kobieta trzyma się za bolący duży palec u stopy
Mateusz Burak

Ból dużego palca w stopie – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból dużego palca w stopie to przypadłość, która może wystąpić nagle lub też rozwinąć się z czasem. Wiele powszechnie występujących dolegliwości wywołuje ostry ból palucha, ale równie dobrze może być on objawem schorzenia podstawowego, wymagającego specjalistycznej opieki. W zależności od przyczyny ulgę może przynieść leczenie domowe. W niektórych przypadkach konieczna może być pomoc medyczna, zmiana stylu życia lub wydłużony okres rekonwalescencji.

Ból dużego palca w stopie – przyczyny

Wśród przyczyn bólu palucha w stopie podaje się m.in. schorzenia o podłożu zwyrodnieniowym. Jednym z nich jest sztywny paluch, którego częstotliwość występowania określa się na 1/40 przypadków u osób powyżej 50. roku życia. Zdecydowanie częściej występuje on u kobiet. Inną przyczyną może być deformacja w postaci palucha koślawego popularnie określanego jako haluks. Objawami są: ostry ból palca u nogi, narośl, guzek po przyśrodkowej części palucha.

Kolejnym powodem, który pojawia się dość często, jest wrastający paznokieć. Ma miejsce wtedy, gdy jego krawędzie zaczynają wrastać w skórę. Powoduje to ból przy paznokciu, obrzęk i tkliwość, zwłaszcza przy zginaniu i chodzeniu. Zapalenie trzeszczek to również możliwy powód dolegliwości bólowych. Są to struktury kostne zlokalizowane w ścięgnach, pod stawem dużego palca. Stan zapalny utrudnia zarówno wyprost, jak i zginanie palucha.

Inny możliwy powód to dna moczanowa lub inaczej podagra. Taki stan jest wywołany nagromadzeniem się kryształków kwasu moczowego we krwi, który jest również magazynowany w stawach. Przyczynami uporczywych symptomów mogą być również: skręcenie, złamanie, wybicie, stłuczenie, cukrzyca, neuropatia, reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból dużego palca w stopie – kiedy należy udać się do lekarza?

Pomocy medycznej należy poszukiwać w przypadku takich stanów jak złamanie czy zwichnięcie. Objawy schorzeń opisanych powyżej również wymagają interwencji lekarskiej. Niepokojące powinno być zaobserwowanie następujących objawów: duży obrzęk, pojawienie się wysięku ropnego, uczucie gorąca, dreszcze, drętwienie, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej. Wówczas koniecznie należy zasięgnąć porady specjalisty.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny zgłaszać się do lekarza w przypadku jakichkolwiek problemów ze stopami. Może ona bowiem komplikować urazy stóp i proces gojenia tkanek. Do lekarza należy także udać się w przypadku, kiedy ból nie ustąpił po upływie 2 tygodni leczenia w warunkach domowych.

Powiązane produkty

Diagnostyka i leczenie bólu dużego palca w stopie

Proces diagnostyczny pozwala na różnicowanie pomiędzy wieloma przyczynami bólu dużego palca w stopie. Składa się on oczywiście z wywiadu, badania fizykalnego, ale także badań obrazowych i laboratoryjnych. Mowa tutaj zarówno o wykorzystaniu ultrasonografu, jak i promieni rentgenowskich.

W diagnostyce laboratoryjnej poszukuje się przede wszystkim podwyższonego poziomu wskaźników stanu zapalnego, takich jak białko ostrej fazy (CRP) czy odczyn Biernackiego (OB).

Wiele przyczyn bólu palucha można z dużą skutecznością poddawać procesowi leczenia. W przypadku prostych urazów pacjent może potrzebować jedynie odpoczynku, okładów z lodem oraz doraźnego stosowania środków przeciwbólowych. Poważniejsze urazy oraz schorzenia mogą wymagać interwencji chirurgicznych lub innych medycznych procedur. W większości przypadków należy spodziewać się pełnego wyzdrowienia, pod warunkiem że leczenie jest ukierunkowane na przyczynę, a nie objawy.

Jak złagodzić ból dużego palca w stopie?

Jakim sposobem zmniejszyć ból palca u nóg? Sposobów jest bardzo wiele, a wybranie odpowiedniego zależy od przyczyny powstawania bólu. Z pewnością pomocny w każdym przypadku będzie odpoczynek i unikanie przeciążania stopy. Ma to wyjątkowe znaczenie w stanach pourazowych i schorzeniach o ostrym charakterze zapalnym.

W przypadku problemów takich jak haluks pomocne może okazać się zastosowanie wkładek ortopedycznych z pelotą metatarsalną, zapewniających odpowiednie wyprofilowanie stopy oraz wykorzystanie rozpórek między palce.

W przypadku stanów pourazowych czy kontuzji dobrze zadziała unieruchomienie i okłady z woreczków z lodem lub zimne kompresy typu coldpack. Stłuczenia i przeciążenia dobrze zareagują na wykorzystanie maści z żywokostem czy żelów chłodzących.

Choroby o podłożu zwyrodnieniowym mogą być łagodzone z zastosowaniem krioterapii, która polega na miejscowym schładzaniu palucha za pomocą par ciekłego azotu.

Innymi typowo domowymi sposobami na łagodzenie dolegliwości jest chociażby stosowanie okładów z liści młodej kapusty, liści żywokostu. Pomocne może być także stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w substancje przeciwzapalne i przyspieszające gojenie. Należą do nich m.in. kurkuma, gorzka czekolada czy napar z jeżówki. W przypadku występowania stanów ropnych doskonałe właściwości ściągające ma napar z kory wierzby i okłady z suszonych kwiatów nagietka.

  1. R. Yang, Y. Chu, Hallucal sesamoiditis manifested on bone scan, Clinical Nuclear Medicine, nr 38 2013.
  2. T. Petnehazy, J. Schalamon, C. Hartwig i in., Fractures of the hallux in children, Foot & Ankle International, nr 36 2015.
  3. E. A. Martin, H. L. Barske, B. F. DiGiovanni, Open surgical treatment of an acute, unstable bony mallet injury of the hallux, Foot & Ankle International, nr 34 2013.
  4. K. Wada, M. Yui, Surgical treatment of mallet toe of the hallux with the extension block method: a case report, Foot & Ankle International, nr 32 2011.
  5. E. George, A. H. S. Harris, J. L. Dragoo, K. J. Hunt, Incidence and risk factors for turf toe injuries in intercollegiate football: data from the National Collegiate Athletic Association Injury Surveillance System, Foot & Ankle International, nr 35 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl