kobieta trzyma się za bolący duży palec u stopy
Mateusz Burak

Ból dużego palca w stopie – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból dużego palca w stopie to przypadłość, która może wystąpić nagle lub też rozwinąć się z czasem. Wiele powszechnie występujących dolegliwości wywołuje ostry ból palucha, ale równie dobrze może być on objawem schorzenia podstawowego, wymagającego specjalistycznej opieki. W zależności od przyczyny ulgę może przynieść leczenie domowe. W niektórych przypadkach konieczna może być pomoc medyczna, zmiana stylu życia lub wydłużony okres rekonwalescencji.

Ból dużego palca w stopie – przyczyny

Wśród przyczyn bólu palucha w stopie podaje się m.in. schorzenia o podłożu zwyrodnieniowym. Jednym z nich jest sztywny paluch, którego częstotliwość występowania określa się na 1/40 przypadków u osób powyżej 50. roku życia. Zdecydowanie częściej występuje on u kobiet. Inną przyczyną może być deformacja w postaci palucha koślawego popularnie określanego jako haluks. Objawami są: ostry ból palca u nogi, narośl, guzek po przyśrodkowej części palucha.

Kolejnym powodem, który pojawia się dość często, jest wrastający paznokieć. Ma miejsce wtedy, gdy jego krawędzie zaczynają wrastać w skórę. Powoduje to ból przy paznokciu, obrzęk i tkliwość, zwłaszcza przy zginaniu i chodzeniu. Zapalenie trzeszczek to również możliwy powód dolegliwości bólowych. Są to struktury kostne zlokalizowane w ścięgnach, pod stawem dużego palca. Stan zapalny utrudnia zarówno wyprost, jak i zginanie palucha.

Inny możliwy powód to dna moczanowa lub inaczej podagra. Taki stan jest wywołany nagromadzeniem się kryształków kwasu moczowego we krwi, który jest również magazynowany w stawach. Przyczynami uporczywych symptomów mogą być również: skręcenie, złamanie, wybicie, stłuczenie, cukrzyca, neuropatia, reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból dużego palca w stopie – kiedy należy udać się do lekarza?

Pomocy medycznej należy poszukiwać w przypadku takich stanów jak złamanie czy zwichnięcie. Objawy schorzeń opisanych powyżej również wymagają interwencji lekarskiej. Niepokojące powinno być zaobserwowanie następujących objawów: duży obrzęk, pojawienie się wysięku ropnego, uczucie gorąca, dreszcze, drętwienie, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej. Wówczas koniecznie należy zasięgnąć porady specjalisty.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny zgłaszać się do lekarza w przypadku jakichkolwiek problemów ze stopami. Może ona bowiem komplikować urazy stóp i proces gojenia tkanek. Do lekarza należy także udać się w przypadku, kiedy ból nie ustąpił po upływie 2 tygodni leczenia w warunkach domowych.

Polecane dla Ciebie

Diagnostyka i leczenie bólu dużego palca w stopie

Proces diagnostyczny pozwala na różnicowanie pomiędzy wieloma przyczynami bólu dużego palca w stopie. Składa się on oczywiście z wywiadu, badania fizykalnego, ale także badań obrazowych i laboratoryjnych. Mowa tutaj zarówno o wykorzystaniu ultrasonografu, jak i promieni rentgenowskich.

W diagnostyce laboratoryjnej poszukuje się przede wszystkim podwyższonego poziomu wskaźników stanu zapalnego, takich jak białko ostrej fazy (CRP) czy odczyn Biernackiego (OB).

Wiele przyczyn bólu palucha można z dużą skutecznością poddawać procesowi leczenia. W przypadku prostych urazów pacjent może potrzebować jedynie odpoczynku, okładów z lodem oraz doraźnego stosowania środków przeciwbólowych. Poważniejsze urazy oraz schorzenia mogą wymagać interwencji chirurgicznych lub innych medycznych procedur. W większości przypadków należy spodziewać się pełnego wyzdrowienia, pod warunkiem że leczenie jest ukierunkowane na przyczynę, a nie objawy.

Jak złagodzić ból dużego palca w stopie?

Jakim sposobem zmniejszyć ból palca u nóg? Sposobów jest bardzo wiele, a wybranie odpowiedniego zależy od przyczyny powstawania bólu. Z pewnością pomocny w każdym przypadku będzie odpoczynek i unikanie przeciążania stopy. Ma to wyjątkowe znaczenie w stanach pourazowych i schorzeniach o ostrym charakterze zapalnym.

W przypadku problemów takich jak haluks pomocne może okazać się zastosowanie wkładek ortopedycznych z pelotą metatarsalną, zapewniających odpowiednie wyprofilowanie stopy oraz wykorzystanie rozpórek między palce.

W przypadku stanów pourazowych czy kontuzji dobrze zadziała unieruchomienie i okłady z woreczków z lodem lub zimne kompresy typu coldpack. Stłuczenia i przeciążenia dobrze zareagują na wykorzystanie maści z żywokostem czy żelów chłodzących.

Choroby o podłożu zwyrodnieniowym mogą być łagodzone z zastosowaniem krioterapii, która polega na miejscowym schładzaniu palucha za pomocą par ciekłego azotu.

Innymi typowo domowymi sposobami na łagodzenie dolegliwości jest chociażby stosowanie okładów z liści młodej kapusty, liści żywokostu. Pomocne może być także stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w substancje przeciwzapalne i przyspieszające gojenie. Należą do nich m.in. kurkuma, gorzka czekolada czy napar z jeżówki. W przypadku występowania stanów ropnych doskonałe właściwości ściągające ma napar z kory wierzby i okłady z suszonych kwiatów nagietka.

 1. R. Yang, Y. Chu, Hallucal sesamoiditis manifested on bone scan, Clinical Nuclear Medicine, nr 38 2013.
 2. T. Petnehazy, J. Schalamon, C. Hartwig i in., Fractures of the hallux in children, Foot & Ankle International, nr 36 2015.
 3. E. A. Martin, H. L. Barske, B. F. DiGiovanni, Open surgical treatment of an acute, unstable bony mallet injury of the hallux, Foot & Ankle International, nr 34 2013.
 4. K. Wada, M. Yui, Surgical treatment of mallet toe of the hallux with the extension block method: a case report, Foot & Ankle International, nr 32 2011.
 5. E. George, A. H. S. Harris, J. L. Dragoo, K. J. Hunt, Incidence and risk factors for turf toe injuries in intercollegiate football: data from the National Collegiate Athletic Association Injury Surveillance System, Foot & Ankle International, nr 35 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

  Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

 • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

  Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

 • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

 • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

  Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

 • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

  Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

 • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

  Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

 • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

  Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży są z roku na rok gorsze. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice, chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacji dotyczących odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij