynności danego narządu. Stymulowanie odpowiednich miejsc pozwala na wydzielanie się endorfin — hormonów szczęścia, które mają zdolność tłumienia takich objawów jak ból czy odrętwienie. Akupresura stóp pozwala na zwalczenie dolegliwości, działa rozluźniająco, a także pozwala zachować odpowiednią równowagę ciała i ducha.

Jak wygląda zabieg?

Główną zaletą tego rodzaju masażu jest fakt, iż do jego wykonywania nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych sprzętów. Do zabiegu akupresury wykorzystujemy opuszki palców, aczkolwiek dopuszczane jest również stosowanie bezpiecznych przedmiotów, takich jak gumka do ścierania znajdująca się na końcu ołówka. Masaż możemy wykonywać samodzielnie, bądź udać się do specjalisty, który wykona go za nas.

Przed rozpoczęciem akupresury stóp konieczne jest spełnienie poniższych warunków:

  • tkanki, które będą poddawane masażowi muszą być rozluźnione,
  • w masażu należy zastosować stopniowe przechodzenie od bodźców na tkanki powierzchowne do bodźców na tkanki położone głębiej,
  • kierunek wykonywania masażu musi być zgodny z anatomiczną budową miejsca, na którym wykonywany jest masaż — w tym przypadku stóp,
  • jeśli osoba, u której wykonywany jest masaż posiada wiele jednostek chorobowych, zaczynamy stosować masaż na objawy, które są najbardziej uciążliwe,
  • dobrze, aby podczas wykonywania akupresury, stopy były odsłonięte, pozbawione jakichkolwiek elementów garderoby czy biżuterii; natomiast odzież znajdująca się powyżej masowanego miejsca powinna być luźna, tak, aby nie uciskała tkanek,
  • skóra stóp powinna być czysta oraz zdrowa — akupresury stóp nie wykonujemy w przypadku chorób skóry, takich jak grzybica,
  • w przypadku masażu wszystkich receptorów na stronie podeszwowej stóp, stopa osoby, u której będzie wykonywany masaż powinna leżeć na kolanach masażysty,
  • podczas masażu receptorów w okolicy palców stóp i kości śródstopia, należy zgiąć nogę w kolanie i położyć stopę na kolanach osoby masującej,
  • gdy masowana jest okolica pięt, kostek oraz górnej części nogi osoba masowana powinna odwrócić się tak, aby masażysta miał swobodny dostęp do wewnętrznej i zewnętrznej części nogi,
  • jeśli osoba poddawana masażowi nie ma migreny lub ran, rozpoczynamy masaż receptorów odpowiadających za poszczególne narządy w następującej kolejności: nerki, moczowód, pęcherz moczowy, następnie głowa, żołądek, jelita, wątroba, trzustka, później punkty limfatyczne, a na końcu masujemy pozostałe wrażliwe punkty.

Akupresura stóp wykonywana przez specjalistę to nie jedyny sposób masażu tej okolicy ciała. Warto również od czasu do czasu zadbać o to, aby nasze stopy miały bezpośredni kontakt z podłożem. W dzisiejszych czasach przyzwyczailiśmy się do ciągłego noszenia obuwia, niekiedy bardzo niezdrowego i niewygodnego —  wysokie szpilki, eleganckie, wąskie półbuty to nasza codzienność. Dlatego pamiętaj o tym, aby zrobić sobie wolne od obuwia i w miarę możliwości przespacerować się boso po trawie, piasku czy ziemi.

Pamiętaj, że każdy receptor znajdujący się na stopie musi być masowany przez 5 minut. Istnieje możliwość podwojenia czasu w przypadku ostrych dolegliwości. Szczególną ostrożność należy wykazać w przypadku receptorów wątroby i kręgosłupa.

Bardzo istotne jest również to, u kogo wykonywana jest akupresura stóp. Należy pamiętać, że inna reakcja może wystąpić w przypadku dziecka, a inna w przypadku osoby dorosłej. Oczywiście duże znaczenie ma również nastawienie i ogólny stan psychofizyczny osoby masowanej.

Możliwe reakcje organizmu po wykonaniu akupresury stóp

Po wykonaniu masażu mogą pojawić się takie reakcje jak: podwyższona temperatura ciała, opuchnięcie nadgarstków, powiększenie już obecnych żylaków czy zwiększony ból w danym narządzie.

Wymienione wyżej objawy są przejściowe, co oznacza, że ustępują po pewnym czasie. Istotne jest to, aby zawsze przed wykonaniem akupresury stóp, zapoznać się z  możliwymi reakcjami ubocznymi, tak, aby nie przestraszyć się ich. Ważne jest też to, aby nie przerywać masażu.

Powiązane produkty

Przy jakich dolegliwościach stosować akupresurę stóp?

Akupresurą stóp można leczyć między innymi: alergię, bezsenność, katar sienny, ból karku, impotencję, bolesne miesiączkowanie, migreny czy zapalenia stawów. Wykaz chorób i dolegliwości, przy których pomocna okażę się akupresura stóp jest bardzo długa, niemniej jednak należy pamiętać, że zawsze w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Akupresura stóp może stanowić doskonałe dopełnienie leczenia konwencjonalnego.

Zdrowe stopy to zdrowy organizm

Akupresura stóp to naturalna, niekonwencjonalna metoda, która poprawia jakość zdrowia i życia osób z niej korzystających. Masaż ten nie tylko relaksuje i odpręża, ale przede wszystkim zwalcza choroby, które mają wpływ na codzienne funkcjonowanie. Zatem nic dziwnego, że staje się on coraz bardziej popularny i korzysta z niego coraz więcej osób. Oprócz wykonywania akupresury, warto na co dzień zadbać o stopy, a także przywiązywać większą wagę do tego, jakie obuwie nosimy. Buty mamy na nogach przez wiele godzin każdego dnia, dlatego jest bardzo istotne, aby były one wygodne i komfortowe dla naszych stóp. Dlaczego jest to tak ważne?

Niewłaściwe obuwie przyczynia się do zaburzeń w krążeniu krwi w kończynach, co prowadzi do uszkodzeń receptorów. A to właśnie receptory odpowiadają za nasze samopoczucie, a nawet za zdrowie. Warto zwracać większą uwagę na to, co zakładamy na stopy, ponieważ zdrowe stopy, to zdrowy organizm.
  1. H. Mashafret, Akupresura stopy. Ku zdrowej przyszłości, 1975.
  2. D. Popowicz, Akupresura w praktyce. Zestawy punktów na 70 schorzeń, Poznań 2005, s. 6-7.
  3. M. R. Gach, Akupresura  najskuteczniejsze punkty. Podręcznik samodzielnego usuwania powszechnych dolegliwości, Białystok 2015, s. 15-18.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij