żółty paznokieć na palcu u nogi
Paulina Brożek

Żółte paznokcie – co mogą oznaczać? Co na nie stosować?

Czy żółte paznokcie oznaczają jedynie grzybicę? W poniższym artykule przybliżamy najczęstsze przyczyny żółknięcia paznokci oraz metody ich leczenia.

Zdrowe i zadbane paznokcie stanowią wizytówkę estetyczną. Codzienne drobne urazy, stosowanie środków chemii gospodarczej, niewłaściwa pielęgnacja i niektóre choroby mogą negatywnie wpływać na stan płytki paznokciowej. Paznokcie stają się wtedy kruche, łamliwe, często przybierają żółtą, niezdrowo wyglądającą barwę.

Żółte paznokcie – od czego żółkną?

Zdrowa płytka paznokcia powinna być zaróżowiona, gładka i lśniąca. Niewłaściwa pielęgnacja, stosowanie zbyt mocnych lakierów, choroby przewlekłe czy przyjmowane leki mogą być przyczyną zmian w zabarwieniu paznokci.

W grzybicy paznokci dochodzi do zakażenia płytki paznokciowej dermatofitami (grzybami powodującymi choroby skóry i jej przydatków), głównie Trychophyton rubrum. Choroba dużo częściej rozwija się na paznokciach stóp niż dłoni. W przebiegu schorzenia paznokcie przybierają barwę białą, żółtą lub brunatną. Płytka paznokciowa ulega pogrubieniu, staje się krucha. W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy zgłosić się do dermatologa, który wykona badanie mykologiczne niezbędne do rozpoznania i włączenia właściwego leczenia w przypadku grzybicy paznokci. W zależności od zaawansowania zmian stosuje się leczenie miejscowe (lakiery, kremy) lub doustne leki przeciwgrzybicze.

W przebiegu łuszczycy będącej przewlekłą, niezakaźną, ogólnoustrojową chorobą zapalną u prawie połowy chorych w obrębie paznokci pojawiają się charakterystyczne zmiany. Z powodu nieprawidłowego rogowacenia na płytce paznokciowej powstają ułożone punktowe wgłębienia tzw. objaw naparstka. Kolejnym typowym objawem występującym w przebiegu łuszczycy są żółte przebarwienia pod płytką paznokciową przypominające swoim wyglądem kroplę oleju. Odklejanie płytek paznokciowych (onycholiza) lub całkowite oddzielenie płytki paznokcia od łożyska obserwujemy w ciężkich postaciach choroby. Leczenie łuszczycy zwykle prowadzi dermatolog, niestety zmiany w obrębie paznokci są trudne do całkowitego wyleczenia.

Choroby endokrynologiczne charakteryzują się mnogością objawów. Zarówno nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy, jak i ich niedobór prowadzą do zmian na paznokciach dłoni i nóg. W przebiegu nadczynności tarczycy paznokcie są łamliwe ze skłonnością do oddzielania się płytki paznokciowej od łożyska (onycholiza). W niedoczynności tarczycy oprócz łamliwości paznokci obserwujemy ich zmatowienie i zmianę barwy na żółtą. Podejrzenie choroby tarczycy wymaga wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych i USG gruczołu.

Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) jest gram ujemną bakterią bytującą w warunkach naturalnych m.in. na skórze człowieka. Pomimo jej powszechnego występowania w środowisku zakażenia tą bakterią występują stosunkowo rzadko i mogą dotyczyć też płytek paznokciowych. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zakażenia jest noszenie ciasnego, nieprzewiewnego obuwia, częste moczenie rąk, powtarzające się urazy czy nieprawidłowa pielęgnacja paznokci rąk i nóg. Zajęty przez proces chorobowy paznokieć zmienia kolor i przybiera barwę zielonożółtą. W przypadku wystąpienia objawów sugerujących zakażenie pałeczką ropy błękitnej należy zgłosić się do dermatologa, który zleci wykonanie badania bakteriologicznego. W leczeniu stosuje się antybiotyki.

Nieprawidłowo wykonany manicure hybrydowy, niewłaściwa pielęgnacja czy stosowanie zbyt ciemnych lakierów (czarne, granatowe, czerwone) mogą prowadzić do powstania żółtych, nieestetycznych przebarwień paznokci.

Zmiany koloru płytki paznokcia mogą powstać na skutek urazu mechanicznego. Zabarwienie paznokcia w miejscu, w którym doszło do urazu, może początkowo być sinoczerwone, a po jakimś czasie zmienić barwę na żółtą. Zmianom urazowym towarzyszą często pęknięcia płytki paznokciowej.

Nie bez znaczenia są stosowane leki. Pożółkłe płytki paznokciowe oraz żółte skórki wokół paznokci najczęściej są skutkiem stosowania preparatów z beta-karotenem, antybiotyków z grupy tetracyklin czy przymoczek lub okładów z rivanolu.

Nieestetyczne pożółkłe paznokcie obserwujemy także u nałogowych palaczy. Przebarwienia zwykle dotyczą paznokci drugiego i trzeciego palca dłoni.

Zespół żółtego paznokcia

Zespół żółtych paznokci (ang. yellow nail syndrome) to bardzo rzadka choroba, występująca najczęściej po 50. roku życia z podobną częstością u kobiet i mężczyzn. Charakterystyczna dla tej jednostki chorobowej jest triada objawów:

 • żółte paznokcie – początkowo obserwuje się zahamowanie tempa wzrostu paznokci, płytka staje się pogrubiała, nieprzezroczysta, o barwie zielonej lub żółtej, zmiany dotykają zwykle wszystkich paznokci,
 • przewlekłe zaburzenia ze strony układu oddechowego objawiające się kaszlem, przewlekłym zapaleniem zatok, oskrzeli,
 • obrzęki limfatyczne, które obejmują zwykle kończyny dolne.
Możliwe jest wspólne występowanie tej jednostki chorobowej z chorobami nowotworowymi. Nie ma leczenia przyczynowego, samoistną poprawę obserwuje się u 30% pacjentów.

Polecane dla Ciebie

Żółte paznokcie u dziecka

Zmiany zabarwienia płytki paznokciowej u dzieci mogą mieć takie same przyczyny co u dorosłych, choć występują dużo rzadziej i zawsze są wskazaniem do konsultacji z lekarzem pediatrą.

Jak leczyć żółte paznokcie u rąk i nóg?

Zanim rozpoczniemy leczenie, wymagane jest znalezienie przyczyny zmiany zabarwienia płytek paznokciowych. Jak wcześniej wspomniano, przy najczęściej występujących zakażeniach grzybiczych stosuje się doustne leki przeciwgrzybicze i/lub miejscowo np. lakiery. Przy podejrzeniu zakażenia drożdżakami – zanim dostaniemy się do lekarza – warto wypróbować apteczne preparaty dostępne bez recepty w formie sprayów, kremów czy lakierów. Pośród substancji o udowodnionej skuteczności przeciwgrzybiczej wymienia się:

 • klotrymazol,
 • azotan mikonazolu,
 • chlorowodorek amorolfiny,
 • ekstrakt z ziela tymianku,
 • olejek z drzewa herbacianego,
 • olejek eukaliptusowy.
Pożółkłe paznokcie będące skutkiem chorób ogólnoustrojowych wymagają zazwyczaj specjalistycznego leczenia choroby podstawowej.

Po źle założonej hybrydzie, drobnych urazach, przebarwieniach paznokci związanych ze stosowaniem środków do prania i sprzątania z pomocą przyjdą preparaty zawierające w swoim składzie naturalne oleje, witaminy czy składniki mineralne wzmacniające płytkę paznokcia.

Na DOZ.pl znajdziesz odżywki do paznokci

Poniższe substancje mogą być stosowane w codziennej pielęgnacji dłoni i paznokci:

 1. Witaminy C, E, F – działają nawilżająco i wzmacniająco, zwiększają elastyczność płytki.
 2. Ekstrakt z alg działa antyoksydacyjnie oraz nawilżająco.
 3. Żywica klejąca utwardza płytkę paznokcia, tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną.
 4. Kompleks protein i minerałów odbudowuje płytkę paznokcia, stymuluje jej wzrost, a także zabezpiecza przed uszkodzeniami.
 5. Ceramidy – wzmacniają strukturę paznokcia, wyrównując ubytki, i wygładzają jego powierzchnię.
 6. Olej arganowy – regeneruje płytkę paznokcia oraz suche skórki.
 7. Olej rycynowy – wzmacnia kruche i łamliwe paznokcie, rozjaśnia przebarwienia i nabłyszcza.
 8. Oliwa z oliwek – intensywnie nawilża i odżywia zniszczone paznokcie i skórki.
 9. Olej sezamowy – zmiękcza twarde skórki wokół paznokci oraz łagodzi podrażnienia.
 10. Olej awokado – wygładza oraz nawilża suche i popękane skórki wokół paznokci.
 11. Wazelina, wosk pszczeli, ozokeryt – dają efekt okluzyjny, zmniejszają przeznaskórkową utratę wody.
 12. Gliceryna, mocznik, skwalan – znakomicie penetrują w głąb paznokcia, zapewniając odpowiednie nawilżenie płytek paznokciowych.
 13. Lecytyna (fosfolipidy) – przywraca elastyczność komórek paznokcia.

Domowe sposoby na żółte paznokcie – czym je wybielić?

Z domowych sposobów na wybielenie paznokci warte wypróbowania są: moczenie paznokci w wodzie z dodatkiem soku z cytryny, w szarym mydle czy sodzie oczyszczonej.

 1. D. Trzmiel, A. Lis-Święty, B. Bergler-Czop, Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego – problem ciągle aktualny, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, nr 17 (4) 2011.
 2. S. A. Jabbour, Cutaneous manifestations of endocrine disorders: a guide for dermatologists, American Journal of Clinical Dermatology, nr 4 2003.
 3. T. Nakatsui, A. N. Lin, Onycholysis and thyroid disease: report of three cases, Journal of Cutaneous Medicine and Surgery, nr 3 1998.
 4. A. Woźniacka, Choroby płytki paznokciowej, Medycyna po Dyplomie, nr 5 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zespół Barlowa – przyczyny, objawy i leczenie

  Bóle w klatce piersiowej, kołatania serca i omdlenia to objawy mogące świadczyć o chorobie serca. Jedną z przyczyn takich symptomów są zaburzenia pracy zastawek serca – błoniastych przegród oddzielających komory serca od przedsionków i dużych naczyń. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do opisanych objawów, które nazwane zostały zespołem Barlowa.

 • Dogoterapia (kynoterapia) – na czym polega, skuteczność

  Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje się, że kontakt ze zwierzęciem może mieć prozdrowotny wpływ na człowieka. W Polsce już od przeszło ćwierćwiecza psy odgrywają rolę terapeutów, a dogoterapia jest integralnym elementem procesu rehabilitacji pacjentów w każdym wieku.

 • Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) – objawy i leczenie

  Kolagen jest białkiem, które występuje niemal w każdym układzie organizmu ludzkiego i nadaje tkankom odporność na rozciąganie. Mutacje genetyczne prowadzące do defektu tego białka mogą powodować zespół Ehlersa-Danlosa (EDS), który objawia się najczęściej nadmierną wiotkością stawów ze współistnieniem zaburzeń w obrębie innych narządów (skóry, oczu, ścian naczyń krwionośnych).

 • Schistosomatoza (bilharcjoza) – przyczny, objawy, leczenie

  Schistosomatoza (zwana również bilharcjozą) to choroba zakaźna, która jest wywoływana przez pasożyty z rodzaju Schistosoma. Choroba ta jest powszechna w krajach tropikalnych oraz subtropikalnych i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie wątroby i choroba nerek. Obok malarii, bilharcjoza jest najpoważniejszym w skali światowej pasożytniczym problemem zdrowotnym. Czym jest schistosomatoza? Jak ją rozpoznać?

 • Synestezja – na czym polega? Jak wyleczyć?

  Czy można widzieć dźwięki? Jaki kolor ma cisza? Czy mogę słyszeć obraz? Na to pytanie mogą odpowiedzieć osoby na co dzień doświadczający synestezji – czyli wielu wrażeń zmysłowych generowanych przez określony dźwięk czy obraz. Ta wyjątkowa zdolność postrzegania otoczenia jest opisywana od lat, zarówno w muzyce, jak i sztuce. Synestetykami jest wielu artystów, również współczesnych – Lady Gaga, Pharell Williams czy Stevie Wonder.

 • Jet lag – czym jest? Czy każdy ma jet lag?

  Dobrze znaną podróżnikom i obieżyświatom konsekwencją nagłej zmiany strefy czasowej jest wystąpienie tzw. zespołu długu czasowego, czyli jet lag’u. Planując więc daleką podróż, warto również zaplanować czas na adaptację organizmu do zmienionych godzin snu i czuwania.

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij