Obgryzanie paznokci u mężczyzny
Weronika Grzywna

Obgryzanie paznokci – skąd się bierze, jak przestać?

Obgryzanie paznokci to szkodliwy nawyk, z którym zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Niesie on za sobą nie tylko nieestetyczny wygląd dłoni i paznokci, ale również może prowadzić do nieodwracalnych zmian w płytce paznokcia, czy przyczyniać się do przenoszenia drobnoustrojów. Jak przestać obgryzać paznokcie?

Obgryzanie paznokci – przyczyny

Czy obgryzanie paznokci to choroba psychiczna? Obgryzanie paznokci u dorosłych osób jest zachowaniem polegającym na powielaniu szkodliwego nawyku. W psychologii obgryzanie paznokci nazywane jest onychofagią i zaliczane jest do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Może ono występować pod postacią łagodną, kiedy osoba chora obgryza wyłącznie skórki lub paznokcie w sytuacjach stresowych. Druga postać onychofagii jest silniejsza i polega na celowym okaleczaniu własnych dłoni. Co więcej, po okresie dojrzewania onychofagia wspierana jest przez inne nawyki, takie jak m.in. gryzienie warg, czy ołówków.

Przyczyn tego zjawiska może być natomiast wiele. Obgryzanie paznokci często występuje na tle nerwowym, w wyniku sytuacji stresowych. Może być ono bowiem sposobem na rozładowanie stresu i odreagowanie trudnych emocji. Do innych przyczyn obgryzania zalicza się również:

 • problemy rodzinne,
 • problemy zawodowe,
 • problemy w relacjach z innymi
 • nadmierną lękliwość,
 • niską samoocenę,
 • brak pewności siebie,
 • nadmierną wrażliwość,
 • nadmierne pobudzenie,
 • nudę.

Obgryzania paznokci może także występować w przebiegu tzw. nerwicy. Wówczas jest ono odruchem automatycznym i jednocześnie nieświadomym.

Czy da się wyleczyć obgryzanie paznokci? Jak sobie poradzić z obgryzaniem paznokci?

Wiele osób zastanawia się, jak wyleczyć się z obgryzania paznokci. Leczenie będzie zależne od tego, co jest pierwotną przyczyną szkodliwego nawyku. Jeśli obgryzanie paznokci spowodowane jest między innymi tzw. nerwicą, nadmiernym stresem lub innego rodzaju problemami o podłożu psychicznym, wtedy warto zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychiatry. Obgryzanie paznokci niesie za sobą poważne skutki, dlatego, jeżeli problem jest wyraźnie nasilony, trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki zmierzające do walki z tym nałogiem.

W leczeniu zdiagnozowanej onychofagii stosuje się leczenie farmakologiczne, opierające się na lekach antydepresyjnych. Skuteczne efekty daje również wdrożenie terapii behawioralnej, która ma na celu uświadomienie sobie nawyku i dążenie do jego zmiany oraz naukę kontrolowania bodźców „nakłaniających” niejako do obgryzania paznokci i skórek.

Jakie są inne sposoby na nie obgryzanie paznokci? Przede wszystkim duże znaczenie ma wygląd skórek i paznokci, w związku z czym należy je odpowiednio pielęgnować. Jeżeli obgryzanie spowodowane jest stresem, wówczas warto poszukać innych adaptacyjnych sposobów na radzenie sobie ze stresem, rozładowanie napięcia i wyciszenie.

Wiele osób sięga także po preparaty na obgryzanie paznokci, które nakłada się na płytkę paznokci. Płyny na obgryzanie paznokci mają charakterystyczny gorzki posmak, który ma zniechęcić do wkładania rąk do buzi, a tym samym oduczyć szkodliwego nawyku obgryzania.

Polecane dla Ciebie

Obgryzanie paznokci u dzieci

Obgryzanie paznokci to problem, który równie często pojawia się także u dzieci. Najczęściej występuje między 4. a 6. rokiem życia i nasila się wraz z okresem dojrzewania. Przyczyny obgryzania paznokci u dzieci w większości przypadków są podobne do tych, obserwowanych u dorosłych.

Jedną z przyczyn obgryzania paznokci przez dzieci jest stres lub innego rodzaju trudności emocjonalne związane ze zmianami życiowymi, np. przeprowadzką, pójściem do przedszkola/szkoły, rozwodem rodziców, ale i problemami w szkole lub w relacjach z rówieśnikami. W takich przypadkach obgryzanie paznokci pełni funkcję odreagowania negatywnych emocji i zmniejszenia napięcia w ciele.

Obgryzanie paznokci u dziecka może być także skutkiem kontynuacji nawyku ssania kciuka lub konsekwencją nudy. Warto wiedzieć, że dzieci uczą się od rodziców na zasadzie modelowania. W związku z tym, jeśli dziecko widzi, że rodzic obgryza paznokcie, może ono powielać jego zachowania, co następnie prowadzi do utrwalenia szkodliwego nawyku.

Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?

Co sprawdza się najlepiej na obgryzanie paznokci u dzieci? Przede wszystkim nie należy krzyczeć na dziecko ani go karać, ponieważ w ten sposób możemy skutecznie zniechęcić je do walki ze szkodliwym nawykiem. Dobrym pomysłem jest zastosowanie tzw. wzmocnienia pozytywnego, czyli nagradzania dziecka w momentach, gdy nie obgryza paznokci.

Oczywiście każdy rodzic powinien porozmawiać z dzieckiem na temat obgryzania i poznać przyczynę nawyku. Może bowiem okazać się, że obgryzanie jest skutkiem problemów lub trudności, z którym dziecko się zmaga. Wówczas warto wyeliminować szkodliwe czynniki i zapewnić dziecku wsparcie. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się dodatkowe wsparcie specjalisty.

Co można stosować na obgryzanie paznokci u dziecka? W pierwszej kolejności należy dbać o paznokcie dzieci i odpowiednio je obcinać. Podobnie, jak u dorosłych, w tym przypadku również sprawdzą się płyny na obgryzanie paznokci dla dzieci, które mają zniechęcić je do wkładania palców do buzi z powodu nieprzyjemnego smaku.

 1. Dean, J. (2013), How to Stop Biting Your Nails? Psychology Today", dostęp online: https://www.psychologytoday.com/us/blog/making-habits-breaking-habits/201301/how-stop-biting-your-nails.
 2. Ghanizadeh, A. (2011), Nail Biting; Etiology, Consequences and Management.
 3. Gniazdek, A., Czochara, J. (2010). Konsekwencje zdrowotne onychofagii. Hygeia Public Health", 45(2): 109-114.
 4. Halteh, P., Scher, K. R., Lipner, R. S. (2016), Onychophagia: A nail-biting conundrum for physicians, 166-172.
 5. Pacan P., Grzesiak M. (2009), Onychophagia as a spectrum of obsessive-compulsive disorder. Acta Dermato-Venereologica", 89: 278-280.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Kompresjoterapia – czym jest i na czym polega?

  Choroby naczyń żylnych to jedne z częstszych dolegliwości dotyczących głównie kończyn dolnych. W ich leczeniu przychodzi nam z pomocą kompresjoterapia, czyli inaczej zwana terapia uciskowa. Na czym ona polega?

 • Gęsta, lepka krew – przyczyny, objawy, leczenie

  Krew składa się z wyspecjalizowanych komórek, przeciwciał, czynników krzepnięcia i substancji w niej przenoszonych, m.in hormonów, lipidów, białek i glukozy. Stężenie tych składników wpływa na gęstość i lepkość krwi, a równowaga między nimi pozwala na jej poprawne krążenie. Jak rozpoznać zbyt gęstą krew?

 • Mielofibroza – przyczyny, leczenie

  Mielofibroza zaliczana jest do nowotworów szpiku kości, najrzadszych wśród wszystkich chorób mieloproliferacyjnych. Rozwija się długo i podstępnie, początkowo nie dając specyficznych objawów. Jakie są jej symptomy? W jaki sposób leczy się mielofibrozę?

 • Zespół popunkcyjny – na czym polega?

  Zespół popunkcyjny jest następstwem nakłucia lędźwiowego, którego dokonuje się podczas diagnostyki zakażeń ośrodkowego układu nerwowego. Pomimo że punkcja jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, to istnieje jednak ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów utrzymujących się najczęściej od 2 do 3 dni.

 • Wirus Epsteina-Barr (EBV) – objawy i leczenie

  Jednym z członków dużej rodziny wirusów z rodzaju Herpes jest wirus Epsteina-Barr (EBV). Co ciekawe, jest jednym z tych patogenów, które u ludzi występują najczęściej i na ogół nie manifestują się pod postacią specyficznych objawów. Mimo to EBV może przyczynić się do rozwoju poważnej choroby, jaką jest mononukleoza zakaźna.

 • Rak okrężnicy – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

  Rak okrężnicy jest drugim co do częstości nowotworem oraz drugą przyczyną zgonu w krajach zachodnich, a niestety, ilość zachorowań na ten typ raka wciąż rośnie. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka lub wczesne wykrycie, które zapewnia wysoką wyleczalność. Pierwsze symptomy raka okrężnicy są nietypowe i zależą od jego lokalizacji. Jak objawia się rak okrężnicy? Jak mu zapobiec?

 • Hemolakria – co powoduje krwawe łzy?

  Hemolakria jest wyjątkowo rzadkim schorzeniem, w związku z tym literatura na jej temat jest ograniczona, a częstość występowania w zależności od określonej płci, rasy lub wieku nie jest znana. Krwawe łzy, choć początkowo szokujące, często są nieszkodliwe i ustępują samoistnie bez powikłań. Niemniej każda osoba, u której pojawi się krwawe łzawienie, powinna zostać poddana dokładnej ocenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij