
Ból dużego palca w stopie – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Ból dużego palca w stopie to przypadłość, która może wystąpić nagle lub też rozwinąć się z czasem. Wiele powszechnie występujących dolegliwości wywołuje ostry ból palucha, ale równie dobrze może być on objawem schorzenia podstawowego, wymagającego specjalistycznej opieki. W zależności od przyczyny ulgę może przynieść leczenie domowe. W niektórych przypadkach konieczna może być pomoc medyczna, zmiana stylu życia lub wydłużony okres rekonwalescencji.
Ból dużego palca w stopie – przyczyny
Wśród przyczyn bólu palucha w stopie podaje się m.in. schorzenia o podłożu zwyrodnieniowym. Jednym z nich jest sztywny paluch, którego częstotliwość występowania określa się na 1/40 przypadków u osób powyżej 50. roku życia. Zdecydowanie częściej występuje on u kobiet. Inną przyczyną może być deformacja w postaci palucha koślawego popularnie określanego jako haluks. Objawami są: ostry ból palca u nogi, narośl, guzek po przyśrodkowej części palucha.
Kolejnym powodem, który pojawia się dość często, jest wrastający paznokieć. Ma miejsce wtedy, gdy jego krawędzie zaczynają wrastać w skórę. Powoduje to ból przy paznokciu, obrzęk i tkliwość, zwłaszcza przy zginaniu i chodzeniu. Zapalenie trzeszczek to również możliwy powód dolegliwości bólowych. Są to struktury kostne zlokalizowane w ścięgnach, pod stawem dużego palca. Stan zapalny utrudnia zarówno wyprost, jak i zginanie palucha.
Inny możliwy powód to dna moczanowa lub inaczej podagra. Taki stan jest wywołany nagromadzeniem się kryształków kwasu moczowego we krwi, który jest również magazynowany w stawach. Przyczynami uporczywych symptomów mogą być również: skręcenie, złamanie, wybicie, stłuczenie, cukrzyca, neuropatia, reumatoidalne zapalenie stawów.
Ból dużego palca w stopie – kiedy należy udać się do lekarza?
Pomocy medycznej należy poszukiwać w przypadku takich stanów jak złamanie czy zwichnięcie. Objawy schorzeń opisanych powyżej również wymagają interwencji lekarskiej. Niepokojące powinno być zaobserwowanie następujących objawów: duży obrzęk, pojawienie się wysięku ropnego, uczucie gorąca, dreszcze, drętwienie, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej. Wówczas koniecznie należy zasięgnąć porady specjalisty.
Diagnostyka i leczenie bólu dużego palca w stopie
Proces diagnostyczny pozwala na różnicowanie pomiędzy wieloma przyczynami bólu dużego palca w stopie. Składa się on oczywiście z wywiadu, badania fizykalnego, ale także badań obrazowych i laboratoryjnych. Mowa tutaj zarówno o wykorzystaniu ultrasonografu, jak i promieni rentgenowskich.
Wiele przyczyn bólu palucha można z dużą skutecznością poddawać procesowi leczenia. W przypadku prostych urazów pacjent może potrzebować jedynie odpoczynku, okładów z lodem oraz doraźnego stosowania środków przeciwbólowych. Poważniejsze urazy oraz schorzenia mogą wymagać interwencji chirurgicznych lub innych medycznych procedur. W większości przypadków należy spodziewać się pełnego wyzdrowienia, pod warunkiem że leczenie jest ukierunkowane na przyczynę, a nie objawy.
Jak złagodzić ból dużego palca w stopie?
Jakim sposobem zmniejszyć ból palca u nóg? Sposobów jest bardzo wiele, a wybranie odpowiedniego zależy od przyczyny powstawania bólu. Z pewnością pomocny w każdym przypadku będzie odpoczynek i unikanie przeciążania stopy. Ma to wyjątkowe znaczenie w stanach pourazowych i schorzeniach o ostrym charakterze zapalnym.
W przypadku problemów takich jak haluks pomocne może okazać się zastosowanie wkładek ortopedycznych z pelotą metatarsalną, zapewniających odpowiednie wyprofilowanie stopy oraz wykorzystanie rozpórek między palce.
W przypadku stanów pourazowych czy kontuzji dobrze zadziała unieruchomienie i okłady z woreczków z lodem lub zimne kompresy typu coldpack. Stłuczenia i przeciążenia dobrze zareagują na wykorzystanie maści z żywokostem czy żelów chłodzących.
Choroby o podłożu zwyrodnieniowym mogą być łagodzone z zastosowaniem krioterapii, która polega na miejscowym schładzaniu palucha za pomocą par ciekłego azotu.
Innymi typowo domowymi sposobami na łagodzenie dolegliwości jest chociażby stosowanie okładów z liści młodej kapusty, liści żywokostu. Pomocne może być także stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w substancje przeciwzapalne i przyspieszające gojenie. Należą do nich m.in. kurkuma, gorzka czekolada czy napar z jeżówki. W przypadku występowania stanów ropnych doskonałe właściwości ściągające ma napar z kory wierzby i okłady z suszonych kwiatów nagietka.