sine paznokcie u rąk
Paulina Brożek

Sine paznokcie – co mogą oznaczać?

Zmiany w postaci przebarwień płytki paznokciowej są dość częstym zjawiskiem. Sine paznokcie mogą być manifestacją wielu chorób ogólnoustrojowych wymagających szybkiego rozpoznania i włączenia odpowiedniego leczenia. Nie zawsze jednak muszą oznaczać poważne schorzenia, a mogą wiązać się nieumiejętnie przeprowadzonymi zabiegami kosmetycznymi czy drobnymi urazami.

Paznokcie to przezroczyste rogowe płytki grubości ok. 0,5–0,7 mm wytworzone przez naskórek w grzbietowej części paliczków rąk i stóp. Głównym składnikiem budulcowym paznokcia jest białko keratyna, bogate w siarkę, wapń, fosfor i arsen. Paznokcie składają się z płytki paznokciowej, korzenia i brzegu wolnego paznokcia.  Zdrowy paznokieć jest gładki i lśniący. Różową barwę zawdzięcza siateczce naczyń krwionośnych zlokalizowanej pod płytką paznokcia. Zmiany w obrębie paznokci mogą dotyczyć zmiany ich kształtu bądź zabarwienia i stanowią istotną część obrazu klinicznego wielu chorób skóry i schorzeń ogólnoustrojowych. Mogą też być wynikiem nieprawidłowo wykonanych zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych (manicure hybrydowy), urazu mechanicznego lub noszenia zbyt ciasnego obuwia.

Sine paznokcie – czy to groźny objawy?

Zasinienie płytek paznokciowych to często spotykany objaw. Zmiana zabarwienia może wystąpić na jednym lub kilku/wszystkich palcach, obejmując część lub całą powierzchnię paznokcia.

Do częstych przyczyn zmian w zabarwieniu płytki paznokciowej należą urazy. W wyniku urazu dochodzi do powstania krwiaka podpaznokciowego. Klinicznie widoczna na paznokciu jest czerwona lub sinoczerwona plama będąca wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych i wynaczynienia krwi pod płytkę paznokciową. Urazowi często towarzyszą bolesność i obrzęk. Zmiany w większości przypadków goją się samoistnie (w miarę wzrostu paznokcia krwiak przesuwa się ku górze). Gdy krwiak zajmuje ponad połowę płytki lub obecne są uszkodzenia paznokcia, wymaga to konsultacji chirurgicznej.

W przypadku paznokci u stóp przyczynami wystąpienia krwiaka mogą być: noszenie na co dzień zbyt ciasnego obuwia lub nieprawidłowo dobrane obuwie sportowe, np buty do biegania.

U kobiet obserwujemy sine zabarwienie paznokci zarówno u stóp, jak i dłoni po nieprawidłowo wykonanym manicure hybrydowym. Przy niepoprawnie wykonanym zabiegu barwniki znajdujące się w ciemnych lakierach (czarny, fioletowy, granatowy) mogą pozostawiać na płytce paznokciowej nieestetyczne, sine przebarwienia.

Sine paznokcie u noworodków

Płytka paznokciowa u noworodków jest bardzo miękka i delikatna, zwykle sztywnieje po upływie kilku tygodni od narodzin. Sine paznokcie u noworodka mogą wynikać ze słabo rozwiniętego jeszcze układu krążeniowo-oddechowego; mogą być również wynikiem wyziębienia lub objawem poważnych chorób serca.

Zmian zabarwienia paznokci u małych dzieci nie należy lekceważyć, zawsze wymagają wizyty u pediatry.

Sine paznokcie w ciąży

W trakcie ciąży pod wpływem hormonów zachodzi szereg zmian w organizmie kobiety. Zmiany te mogą dotyczyć również paznokci. Niektóre ciężarne obserwują okresowe sinienie paznokci. Zwykle jest to przejściowe i ma związek ze zmianą dystrybucji krwi w organizmie lub niskim ciśnieniem w ciąży. Ponieważ nie można wykluczyć poważniejszych przyczyn zasinienia paznokci (np. anemia), warto wszystkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem.

Sine paznokcie u rąk i nóg – co mogą oznaczać?

Obecność sinych paznokci u rąk i stóp może sugerować istnienie różnych chorób ogólnoustrojowych.

Sinica paznokci, skóry i błon śluzowych sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem będącym skutkiem różnych chorób.

Przyczyną fioletowego zabarwienia paznocia jest zwiększone stężenie odtlenowanej hemoglobiny we krwi włośniczkowej (>5 g/dl) lub obecność hemoglobiny patologicznej (najczęściej methemoglobiny >0,5 g/dl).

Wyróżniamy:

sinicę centralną (uogólnioną) widoczną głównie na błonach śluzowych (usta) i skórze towarzyszącą:

 • hipoksemii (obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętniczej poniżej 60 mmHg) w przebiegu niewydolności oddechowej, wrodzonych wad serca z przeciekiem żylno-tętniczym, obniżenia ciśnienia parcjalnego tleny w powietrzu wydychanym, co obserwujemy na dużych wysokościach;
 • obecności hemoglobiny patologicznej – methemoglobinemia, sulfhemoglobinemia;

– oraz sinicę obwodowa widoczną jedynie na skórze dystalnych części ciała; jest ona objawem nadmiernego odtlenowania hemoglobiny w tkankach obwodowych.

Wśród najczęstszych przyczyn sinicy paznokci wymienia się:

 • wychłodzenie ciała (fizjologiczny skurcz naczyń),
 • zmniejszenie objętości wyrzutowej serca (np. wstrząs kardiogenny, zaawansowana niewydolność serca, zwężenie zastawki mitralnej lub aortalnej),
 • miejscowe zaburzenia układu tętniczego (np. miażdżyca, zatory tętnicze, choroba Buergera, angiopatia cukrzycowa),
 • zaburzenia naczynioruchowe (nerwicowe, objaw Raynauda, akrocyjanoza),
 • upośledzenie odpływu krwi żylnej (zakrzepica, zespół pozakrzepowy, zapalenie żył powierzchownych),
 • zwiększenie lepkości krwi (czerwienica, krioglobulinemia, gammapatie).

Niebieskawe zabarwienie paznokci może pojawić się podczas stosowania niektórych leków np. dapson, busulfan.

Ciemne przebarwienie paznokcia o nieregularnym kształcie z wypustkami rozszerzającymi się w kierunku proksymalnym powinno wzbudzić naszą czujność, ponieważ może to być rzadką odmianą czerniaka złośliwego.

Ciemnienie paznokci w różnym stopniu wiąże się także ze stosowaniem leków przeciwmalarycznych, preparatów złota i rtęci, może pojawić również po fenoloftaleinie i niektórych chemioterapeutykach.

Zakażenie grzybem pleśniowym Aspergillus niger powoduje brązowo-czarne zabarwienie paznokci.

Powiązane produkty

Sine paznokcie – leczenie

Sine paznokcie to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i często objaw chorób ogólnoustrojowych. W związku z tym, aby wyleczyć siniejące paznokcie, należy skupić się na przyczynie, która je wywołuje.

Dlatego wszystkie zmiany na paznokciach utrzymujące się dłuższy czas, które nie powstały w wyniku urazu czy po stosowaniu ciemnych lakierów do paznokci, wymagają konsultacji z lekarzem.

Sine paznokcie – pielęgnacja

Prócz funkcji ozdobnej paznokcie spełniają wiele przydatnych funkcji oraz chronią czubki palców przed uszkodzeniem. Dłonie i paznokcie w czasie wykonywania codziennych czynności narażone są na kontakt z substancjami szkodliwymi. Czego najbardziej nie lubią nasze paznokcie?

Tego należy unikać:
– mycia dłoni w gorącej wodzie mydłem o pH zasadowym,
acetonu w zmywaczach do paznokci,
– metalowych pilników, zbyt częstego ścierania płytki paznokciowej, zbyt głębokiego wycinania skórek,
– środki czystości i detergenty – sprzątaj zawsze w rękawicach ochronnych.

Jak dbać o dłonie i paznokcie? Warto pamiętać o codziennym nawilżaniu i natłuszczaniu kremem do rąk. Dodatkowo należy stosować delikatne mydła do mycia rąk i okresowo wykonywać peelingi oraz stosować odżywki i olejki zmiękczające skórki. Jeśli to możliwe, warto ograniczyć zakładania tipsów i przedłużania paznokci.

 1. O. Braun-Falco, G. Plewig, H.H. Wolf, W.H.C. Bargdorf: Dermatologia, Wydawnictwo Czelej,Lublin 2004.
 2. S. Jabłońska, Choroby skóry. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005-2006.
 3. J. Dylewska-Grzelakowska, Kosmetyka stosowana, Wydawnictwo WSiP, 2009.
 4. B.E. Elewski, L.C. Hughey, M.E. Parsons, Diagnostyka różnicowa chorób skóry, Edra Urban & Partner, 2005.
 5. M. Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska, Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

  Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

  Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij