Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy
Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.
- Dlaczego paznokcie są kruche i łamliwe?
- Miękkie lub słabe paznokcie – przyczyny
- Spłycona płytka paznokcia – o czym świadczą?
- Grzbiety na paznokciu – czyli nierówna powierzchnia płytki paznokcia
- Dlaczego paznokcie zmieniają kolor?
Dla większości z nas to, jak wyglądają paznokcie, jest najczęściej wskaźnikiem stosowania złej diety, w tym kiepskiego zbilansowania ilości poszczególnych składników odżywczych, witamin i minerałów, lub problemów z trawieniem. Według specjalistów objawy związane z paznokciami są najczęściej wynikiem złej diety, a nie choroby ogólnoustrojowej.
Dlaczego paznokcie są kruche i łamliwe?
Matowe, rozdwajające się paznokcie, które łatwo pękają, to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów z paznokciami. Oficjalnie nazywany jest onycholizą. Łamliwe paznokcie mogą być objawem ich częstego rozmiękania. Z tego powodu należy używać rękawiczek podczas moczenia rąk, na przykład w trakcie zmywania naczyń. W niektórych przypadkach łamliwe paznokcie mogą być również oznaką:
- niedoczynności tarczycy,
- niedoboru żelaza,
- łuszczycy,
- atopowego zapalenia skóry,
- cukrzycy,
- niedokrwistości,
- egzemy,
- niedoboru witamin z grupy B,
- niedobory minerałów, np. wapnia.
Jak poradzić sobie z kruchymi paznokciami domowymi sposobami? Można spróbować zastosować balsamy zawierające alfa-hydroksykwasy lub lanolinę. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby nosić rękawiczki podczas mycia naczyń lub wykonywania innych czynności wymagających użycia dużej ilości wody. Dobrze jest także wykonać panel badań krwi, jak chociażby morfologia krwi, panel tarczycowy czy badanie poziomu elektrolitów we krwi, czyli jonogram.
Miękkie lub słabe paznokcie – przyczyny
Miękkie paznokcie łatwo się łamią lub wyginają, a koniec końców i tak pękają. Mogą być efektem nadmiernej ekspozycji na wilgoć lub chemikalia. Dobrze jest zabezpieczyć dłonie przed użyciem detergentów czy innych środków chemicznych i płynów czyszczących. Słabe paznokcie mogą być również związane z niedoborem witamin z grupy B, wapnia, żelaza lub kwasów tłuszczowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy na własną rękę zażywać suplementów bez wcześniejszego sprawdzenia, czy w organizmie naprawdę brakuje danego mikroelementu. W tym celu można wykonać badanie krwi na poziom żelaza czy wapnia, a z wynikiem udać się do lekarza, który pokieruje pacjenta dalej i ewentualnie wdroży suplementację.
Spłycona płytka paznokcia – o czym świadczą?
Jest to prawdopodobnie spowodowane zewnętrznym urazem samego paznokcia – używaniem paznokcia jako „narzędzia” czy niewłaściwym usuwaniem hybrydy. Jak sprawdzić, czy czynnik, przez który nasze paznokcie się łuszczą, wynika z dysfunkcji wewnętrznej czy z zewnętrznego urazu? Otóż należy ocenić stan paznokci u stóp. Dlaczego? Jeśli one także są spłycone, może to wskazywać na przyczynę wewnętrzną, taką jak np. niedobór żelaza. Jeśli nie, to prawdopodobnie zadziałał czynnik zewnętrzny, którego w przyszłości najlepiej po prostu unikać.
Grzbiety na paznokciu – czyli nierówna powierzchnia płytki paznokcia
Jeśli na paznokciach znajdują się garby czy bruzdy, które wyglądają jak małe poziome lub pionowe fale, może to oznaczać kilka rzeczy. Pionowe bruzdy na paznokciu zwykle pojawiają się w późniejszym okresie życia i biegną od czubka paznokcia do naskórka. Dopóki nie towarzyszą im inne objawy, takie jak zmiany koloru, zwykle nie są powodem do niepokoju. Z kolei poziome grzbiety na płytce paznokcia, zwane również liniami Beau, mogą być oznaką choroby nerek lub innej choroby rozwijającej się w organizmie. Co z tym zrobić? W przypadku pionowych wypukłości można delikatnie wypolerować powierzchnię paznokcia, aby je wygładzić. Jeśli na paznokciu pojawią się poziome linie, należy skontaktować się z lekarzem, który skieruje pacjenta na szereg badań diagnostycznych potwierdzających lub wykluczających ewentualną chorobę.
Dlaczego paznokcie zmieniają kolor?
Żółty
Żółte paznokcie są stosunkowo powszechne i zwykle spowodowane jednym z dwóch czynników: infekcją lub reakcją na stosowany produkt, np. lakier do paznokci czy przyprawy do gotowania, jak chociażby kurkuma. W rzadkich przypadkach kolor żółty może być oznaką większego problemu, w tym chorób tarczycy, łuszczycy lub cukrzycy.
Czarne linie na paznokciach
Nazywane są również krwotokiem odłamkowym. To czarne linie, które mogą wyglądać na brązowe lub ciemnoczerwone, przypominające drzazgi. Mogą pojawiać się wielokrotnie. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest uraz paznokcia, taki jak w przypadku zatrzaśnięcie palca drzwiami. W rzadkich przypadkach linie mogą być oznaką problemu związanego z chorobą, w tym łuszczycy, zapalenia wsierdzia lub czerniaka paznokci.
Białe plamki na paznokciach
Rozproszone białe plamy na paznokciach (leukonychia), które zwykle zaczynają pojawiać się w wieku nastoletnim, mogą oznaczać niedobór cynku lub wapnia. Jeśli wydaje się, że zniknęły lub zanikają co jakiś czas, może to być oznaką:
- reakcji alergicznej,
- infekcji grzybiczej,
- urazu paznokcia.
Rozwiązaniem jest danie swoim paznokciom chwili wytchnienia od lakieru lub innych produktów i ewentualne wdrożenie suplementacji cynku – po uprzednim sprawdzeniu jego poziomu. Jeśli plamy pozostają lub pojawiają się ponownie, dobrze jest udać się do lekarza, który tak samo jak w przypadku innych niewyjaśnionych objawów zaleci badania i pomoże znaleźć przyczynę białych kropek na paznokciach.