Haluksy – domowe sposoby. Jakie są skuteczne, naturalne metody na haluksy?
Mateusz Burak

Haluksy – domowe sposoby. Jakie są skuteczne, naturalne metody na haluksy?

Wśród domowych sposobów na haluksy, czyli deformacje śródstopia charakteryzujące się odchyleniem dużego palca, znajduje się wiele metod, które mogą przynieść ulgę w bólu. Zaliczają się do nich m.in.: masaże, kąpiele stóp czy okłady z jodyną. Pomocne jest również stosowane różnego rodzaju aparatów na haluksy. Jak wybrać najlepszą domową metodę walki z haluksami?

Haluksy – domowe sposoby. Dlaczego powstają haluksy? Co to jest haluks? 

Haluksy to guzowate narośle, które powstają u podstawy dużego palca u stopy. Pojawiają się, gdy pozostałe struktury kostne w przedniej części stopy przemieszczają się ze swojego fizjologicznego położenia. Skutkuje to podciąganiem czubka palucha w kierunku bocznym, to z kolei zmusza staw u jego podstawy do charakterystycznego, koślawego ustawienia – pojawiają się wówczas bolące haluksy. Skóra w tej okolicy jest zazwyczaj obolała i zaczerwieniona. 

Przyczyn takie stanu może być wiele. Znaczną część z nich udaje się skutecznie zidentyfikować. Od czego robią się haluksy? Upośledzona architektura stopy pod postacią wad ustawienia i budowy, deformacje wrodzone, przebyte zapalenie stawów czy noszenie zbyt ciasnego obuwia to jedne z możliwych, potencjalnych przyczyn tworzenia się takiej patologii. Podobne zmiany mogą tworzyć się także w innej lokalizacji, np. haluksy małego palca. 

Haluksy – domowe sposoby, jak leczyć haluksy domowym sposobem? 

Istnieje bardzo wiele domowych sposobów na haluksy. Oczywiście jedne z nich są bardziej, inne mniej skuteczne. W niektórych przypadkach warto połączyć ze sobą kilka różnych metod, aby podnieść efektywność zastosowanych działań. 

Haluksy – masaż 

Masaż to znany od starożytności sposób na ulgę w dolegliwościach bólowych. Jego dobroczynne działanie pozwala na usprawnienie krążenia krwi, a tym samym skutecznie usuwa zbędne produkty przemiany materii i przyczynia się do szybszego złagodzenia stanu zapalnego haluksa. W celu wykonania takiego zabiegu samodzielnie w domu, należy przyjąć wygodną pozycję. Najlepiej w siadzie umieścić stopę na przeciwległym kolanie. Używając środka poślizgowego, zaczynamy od wykonywania „przegłaskiwania” palucha oraz najbliższej okolicy w kierunku od palców do pięty po wewnętrznej krawędzi stopy. Następnie dwoma kciukami ułożonym płasko zaczynamy wykonywać symetryczne, delikatne rozcieranie w kierunku przeciwnym niż poprzednio. Po jego zakończeniu znów wracamy do głaskania. Po tej czynności należy uchwycić paluch pomiędzy kciuk a pozostałe palce ręki i wykonać delikatną mobilizację w postaci zataczania kółek na przemian z rozciąganiem. Ostatecznie znów wracamy do głaskania i w ten sposób kończymy masaż. W sumie warto poświęcić na niego 10–15 minut dziennie, przyczyniając się do redukcji bólu haluksów

Jodyna na haluksy 

Jak leczyć haluksy? Znanym od dawna sposobem na zmiękczenie bolesnych zgrubień oraz złagodzenie objawów zapalenia jest zastosowanie preparatu o nazwie jodyna. Chcąc właściwie wykonać zabieg z użyciem tego roztworu, należy wymieszać 1 łyżkę płynu z 2 pokruszonymi tabletkami aspiryny. Następnie, wykorzystując kompres lub inny materiał opatrunkowy, okrywamy szczelnie paluch, na który wcześniej została nałożona mieszanina. Utrzymujemy taki opatrunek przez kilka godzin. Ma on działanie odkażające, zmiękczające i przeciwzapalne. 

Liście laurowe na haluksy 

Jak skutecznie wyleczyć haluksy? Panuje powszechna opinia na temat wysokiej skuteczności leczniczego napoju z wody i liści laurowych. W tym celu należy takie liście pokruszyć (ok. 15 g) i zalać gorącą wodą (400 ml). Tak przygotowany wywar z liści laurowych na haluksy spożywa się przez 3–4 dni każdego ranka. Taka kuracja powinna być kontynuowana przez następne 8 tygodni. Ma to złagodzić ból oraz usunąć nadmiar szkodliwych substancji z organizmu. Warto jednak pamiętać, że wywar z liści laurowych spożywany w nadmiarze może być dla człowieka toksyczny. 

Haluksy – kąpiele z solą Epsom 

W czym moczyć nogi przy haluksach? Domowe sposoby na bolące haluksy to także sól angielska. Popularnie zwana solą Epsom substancja ta ma właściwości zmiękczające oraz przeciwzapalne. Do ciepłej wody należy dodać kilka łyżek takiej soli i dokładnie wymieszać. Następnie trzeba dokładnie wymoczyć stopy przez 15–20 minut. Dodatkowo można dodać olejku lawendowego, ma on działanie przeciwzapalne oraz łagodzące i rozkurczające. Taka kąpiel może pozwolić na złagodzenie bólu haluksa i zapobieganie jego powstawaniu. 

Maść na haluksy 

Obecnie dużą popularność w leczeniu haluksów zyskał preparat zawierający sól biszofitu. Jest to maść będąca skoncentrowanym źródłem cennych mikroelementów oraz soli zmiękczających. Dzięki jej zastosowaniu można spodziewać się zmiękczenia skóry, zmniejszenia objawów zapalenia oraz widocznej redukcji haluksów. Aplikacja polega na wmasowywaniu niewielkiej ilości preparatu raz dziennie. Kurację należy kontynuować przez około 10 tygodni. Jest to powszechnie stosowany sposób na haluksy. 

Powiązane produkty

Haluksy – ćwiczenia przy haluksach 

Co na haluksy? Jak je leczyć? Niezmiernie ważne jest systematyczne wykonywanie właściwie skomponowanych ćwiczeń, dobranych w sposób indywidualny dla pacjenta. Istnieją pewne zasady, którymi specjaliści kierują się przy planowaniu takiej domowej rehabilitacji. Przykładowym zestawem, który może posłużyć w leczeniu objawów haluksów, ale także uczy, jak zapobiegać ich powstawaniu są następujące ćwiczenia. 

  1. Pozycja: siedzenie na krześle, nogi stabilnie oparte o podłoże, pod stopą piłeczka tenisowa. Ruch polega na powolnym przetaczaniu piłeczki pod stopą z dociskiem w kierunku od pięty do palców i z powrotem. Ćwiczenia ma pomóc w rozluźnieniu rozcięgna podeszwowego. Należy je kontynuować przez 4–5 minut nieustannie, rolując podeszwową część stopy. 
  2. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokość bioder, stopy ustawione płasko na podłożu. Ruch polega na ustawieniu i utrzymaniu stopy w niewielkiej supinacji, głowa pierwszej kości śródstopia po obu stronach powinna zostać dociśnięta do podłoża, pozostałe palce u stóp rozstawiamy szeroko. Takie ustawienie należy utrzymać 10–15 sekund i powtórzyć 4–5 razy. Pozwala to uruchomić odwodziciel palucha. 
  3. Pozycja: taka sama, jak w poprzednim ćwiczeniu, dodajemy dwie elastyczne gumy, szersza na wysokości powyżej kostek, węższa na paluchy. Ruch wygląda tak samo, jak w ćwiczeniu drugim – do wrażenia naciągania obydwu gum do ćwiczeń. Jednorazowo pozycję utrzymujemy 10 sekund i powtarzamy 6–7 razy. 

Regularne ćwiczenia to jeden ze sposobów na haluksy. Pozwala nie tylko leczyć, ale także zapobiegać ich powstawaniu. 

Haluksy – domowe sposoby. Jak zapobiec haluksom? 

Wśród innych metod radzenie sobie z bólem i dyskomfortem spowodowanym haluksami wymienia się także: sodę, imbir, ocet jabłkowy czy moczenie nóg w aspirynie. Warto jednak pamiętać o przyczynach powstawania takich wad architektury stóp, aby wiedzieć, jak im zapobiec. Istotne jest noszenie odpowiedniego obuwia, które nie będzie zbyt ciasne, szczególnie w przedniej części stopy oraz unikanie butów na wysokim obcasie. Już od najmłodszych lat warto zadbać o skuteczne wyleczenie wszystkich wad stóp. 
Leczenie domowe to także zaopatrzenie się w najskuteczniejszy aparat na haluksy, który będzie nieustannie utrzymywał korekcję ustawienia palucha. Przed zakupem należy zawsze zasięgnąć porady fizjoterapeuty. 

Haluksy – kiedy domowe sposoby nie wystarczają? 

Kiedy leczenie domowe haluksów nie przynosi pożądanych efektów, należy zastanowić się nad innymi możliwościami. Warto udać się wówczas do specjalisty i ustalić sposób dalszego postępowania. Do jakiego lekarza z haluksami? Najlepiej udać się do ortopedy lub lekarza rehabilitacji. Bardzo częstym postępowaniem są zabiegi fizykalne, które mogą skutecznie zwalczyć przypadłość. Fala uderzeniowa, fonoforeza, laseroterapia stanowią doskonałą odpowiedź, jak się pozbyć haluksów.

  1. Adam S. P., Choung S. C., Gu Y., O’Malley M. J., Outcomes after scarf osteotomy for treatment of adult hallux valgus deformity, “Clin Orthop Relat Res.” 2011, nr 469, s. 854–859. 
  2. Hyer C. F., Saxena A., Didomenico L., Lapidus arthrodesis, “J Foot Ankle Surg.” 2011, nr 50, s. 784–785. 
  3. Wülker N., Fehlschläge in der Hallux–valgus–Chirurgie, “Orthopäde” 2011, nr 40, s. 384–391. 
  4. Wülker N., Allgemeine Operationstechnik an Fuß und Sprunggelenk, “Orthopäde” 2011, nr 40, s. 378–383. 
  5. Perera A. M., Mason L., Stephens M. M., The pathogenesis of hallux valgus, “J Bone Joint Surg Am” 2011, nr 93, s. 1650–1661. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zespół odstawienny (abstynencyjny) – objawy, czas trwania, leczenie

    Zespół odstawienny to reakcja organizmu na odstawienie substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, narkotyki oraz leki. Objawia się różnorodnymi dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi, które mogą być intensywne i trudne do zniesienia. Jakie są najczęstsze symptomy? Jak długo trwa ten stan? Jakie metody leczenia pomagają złagodzić jego przebieg?

  • Komar tygrysi – czy jest groźny? Jak rozpoznać komara tygrysiego i jego ugryzienie?

    Komar tygrysi to jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków komarów na świecie, którego obecność stwierdzono już na niemal wszystkich kontynentach – także w Europie. Jego ukłucia nie tylko wywołują silne reakcje skórne, ale mogą również prowadzić do przeniesienia niebezpiecznych wirusów tropikalnych. Wraz z postępującym ociepleniem klimatu oraz rozwojem globalizacji rośnie ryzyko, że komar tygrysi zadomowi się również w Polsce.

  • Neuropatia cukrzycowa – jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy

    Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem diabetologicznym, z którym zmaga się znaczny odsetek osób chorych na cukrzycę. Patologia ta charakteryzuje się postępującym uszkodzeniem nerwów obwodowych, wywołanym długotrwale utrzymującym się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Konsekwencje ignorowania wczesnych symptomów oraz niewłaściwej kontroli glikemii mogą okazać się dramatyczne – od przewlekłego bólu znacząco obniżającego jakość życia, przez owrzodzenia kończyn dolnych, aż po konieczność amputacji stopy czy zwiększone ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. W poniższym artykule przedstawiamy kompleksową analizę tego powikłania, jego mechanizmów rozwoju, objawów klinicznych oraz współczesnych możliwości terapeutycznych.

  • Bąblowica – objawy i leczenie zarażenia tasiemcem bąblowcowym

    Bąblowica jest chorobą odzwierzęcą, w której dochodzi do zakażenia człowieka tasiemcem bąblowcowym. Jedną z najczęstszych dróg zakażenia jest spożycie niemytych owoców leśnych. Głównymi nosicielami tasiemców są psy, koty i lisy. Objawy choroby są nieswoiste, a ze względu na rzadkość występowania mogą być często mylnie zinterpretowane lub przeoczone. Leczenie różni się w zależności od stadia zaawansowania choroby i narządów zajętych przez larwy tasiemca.

  • Opuchnięte oczy – przyczyny i sposoby leczenia opuchlizny powiek

    Powieki, jako niezwykle delikatna i cienka część skóry wokół oczu, są szczególnie podatne na różnego rodzaju obrzęki. Przyczyny tego stanu mogą być bardzo zróżnicowane, a ich rozpoznanie często wymaga dokładnej obserwacji i analizy towarzyszących objawów.

  • Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet. Jakie badania wykonać i jak przebiega leczenie?

    Choć hirsutyzm to problem, który dotyka wiele kobiet, to rzadko się o nim mówi. Dla wielu pań jest on wstydliwym tematem i często bywa źródłem kompleksów, a nawet obniżonej samooceny. Hirsutyzm objawia się nadmiernym owłosieniem w miejscach typowych dla mężczyzn – na twarzy (wąsik, broda, policzki), brzuchu czy plecach. Najczęściej jest spowodowany łagodnymi przyczynami, ale niekiedy może być również sygnałem poważniejszych zaburzeń hormonalnych.

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl