Kobieta trzyma się za opuchniętą łydkę
Wojciech Glinicki

Obrzęki a choroby serca i problemy z krążeniem

Aby skutecznie walczyć z obrzękami trzeba znać ich przyczynę, których może być wiele. Zaliczono do nich przede wszystkim schorzenia natury kardiologicznej, nefrologicznej czy też te wynikające z urazów. Zignorowanie obrzęków może skutkować wystąpieniem innych objawów, które będą konsekwencją np. groźnej niewydolności serca. Jak zdiagnozować przyczynę obrzęków, jakie badania wykonać i czy istnieją domowe sposoby na obrzęki?

Obrzęki, szczególnie te zlokalizowane na kończynach dolnych kojarzą się głównie z problemami z sercem i układem krwionośnym. Obecność opuchlizny może być jednak objawem wielu innych schorzeń. Co może powodować obrzęki, jakie badania wykonać oraz czy istnieje skuteczny sposób pozbycia się uczucia napuchnięcia ciała?

Jakie choroby serca i krążenia mogą wywoływać obrzęki?

Obrzęki obwodowe, niekiedy ciastowate, zlokalizowane są przeważnie na kończynach dolnych (kostkach i podudziach). Najczęściej stanowią także pierwszy objaw problemów z układem krążenia. Obrzęki nóg pojawiają się najczęściej przy niewydolności serca. Jest to choroba kardiologiczna, która polega na tym, że serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi w organizmie, co skutkuje jej zaleganiem w narządach i naczyniach krwionośnych. Płyn przedostaje przez łożysko naczyniowe do okolicznych tkanek, co powoduje powstawanie obrzęków. Są to tak zwane obrzęki pochodzenia sercowego. Obrzęki nóg mogą być również wynikiem niewydolności żylnej i towarzyszyć żylakom kończyn dolnych.

Nadciśnienie a obrzęk nóg – na co zwrócić uwagę?

Obrzęki obwodowe są częstym problemem u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. Do tej grupy chorób zalicza się także nadciśnienie tętnicze. Dobrze kontrolowane nadciśnienie tętnicze nie powinno powodować żadnych problemów. Ignorowanie tego schorzenia, lub nieprawidłowe leczenie może doprowadzić do niewydolności serca lub jej nasilenia, jeśli jest już obecna. To z kolei może skutkować obrzękami i bólem kostek i łydek. W przypadku problemów z układem krążenia, mogą to być tzw. obrzęki ciastowate, czyli takie, kiedy to po naciśnięciu miejsca np. na stopie pozostaje wgłębienie, które znika dopiero po kilku sekundach. Również niektóre leki na nadciśnienie mogą powodować puchnięcie nóg. Jednym z takich leków jest na przykład amlodypina, która hamuje napływ jonów wapnia, zmniejszając napięcie mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych, rozszerzając je. Skutkiem działania leków z amlodypiną jest obniżenie ciśnienia tętniczego.

Powiązane produkty

Jak zdiagnozować faktyczną przyczynę obrzęków? Jakie badania wykonać?

Przyczyn obrzęku kończyn dolnych jest wiele. Może być on spowodowany problemem w odpływie limfy – obrzęk limfatyczny lub powstać w wyniku urazu – obrzęk pourazowy, a także być wynikiem alergii. Nie można zapomnieć również o obrzękach pochodzenia nerkowego. W celu poprawnej diagnozy konieczna może być wizyta u lekarza i wykonanie zleconych przez niego badań.

W przypadku podejrzenia obrzęku, który jest wynikiem problemów z układem krążenia, konieczna będzie wizyta u kardiologa i wykonanie badań, takich jak EKG czy echo serca, a także oznaczeń laboratoryjnych w kierunku niewydolności serca – troponina, NT-proBNP (peptyd natriuretyczny typu B), CK (kinaza keratynowa), CK-MB (jedna z frakcji enzymu kinazy kreatynowej), ponadto badanie poziomu sodu i stężenia potasu. W przypadku opuchniętych nóg spowodowanych niewydolnością żylną lub żylakami można wspomagająco zastosować maść z kasztanowca.

Obrzęk limfatyczny może być wynikiem uszkodzenia naczyń limfatycznych podczas zabiegu chirurgicznego lub stanowić rodzaj schorzenia wrodzonego wynikającego z niewydolności układu odporności, który nie nadąża z eliminacją toksyn z organizmu, co powoduje zwiększoną produkcję limfy. Wskazane jest udanie się na konsultację do chirurga naczyniowego, który może zalecić masaż limfatyczny lub kompresjoterapię.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest drenaż limfatyczny i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania

Obrzęk pourazowy, jak sama nazwa wskazuje, może być wynikiem urazu i obrzęku tkanek w miejscu stłuczenia. Nie zawsze wymaga on konsultacji z lekarzem. Można sobie z nimi poradzić, stosując leki na obrzęki pourazowe w postaci maści.

Czy da się pozbyć problemu obrzęków?

Aby skutecznie walczyć z obrzękami trzeba znać ich przyczynę. Jeśli sprawdzone, domowe sposoby na obrzęki nóg nie przynoszą rezultatu konieczna może być wizyta u lekarza. Leki moczopędne działają na obrzęki nóg spowodowane problemami z sercem. W niektórych przypadkach (np. urazach) skuteczne mogą okazać się dostępne w aptekach leki na obrzęki dostępne bez recepty. Aby prawidłowo dobrać najlepszą maść na obrzęknięte nogi warto skonsultować się z farmaceutą, który w przypadku braku konieczności udania się do specjalisty, pomoże dobrać skuteczny preparat.

Obrzęki – powikłania. Do czego może doprowadzić zlekceważenie problemu?

Obrzęki w przypadku problemów sercowo-naczyniowych oznaczają nadmiernie gromadzenie się płynów w organizmie. Pojawiają się one wtedy, gdy uszkodzone serce nie jest przepompować krwi z pełną mocą. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u kardiologa i wdrożenie leczenia moczopędnego w celu usunięcia nadmiaru płynów z ustroju i odciążenie nadwyrężonego mięśnia sercowego. Zignorowanie obrzęków wiąże się z narastaniem niewydolności serca, co skutkuje wystąpieniem kolejnych objawów (duszność, kaszel, utrata wagi, kłopoty ze snem) i koniecznością hospitalizacji.

  1. M. Skrzypek, M. Horbaczewska, E. Januszczak i in., Uogólnione obrzęki u pacjenta z ciężką niewydolnością serca i wątroby - diagnostyka i leczenie, “Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, nr 19(4) 2013
  2. M. Grabowski, Diuretyki pętlowe w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca, “Choroby Serca i Naczyń”, nr 10(1) 2013
  3. E. Rymarz, J. Mieczkowska, J. Łopatyński, Obrzęki kończyn dolnych, etiopatogeneza, rodzaje, diagnostyka, “Medycyna Ogólna”, nr 13(42) 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl