Onycholiza płytki panokciowej – co stosować na odstający paznokieć? - portal DOZ.pl
onycholiza paznokci
Paulina Brożek

Onycholiza paznokci – przyczyny, objawy i leczenie oddzielającej się płytki paznokcia

Onycholiza (łac. onycholysis) jest to bezbolesne odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska. Problemy z odstającymi paznokciami najczęściej powstają na skutek urazów, jednak wśród przyczyn onycholizy wyróżnia się także: niewłaściwie wykonany manicure hybrydowy czy choroby ogólnoustrojowe. Jak sobie poradzić z tym problemem? Jak go rozpoznać i leczyć? Podpowiadamy.

Onycholiza – co to za choroba?  

Paznokcie są przydatkami skóry, które mieszczą się w kieszonkowatych zagłębieniach końcowych odcinków palców dłoni i stóp. Anatomicznie składają się z: macierzy, blaszki, łożyska paznokcia oraz zrośniętą z nim tkanką okołopaznokciową. Blaszka paznokcia jest twarda i odporna na czynniki mechaniczne dzięki zawartości keratyny. Szybkość wzrostu paznokcia wynosi około 1 mm na tydzień, zależy od wielu czynników, między innymi stanu zdrowia i wieku. Po uszkodzeniu lub usunięciu płytki paznokciowej odrasta ona w czasie około 100 dni.  

Onycholiza to stan, w którym dochodzi do odklejenia się płytki paznokciowej od łożyska. Jest stosunkowo częstym zjawiskiem, może dotykać zarówno paznokci dłoni, jak i stóp. Nie jest to choroba macierzy paznokcia.

Proces oddzielania płytki paznokciowej zwykle rozpoczyna się od dystalnego końca paznokcia, dużo rzadziej od boku. Warto zaznaczyć, że jest to proces bezbolesny. Paznokcie dotknięte onycholizą zwykle są gładkie, twarde, bez oznak stanu zapalnego. Ponieważ płytka paznokciowa nie przylega do łożyska, przybiera biały kolor (brak prześwitywania naczyń włosowatych). Pusta przestrzeń pod płytką paznokcia jest miejscem, w której mogą gromadzić się zanieczyszczenia i złuszczona keratyna, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego. W przypadku współistniejącego nadkażenia bakteryjnego płytka paznokcia może przybierać barwę żółtą lub zielonkawą.

Onycholiza nie jest zaraźliwa.  

Onycholiza a grzybica  

Onycholiza często jest mylnie diagnozowana jako grzybica paznokci. Warto tu zaznaczyć, że z definicji onycholiza to odklejenie płytki paznokcia od łożyska niezależnie od przyczyny. W przypadku grzybicy paznokci onycholiza jest jednym z jej objawów obok utraty przejrzystości płytki, występowania przebarwień, pogrubienia i rogowacenia łożyska paznokciowego. Grzybica paznokci prowadzi również do kruchości i łamliwości paznokci.  

Onycholiza paznokci – objawy  

Pierwszym objawem, który powinien skłonić nas do dokładniejszej oceny paznokci, jest pojawienie się jaśniejszego przebarwienia na płytce paznokciowej. Zwykle obecne jest na górnej lub bocznej powierzchni paznokcia i postępuje w kierunku macierzy. Wolne przestrzenie pod płytką paznokcia pozwalają na wnikanie zanieczyszczeń i szkodliwych drobnoustrojów, co skutkuje stanem zapalnym, grzybicą lub zakażeniem chorobami. W zależności od przyczyny zabarwienie paznokcia może być różnorodne od białego poprzez szary, żółty, brązowy aż do czarnego. Czynna infekcja może być przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie paznokci. Objawy utrzymujące się kilka miesięcy prowadzą do ciemnego zabarwienia płytki paznokcia i jej nieregularnego pogrubienia.  

Polecane dla Ciebie

Przyczyny onycholizy płytki paznokciowej  

Do najważniejszych czynników ryzyka oddzielenia się płytki paznokciowej zaliczamy urazy. Mogą to być urazy ostre (jednorazowe uderzenie, ucisk) oraz przewlekłe (będące wynikiem noszenia zbyt wąskiego i ciasnego obuwia, częstego podważania zbyt długich paznokci). Stosowanie silnych środków chemicznych i detergentów, nadpotliwość, nadmierne używanie lakierów do paznokci, źle założone hybrydy są czynnikami osłabiającymi płytkę paznokcia – zwiększają jej podatność na urazy prowadzące do onycholizy.

Choroby skóry (łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate, erytrodermia, toksyczna nekroliza naskórka) oraz choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, choroby naczyń obwodowych, choroby tarczycy, anemia z niedoboru żelaza, niedobory witamin, choroby tkanki łącznej) to kolejne przyczyny oddzielania się płytki paznokciowej. Również stosowanie niektórych leków (tetracykliny, indometacyna, tiazydy, allopurinol, leki antykoncepcyjne, leki przeciwnowotworowe stosowane w chemioterapii) może być powodem onycholizy.

Niestety, w wielu przypadkach nie udaje się ustalić przyczyny onycholizy. Wtedy mówi się o tzw. onycholizie idiopatycznej.  

Leczenie onycholizy – do jakiego lekarza się udać, ile trwa leczenie?  

Podstawą skutecznego leczenia jest postawienie prawidłowej diagnozy. Warto skonsultować problem z dermatologiem lub podologiem w celu znalezienia najlepszego rozwiązania. Niekiedy konieczna jest konsultacja chirurgiczna i usuniecie zmienionego chorobowo paznokcia.  

Każdy przypadek należy traktować indywidualnie i dobrać odpowiednie postępowanie. Pamiętajmy: nie wszystkie preparaty są dopuszczone do stosowania w leczeniu onycholizy u dzieci, kobiet w ciąży czy karmiących piersią.

Zazwyczaj pierwszy etap leczenia obejmuje oczyszczenie fragmentu oddzielonej płytki paznokcia. Następnie przy pomocy specjalistycznych środków nawilża się i odżywia łożysko paznokcia. Zabieg pozwala na usuniecie zanieczyszczeń oraz mas rogowych – jest bezbolesny.  

W przypadku współistniejącego zakażenia bakteryjnego konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii, a jeśli problemem jest infekcja grzybicza – pobranie zeskrobin na badanie mykologiczne i włączenie odpowiedniego leczenia. Leczenie onycholizy trwa od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.  

Leczenie domowe – co stosować w domu?

W przypadku niewielkich zmian poprawę mogą przynieść: stosowanie olejku herbacianego znanego ze swoich właściwości bakteriobójczych lub oleju rycynowego na zmienioną chorobowo płytkę. 

Sprawdź: Olejki eteryczne na DOZ.pl

Jak zapobiegać onycholizie?

Bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, która uchroni nas przed ponownym pojawieniem się onycholizy. Podstawę stanowi odpowiednia pielęgnacja paznokci zarówno u rąk, jak i stóp. Paznokcie należy obcinać krótko, co zabezpiecza przed urazami. Ważne jest dobieranie odpowiedniego obuwia. Konieczne jest prawidłowe ich dopasowanie pod względem długości i szerokości. Buty powinny być wykonane z naturalnych materiałów, zapewniając wentylację stopom.

Niekiedy wskazane jest używanie specjalistycznych ortez lub wkładek.

Panie powinny zrezygnować z pedicure wykonywanego za pomocą lakierów hybrydowych, akrylowych czy żelowych. Również zbyt częste malowanie paznokci zwykłymi lakierami prowadzi do osłabienia płytki i zwiększonej podatności na urazy. Prace domowe wymagające kontaktu z detergentami powinno wykonywać się w rękawiczkach ochronnych. 

 1. O. Braun-Falco, G. Plewing, H. H. Wolff i in., Dermatologia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.  
 2. S. A. Jabbour, Cutaneous manifestations of endocrine disorders: a guide for dermatologists, American Journal of Clinical Dermatology, nr 4 2003.
 3. M. Lawry, C. R. Daniel, Nails in systemic disease, [w:] R. K. Scher, C. R. Daniel, Nails: Diagnosis, Therapy, Surgery, Wydawnictwo Philadelphia,Elsevier Saunders 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Paracenteza – przebieg, wskazania, przeciwwskazania, powikłania

  Paracenteza to inwazyjny zabieg polegający na nakłuciu jamy otrzewnej u osoby z wodobrzuszem. Może mieć ona znaczenie diagnostyczne (przy nowo powstałej marskości), jak i lecznicze (gdy poprawiamy tym jakość życia osoby chorej). Paracenteza jest przeprowadzana z zachowaniem zasad aseptyki, by zmniejszyć ryzyko bakteryjnego zakażenia otrzewnej. Mimo niewielkiego odsetka powikłań ma ona swoje ograniczenia i powikłania, dlatego też powinna być wykonana tylko przy jasnych wskazaniach.

 • Kacheksja – czym jest?

  Przewlekłe choroby, takie jak nowotwory, powodują w organizmie człowieka prawdziwe spustoszenie. Stan taki nazywa się kacheksją, a jednym z jego charakterystycznych objawów jest spadek masy ciała. Jak pomóc choremu dotkniętemu kacheksją?

 • Drętwienie (mrowienie) języka – przyczyny, objawy, leczenie

  Drętwienie języka, ze względu na jego silne unerwienie, jest nieprzyjemne i bardzo często uciążliwe. Może być spowodowane reakcją na pokarmy czy leki, a także błahymi schorzeniami, jak i chorobami nieuleczalnymi albo zagrażającymi życiu. Dlatego też nie można go bagatelizować. Dlaczego drętwieje język? Czym jest to spowodowane? Jak poradzić sobie z mrowieniem języka?

 • Przetoka jelitowa – rodzaje, przyczyny, objawy

  Przetoka (łac. fistula) to połączenie pomiędzy dwoma (lub więcej) narządami wyściełanymi nabłonkiem lub pomiędzy narządem wewnętrznym a skórą. W przypadku przetoki jelitowej takie połączenie rodzi szereg problemów, ze względu na wydostającą się z niej treść kałową, która może wywoływać zakażenie, niedożywienie (w połączeniach między jelitem grubym a cienkim) oraz zaburzenia elektrolitowe. Rosnącym obecnie problemem są przetoki jelit jatrogenne (na skutek działań medycznych), które stanowią powikłania pooperacyjne. Czym jest przetoka jelitowa? Czym grozi? Jak się ją leczy?

 • Paradontoza – jak leczyć objawy zapalenia przyzębia?

  Paradontoza to choroba, której istotą jest pojawienie się stanu zapalnego tkanek, które otaczają zęby. Pierwszymi objawami jest zaczerwienienie, opuchlizna i tkliwość dziąseł. Krwawienie występuje w kolejnych etapach choroby. Podstawą zapobiegania jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Jak leczyć paradontozę? Które pasty, żele, maści i płukanki najlepiej wspierają terapię?

 • Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

  Polekowe uszkodzenie wątroby (PUW) jest toksycznym uszkodzeniem lub zaburzeniem funkcji wątroby, wynikającym z działania leków, ich interakcji oraz reakcji alergicznych na nie. Mimo że występuje tylko 1 na 100 000 przypadków, jego powikłania mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Toksyczne działanie leków może doprowadzić do stłuszczenia i marskości wątroby, co wiążę się przewlekłymi powikłaniami, które towarzyszą osobie chorej często do końca życia. Jakie są objawy polekowego uszkodzenia wątroby? Jak je leczyć?

 • Stany predysponujące do chorób zakrzepowych

  W trosce o zdrowie warto znać mechanizmy i przyczyny występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, żeby móc skutecznie zapobiegać ich rozwojowi. Pozwala na to m.in. rozpoznawanie stanów predysponujących do chorób zakrzepowych.

 • Dyspareunia – czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie

  Występowanie dyspareunii jest powszechnym i jednocześnie zaniedbywanym problemem. Nieleczony problem może wpływać negatywnie zarówno na zdrowie fizyczne i psychiczne kobiety, jak również na relacje w związku. Szacuje się, że dotyczy 3-18% populacji na świecie, a w trakcie swojego życia problemu doświadcza nawet do 28% kobiet. Dolegliwości w dyspareunii mogą ograniczać się do sromu i okolic wejścia do pochwy lub też dotyczyć głębiej położonych struktur.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij