Wrastający paznokieć – objawy, przyczyny, leczenie. Jak sobie radzić?
Wrastający paznokieć (łac. Unguis incarnatus lub onychocryptosis) to dolegliwość, która występuje niezależnie od wieku, częściej u mężczyzn. Schorzenie spowodowane jest wbijaniem się płytki paznokcia, najczęściej dużego palca u stopy, w sąsiadujące tkanki, co skutkuje miejscowym stanem zapalnym, zaczerwienieniem, opuchlizną i bólem. Nieleczony wrastający paznokieć może stać się źródłem infekcji, szczególnie niebezpiecznej u pacjentów z cukrzycą.
- Jak wygląda wrastający paznokieć?
- Jak złagodzić ból wrastającego paznokcia?
- Jak samemu usunąć wrastający paznokieć?
- Ile kosztuje zabieg na wrastający paznokieć?
- Domowe sposoby na wrastający paznokieć
Jak wygląda wrastający paznokieć?
Dolegliwości związane z wrastającym paznokciem dotyczą blisko 1/5 ogółu populacji w różnym wieku. Problem wrastającego paznokcia obserwuje się nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci i niemowląt. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Wrastanie dotyczy przede wszystkim paznokcia dużego palca stopy (palucha), zdecydowanie rzadziej paznokci u rąk.
Schorzenie polega na tym, że na skutek niewłaściwej techniki obcinania płytka paznokcia wrasta w sąsiadujące tkanki, powodując tkliwość, obrzęk i ból. Stopień nasilenia wrastania paznokci oceniany jest najczęściej za pomocą klasyfikacji Heifetza, która wyróżnia trzy stadia rozwoju dolegliwości. W pierwszym etapie wrastającemu paznokciowi towarzyszy ból, obrzęk i stan zapalny. W kolejnym etapie dochodzi do pojawienia się ziarniny – żywoczerwonej tkanki, krwawiącej przy dotyku. Dla trzeciego etapu wrastającego paznokcia charakterystyczna jest obecność ropy i przerodzenie się miejscowego stanu zapalnego w infekcję.
Wrastanie paznokci występuje najczęściej u osób, które w nieprawidłowy sposób skracają paznokcie. Nie jest to jednak jedyny czynnik powodujący tę dolegliwość. Problem z wrastającymi paznokciami u stóp może wystąpić u osób długotrwale noszących zbyt ciasne, wąskie obuwie, a także u osób aktywnych fizycznie, które często doznają urazów. Na wrastanie paznokci bardziej narażeni są również pacjenci z przewlekłymi chorobami układu krążenia i cukrzycą. Zdarza się również, że sama budowa anatomiczna (długie palce, rurkowate paznokcie, deformacje stóp) predysponuje do wystąpienia tej dolegliwości.
Jak złagodzić ból wrastającego paznokcia?
Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się bólu związanego z wrastającym paznokciem jest zwalczenie przyczyny problemu, szczególnie że u wielu pacjentów dolegliwość ma charakter przewlekły i nawracający.
Jeśli ból jest uporczywy, równolegle z zabiegami zaproponowanymi przez specjalistę (podologa lub chirurga) oraz z metodami domowymi można przyjmować środki przeciwbólowe, najlepiej o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym, np. ibuprofen.
Jak samemu usunąć wrastający paznokieć?
Nie zaleca się samodzielnego wycinania wrastającego paznokcia. Brak wprawy i jałowych narzędzi może doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego.
Istnieje jednak kilka metod, które pacjent – szczególnie po przeszkoleniu przez specjalistę – może zastosować w domu. Jedną z nich jest tamponowanie. Polega na odseparowaniu wału okołopaznokciowego od wrastającego paznokcia. Tampon wykonany z flizeliny, bawełny lub innego miękkiego materiału opatrunkowego często nasącza się płynami dezynfekującymi lub łagodzącymi opuchliznę i stan zapalny.
Powszechnie stosowanym zabiegiem na wrastające paznokcie są również klamry (ortonyksja). Choć można je założyć samodzielnie (są ogólnodostępne w aptekach), w celu ich poprawnego zamocowania zaleca się wizytę u podologa. Klamra ma za zadanie przywrócić prawidłowy tor wzrostu paznokcia poprzez skorygowanie kształtu płytki i jej delikatne uniesienie. Terapia klamrami trwa czasem kilka tygodni, a nawet miesięcy, nie jest jednak uciążliwa dla pacjenta – klamry nie ograniczają codziennej aktywności.
Nieco mniej popularny jest zabieg zwany kostką Arkady. Polega on na założeniu na palec metalowej konstrukcji z otworami, przez które wprowadza się narzędzia do formowania prawidłowego kształtu paznokcia. Zabieg kończy się utrwaleniem pożądanej formy paznokcia akrylem.
Ile kosztuje zabieg na wrastający paznokieć?
Ceny zabiegów na wrastający paznokieć są zróżnicowane. Zależą od wykonywanej metody, renomy gabinetu i jego lokalizacji. Najtańsze jest tamponowanie wrastającego paznokcia – kosztuje od 50 do 100 zł. Nieco droższa jest terapia klamrami – wiąże się z kosztami w przedziale 150–250 zł, przy czym najdroższe są klamry tytanowe. Podobnie kształtuje się cena zabiegu z wykorzystaniem kostki Arkady. Znacznie droższe będzie leczenie cięższych przypadków, wymagających interwencji chirurga. Leczenie laserowe i najbardziej inwazyjne leczenie chirurgiczne to koszt nawet kilkuset złotych. Trzeba pamiętać, że do ceny samego zabiegu należy doliczyć koszt wizyt kontrolnych i środków do pielęgnacji pozabiegowej.
Domowe sposoby na wrastający paznokieć
W przypadkach, w których stan zapalny jest ograniczony, w pierwszej kolejności można spróbować poradzić sobie z wrastającymi paznokciami domowymi sposobami. Najpopularniejszą metodą jest moczenie stóp w bardzo ciepłej wodzie z szarym mydłem lub solą kuchenną. Taki zabieg zaleca się powtarzać 3–4 razy dziennie, a każda sesja powinna trwać ok. 15 minut. Rozmoczony paznokieć staje się bardziej elastyczny – po osuszeniu stopy można go delikatnie ukierunkować w stronę prawidłowego wzrostu. Należy pamiętać, że metody domowe znoszą jedynie objawy. Należy stosować je z rozwagą, szczególnie u osób obciążonych chorobami przewlekłymi – cukrzycą czy zaburzeniami krążenia w obrębie kończyn dolnych. W przypadku zaostrzenia dolegliwości mimo stosowania metod domowych konieczny jest pilny kontakt z lekarzem lub profesjonalnym podologiem.
Żadna metoda leczenia – ani domowa, ani zaproponowana przez specjalistę – nie będzie skuteczna, jeśli nie zostanie wyeliminowana przyczyna wrastania paznokci. Warto więc przyjrzeć się pielęgnacji – czy paznokcie są prawidłowo skracane, a także zadbać o wygodne, nieuciskające obuwie.