Złamany paznokieć
Ewelina Sochacka

Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  1. Dlaczego paznokcie są kruche i łamliwe?
  2. Miękkie lub słabe paznokcie – przyczyny
  3. Spłycona płytka paznokcia – o czym świadczą?
  4. Grzbiety na paznokciu – czyli nierówna powierzchnia płytki paznokcia
  5. Dlaczego paznokcie zmieniają kolor?

Dla większości z nas to, jak wyglądają paznokcie, jest najczęściej wskaźnikiem stosowania złej diety, w tym kiepskiego zbilansowania ilości poszczególnych składników odżywczych, witamin i minerałów, lub problemów z trawieniem. Według specjalistów objawy związane z paznokciami są najczęściej wynikiem złej diety, a nie choroby ogólnoustrojowej.

Dlaczego paznokcie są kruche i łamliwe?

Matowe, rozdwajające się paznokcie, które łatwo pękają, to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów z paznokciami. Oficjalnie nazywany jest onycholizą. Łamliwe paznokcie mogą być objawem ich częstego rozmiękania. Z tego powodu należy używać rękawiczek podczas moczenia rąk, na przykład w trakcie zmywania naczyń. W niektórych przypadkach łamliwe paznokcie mogą być również oznaką:

Jak poradzić sobie z kruchymi paznokciami domowymi sposobami? Można spróbować zastosować balsamy zawierające alfa-hydroksykwasy lub lanolinę. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby nosić rękawiczki podczas mycia naczyń lub wykonywania innych czynności wymagających użycia dużej ilości wody. Dobrze jest także wykonać panel badań krwi, jak chociażby morfologia krwi, panel tarczycowy czy badanie poziomu elektrolitów we krwi, czyli jonogram.

Sprawdź, jakie odżywki do paznokci znajdziesz i zarezerwujesz na DOZ.pl

Miękkie lub słabe paznokcie – przyczyny

Miękkie paznokcie łatwo się łamią lub wyginają, a koniec końców i tak pękają. Mogą być efektem nadmiernej ekspozycji na wilgoć lub chemikalia. Dobrze jest zabezpieczyć dłonie przed użyciem detergentów czy innych środków chemicznych i płynów czyszczących. Słabe paznokcie mogą być również związane z niedoborem witamin z grupy B, wapnia, żelaza lub kwasów tłuszczowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy na własną rękę zażywać suplementów bez wcześniejszego sprawdzenia, czy w organizmie naprawdę brakuje danego mikroelementu. W tym celu można wykonać badanie krwi na poziom żelaza czy wapnia, a z wynikiem udać się do lekarza, który pokieruje pacjenta dalej i ewentualnie wdroży suplementację.

Powiązane produkty

Spłycona płytka paznokcia – o czym świadczą?

Jest to prawdopodobnie spowodowane zewnętrznym urazem samego paznokcia – używaniem paznokcia jako „narzędzia” czy niewłaściwym usuwaniem hybrydy. Jak sprawdzić, czy czynnik, przez który nasze paznokcie się łuszczą, wynika z dysfunkcji wewnętrznej czy z zewnętrznego urazu? Otóż należy ocenić stan paznokci u stóp. Dlaczego? Jeśli one także są spłycone, może to wskazywać na przyczynę wewnętrzną, taką jak np. niedobór żelaza. Jeśli nie, to prawdopodobnie zadziałał czynnik zewnętrzny, którego w przyszłości najlepiej po prostu unikać.

Grzbiety na paznokciu – czyli nierówna powierzchnia płytki paznokcia

Jeśli na paznokciach znajdują się garby czy bruzdy, które wyglądają jak małe poziome lub pionowe fale, może to oznaczać kilka rzeczy. Pionowe bruzdy na paznokciu zwykle pojawiają się w późniejszym okresie życia i biegną od czubka paznokcia do naskórka. Dopóki nie towarzyszą im inne objawy, takie jak zmiany koloru, zwykle nie są powodem do niepokoju. Z kolei poziome grzbiety na płytce paznokcia, zwane również liniami Beau, mogą być oznaką choroby nerek lub innej choroby rozwijającej się w organizmie. Co z tym zrobić? W przypadku pionowych wypukłości można delikatnie wypolerować powierzchnię paznokcia, aby je wygładzić. Jeśli na paznokciu pojawią się poziome linie, należy skontaktować się z lekarzem, który skieruje pacjenta na szereg badań diagnostycznych potwierdzających lub wykluczających ewentualną chorobę.

Dlaczego paznokcie zmieniają kolor?

Żółty
Żółte paznokcie są stosunkowo powszechne i zwykle spowodowane jednym z dwóch czynników: infekcją lub reakcją na stosowany produkt, np. lakier do paznokci czy przyprawy do gotowania, jak chociażby kurkuma. W rzadkich przypadkach kolor żółty może być oznaką większego problemu, w tym chorób tarczycy, łuszczycy lub cukrzycy.

Czarne linie na paznokciach
Nazywane są również krwotokiem odłamkowym. To czarne linie, które mogą wyglądać na brązowe lub ciemnoczerwone, przypominające drzazgi. Mogą pojawiać się wielokrotnie. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest uraz paznokcia, taki jak w przypadku zatrzaśnięcie palca drzwiami. W rzadkich przypadkach linie mogą być oznaką problemu związanego z chorobą, w tym łuszczycy, zapalenia wsierdzia lub czerniaka paznokci.

Białe plamki na paznokciach
Rozproszone białe plamy na paznokciach (leukonychia), które zwykle zaczynają pojawiać się w wieku nastoletnim, mogą oznaczać niedobór cynku lub wapnia. Jeśli wydaje się, że zniknęły lub zanikają co jakiś czas, może to być oznaką:

  • reakcji alergicznej,
  • infekcji grzybiczej,
  • urazu paznokcia.

Rozwiązaniem jest danie swoim paznokciom chwili wytchnienia od lakieru lub innych produktów i ewentualne wdrożenie suplementacji cynku – po uprzednim sprawdzeniu jego poziomu. Jeśli plamy pozostają lub pojawiają się ponownie, dobrze jest udać się do lekarza, który tak samo jak w przypadku innych niewyjaśnionych objawów zaleci badania i pomoże znaleźć przyczynę białych kropek na paznokciach.

  1. What Your Nails Say About Your Health, WebMD [online] https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-nails-and-health [dostęp:] 11.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak wzmocnić paznokcie? Praktyczne porady

    Marzysz o pięknych, długich, mocnych i naturalnych paznokciach? Nie musisz wydawać milionów na drogie i często nieskuteczne odżywki. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja i dieta bogata w witaminy.

  • Onycholiza paznokci – przyczyny, objawy i leczenie oddzielającej się płytki paznokcia

    Onycholiza (łac. onycholysis) jest to bezbolesne odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska. Problemy z odstającymi paznokciami najczęściej powstają na skutek urazów, jednak wśród przyczyn onycholizy wyróżnia się także: niewłaściwie wykonany manicure hybrydowy czy choroby ogólnoustrojowe. Jak sobie poradzić z tym problemem? Jak go rozpoznać i leczyć? Podpowiadamy.

  • Jak piłować paznokcie i jak nadać im odpowiedni kształt?

    Jeśli wciąż skracasz paznokcie nożyczkami lub co gorsza cążkami, to natychmiast odrzuć je w kąt i przygotuj się na pilniczkową rewolucję. Prawidłowe piłowanie paznokci gwarantuje ich szczególną urodę, dlatego warto przyłożyć się do tego zabiegu i skorzystać z odpowiednich akcesoriów, żeby pozostały mocne i zdrowe.

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl