Wrastający paznokieć
Barbara Bukowska

Wrastający paznokieć – objawy, przyczyny, leczenie. Jak sobie radzić?

Wrastający paznokieć (łac. Unguis incarnatus lub onychocryptosis) to dolegliwość, która występuje niezależnie od wieku, częściej u mężczyzn. Schorzenie spowodowane jest wbijaniem się płytki paznokcia, najczęściej dużego palca u stopy, w sąsiadujące tkanki, co skutkuje miejscowym stanem zapalnym, zaczerwienieniem, opuchlizną i bólem. Nieleczony wrastający paznokieć może stać się źródłem infekcji, szczególnie niebezpiecznej u pacjentów z cukrzycą.

 1. Jak wygląda wrastający paznokieć?
 2. Jak złagodzić ból wrastającego paznokcia?
 3. Jak samemu usunąć wrastający paznokieć?
 4. Ile kosztuje zabieg na wrastający paznokieć?
 5. Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Jak wygląda wrastający paznokieć?

Dolegliwości związane z wrastającym paznokciem dotyczą blisko 1/5 ogółu populacji w różnym wieku. Problem wrastającego paznokcia obserwuje się nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci i niemowląt. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Wrastanie dotyczy przede wszystkim paznokcia dużego palca stopy (palucha), zdecydowanie rzadziej paznokci u rąk.

Schorzenie polega na tym, że na skutek niewłaściwej techniki obcinania płytka paznokcia wrasta w sąsiadujące tkanki, powodując tkliwość, obrzęk i ból. Stopień nasilenia wrastania paznokci oceniany jest najczęściej za pomocą klasyfikacji Heifetza, która wyróżnia trzy stadia rozwoju dolegliwości. W pierwszym etapie wrastającemu paznokciowi towarzyszy ból, obrzęk i stan zapalny. W kolejnym etapie dochodzi do pojawienia się ziarniny – żywoczerwonej tkanki, krwawiącej przy dotyku. Dla trzeciego etapu wrastającego paznokcia charakterystyczna jest obecność ropy i przerodzenie się miejscowego stanu zapalnego w infekcję.

Wrastanie paznokci występuje najczęściej u osób, które w nieprawidłowy sposób skracają paznokcie. Nie jest to jednak jedyny czynnik powodujący tę dolegliwość. Problem z wrastającymi paznokciami u stóp może wystąpić u osób długotrwale noszących zbyt ciasne, wąskie obuwie, a także u osób aktywnych fizycznie, które często doznają urazów. Na wrastanie paznokci bardziej narażeni są również pacjenci z przewlekłymi chorobami układu krążenia i cukrzycą. Zdarza się również, że sama budowa anatomiczna (długie palce, rurkowate paznokcie, deformacje stóp) predysponuje do wystąpienia tej dolegliwości.

Jak złagodzić ból wrastającego paznokcia?

Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się bólu związanego z wrastającym paznokciem jest zwalczenie przyczyny problemu, szczególnie że u wielu pacjentów dolegliwość ma charakter przewlekły i nawracający.

Jeśli ból jest uporczywy, równolegle z zabiegami zaproponowanymi przez specjalistę (podologa lub chirurga) oraz z metodami domowymi można przyjmować środki przeciwbólowe, najlepiej o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym, np. ibuprofen.

Sprawdź odżywki do paznokci na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak samemu usunąć wrastający paznokieć?

Nie zaleca się samodzielnego wycinania wrastającego paznokcia. Brak wprawy i jałowych narzędzi może doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego.

Istnieje jednak kilka metod, które pacjent – szczególnie po przeszkoleniu przez specjalistę – może zastosować w domu. Jedną z nich jest tamponowanie. Polega na odseparowaniu wału okołopaznokciowego od wrastającego paznokcia. Tampon wykonany z flizeliny, bawełny lub innego miękkiego materiału opatrunkowego często nasącza się płynami dezynfekującymi lub łagodzącymi opuchliznę i stan zapalny.

Powszechnie stosowanym zabiegiem na wrastające paznokcie są również klamry (ortonyksja). Choć można je założyć samodzielnie (są ogólnodostępne w aptekach), w celu ich poprawnego zamocowania zaleca się wizytę u podologa. Klamra ma za zadanie przywrócić prawidłowy tor wzrostu paznokcia poprzez skorygowanie kształtu płytki i jej delikatne uniesienie. Terapia klamrami trwa czasem kilka tygodni, a nawet miesięcy, nie jest jednak uciążliwa dla pacjenta – klamry nie ograniczają codziennej aktywności.

Klamry wykonuje się z różnych materiałów – mogą być plastikowe, metalowe, tytanowe lub silikonowe. Istnieje kilka metod aplikacji klamer: za pomocą kleju, haczyków lub akrylu. Założenie ich w gabinecie ma tę przewagę nad montażem w domu, że specjalista indywidualnie ocenia zaawansowanie stanu zapalnego i stadium wrastania oraz dobiera odpowiedni rozmiar klamry i siłę naciągu. Największą zaletą klamry jest niemal natychmiastowe zniesienie dolegliwości bólowych.

Nieco mniej popularny jest zabieg zwany kostką Arkady. Polega on na założeniu na palec metalowej konstrukcji z otworami, przez które wprowadza się narzędzia do formowania prawidłowego kształtu paznokcia. Zabieg kończy się utrwaleniem pożądanej formy paznokcia akrylem.

Ile kosztuje zabieg na wrastający paznokieć?

Ceny zabiegów na wrastający paznokieć są zróżnicowane. Zależą od wykonywanej metody, renomy gabinetu i jego lokalizacji. Najtańsze jest tamponowanie wrastającego paznokcia – kosztuje od 50 do 100 zł. Nieco droższa jest terapia klamrami – wiąże się z kosztami w przedziale 150–250 zł, przy czym najdroższe są klamry tytanowe. Podobnie kształtuje się cena zabiegu z wykorzystaniem kostki Arkady. Znacznie droższe będzie leczenie cięższych przypadków, wymagających interwencji chirurga. Leczenie laserowe i najbardziej inwazyjne leczenie chirurgiczne to koszt nawet kilkuset złotych. Trzeba pamiętać, że do ceny samego zabiegu należy doliczyć koszt wizyt kontrolnych i środków do pielęgnacji pozabiegowej.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

W przypadkach, w których stan zapalny jest ograniczony, w pierwszej kolejności można spróbować poradzić sobie z wrastającymi paznokciami domowymi sposobami. Najpopularniejszą metodą jest moczenie stóp w bardzo ciepłej wodzie z szarym mydłem lub solą kuchenną. Taki zabieg zaleca się powtarzać 3–4 razy dziennie, a każda sesja powinna trwać ok. 15 minut. Rozmoczony paznokieć staje się bardziej elastyczny – po osuszeniu stopy można go delikatnie ukierunkować w stronę prawidłowego wzrostu. Należy pamiętać, że metody domowe znoszą jedynie objawy. Należy stosować je z rozwagą, szczególnie u osób obciążonych chorobami przewlekłymi – cukrzycą czy zaburzeniami krążenia w obrębie kończyn dolnych. W przypadku zaostrzenia dolegliwości mimo stosowania metod domowych konieczny jest pilny kontakt z lekarzem lub profesjonalnym podologiem.

Żadna metoda leczenia – ani domowa, ani zaproponowana przez specjalistę – nie będzie skuteczna, jeśli nie zostanie wyeliminowana przyczyna wrastania paznokci. Warto więc przyjrzeć się pielęgnacji – czy paznokcie są prawidłowo skracane, a także zadbać o wygodne, nieuciskające obuwie.

 1. J.J. Heidelbaugh, H. Lee. Management of the ingrown toenail. Am Fam Physician. 2009;79(4):303-308.
 2. E.J. Jr. Mayeaux, C. Carter, T.E. Murphy. Ingrown Toenail Management. Am Fam Physician. 2019;100(3):158-164.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij