Suche skórki wokół paznokci – przyczyny i sposoby na zadzierające się skórki
Zadbane dłonie i paznokcie świadczą o tym, że troszczymy się o swój wygląd, a przede wszystkim o swoje zdrowie. Suche skórki wokół paznokci mogą być nie tylko nieestetyczne i irytujące, ale mogą również wskazywać na choroby, takie jak grzybica, AZS czy cukrzyca. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórki przy paznokciach.
Suche skórki wokół paznokci – przyczyny
Suchość skórek wokół paznokci dotyczy wielu osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może być wyłącznie defektem kosmetycznym, który można szybko zniwelować, stosując domowe sposoby lub preparaty dostępne w drogeriach czy aptekach, ale może być także objawem niedoborów czy chorób. Suche skórki wokół paznokci mogą prowadzić do pęknięć, a nawet powstawania niewielkich ranek, dlatego warto rozprawić się z tym problemem, gdy tylko się pojawi.
Wśród najczęstszych przyczyn suchych skórek wokół paznokci wymienia się:
- nieprawidłową pielęgnację dłoni – jeśli zapominasz o stosowaniu kremów ochronnych oraz nawilżających i używasz agresywnych środków myjących bądź dezynfekujących, skóra Twoich dłoni, w tym również skórki wokół paznokci, może być nadmiernie przesuszona,
- niewłaściwie wykonywany manicure – zbyt częste i głębokie wycinanie skórek wokół paznokci może prowadzić do powstawania tzw. zadziorów i tym samym problemów ze skórkami,
- pracę w szkodliwych warunkach – jeżeli na co dzień masz kontakt z silnymi detergentami, musisz bardzo często myć ręce czy też pracujesz fizycznie i nie używasz rękawic ochronnych, możesz mieć przesuszoną skórę wokół paznokci.
Suche skórki wokół paznokci – o jakich chorobach mogą świadczyć?
Suche skórki mogą świadczyć o niedoborach witamin w organizmie, mogą być również objawem pewnych schorzeń. Skąd biorą się kłopoty ze skórkami wokół paznokci?
- Niedobór witamin A, E, C oraz witamin z grupy B – może osłabiać paznokcie, sprawiać, że stają się wypukłe, łamliwe, i prowadzić do powstawania zadzierających się skórek.
- Problemy emocjonalne – jednym z objawów przewlekłego stresu, nerwicy, zaburzeń lękowych czy depresji może być obgryzanie paznokci oraz skórek (onychofagia) zaliczane do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
- Dermatozy – choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca czy grzybica, mogą objawiać się suchością skóry, w tym również skóry dłoni i skórek wokół paznokci. Schorzeniom tym towarzyszą także inne symptomy, takie jak świąd czy zaczerwienie.
- Cukrzyca – jednym z częściej występujących problemów u pacjentów chorujących na cukrzycę jest suchość skóry spowodowana procesem glikacji włókien kolagenowych. Inne objawy cukrzycy to m.in. wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, suchość w ustach, szybka męczliwość, niezamierzona utrata masy ciała.
Sposoby na suche skórki wokół paznokci
Aby pozbyć się suchych skórek wokół paznokci, ważne jest unikanie kontaktu z silnymi, drażniącymi detergentami, np. płynami do mycia naczyń, i zakładanie rękawiczek ochronnych. Ponadto warto stosować:
- Nawilżające kremy i balsamy do rąk zawierające np. glicerynę, mocznik, kwas hialuronowy, oleje i masła roślinne, witaminy A i E, alantoinę, pantenol.
- Peelingi – złuszczają martwy naskórek, dzięki czemu wygładzają skórę i poprawiają krążenie. Nie można ich jednak nadużywać, peeling dłoni należy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu.
- Maski do rąk i paznokci – tego typu preparaty zmiękczają i natłuszczają naskórek, działają też kojąco oraz delikatnie rozjaśniają skórę. Mogą występować w postaci nasączonych rękawiczek, które nakłada się na kilkanaście do kilkudziesięciu minut, lub skoncentrowanych kremów/balsamów.
- Olejki do pielęgnacji skórek – pozwalają zregenerować skórki oraz odżywić i nabłyszczyć paznokcie. Najczęściej mają w składzie olej z jojoba, migdałów, arganowy, tsubaki lub z pestek moreli. Warto nakładać je na noc.
- Serum i odżywki do skórek – przeważnie zawierają naturalne olejki oraz substancje nawilżające, takie jak gliceryna, keratyna, witaminy A, E, aloes. Wygładzają skórki, zmiękczają i nawilżają. Aby ich stosowanie przyniosło zamierzony efekt, trzeba je nakładać regularnie.