sine paznokcie u rąk
Paulina Brożek

Sine paznokcie – co mogą oznaczać?

Zmiany w postaci przebarwień płytki paznokciowej są dość częstym zjawiskiem. Sine paznokcie mogą być manifestacją wielu chorób ogólnoustrojowych wymagających szybkiego rozpoznania i włączenia odpowiedniego leczenia. Nie zawsze jednak muszą oznaczać poważne schorzenia, a mogą wiązać się nieumiejętnie przeprowadzonymi zabiegami kosmetycznymi czy drobnymi urazami.

Paznokcie to przezroczyste rogowe płytki grubości ok. 0,5–0,7 mm wytworzone przez naskórek w grzbietowej części paliczków rąk i stóp. Głównym składnikiem budulcowym paznokcia jest białko keratyna, bogate w siarkę, wapń, fosfor i arsen. Paznokcie składają się z płytki paznokciowej, korzenia i brzegu wolnego paznokcia.  Zdrowy paznokieć jest gładki i lśniący. Różową barwę zawdzięcza siateczce naczyń krwionośnych zlokalizowanej pod płytką paznokcia. Zmiany w obrębie paznokci mogą dotyczyć zmiany ich kształtu bądź zabarwienia i stanowią istotną część obrazu klinicznego wielu chorób skóry i schorzeń ogólnoustrojowych. Mogą też być wynikiem nieprawidłowo wykonanych zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych (manicure hybrydowy), urazu mechanicznego lub noszenia zbyt ciasnego obuwia.

Sine paznokcie – czy to groźny objawy?

Zasinienie płytek paznokciowych to często spotykany objaw. Zmiana zabarwienia może wystąpić na jednym lub kilku/wszystkich palcach, obejmując część lub całą powierzchnię paznokcia.

Do częstych przyczyn zmian w zabarwieniu płytki paznokciowej należą urazy. W wyniku urazu dochodzi do powstania krwiaka podpaznokciowego. Klinicznie widoczna na paznokciu jest czerwona lub sinoczerwona plama będąca wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych i wynaczynienia krwi pod płytkę paznokciową. Urazowi często towarzyszą bolesność i obrzęk. Zmiany w większości przypadków goją się samoistnie (w miarę wzrostu paznokcia krwiak przesuwa się ku górze). Gdy krwiak zajmuje ponad połowę płytki lub obecne są uszkodzenia paznokcia, wymaga to konsultacji chirurgicznej.

W przypadku paznokci u stóp przyczynami wystąpienia krwiaka mogą być: noszenie na co dzień zbyt ciasnego obuwia lub nieprawidłowo dobrane obuwie sportowe, np buty do biegania.

U kobiet obserwujemy sine zabarwienie paznokci zarówno u stóp, jak i dłoni po nieprawidłowo wykonanym manicure hybrydowym. Przy niepoprawnie wykonanym zabiegu barwniki znajdujące się w ciemnych lakierach (czarny, fioletowy, granatowy) mogą pozostawiać na płytce paznokciowej nieestetyczne, sine przebarwienia.

Sine paznokcie u noworodków

Płytka paznokciowa u noworodków jest bardzo miękka i delikatna, zwykle sztywnieje po upływie kilku tygodni od narodzin. Sine paznokcie u noworodka mogą wynikać ze słabo rozwiniętego jeszcze układu krążeniowo-oddechowego; mogą być również wynikiem wyziębienia lub objawem poważnych chorób serca.

Zmian zabarwienia paznokci u małych dzieci nie należy lekceważyć, zawsze wymagają wizyty u pediatry.

Sine paznokcie w ciąży

W trakcie ciąży pod wpływem hormonów zachodzi szereg zmian w organizmie kobiety. Zmiany te mogą dotyczyć również paznokci. Niektóre ciężarne obserwują okresowe sinienie paznokci. Zwykle jest to przejściowe i ma związek ze zmianą dystrybucji krwi w organizmie lub niskim ciśnieniem w ciąży. Ponieważ nie można wykluczyć poważniejszych przyczyn zasinienia paznokci (np. anemia), warto wszystkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem.

Sine paznokcie u rąk i nóg – co mogą oznaczać?

Obecność sinych paznokci u rąk i stóp może sugerować istnienie różnych chorób ogólnoustrojowych.

Sinica paznokci, skóry i błon śluzowych sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem będącym skutkiem różnych chorób.

Przyczyną fioletowego zabarwienia paznocia jest zwiększone stężenie odtlenowanej hemoglobiny we krwi włośniczkowej (>5 g/dl) lub obecność hemoglobiny patologicznej (najczęściej methemoglobiny >0,5 g/dl).

Wyróżniamy:

sinicę centralną (uogólnioną) widoczną głównie na błonach śluzowych (usta) i skórze towarzyszącą:

  • hipoksemii (obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętniczej poniżej 60 mmHg) w przebiegu niewydolności oddechowej, wrodzonych wad serca z przeciekiem żylno-tętniczym, obniżenia ciśnienia parcjalnego tleny w powietrzu wydychanym, co obserwujemy na dużych wysokościach;
  • obecności hemoglobiny patologicznej – methemoglobinemia, sulfhemoglobinemia;

– oraz sinicę obwodowa widoczną jedynie na skórze dystalnych części ciała; jest ona objawem nadmiernego odtlenowania hemoglobiny w tkankach obwodowych.

Wśród najczęstszych przyczyn sinicy paznokci wymienia się:

  • wychłodzenie ciała (fizjologiczny skurcz naczyń),
  • zmniejszenie objętości wyrzutowej serca (np. wstrząs kardiogenny, zaawansowana niewydolność serca, zwężenie zastawki mitralnej lub aortalnej),
  • miejscowe zaburzenia układu tętniczego (np. miażdżyca, zatory tętnicze, choroba Buergera, angiopatia cukrzycowa),
  • zaburzenia naczynioruchowe (nerwicowe, objaw Raynauda, akrocyjanoza),
  • upośledzenie odpływu krwi żylnej (zakrzepica, zespół pozakrzepowy, zapalenie żył powierzchownych),
  • zwiększenie lepkości krwi (czerwienica, krioglobulinemia, gammapatie).

Niebieskawe zabarwienie paznokci może pojawić się podczas stosowania niektórych leków np. dapson, busulfan.

Ciemne przebarwienie paznokcia o nieregularnym kształcie z wypustkami rozszerzającymi się w kierunku proksymalnym powinno wzbudzić naszą czujność, ponieważ może to być rzadką odmianą czerniaka złośliwego.

Ciemnienie paznokci w różnym stopniu wiąże się także ze stosowaniem leków przeciwmalarycznych, preparatów złota i rtęci, może pojawić również po fenoloftaleinie i niektórych chemioterapeutykach.

Zakażenie grzybem pleśniowym Aspergillus niger powoduje brązowo-czarne zabarwienie paznokci.

Powiązane produkty

Sine paznokcie – leczenie

Sine paznokcie to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i często objaw chorób ogólnoustrojowych. W związku z tym, aby wyleczyć siniejące paznokcie, należy skupić się na przyczynie, która je wywołuje.

Dlatego wszystkie zmiany na paznokciach utrzymujące się dłuższy czas, które nie powstały w wyniku urazu czy po stosowaniu ciemnych lakierów do paznokci, wymagają konsultacji z lekarzem.

Sine paznokcie – pielęgnacja

Prócz funkcji ozdobnej paznokcie spełniają wiele przydatnych funkcji oraz chronią czubki palców przed uszkodzeniem. Dłonie i paznokcie w czasie wykonywania codziennych czynności narażone są na kontakt z substancjami szkodliwymi. Czego najbardziej nie lubią nasze paznokcie?

Tego należy unikać:
– mycia dłoni w gorącej wodzie mydłem o pH zasadowym,
acetonu w zmywaczach do paznokci,
– metalowych pilników, zbyt częstego ścierania płytki paznokciowej, zbyt głębokiego wycinania skórek,
– środki czystości i detergenty – sprzątaj zawsze w rękawicach ochronnych.

Jak dbać o dłonie i paznokcie? Warto pamiętać o codziennym nawilżaniu i natłuszczaniu kremem do rąk. Dodatkowo należy stosować delikatne mydła do mycia rąk i okresowo wykonywać peelingi oraz stosować odżywki i olejki zmiękczające skórki. Jeśli to możliwe, warto ograniczyć zakładania tipsów i przedłużania paznokci.

  1. O. Braun-Falco, G. Plewig, H.H. Wolf, W.H.C. Bargdorf: Dermatologia, Wydawnictwo Czelej,Lublin 2004.
  2. S. Jabłońska, Choroby skóry. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005-2006.
  3. J. Dylewska-Grzelakowska, Kosmetyka stosowana, Wydawnictwo WSiP, 2009.
  4. B.E. Elewski, L.C. Hughey, M.E. Parsons, Diagnostyka różnicowa chorób skóry, Edra Urban & Partner, 2005.
  5. M. Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska, Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak wzmocnić paznokcie? Praktyczne porady

    Marzysz o pięknych, długich, mocnych i naturalnych paznokciach? Nie musisz wydawać milionów na drogie i często nieskuteczne odżywki. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja i dieta bogata w witaminy.

  • Żółte paznokcie – co mogą oznaczać? Co na nie stosować?

    Czy żółte paznokcie oznaczają jedynie grzybicę? W poniższym artykule przybliżamy najczęstsze przyczyny żółknięcia paznokci oraz metody ich leczenia.

  • Czym są łuszczące się paznokcie (onychoschizia)? Jak zapobiegać ich rozdwajaniu?

    Obecnie paznokcie służą do celów kosmetycznych, ale ich prymitywne zastosowanie obejmowało kopanie w ziemi i obronę. Paznokcie chronią również opuszki palców i zwiększają zdolność podnoszenia przedmiotów. Zbudowane są z keratyny – białka, które znajduje się również we włosach. Paznokcie mają wiele twardych warstw, które mogą się łuszczyć (peelingować, ścierać). Może to powodować, że będą wyglądać na cienkie lub osłabione, a także przyczyniać się do ich łamania czy pękania. Medycznym terminem na obieranie lub rozdwajanie paznokci jest onychoschizia.

  • Kruche i łamliwe paznokcie - przyczyny i objawy. Co stan paznokci mówi o zdrowiu?

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Białe plamki na paznokciach – co oznaczają? Czy są groźne?

    Białe plamki lub kropki na paznokciach nie pojawiają się bez przyczyny. Najczęściej świadczą o niedoborach składników odżywczych, ale mogą również wskazywać na poważny stan chorobowy. Co zatem powoduje białe plamy na paznokciach? Jak je usunąć? Podpowiadamy.

  • Onycholiza paznokci – przyczyny, objawy i leczenie oddzielającej się płytki paznokcia

    Onycholiza (łac. onycholysis) jest to bezbolesne odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska. Problemy z odstającymi paznokciami najczęściej powstają na skutek urazów, jednak wśród przyczyn onycholizy wyróżnia się także: niewłaściwie wykonany manicure hybrydowy czy choroby ogólnoustrojowe. Jak sobie poradzić z tym problemem? Jak go rozpoznać i leczyć? Podpowiadamy.

  • Wrastający paznokieć – objawy, przyczyny, leczenie. Jak sobie radzić?

    Wrastający paznokieć (łac. Unguis incarnatus lub onychocryptosis) to dolegliwość, która występuje niezależnie od wieku, częściej u mężczyzn. Schorzenie spowodowane jest wbijaniem się płytki paznokcia, najczęściej dużego palca u stopy, w sąsiadujące tkanki, co skutkuje miejscowym stanem zapalnym, zaczerwienieniem, opuchlizną i bólem. Nieleczony wrastający paznokieć może stać się źródłem infekcji, szczególnie niebezpiecznej u pacjentów z cukrzycą.

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.