Kobieta trzyma się za opuchniętą łydkę
Wojciech Glinicki

Obrzęki a choroby serca i problemy z krążeniem

Aby skutecznie walczyć z obrzękami trzeba znać ich przyczynę, których może być wiele. Zaliczono do nich przede wszystkim schorzenia natury kardiologicznej, nefrologicznej czy też te wynikające z urazów. Zignorowanie obrzęków może skutkować wystąpieniem innych objawów, które będą konsekwencją np. groźnej niewydolności serca. Jak zdiagnozować przyczynę obrzęków, jakie badania wykonać i czy istnieją domowe sposoby na obrzęki?

Obrzęki, szczególnie te zlokalizowane na kończynach dolnych kojarzą się głównie z problemami z sercem i układem krwionośnym. Obecność opuchlizny może być jednak objawem wielu innych schorzeń. Co może powodować obrzęki, jakie badania wykonać oraz czy istnieje skuteczny sposób pozbycia się uczucia napuchnięcia ciała?

Jakie choroby serca i krążenia mogą wywoływać obrzęki?

Obrzęki obwodowe, niekiedy ciastowate, zlokalizowane są przeważnie na kończynach dolnych (kostkach i podudziach). Najczęściej stanowią także pierwszy objaw problemów z układem krążenia. Obrzęki nóg pojawiają się najczęściej przy niewydolności serca. Jest to choroba kardiologiczna, która polega na tym, że serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi w organizmie, co skutkuje jej zaleganiem w narządach i naczyniach krwionośnych. Płyn przedostaje przez łożysko naczyniowe do okolicznych tkanek, co powoduje powstawanie obrzęków. Są to tak zwane obrzęki pochodzenia sercowego. Obrzęki nóg mogą być również wynikiem niewydolności żylnej i towarzyszyć żylakom kończyn dolnych.

Nadciśnienie a obrzęk nóg – na co zwrócić uwagę?

Obrzęki obwodowe są częstym problemem u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. Do tej grupy chorób zalicza się także nadciśnienie tętnicze. Dobrze kontrolowane nadciśnienie tętnicze nie powinno powodować żadnych problemów. Ignorowanie tego schorzenia, lub nieprawidłowe leczenie może doprowadzić do niewydolności serca lub jej nasilenia, jeśli jest już obecna. To z kolei może skutkować obrzękami i bólem kostek i łydek. W przypadku problemów z układem krążenia, mogą to być tzw. obrzęki ciastowate, czyli takie, kiedy to po naciśnięciu miejsca np. na stopie pozostaje wgłębienie, które znika dopiero po kilku sekundach. Również niektóre leki na nadciśnienie mogą powodować puchnięcie nóg. Jednym z takich leków jest na przykład amlodypina, która hamuje napływ jonów wapnia, zmniejszając napięcie mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych, rozszerzając je. Skutkiem działania leków z amlodypiną jest obniżenie ciśnienia tętniczego.

Powiązane produkty

Jak zdiagnozować faktyczną przyczynę obrzęków? Jakie badania wykonać?

Przyczyn obrzęku kończyn dolnych jest wiele. Może być on spowodowany problemem w odpływie limfy – obrzęk limfatyczny lub powstać w wyniku urazu – obrzęk pourazowy, a także być wynikiem alergii. Nie można zapomnieć również o obrzękach pochodzenia nerkowego. W celu poprawnej diagnozy konieczna może być wizyta u lekarza i wykonanie zleconych przez niego badań.

W przypadku podejrzenia obrzęku, który jest wynikiem problemów z układem krążenia, konieczna będzie wizyta u kardiologa i wykonanie badań, takich jak EKG czy echo serca, a także oznaczeń laboratoryjnych w kierunku niewydolności serca – troponina, NT-proBNP (peptyd natriuretyczny typu B), CK (kinaza keratynowa), CK-MB (jedna z frakcji enzymu kinazy kreatynowej), ponadto badanie poziomu sodu i stężenia potasu. W przypadku opuchniętych nóg spowodowanych niewydolnością żylną lub żylakami można wspomagająco zastosować maść z kasztanowca.

Obrzęk limfatyczny może być wynikiem uszkodzenia naczyń limfatycznych podczas zabiegu chirurgicznego lub stanowić rodzaj schorzenia wrodzonego wynikającego z niewydolności układu odporności, który nie nadąża z eliminacją toksyn z organizmu, co powoduje zwiększoną produkcję limfy. Wskazane jest udanie się na konsultację do chirurga naczyniowego, który może zalecić masaż limfatyczny lub kompresjoterapię.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest drenaż limfatyczny i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania

Obrzęk pourazowy, jak sama nazwa wskazuje, może być wynikiem urazu i obrzęku tkanek w miejscu stłuczenia. Nie zawsze wymaga on konsultacji z lekarzem. Można sobie z nimi poradzić, stosując leki na obrzęki pourazowe w postaci maści.

Czy da się pozbyć problemu obrzęków?

Aby skutecznie walczyć z obrzękami trzeba znać ich przyczynę. Jeśli sprawdzone, domowe sposoby na obrzęki nóg nie przynoszą rezultatu konieczna może być wizyta u lekarza. Leki moczopędne działają na obrzęki nóg spowodowane problemami z sercem. W niektórych przypadkach (np. urazach) skuteczne mogą okazać się dostępne w aptekach leki na obrzęki dostępne bez recepty. Aby prawidłowo dobrać najlepszą maść na obrzęknięte nogi warto skonsultować się z farmaceutą, który w przypadku braku konieczności udania się do specjalisty, pomoże dobrać skuteczny preparat.

Obrzęki – powikłania. Do czego może doprowadzić zlekceważenie problemu?

Obrzęki w przypadku problemów sercowo-naczyniowych oznaczają nadmiernie gromadzenie się płynów w organizmie. Pojawiają się one wtedy, gdy uszkodzone serce nie jest przepompować krwi z pełną mocą. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u kardiologa i wdrożenie leczenia moczopędnego w celu usunięcia nadmiaru płynów z ustroju i odciążenie nadwyrężonego mięśnia sercowego. Zignorowanie obrzęków wiąże się z narastaniem niewydolności serca, co skutkuje wystąpieniem kolejnych objawów (duszność, kaszel, utrata wagi, kłopoty ze snem) i koniecznością hospitalizacji.

 1. M. Skrzypek, M. Horbaczewska, E. Januszczak i in., Uogólnione obrzęki u pacjenta z ciężką niewydolnością serca i wątroby - diagnostyka i leczenie, “Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, nr 19(4) 2013
 2. M. Grabowski, Diuretyki pętlowe w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca, “Choroby Serca i Naczyń”, nr 10(1) 2013
 3. E. Rymarz, J. Mieczkowska, J. Łopatyński, Obrzęki kończyn dolnych, etiopatogeneza, rodzaje, diagnostyka, “Medycyna Ogólna”, nr 13(42) 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij