białe plamki na paznokciach
Marta Pietroń

Białe plamki na paznokciach – co oznaczają? Czy są groźne?

Białe plamki lub kropki na paznokciach nie pojawiają się bez przyczyny. Najczęściej świadczą o niedoborach składników odżywczych, ale mogą również wskazywać na poważny stan chorobowy. Co zatem powoduje białe plamy na paznokciach? Jak je usunąć? Podpowiadamy.

Białe plamki na paznokciach są jedną z najczęstszych zmian występujących w obrębie płytki paznokciowej, niezależnie od wieku i płci. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, przybierać różne kształty oraz obejmować jeden paznokieć lub płytki wielu paznokci. Zazwyczaj nie zwiastują niczego groźnego, natomiast nie należy ich lekceważyć.

Białe plamy na paznokciach – czym jest leukonychia? Jakie są jej rodzaje?

Leukonychia (bielactwo paznokci) to występowanie białych plamek na paznokciach, co potocznie nazywa się kwitnięciem paznokci. Zmiany mogą obejmować jedną lub wiele płytek paznokciowych, częściowo lub w całości. Mają one formę białych plamek lub pasków występujących poprzecznie bądź podłużnie. Dodatkowo plamki mogą być pojedyncze albo tworzyć większe skupiska, przybierając nieregularne kształty.

Biorąc pod uwagę część zajmowanego paznokcia, bielactwo paznokci dzieli się na prawdziwe oraz pozorne.

Bielactwo prawdziwe (leukonychia prawdziwa), w którym dochodzi do uszkodzenia macierzy (miejsca powstawania paznokcia) i zaburzenia procesu rogowacenia (keratynizacji) komórek płytki. Pozostają w niej białe (mleczno-porcelanowe), odbijające światło komórki, przez co paznokieć rośnie w kolorze białym. Bielactwo prawdziwe najczęściej spowodowane jest źle przeprowadzonym zabiegiem usuwania oskórka podczas manicure’u bądź pedicure’u lub urazem paznokci np. na skutek uderzenia lub zbyt ciasnego obuwia. Może być również uwarunkowane genetycznie albo współtowarzyszyć łuszczycy, łysieniu plackowatemu czy chorobom infekcyjnym.

Bielactwo pozorne (leukonychia pozorna) obejmuje tkanki zlokalizowane pod paznokciem, natomiast sama płytka paznokciowa pozostaje zdrowa. Wyróżnia się trzy rodzaje zmian w obrębie paznokci:

 • paznokcie Terry’ego – paznokieć jest biały poza końcówką paznokcia (część dystalna), która jest brązowa lub różowa;
 • paznokcie Lindsaya nazywane również „pół na pół” – dalsza (dystalna) połowa paznokcia jest czerwono-brązowa, zaś druga połowa jest biała;
 • paznokcie Muehrckego (pasma Muehrckego) – występują liczne, wąskie, białe pasma wyraźnie od siebie oddzielone, u podstawy paznokcia zaś widnieje różowe pasmo.
Pseudobielactwo to odbarwienie paznokcia w kolorze białym na skutek uszkodzenia jego powierzchni (płytki paznokciowej). Związane jest to ze stosowaniem zmywaczy lub lakierów do paznokci, w tym popularnych lakierów hybrydowych. Pseudobielactwo może być również objawem grzybicy powierzchownej paznokci lub łuszczycy.

Mówiąc o bielactwie paznokci nie sposób nie wspomnieć o bielactwie toksycznym paznokci (klasyfikowane jako bielactwo prawdziwe), które można rozpoznać po występujących na całej szerokości płytki mlecznobiałych smugach (linie Aldricha-Meesa), powstałych na skutek uszkodzenia macierzy. Wraz z wyeliminowaniem przyczyny lub rośnięciem paznokcia smugi te zanikają. Występowanie bielactwa toksycznego spowodowane jest ciężkimi chorobami zakaźnymi, przewlekłymi chorobami nerek, niedożywieniem, brakiem składników odżywczych, zatruciem np. tlenkiem węgla.

Leukonychia nie zależy od wieku – dotyczy niemowląt, dzieci i dorosłych – ani od płci. Zmiany mogą obejmować zarówno paznokcie u rąk, jak i stóp.

Przyczyny białych plam na paznokciach – co powoduje bielactwo paznokci?

Pojawienie się białych plamek na paznokciach może świadczyć o niedoborze witamin i minerałów, urazach paznokci, złej pielęgnacji, chorobach paznokci, a nawet być oznaką występowania wielu poważnych chorób, np. niewydolności nerek czy marskości wątroby.

Białe plamki na paznokciach a choroby

Pomimo dość powszechnego występowania białych plamek na paznokciach ich pojawienie się nie powinno być bagatelizowane. Mogą zwiastować nie tylko choroby paznokci (biała powierzchowna grzybica paznokci, wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci, pleśnica paznokci czy bielactwo prążkowane paznokci), ale również sygnalizować choroby wewnątrzustrojowe. Jakie dokładnie schorzenia?

 1. Paznokcie Terry’ego występują u osób z marskością wątroby, cukrzycą, zespołem złego wchłaniania, jak również pojawiają się po prostu u osób starszych oraz w pełni zdrowych.
 2. Paznokcie Lindsaya są charakterystyczne dla osób z przewlekłą chorobą nerek.
 3. Paznokcie Muehrckego pojawiają się u osób z przewlekłą chorobą nerek, hipoalbuminemią, marskością wątroby, niedożywionych, z niedoborem cynku oraz po chemioterapii.

Co więcej, leukonychia może występować na skutek zatrucia tlenkiem węgla, talem lub ołowiem oraz być objawem odkładania się arsenu.

Białe plamki na paznokciach a niedobory

Zmiana w kolorze paznokci, w tym pojawienie się na nich białych plamek, może świadczyć o występowaniu niedoborów składników odżywczych w organizmie, takich jak wapń (zarówno przy niedoborze, jak i nadmiarze), cynk, krzem, żelazo, magnez, potas, białko, witaminy z grupy B, witaminy A, E, C.

Jeśli leukonychia spowodowana jest niedoborem witamin oraz składników mineralnych, to zazwyczaj towarzyszy temu także wypadanie włosów.

Białe plamki na paznokciach a urazy i zła pielęgnacja

Dość częstą przyczyną białych plamek na paznokciach jest ich zła pielęgnacja, podczas której dochodzi do urazów. Paznokcie szczególnie narażone są na wgniecenia czy uderzenia podczas wycinania skórek, piłowania oraz ich przycinania. Białe plamki na paznokciach mogą być również efektem nieodpowiednio wykonanego manicure’u bądź pedicure’u, nadużywania zmywaczy, a nawet samych lakierów do paznokci. Często też pojawiają się po hybrydzie.

Chcąc mieć zdrowe paznokcie, warto również przyjrzeć się swojemu obuwiu, czy przypadkiem podczas chodzenia nie dochodzi do ciągłego uderzania paznokci o czubek buta.

Sprawdź na DOZ.pl: Odżywki do paznokci

Powiązane produkty

Białe plamki na paznokciach – leczenie i profilaktyka

Leczenie białych plamek na paznokciach należy rozpocząć od określenia, co jest przyczyną ich występowania. Zazwyczaj wystarczy zwrócić uwagę na prawidłowość wykonywanych zabiegów kosmetycznych oraz zadbać o zdrową i zróżnicowaną dietę.

Co jeść w przypadku białych plamek na paznokciach? Warto do codziennej diety wprowadzić produkty zawierające:

 • wapń – mleko i jego przetwory (kefiry, jogurty, maślanki, sery żółte i białe, twarożki), brokuł, brukselka, jarmuż, natka pietruszki, warzywa strączkowe (soja, fasola, fasolka szparagowa), szczaw, marchew, ziarna słonecznika, kasza gryczana, kasza jęczmienna, pieczywo pełnoziarniste, sezam, pasta tahini, orzechy laskowe;
 • cynk – pomidory, jajka, ryż, pestki dyni, kasza gryczana, ostrygi, wątróbka, nasiona słonecznika;
 • krzem – zboża, takie jak: owies, jęczmień, pszenica, żyto, nasiona soczewicy, fasoli, kukurydzy, ogórki, buraki cukrowe, biała cebula, kapusta, rzodkiewka;
 • żelazo – mięso (najwięcej w wołowinie), orzechy laskowe, włoskie, nerkowca, migdały, pistacje, buraki, groch, ziarna słonecznika, brokuł, brukselka, ciecierzyca, soja, kasza jęczmienna;
 • magnez – awokado, kasza gryczana, kakao, pestki dyni, banany, gorzka czekolada, jarmuż, szpinak, rukola, szczaw, koperek, orzechy nerkowca, nasiona słonecznika, sezamu;
 • potas – banany, nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, soja, soczewica), produkty mleczne, bataty, burak, szpinak, komosa biała;
 • witaminy z grupy B – orzechy włoskie, ryby morskie (sardynka, makrela, łosoś), sery pleśniowe, mleko sojowe, jajka i nabiał, otręby;
 • witaminę A – masło, jajka, mleko i przetwory mleczne, wątroba i podroby zwierzęce, jarmuż, szpinak, dynia;
 • witaminę E – oleje roślinne: słonecznikowy, rzepakowy, kukurydziany, orzechy włoskie, migdały, pestki dyni, kapusta, szpinak, sałata;
 • witaminę C – pomarańcza, cytryna, kiwi, grejpfrut, brokuł, kalafior, papryka, kiszonki, jarmuż, brukselka.
Zadbaj o swoje włosy i paznokcie z DOZ.pl

Należy również zwrócić uwagę na produkty stosowane na dłonie i paznokcie: kremy i balsamy do rąk, maseczki oraz rodzaj używanych zmywaczy i lakierów do paznokci. Wystąpienie alergii albo widoczne pogorszenie stanu paznokci powinno skutkować natychmiastowym zaprzestaniem korzystania z alergizującego preparatu.

Jeśli pomimo zastosowania powyższych metod, paznokcie wyglądają tak samo albo ich stan się pogorszył, należy niezwłocznie udać się do lekarza (najlepiej dermatologa) w celu dokładniejszej diagnostyki, umożliwiającej wykluczenie poważniejszych schorzeń.
 1. M. Klamczyńska, M. Ciupińska, Podologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
 2. A. Surma, P. Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 1 2016.
 3. E. Baran, Wybrane choroby paznokci, „Przewodnik Lekarza”, nr 6 2000.
 4. S. Gregoriou, G. Argyriou, G. Larios, D. Rigopoulos, Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci?, „The Journal of Family Practice”, nr 57 (8) 2008.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij