Pielęgnacja pięt kobiety, która siedzi na łóżku
Paulina Tomczyk

Co stosować na pękające pięty? Skarpetki złuszczające, kremy, peelingi, domowe sposoby

Nadmierne rogowacenie oraz pęknięcia stóp to przypadłości, które są ściśle związane z suchością skóry, a która może wynikać z uwarunkowań genetycznych, niemniej zazwyczaj wynika z niedoborów witaminy A, picia małej ilości wody, niedoczynności układu krwionośnego czy zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych. Jak radzić sobie z problemem pękających stóp, czy stosowanie tarek i pumeksów to na pewno dobry pomysł i czy kobiety w ciąży mogą stosować skarpetki złuszczające? 

W okresie letnim problem nadmiernej suchości skóry stóp i wynikającego z niej pękania naskórka pięt dotyczy wielu osób. Warunki klimatyczne, noszenie odkrytego obuwia oraz częste kąpiele przyczyniają się do przeznaskórkowej utraty wilgoci i przesuszenia. Częstą przyczyną pękania pięt jest nieprawidłowa pielęgnacja, źle dobrane obuwie, ale także wady postawy.

Pękająca skóra na piętach – przyczyny

Nadmierne rogowacenie oraz pęknięcia na podeszwach stóp to patologie ściśle związane z suchością skóry, która może wynikać z uwarunkowań genetycznych, niemniej zazwyczaj wynika z niedoborów witaminy A w diecie, picia zbyt małej ilości wody, niedoczynności układu krwionośnego czy zaburzeń metabolicznych (np. cukrzyca) lub hormonalnych (np. niedoczynność tarczycy, okres menopauzy). Częstą przyczyną pęknięć na piętach jest także ich nieprawidłowa pielęgnacja, brak nawyku codziennego mycia i smarowania stóp preparatami dobranymi do rodzaju i potrzeb skóry. Ważną przyczyną jest także nadmierna potliwość stóp czy nieodpowiednie obuwie lub wady postawy i nadmierna masa ciała.

Sprawdź, jakie akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji stóp możesz znaleźć na DOZ.pl

Przesuszona skóra traci swoją elastyczność, a tym samym wytrzymałość na rozciąganie w wyniku zmian obciążenia stopy. Pogrubiała warstwa rogowa wyróżnia się zmianą zabarwienia na biały lub pożółkły kolor. Nadmierne napięcie prowadzi do jej pękania i powstania linijnych ubytków, które nieleczone mogą doprowadzić do tworzenia się głębszych i bolesnych ran, czyli tzw. rozpadlin o różnej głębokości docierających z czasem do poziomu skóry właściwej, powodując krwawienie i silny ból.

Popękana skóra pięt – czy może być objawem rozwijających się w organizmie chorób?

Pękająca skóra pięt może wynikać z jej suchości, co ma miejsce w przebiegu cukrzycy, a co jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ wszelkie urazy u osób z tym schorzeniem trudno się goją i mogą doprowadzić do tzw. stopy cukrzycowej. W takim wypadku nie należy próbować radzić sobie z problemem samodzielnie, a koniecznie udać się do specjalisty diabetologa,  podologa lub dermatologa, aby uniknąć powikłań. Innym schorzeniem, którego jednym z objawów jest przesuszona, nadmiernie rogowaciejąca skóra stóp jest często rozpoznawana niedoczynność tarczycy. Problem może dotyczyć także osób z nadmierną masą ciała. Towarzyszące nadwadze czy otyłości zaburzenia naczyniowe i obrzęki, mogą powodować wzmożone powstawanie hiperkeratoz, które pod wpływem nadmiernego ciężaru ciała zmieniają się w bolesne pęknięcia. Pękanie skóry stóp i pięt może wystąpić także w przebiegu zapalnych dermatoz, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry (AZS).

Powiązane produkty

Sposoby na suche i popękane pięty – maski, kremy, skarpetki złuszczające

Krem do stóp powinien się szybko wchłaniać. Dobrze jest, aby taki kosmetyk zawierał mocznik, który zadba o regulację złuszczania naskórka oraz niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry witaminy – A, E, i F. Niewskazane są natomiast kremy natłuszczające, ponieważ tworząc na powierzchni skóry tzw. film, ograniczają oddawanie przez skórę wilgoci, tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów. Z tego powodu nie należy smarować takimi preparatami przestrzeni między palcami. Może to doprowadzić do rozwoju, np. grzybicy.

Złuszczające maski do stóp w postaci skarpetek lub na same pięty opierają swoje działanie na kwasach. Zazwyczaj wykorzystywane są kwas salicylowy oraz kwas glikolowy. Kwasy działając keratolitycznie, rozluźniają połączenia między martwymi komórkami zrogowaciałego naskórka, prowadząc do jego złuszczenia. Skarpetki złuszczające należy stosować ostrożnie i zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, ponieważ kwasy mają kontakt nie tylko z nadmiernie zrogowaciałą skórą podeszw stóp, ale także cienką skórą wierzchu stopy. Nie mogą ich stosować osoby z cukrzycą oraz kobiety w ciąży. Wykluczeniem są też wszelkie rany, otarcia, odciski, modzele, brodawki wirusowe i inne zmiany chorobowe. Po zastosowaniu skarpetek złuszczających niezwykle istotne jest aby nie przyspieszać procesu złuszczania naskórka. „Obrywanie” złuszczających się płatów skóry może doprowadzić do uszkodzenia jej głębszych warstw. Znacznie szersze zastosowanie i lepsze rezultaty przynoszą skarpety odżywcze i regenerujące, które nie niosą tak dużego ryzyka podrażnienia skóry i sprawdzą się w każdym przypadku przesuszonej skóry stóp.

Alternatywą dla agresywnego złuszczania skóry kwasami będzie regularne zastosowanie peelingów mechanicznych. Gruboziarnisty peeling na bazie soli lub zmielonych łupin orzechów czy nasion wygładzi naskórek usuwając zrogowacenia i łuszczącą się skórę.

Domowe sposoby na i suche popękane pięty

Złuszczający peeling można przygotować na bazie składników dostępnych w każdej kuchni. Wykorzystując zmielone ziarna kawy lub gruboziarnistą sól i jakikolwiek olej roślinny, można przygotować w 100% naturalny kosmetyk. Po takim peelingu warto zastosować odżywczą maskę przygotowaną np. z siemienia lnianego, które należy zalać wrzątkiem i odczekać do uzyskania żelu. Po wystudzeniu dodać oliwę oraz kilka kropel witaminy A i wymieszać. Tak przygotowaną maseczkę nałożyć na stopy na około 20 minut, przykrywając folią i ręcznikiem. Inny przepis na odżywczą maseczkę zawiera 120 g twarogu, 100 g jogurtu naturalnego i 1 łyżkę cytryny. Dokładnie wymieszane składniki należy pozostawić na skórze przez 15 minut. Zawarta w jogurcie  i twarogu witamina B ma działanie regenerujące, a wapń chroni przed wysuszeniem i odwodnieniem.

W celu przygotowania domowej maseczki złuszczająco-nawilżającej na stopy wystarczy połączyć 40 g płatków owsianych, 80 g cukru brązowego, 100 ml miodu oraz po jednej łyżce soku z cytryny i oleju kokosowego. Składniki należy dokładnie wymieszać i wetrzeć w skórę. Stopy owinąć folią kuchenną i pozostawić na 10-15 minut. Po tym czasie zmyć maseczkę i posmarować skórę ulubionym balsamem. Po zastosowaniu owsianej maseczki zawierającej cukier i miód należy pamiętać o jej dokładnym zmyciu, aby nie stała się pożywką dla mogących rozwinąć się na skórze grzybów.

Domowe kąpiele solne nie powinny trwać dłużej niż kilka minut. Możesz do nich wykorzystać specjalne sole do stóp lub użyć soli himalajskiej i odrobiny olejku z drzewa herbacianego. Jednak częste kąpiele stóp z dodatkiem soli mogą być szkodliwe dla osób z bardzo suchą skórą, a sprawdzą się w przypadku nadpotliwości stóp.

Tarki i pumeksy – czy ich stosowanie na problem suchych pięt jest dobrym rozwiązaniem?

Zbyt częste stosowanie tarek i pumeksów zamiast zniwelować problem suchych pięt może go dodatkowo nasilić. Nadmierne tarcie przegrzewa się skórę, wyzwalając w niej mechanizmy obronne, których skutkiem jest przyspieszone rogowacenie naskórka. Pumeks można wykorzystać jedynie do wygładzenia naskórka – jako formę peelingu. Należy go zmoczyć, posmarować twardym mydłem i bardzo delikatnie pocierać pięty.

Co więcej, tarek oraz pumeksów nie należy stosować na mokrą skórę. Rozmiękczony naskórek znacznie łatwiej się ściera co może doprowadzić do jego nadmiernego usunięcia i w konsekwencji powstania bolesnych otarć i ran. Porowata i chropowata powierzchnia tarek oraz pumeksów sprawia, że w ich strukturze odkładają się resztki naskórka co sprzyja rozwojowi bakterii. Nadmiernie starty naskórek lub drobne uszkodzenia i pęknięcia stają się wrotami zakażenia. Dlatego po każdorazowym użyciu pumeks powinien być dokładnie oczyszczony ciepłą wodą i szczoteczką. Osobom o delikatnej, suchej skórze oraz diabetykom polecany jest pumeks syntetyczny.

  1. M. Klamczyńska, M. Ciupińska, Podologia, Warszawa 2020, s. 62-63, 133-137.
  2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom II, Warszawa 2020, s. 27-29.
  3. M. Klamczyńska, E. Kopaczewska, A. Skocka-Pietruszewska, Atlas podologiczny. Patologie skóry i paznokci, Warszawa 2018, s. 57-76.
  4. J. Arct, K. Pytkowska, E. Stępniewska i in., Zespół pękających pięt – przyczyny i postępowanie podologiczne, „Polish Journal of Cosmetology”, nr. 3 (19) 2016, s. 214-222.
  5. O. Koczorowska-Talarczyk, K. Kordus, Wpływ choroby Hashimoto na skórę, włosy i paznokcie, „Aesthetic Cosmetology and Medicine”, nr. 6 (10) 2021, s. 277-285.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające, antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń, hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego też jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej. 

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

  • Jak zabezpieczyć pękającą skórę dłoni i ust w zimne dni?

    Jesienią i zimą wiele osób boryka się z problemem pękającej skóry – zwłaszcza na dłoniach i twarzy w okolicach ust. Niska temperatura, wiatr oraz suche powietrze w pomieszczeniach mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Jak skutecznie chronić skórę przed pękaniem i co zrobić, gdy już do tego dojdzie?

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.