
Obrzęki a choroby serca i problemy z krążeniem
Aby skutecznie walczyć z obrzękami trzeba znać ich przyczynę, których może być wiele. Zaliczono do nich przede wszystkim schorzenia natury kardiologicznej, nefrologicznej czy też te wynikające z urazów. Zignorowanie obrzęków może skutkować wystąpieniem innych objawów, które będą konsekwencją np. groźnej niewydolności serca. Jak zdiagnozować przyczynę obrzęków, jakie badania wykonać i czy istnieją domowe sposoby na obrzęki?
Obrzęki, szczególnie te zlokalizowane na kończynach dolnych kojarzą się głównie z problemami z sercem i układem krwionośnym. Obecność opuchlizny może być jednak objawem wielu innych schorzeń. Co może powodować obrzęki, jakie badania wykonać oraz czy istnieje skuteczny sposób pozbycia się uczucia napuchnięcia ciała?
Jakie choroby serca i krążenia mogą wywoływać obrzęki?
Obrzęki obwodowe, niekiedy ciastowate, zlokalizowane są przeważnie na kończynach dolnych (kostkach i podudziach). Najczęściej stanowią także pierwszy objaw problemów z układem krążenia. Obrzęki nóg pojawiają się najczęściej przy niewydolności serca. Jest to choroba kardiologiczna, która polega na tym, że serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi w organizmie, co skutkuje jej zaleganiem w narządach i naczyniach krwionośnych. Płyn przedostaje przez łożysko naczyniowe do okolicznych tkanek, co powoduje powstawanie obrzęków. Są to tak zwane obrzęki pochodzenia sercowego. Obrzęki nóg mogą być również wynikiem niewydolności żylnej i towarzyszyć żylakom kończyn dolnych.
Nadciśnienie a obrzęk nóg – na co zwrócić uwagę?
Obrzęki obwodowe są częstym problemem u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. Do tej grupy chorób zalicza się także nadciśnienie tętnicze. Dobrze kontrolowane nadciśnienie tętnicze nie powinno powodować żadnych problemów. Ignorowanie tego schorzenia, lub nieprawidłowe leczenie może doprowadzić do niewydolności serca lub jej nasilenia, jeśli jest już obecna. To z kolei może skutkować obrzękami i bólem kostek i łydek. W przypadku problemów z układem krążenia, mogą to być tzw. obrzęki ciastowate, czyli takie, kiedy to po naciśnięciu miejsca np. na stopie pozostaje wgłębienie, które znika dopiero po kilku sekundach. Również niektóre leki na nadciśnienie mogą powodować puchnięcie nóg. Jednym z takich leków jest na przykład amlodypina, która hamuje napływ jonów wapnia, zmniejszając napięcie mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych, rozszerzając je. Skutkiem działania leków z amlodypiną jest obniżenie ciśnienia tętniczego.
Jak zdiagnozować faktyczną przyczynę obrzęków? Jakie badania wykonać?
Przyczyn obrzęku kończyn dolnych jest wiele. Może być on spowodowany problemem w odpływie limfy – obrzęk limfatyczny lub powstać w wyniku urazu – obrzęk pourazowy, a także być wynikiem alergii. Nie można zapomnieć również o obrzękach pochodzenia nerkowego. W celu poprawnej diagnozy konieczna może być wizyta u lekarza i wykonanie zleconych przez niego badań.
W przypadku podejrzenia obrzęku, który jest wynikiem problemów z układem krążenia, konieczna będzie wizyta u kardiologa i wykonanie badań, takich jak EKG czy echo serca, a także oznaczeń laboratoryjnych w kierunku niewydolności serca – troponina, NT-proBNP (peptyd natriuretyczny typu B), CK (kinaza keratynowa), CK-MB (jedna z frakcji enzymu kinazy kreatynowej), ponadto badanie poziomu sodu i stężenia potasu. W przypadku opuchniętych nóg spowodowanych niewydolnością żylną lub żylakami można wspomagająco zastosować maść z kasztanowca.
Obrzęk limfatyczny może być wynikiem uszkodzenia naczyń limfatycznych podczas zabiegu chirurgicznego lub stanowić rodzaj schorzenia wrodzonego wynikającego z niewydolności układu odporności, który nie nadąża z eliminacją toksyn z organizmu, co powoduje zwiększoną produkcję limfy. Wskazane jest udanie się na konsultację do chirurga naczyniowego, który może zalecić masaż limfatyczny lub kompresjoterapię.
Obrzęk pourazowy, jak sama nazwa wskazuje, może być wynikiem urazu i obrzęku tkanek w miejscu stłuczenia. Nie zawsze wymaga on konsultacji z lekarzem. Można sobie z nimi poradzić, stosując leki na obrzęki pourazowe w postaci maści.
Czy da się pozbyć problemu obrzęków?
Aby skutecznie walczyć z obrzękami trzeba znać ich przyczynę. Jeśli sprawdzone, domowe sposoby na obrzęki nóg nie przynoszą rezultatu konieczna może być wizyta u lekarza. Leki moczopędne działają na obrzęki nóg spowodowane problemami z sercem. W niektórych przypadkach (np. urazach) skuteczne mogą okazać się dostępne w aptekach leki na obrzęki dostępne bez recepty. Aby prawidłowo dobrać najlepszą maść na obrzęknięte nogi warto skonsultować się z farmaceutą, który w przypadku braku konieczności udania się do specjalisty, pomoże dobrać skuteczny preparat.
Obrzęki – powikłania. Do czego może doprowadzić zlekceważenie problemu?
Obrzęki w przypadku problemów sercowo-naczyniowych oznaczają nadmiernie gromadzenie się płynów w organizmie. Pojawiają się one wtedy, gdy uszkodzone serce nie jest przepompować krwi z pełną mocą. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u kardiologa i wdrożenie leczenia moczopędnego w celu usunięcia nadmiaru płynów z ustroju i odciążenie nadwyrężonego mięśnia sercowego. Zignorowanie obrzęków wiąże się z narastaniem niewydolności serca, co skutkuje wystąpieniem kolejnych objawów (duszność, kaszel, utrata wagi, kłopoty ze snem) i koniecznością hospitalizacji.