kobieta trzyma się za bolący duży palec u stopy
Mateusz Burak

Ból dużego palca w stopie – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból dużego palca w stopie to przypadłość, która może wystąpić nagle lub też rozwinąć się z czasem. Wiele powszechnie występujących dolegliwości wywołuje ostry ból palucha, ale równie dobrze może być on objawem schorzenia podstawowego, wymagającego specjalistycznej opieki. W zależności od przyczyny ulgę może przynieść leczenie domowe. W niektórych przypadkach konieczna może być pomoc medyczna, zmiana stylu życia lub wydłużony okres rekonwalescencji.

Ból dużego palca w stopie – przyczyny

Wśród przyczyn bólu palucha w stopie podaje się m.in. schorzenia o podłożu zwyrodnieniowym. Jednym z nich jest sztywny paluch, którego częstotliwość występowania określa się na 1/40 przypadków u osób powyżej 50. roku życia. Zdecydowanie częściej występuje on u kobiet. Inną przyczyną może być deformacja w postaci palucha koślawego popularnie określanego jako haluks. Objawami są: ostry ból palca u nogi, narośl, guzek po przyśrodkowej części palucha.

Kolejnym powodem, który pojawia się dość często, jest wrastający paznokieć. Ma miejsce wtedy, gdy jego krawędzie zaczynają wrastać w skórę. Powoduje to ból przy paznokciu, obrzęk i tkliwość, zwłaszcza przy zginaniu i chodzeniu. Zapalenie trzeszczek to również możliwy powód dolegliwości bólowych. Są to struktury kostne zlokalizowane w ścięgnach, pod stawem dużego palca. Stan zapalny utrudnia zarówno wyprost, jak i zginanie palucha.

Inny możliwy powód to dna moczanowa lub inaczej podagra. Taki stan jest wywołany nagromadzeniem się kryształków kwasu moczowego we krwi, który jest również magazynowany w stawach. Przyczynami uporczywych symptomów mogą być również: skręcenie, złamanie, wybicie, stłuczenie, cukrzyca, neuropatia, reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból dużego palca w stopie – kiedy należy udać się do lekarza?

Pomocy medycznej należy poszukiwać w przypadku takich stanów jak złamanie czy zwichnięcie. Objawy schorzeń opisanych powyżej również wymagają interwencji lekarskiej. Niepokojące powinno być zaobserwowanie następujących objawów: duży obrzęk, pojawienie się wysięku ropnego, uczucie gorąca, dreszcze, drętwienie, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej. Wówczas koniecznie należy zasięgnąć porady specjalisty.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny zgłaszać się do lekarza w przypadku jakichkolwiek problemów ze stopami. Może ona bowiem komplikować urazy stóp i proces gojenia tkanek. Do lekarza należy także udać się w przypadku, kiedy ból nie ustąpił po upływie 2 tygodni leczenia w warunkach domowych.

Powiązane produkty

Diagnostyka i leczenie bólu dużego palca w stopie

Proces diagnostyczny pozwala na różnicowanie pomiędzy wieloma przyczynami bólu dużego palca w stopie. Składa się on oczywiście z wywiadu, badania fizykalnego, ale także badań obrazowych i laboratoryjnych. Mowa tutaj zarówno o wykorzystaniu ultrasonografu, jak i promieni rentgenowskich.

W diagnostyce laboratoryjnej poszukuje się przede wszystkim podwyższonego poziomu wskaźników stanu zapalnego, takich jak białko ostrej fazy (CRP) czy odczyn Biernackiego (OB).

Wiele przyczyn bólu palucha można z dużą skutecznością poddawać procesowi leczenia. W przypadku prostych urazów pacjent może potrzebować jedynie odpoczynku, okładów z lodem oraz doraźnego stosowania środków przeciwbólowych. Poważniejsze urazy oraz schorzenia mogą wymagać interwencji chirurgicznych lub innych medycznych procedur. W większości przypadków należy spodziewać się pełnego wyzdrowienia, pod warunkiem że leczenie jest ukierunkowane na przyczynę, a nie objawy.

Jak złagodzić ból dużego palca w stopie?

Jakim sposobem zmniejszyć ból palca u nóg? Sposobów jest bardzo wiele, a wybranie odpowiedniego zależy od przyczyny powstawania bólu. Z pewnością pomocny w każdym przypadku będzie odpoczynek i unikanie przeciążania stopy. Ma to wyjątkowe znaczenie w stanach pourazowych i schorzeniach o ostrym charakterze zapalnym.

W przypadku problemów takich jak haluks pomocne może okazać się zastosowanie wkładek ortopedycznych z pelotą metatarsalną, zapewniających odpowiednie wyprofilowanie stopy oraz wykorzystanie rozpórek między palce.

W przypadku stanów pourazowych czy kontuzji dobrze zadziała unieruchomienie i okłady z woreczków z lodem lub zimne kompresy typu coldpack. Stłuczenia i przeciążenia dobrze zareagują na wykorzystanie maści z żywokostem czy żelów chłodzących.

Choroby o podłożu zwyrodnieniowym mogą być łagodzone z zastosowaniem krioterapii, która polega na miejscowym schładzaniu palucha za pomocą par ciekłego azotu.

Innymi typowo domowymi sposobami na łagodzenie dolegliwości jest chociażby stosowanie okładów z liści młodej kapusty, liści żywokostu. Pomocne może być także stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w substancje przeciwzapalne i przyspieszające gojenie. Należą do nich m.in. kurkuma, gorzka czekolada czy napar z jeżówki. W przypadku występowania stanów ropnych doskonałe właściwości ściągające ma napar z kory wierzby i okłady z suszonych kwiatów nagietka.

  1. R. Yang, Y. Chu, Hallucal sesamoiditis manifested on bone scan, Clinical Nuclear Medicine, nr 38 2013.
  2. T. Petnehazy, J. Schalamon, C. Hartwig i in., Fractures of the hallux in children, Foot & Ankle International, nr 36 2015.
  3. E. A. Martin, H. L. Barske, B. F. DiGiovanni, Open surgical treatment of an acute, unstable bony mallet injury of the hallux, Foot & Ankle International, nr 34 2013.
  4. K. Wada, M. Yui, Surgical treatment of mallet toe of the hallux with the extension block method: a case report, Foot & Ankle International, nr 32 2011.
  5. E. George, A. H. S. Harris, J. L. Dragoo, K. J. Hunt, Incidence and risk factors for turf toe injuries in intercollegiate football: data from the National Collegiate Athletic Association Injury Surveillance System, Foot & Ankle International, nr 35 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij