Opuchnięte stawy – o jakich chorobach może świadczyć obrzęk stawów?
Mateusz Burak

Opuchnięte stawy – o jakich chorobach może świadczyć obrzęk stawów?

Opuchnięte stawy mogą być objawem dysfunkcji narządu ruchu (urazów, chorób reumatycznych czy choroby zwyrodnieniowej), lecz mogą również świadczyć o schorzeniu ogólnoustrojowym, m.in. dnie moczanowej, zaburzeniach krążenia, niedoczynności tarczycy. W przypadku utrzymującego się obrzęku stawów, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu objawy dodatkowe, takie jak: sztywność mięśni, gorączka lub stan podgorączkowy, ból, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Opuchnięte stawy – przyczyny

Stawy to elementy łączące końce stawowe sąsiadujących kości, są otoczone i amortyzowane przez tkanki miękkie. Jedną z częstych dolegliwości dotyczących stawów są pojawiające się okresowo obrzęki. Do powstania opuchlizny dochodzi na skutek nagromadzenia się nadmiernej ilości płynu, wówczas staw staje się znacznie obrzęknięty i zazwyczaj bardziej tkliwy. Jego kształt staje się nieregularny. 

Przyczyn opuchniętych stawów może być wiele. Jedną z najczęstszych jest przewlekły stan zapalny związany z chorobami o podłożu reumatycznym, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów czy młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów. Innym powodem może być ostry uraz w postaci stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia czy złamania. Obrzęki w stawach mogą być także zupełnie niezwiązane z ich uszkodzeniem, przykładem mogą być: niewydolność serca, choroby tarczycy czy dysfunkcje nerek (np. dna moczanowa).

Opuchnięte stawy – objawy towarzyszące

Poza opuchniętymi stawami mogą występować także inne objawy. Bardzo ważne, aby ich nie ignorować. Należy udać się do lekarza w przypadku, gdy zaobserwujemy:

 • gorączkę lub utrzymujący się stan podgorączkowy,
 • puchnięcie nóg od kolan w dół,
 • cyklicznie opuchnięte kostki
 • cechy zapalenia stawu, takie jak: zaczerwienienie, bóle stawów, ucieplenie danej okolicy,
 • silne zniekształcenie stawu, zatarcie jego obrysów.

Bardzo niepokojące jest nasilanie się objawów bez uchwytnej przyczyny. Narastanie dolegliwości nawet w spoczynku, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych, może sugerować schorzenie o podłożu zapalnym, takie jak wędrujące zapalenie stawów. 

Powiązane produkty

Opuchnięte stawy – diagnostyka

Proces diagnostyczny wymaga niezwykle wnikliwej analizy i zastosowania wielu różnych narzędzi. W tym przypadku podstawą jest oczywiście wywiad z pacjentem i badanie fizykalne. To pozwala ukierunkować dalsze postępowania diagnostyczne i zlecić właściwe badania, które pozwolą także zróżnicować pomiędzy chorobami stawów dającymi podobne objawy. Po obserwacji przeważnie stwierdza się opuchnięte stawy dłoni, staw skokowy, stawy kolanowe – są to niewątpliwie najczęstsze lokalizacje w których spotyka się opisywane obrzęki.

Do badań zlecanych wówczas przez specjalistę zaliczają się:

 • morfologia krwi, 
 • markery stanu zapalnego: OB i CRP,
 • czynnik reumatoidalny (RF)
 • stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi,
 • przeciwciała antyCCP (jedno z podstawowych badań wykonywanych w diagnozowaniu RZS),
 • ASO (badanie służące diagnozowaniu zakażeń wywołanych przez Streptococcus pyogenes),
 • badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie, USG stawu.
Cenną wartość diagnostyczną posiada badanie składu płynu stawowego. Próbkę pobiera się za pomocą igły, wykonując tzw. punkcję. Następnie przekazuje się materiał biologiczny do analizy laboratoryjnej. 

Opuchnięte stawy – leczenie

Postępowanie lecznicze przy obrzęku stawów jest oczywiście uzależnione od przyczyny i prezentowanych objawów. Jeśli opuchnięte stawy są konsekwencją urazu, wówczas wykorzystuje się korzystne właściwości niskiej temperatury, mowa o okładach na opuchnięte stawy z wykorzystaniem lodu, zimnej wody, kompresów typu cold-pack. Pomocne jest także zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych – zgodnie z zaleceniami lekarza. Oszczędzanie dysfunkcyjnej kończyny, unoszenie jej powyżej poziomu ciała podczas odpoczynku także będzie sprzyjać redukcji opuchlizny. Można zastosować także maści na opuchnięte stawy zawierające wyciąg z arniki górskiej, żywokostu oraz wzbogacone o substancje chłodzące, przeciwzakrzepowe. 

W przypadku, gdy przyczyną opuchniętych stawów są choroby przewlekłe, należy ukierunkować postępowanie na zwalczanie przyczyny. Oznacza to, że w przypadku dysfunkcji o charakterze krążeniowym nic nie da stosowanie zimnych okładów. Należy wówczas wdrożyć postępowanie mające na celu usunięcie dysfunkcji układu krążenia. Najczęściej będzie to stosowanie odpowiednich farmaceutyków. Podobnie jest w przypadku innych chorób o charakterze zapalnym.

Opuchnięte stawy – rehabilitacja 

W stanach ostrych, poza wyżej wymienionymi sposobami leczenia, doskonale sprawdzą się zabiegi fizykalne.

Korzystne działanie zimna można wykorzystać pod różnymi postaciami, intensyfikując jego właściwości w odniesieniu do obrzęku urazowego. Jedną z możliwości jest zastosowanie miejscowej krioterapii z emisją par ciekłego azotu. Inne zabiegi, które wspomogą redukcję obrzęku stawów to: laseroterapia, ekspozycja na działanie pola magnetycznego (magnetoterapia) czy fonoforeza z odpowiednim lekiem. Podobnie działanie ma także terapia wibroakustyczna. 

Wśród zabiegów kinezyterapeutycznych skuteczne w walce z opuchniętymi stawami mogą być: drenaż limfatyczny, delikatny masaż, stosowanie elewacji kończyny powyżej poziomu ciała. Udowodnioną skuteczność posiada stosowanie kinesiotapingu – wówczas stosuje się najczęściej wycięcie w kształcie wachlarza. Umieszczając taśmę kierujemy się zasadą, że im więcej pojedynczych rozcięć, tym delikatniejsze działanie takiej aplikacji. Część nierozciętą należy umieścić w pobliżu najbliższego, największego zbiornika limfy. 

Opuchnięte stawy – ćwiczenia

Nie istnieją typowe ćwiczenia na opuchnięte stawy. Należy tutaj podchodzić z dużą ostrożnością i niezwykle mocno indywidualnie. W przypadku zaburzeń krążeniowych mogą pomóc ćwiczenia kończyn dolnych, jednak w niektórych przypadkach będą one przeciwwskazane (przed rozpoczęciem aktywności fizycznej należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym). Po urazach intensywny ruch jest przeciwwskazany. Zaleca się natomiast odpoczynek i stosowanie do pozostałych zaleceń lekarskich.

W przypadku chorób zwyrodnieniowych, nasilenie obrzęku stawów jest zazwyczaj oznaką zaostrzenia stanu zapalnego, który również stanowi przeciwwskazanie do ćwiczeń i aktywności fizycznej. Dopiero po przejściu w stan przewlekły i po ustąpieniu obrzęku można zacząć terapię ruchową. Stosuje się wtedy ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia w wodzie czy ogólnousprawniające wykorzystujące często koncepcję facylitacji nerwowo-mięśniowej, jak PNF. 

 1. Filer A., Parsonage G., Smith E. i in., Differential survival of leukocyte subsets mediated by synovial, bone marrow, and skin fibroblasts: site-specific versus activation-dependent survival of T cells and neutrophils, „Arthritis Rheum.” 2006, nr 54, s. 2096–2108.
 2. Sergijenko A., Roelofs A. J., Riemen A. H., De Bari C., Bone marrow contribution to synovial hyperplasia following joint surface injury, „Arthritis Res. Ther.” 2016, nr 18, s. 166.
 3. Sabeh F., Fox D., Weiss S. J., Membrane-type I matrix metalloproteinase-dependent regulation of rheumatoid arthritis synoviocyte function, „J. Immunol.” 2010, nr 184, s. 6396–6406.
 4. Pap T., Korb-Pap A., Cartilage damage in osteoarthritis and rheumatoid arthritis - two unequal siblings, „Nat. Rev. Rheumatol.” 2015, nr 11, s. 606–615.
 5. Okamoto K., Nakashima T., Shinohara M. i in., Osteoimmunology: the conceptual framework unifying the immune and skeletal systems, „Physiol. Rev.” 2017, nr 97, s. 1295–1349.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij