Wrastający paznokieć
Barbara Bukowska

Wrastający paznokieć – objawy, przyczyny, leczenie. Jak sobie radzić?

Wrastający paznokieć (łac. Unguis incarnatus lub onychocryptosis) to dolegliwość, która występuje niezależnie od wieku, częściej u mężczyzn. Schorzenie spowodowane jest wbijaniem się płytki paznokcia, najczęściej dużego palca u stopy, w sąsiadujące tkanki, co skutkuje miejscowym stanem zapalnym, zaczerwienieniem, opuchlizną i bólem. Nieleczony wrastający paznokieć może stać się źródłem infekcji, szczególnie niebezpiecznej u pacjentów z cukrzycą.
  1. Jak wygląda wrastający paznokieć?
  2. Jak złagodzić ból wrastającego paznokcia?
  3. Jak samemu usunąć wrastający paznokieć?
  4. Ile kosztuje zabieg na wrastający paznokieć?
  5. Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Jak wygląda wrastający paznokieć?

Dolegliwości związane z wrastającym paznokciem dotyczą blisko 1/5 ogółu populacji w różnym wieku. Problem wrastającego paznokcia obserwuje się nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci i niemowląt. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Wrastanie dotyczy przede wszystkim paznokcia dużego palca stopy (palucha), zdecydowanie rzadziej paznokci u rąk.

Schorzenie polega na tym, że na skutek niewłaściwej techniki obcinania płytka paznokcia wrasta w sąsiadujące tkanki, powodując tkliwość, obrzęk i ból. Stopień nasilenia wrastania paznokci oceniany jest najczęściej za pomocą klasyfikacji Heifetza, która wyróżnia trzy stadia rozwoju dolegliwości. W pierwszym etapie wrastającemu paznokciowi towarzyszy ból, obrzęk i stan zapalny. W kolejnym etapie dochodzi do pojawienia się ziarniny – żywoczerwonej tkanki, krwawiącej przy dotyku. Dla trzeciego etapu wrastającego paznokcia charakterystyczna jest obecność ropy i przerodzenie się miejscowego stanu zapalnego w infekcję.

Wrastanie paznokci występuje najczęściej u osób, które w nieprawidłowy sposób skracają paznokcie. Nie jest to jednak jedyny czynnik powodujący tę dolegliwość. Problem z wrastającymi paznokciami u stóp może wystąpić u osób długotrwale noszących zbyt ciasne, wąskie obuwie, a także u osób aktywnych fizycznie, które często doznają urazów. Na wrastanie paznokci bardziej narażeni są również pacjenci z przewlekłymi chorobami układu krążenia i cukrzycą. Zdarza się również, że sama budowa anatomiczna (długie palce, rurkowate paznokcie, deformacje stóp) predysponuje do wystąpienia tej dolegliwości.

Jak złagodzić ból wrastającego paznokcia?

Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się bólu związanego z wrastającym paznokciem jest zwalczenie przyczyny problemu, szczególnie że u wielu pacjentów dolegliwość ma charakter przewlekły i nawracający.

Jeśli ból jest uporczywy, równolegle z zabiegami zaproponowanymi przez specjalistę (podologa lub chirurga) oraz z metodami domowymi można przyjmować środki przeciwbólowe, najlepiej o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym, np. ibuprofen.

Sprawdź odżywki do paznokci na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak samemu usunąć wrastający paznokieć?

Nie zaleca się samodzielnego wycinania wrastającego paznokcia. Brak wprawy i jałowych narzędzi może doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego.

Istnieje jednak kilka metod, które pacjent – szczególnie po przeszkoleniu przez specjalistę – może zastosować w domu. Jedną z nich jest tamponowanie. Polega na odseparowaniu wału okołopaznokciowego od wrastającego paznokcia. Tampon wykonany z flizeliny, bawełny lub innego miękkiego materiału opatrunkowego często nasącza się płynami dezynfekującymi lub łagodzącymi opuchliznę i stan zapalny.

Powszechnie stosowanym zabiegiem na wrastające paznokcie są również klamry (ortonyksja). Choć można je założyć samodzielnie (są ogólnodostępne w aptekach), w celu ich poprawnego zamocowania zaleca się wizytę u podologa. Klamra ma za zadanie przywrócić prawidłowy tor wzrostu paznokcia poprzez skorygowanie kształtu płytki i jej delikatne uniesienie. Terapia klamrami trwa czasem kilka tygodni, a nawet miesięcy, nie jest jednak uciążliwa dla pacjenta – klamry nie ograniczają codziennej aktywności.

Klamry wykonuje się z różnych materiałów – mogą być plastikowe, metalowe, tytanowe lub silikonowe. Istnieje kilka metod aplikacji klamer: za pomocą kleju, haczyków lub akrylu. Założenie ich w gabinecie ma tę przewagę nad montażem w domu, że specjalista indywidualnie ocenia zaawansowanie stanu zapalnego i stadium wrastania oraz dobiera odpowiedni rozmiar klamry i siłę naciągu. Największą zaletą klamry jest niemal natychmiastowe zniesienie dolegliwości bólowych.

Nieco mniej popularny jest zabieg zwany kostką Arkady. Polega on na założeniu na palec metalowej konstrukcji z otworami, przez które wprowadza się narzędzia do formowania prawidłowego kształtu paznokcia. Zabieg kończy się utrwaleniem pożądanej formy paznokcia akrylem.

Ile kosztuje zabieg na wrastający paznokieć?

Ceny zabiegów na wrastający paznokieć są zróżnicowane. Zależą od wykonywanej metody, renomy gabinetu i jego lokalizacji. Najtańsze jest tamponowanie wrastającego paznokcia – kosztuje od 50 do 100 zł. Nieco droższa jest terapia klamrami – wiąże się z kosztami w przedziale 150–250 zł, przy czym najdroższe są klamry tytanowe. Podobnie kształtuje się cena zabiegu z wykorzystaniem kostki Arkady. Znacznie droższe będzie leczenie cięższych przypadków, wymagających interwencji chirurga. Leczenie laserowe i najbardziej inwazyjne leczenie chirurgiczne to koszt nawet kilkuset złotych. Trzeba pamiętać, że do ceny samego zabiegu należy doliczyć koszt wizyt kontrolnych i środków do pielęgnacji pozabiegowej.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

W przypadkach, w których stan zapalny jest ograniczony, w pierwszej kolejności można spróbować poradzić sobie z wrastającymi paznokciami domowymi sposobami. Najpopularniejszą metodą jest moczenie stóp w bardzo ciepłej wodzie z szarym mydłem lub solą kuchenną. Taki zabieg zaleca się powtarzać 3–4 razy dziennie, a każda sesja powinna trwać ok. 15 minut. Rozmoczony paznokieć staje się bardziej elastyczny – po osuszeniu stopy można go delikatnie ukierunkować w stronę prawidłowego wzrostu. Należy pamiętać, że metody domowe znoszą jedynie objawy. Należy stosować je z rozwagą, szczególnie u osób obciążonych chorobami przewlekłymi – cukrzycą czy zaburzeniami krążenia w obrębie kończyn dolnych. W przypadku zaostrzenia dolegliwości mimo stosowania metod domowych konieczny jest pilny kontakt z lekarzem lub profesjonalnym podologiem.

Żadna metoda leczenia – ani domowa, ani zaproponowana przez specjalistę – nie będzie skuteczna, jeśli nie zostanie wyeliminowana przyczyna wrastania paznokci. Warto więc przyjrzeć się pielęgnacji – czy paznokcie są prawidłowo skracane, a także zadbać o wygodne, nieuciskające obuwie.

  1. J.J. Heidelbaugh, H. Lee. Management of the ingrown toenail. Am Fam Physician. 2009;79(4):303-308.
  2. E.J. Jr. Mayeaux, C. Carter, T.E. Murphy. Ingrown Toenail Management. Am Fam Physician. 2019;100(3):158-164.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

    Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

    Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

  • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

    Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij