Suche skórki przy paznokciach
Ewelina Sochacka

Suche skórki wokół paznokci – przyczyny i sposoby na zadzierające się skórki

Zadbane dłonie i paznokcie świadczą o tym, że troszczymy się o swój wygląd, a przede wszystkim o swoje zdrowie. Suche skórki wokół paznokci mogą być nie tylko nieestetyczne i irytujące, ale mogą również wskazywać na choroby, takie jak grzybica, AZS czy cukrzyca. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórki przy paznokciach.

Suche skórki wokół paznokci – przyczyny

Suchość skórek wokół paznokci dotyczy wielu osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może być wyłącznie defektem kosmetycznym, który można szybko zniwelować, stosując domowe sposoby lub preparaty dostępne w drogeriach czy aptekach, ale może być także objawem niedoborów czy chorób. Suche skórki wokół paznokci mogą prowadzić do pęknięć, a nawet powstawania niewielkich ranek, dlatego warto rozprawić się z tym problemem, gdy tylko się pojawi.

Wśród najczęstszych przyczyn suchych skórek wokół paznokci wymienia się:

  • nieprawidłową pielęgnację dłoni – jeśli zapominasz o stosowaniu kremów ochronnych oraz nawilżających i używasz agresywnych środków myjących bądź dezynfekujących, skóra Twoich dłoni, w tym również skórki wokół paznokci, może być nadmiernie przesuszona,
  • niewłaściwie wykonywany manicure – zbyt częste i głębokie wycinanie skórek wokół paznokci może prowadzić do powstawania tzw. zadziorów i tym samym problemów ze skórkami,
  • pracę w szkodliwych warunkach – jeżeli na co dzień masz kontakt z silnymi detergentami, musisz bardzo często myć ręce czy też pracujesz fizycznie i nie używasz rękawic ochronnych, możesz mieć przesuszoną skórę wokół paznokci.

Suche skórki wokół paznokci – o jakich chorobach mogą świadczyć?

Suche skórki mogą świadczyć o niedoborach witamin w organizmie, mogą być również objawem pewnych schorzeń. Skąd biorą się kłopoty ze skórkami wokół paznokci?

  • Niedobór witamin A, E, C oraz witamin z grupy B – może osłabiać paznokcie, sprawiać, że stają się wypukłe, łamliwe, i prowadzić do powstawania zadzierających się skórek.
  • Problemy emocjonalne – jednym z objawów przewlekłego stresu, nerwicy, zaburzeń lękowych czy depresji może być obgryzanie paznokci oraz skórek (onychofagia) zaliczane do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
  • Dermatozy – choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca czy grzybica, mogą objawiać się suchością skóry, w tym również skóry dłoni i skórek wokół paznokci. Schorzeniom tym towarzyszą także inne symptomy, takie jak świąd czy zaczerwienie.
  • Cukrzyca – jednym z częściej występujących problemów u pacjentów chorujących na cukrzycę jest suchość skóry spowodowana procesem glikacji włókien kolagenowych. Inne objawy cukrzycy to m.in. wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, suchość w ustach, szybka męczliwość, niezamierzona utrata masy ciała.

Powiązane produkty

Sposoby na suche skórki wokół paznokci

Aby pozbyć się suchych skórek wokół paznokci, ważne jest unikanie kontaktu z silnymi, drażniącymi detergentami, np. płynami do mycia naczyń, i zakładanie rękawiczek ochronnych. Ponadto warto stosować:

  • Nawilżające kremy do rąk zawierające np. glicerynę, mocznik, kwas hialuronowy, oleje i masła roślinne, witaminy A i E, alantoinę, pantenol.
  • Peelingi – złuszczają martwy naskórek, dzięki czemu wygładzają skórę i poprawiają krążenie. Nie można ich jednak nadużywać, peeling dłoni należy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu.
  • Maski do rąk i paznokci – tego typu preparaty zmiękczają i natłuszczają naskórek, działają też kojąco oraz delikatnie rozjaśniają skórę. Mogą występować w postaci nasączonych rękawiczek, które nakłada się na kilkanaście do kilkudziesięciu minut, lub skoncentrowanych kremów/balsamów.
  • Olejki do pielęgnacji skórek – pozwalają zregenerować skórki oraz odżywić i nabłyszczyć paznokcie. Najczęściej mają w składzie olej z jojoba, migdałów, arganowy, tsubaki lub z pestek moreli. Warto nakładać je na noc.
  • Serum i odżywki do skórek – przeważnie zawierają naturalne olejki oraz substancje nawilżające, takie jak gliceryna, keratyna, witaminy A, E, aloes. Wygładzają skórki, zmiękczają i nawilżają. Aby ich stosowanie przyniosło zamierzony efekt, trzeba je nakładać regularnie.
  1. J. Chertoff, Treating and preventing dry cuticles, healthline.com [online] https://www.healthline.com/health/dry-cuticles [dostęp:] 11.04.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij