Suche skórki przy paznokciach
Ewelina Sochacka

Suche skórki wokół paznokci – przyczyny i sposoby na zadzierające się skórki

Zadbane dłonie i paznokcie świadczą o tym, że troszczymy się o swój wygląd, a przede wszystkim o swoje zdrowie. Suche skórki wokół paznokci mogą być nie tylko nieestetyczne i irytujące, ale mogą również wskazywać na choroby, takie jak grzybica, AZS czy cukrzyca. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórki przy paznokciach.

Suche skórki wokół paznokci – przyczyny

Suchość skórek wokół paznokci dotyczy wielu osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może być wyłącznie defektem kosmetycznym, który można szybko zniwelować, stosując domowe sposoby lub preparaty dostępne w drogeriach czy aptekach, ale może być także objawem niedoborów czy chorób. Suche skórki wokół paznokci mogą prowadzić do pęknięć, a nawet powstawania niewielkich ranek, dlatego warto rozprawić się z tym problemem, gdy tylko się pojawi.

Wśród najczęstszych przyczyn suchych skórek wokół paznokci wymienia się:

  • nieprawidłową pielęgnację dłoni – jeśli zapominasz o stosowaniu kremów ochronnych oraz nawilżających i używasz agresywnych środków myjących bądź dezynfekujących, skóra Twoich dłoni, w tym również skórki wokół paznokci, może być nadmiernie przesuszona,
  • niewłaściwie wykonywany manicure – zbyt częste i głębokie wycinanie skórek wokół paznokci może prowadzić do powstawania tzw. zadziorów i tym samym problemów ze skórkami,
  • pracę w szkodliwych warunkach – jeżeli na co dzień masz kontakt z silnymi detergentami, musisz bardzo często myć ręce czy też pracujesz fizycznie i nie używasz rękawic ochronnych, możesz mieć przesuszoną skórę wokół paznokci.

Suche skórki wokół paznokci – o jakich chorobach mogą świadczyć?

Suche skórki mogą świadczyć o niedoborach witamin w organizmie, mogą być również objawem pewnych schorzeń. Skąd biorą się kłopoty ze skórkami wokół paznokci?

  • Niedobór witamin A, E, C oraz witamin z grupy B – może osłabiać paznokcie, sprawiać, że stają się wypukłe, łamliwe, i prowadzić do powstawania zadzierających się skórek.
  • Problemy emocjonalne – jednym z objawów przewlekłego stresu, nerwicy, zaburzeń lękowych czy depresji może być obgryzanie paznokci oraz skórek (onychofagia) zaliczane do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
  • Dermatozy – choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca czy grzybica, mogą objawiać się suchością skóry, w tym również skóry dłoni i skórek wokół paznokci. Schorzeniom tym towarzyszą także inne symptomy, takie jak świąd czy zaczerwienie.
  • Cukrzyca – jednym z częściej występujących problemów u pacjentów chorujących na cukrzycę jest suchość skóry spowodowana procesem glikacji włókien kolagenowych. Inne objawy cukrzycy to m.in. wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, suchość w ustach, szybka męczliwość, niezamierzona utrata masy ciała.

Powiązane produkty

Sposoby na suche skórki wokół paznokci

Aby pozbyć się suchych skórek wokół paznokci, ważne jest unikanie kontaktu z silnymi, drażniącymi detergentami, np. płynami do mycia naczyń, i zakładanie rękawiczek ochronnych. Ponadto warto stosować:

  • Nawilżające kremy do rąk zawierające np. glicerynę, mocznik, kwas hialuronowy, oleje i masła roślinne, witaminy A i E, alantoinę, pantenol.
  • Peelingi – złuszczają martwy naskórek, dzięki czemu wygładzają skórę i poprawiają krążenie. Nie można ich jednak nadużywać, peeling dłoni należy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu.
  • Maski do rąk i paznokci – tego typu preparaty zmiękczają i natłuszczają naskórek, działają też kojąco oraz delikatnie rozjaśniają skórę. Mogą występować w postaci nasączonych rękawiczek, które nakłada się na kilkanaście do kilkudziesięciu minut, lub skoncentrowanych kremów/balsamów.
  • Olejki do pielęgnacji skórek – pozwalają zregenerować skórki oraz odżywić i nabłyszczyć paznokcie. Najczęściej mają w składzie olejek z jojoba, migdałów, arganowy, tsubaki lub z pestek moreli. Warto nakładać je na noc.
  • Serum i odżywki do skórek – przeważnie zawierają naturalne olejki oraz substancje nawilżające, takie jak gliceryna, keratyna, witaminy A, E, aloes. Wygładzają skórki, zmiękczają i nawilżają. Aby ich stosowanie przyniosło zamierzony efekt, trzeba je nakładać regularnie.
  1. J. Chertoff, Treating and preventing dry cuticles, healthline.com [online] https://www.healthline.com/health/dry-cuticles [dostęp:] 11.04.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

    W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij