Sine paznokcie – co mogą oznaczać?
Zmiany w postaci przebarwień płytki paznokciowej są dość częstym zjawiskiem. Sine paznokcie mogą być manifestacją wielu chorób ogólnoustrojowych wymagających szybkiego rozpoznania i włączenia odpowiedniego leczenia. Nie zawsze jednak muszą oznaczać poważne schorzenia, a mogą wiązać się nieumiejętnie przeprowadzonymi zabiegami kosmetycznymi czy drobnymi urazami.
Paznokcie to przezroczyste rogowe płytki grubości ok. 0,5–0,7 mm wytworzone przez naskórek w grzbietowej części paliczków rąk i stóp. Głównym składnikiem budulcowym paznokcia jest białko keratyna, bogate w siarkę, wapń, fosfor i arsen. Paznokcie składają się z płytki paznokciowej, korzenia i brzegu wolnego paznokcia. Zdrowy paznokieć jest gładki i lśniący. Różową barwę zawdzięcza siateczce naczyń krwionośnych zlokalizowanej pod płytką paznokcia. Zmiany w obrębie paznokci mogą dotyczyć zmiany ich kształtu bądź zabarwienia i stanowią istotną część obrazu klinicznego wielu chorób skóry i schorzeń ogólnoustrojowych. Mogą też być wynikiem nieprawidłowo wykonanych zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych (manicure hybrydowy), urazu mechanicznego lub noszenia zbyt ciasnego obuwia.
Sine paznokcie – czy to groźny objawy?
Zasinienie płytek paznokciowych to często spotykany objaw. Zmiana zabarwienia może wystąpić na jednym lub kilku/wszystkich palcach, obejmując część lub całą powierzchnię paznokcia.
Do częstych przyczyn zmian w zabarwieniu płytki paznokciowej należą urazy. W wyniku urazu dochodzi do powstania krwiaka podpaznokciowego. Klinicznie widoczna na paznokciu jest czerwona lub sinoczerwona plama będąca wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych i wynaczynienia krwi pod płytkę paznokciową. Urazowi często towarzyszą bolesność i obrzęk. Zmiany w większości przypadków goją się samoistnie (w miarę wzrostu paznokcia krwiak przesuwa się ku górze). Gdy krwiak zajmuje ponad połowę płytki lub obecne są uszkodzenia paznokcia, wymaga to konsultacji chirurgicznej.
W przypadku paznokci u stóp przyczynami wystąpienia krwiaka mogą być: noszenie na co dzień zbyt ciasnego obuwia lub nieprawidłowo dobrane obuwie sportowe, np buty do biegania.
Sine paznokcie u noworodków
Płytka paznokciowa u noworodków jest bardzo miękka i delikatna, zwykle sztywnieje po upływie kilku tygodni od narodzin. Sine paznokcie u noworodka mogą wynikać ze słabo rozwiniętego jeszcze układu krążeniowo-oddechowego; mogą być również wynikiem wyziębienia lub objawem poważnych chorób serca.
Sine paznokcie w ciąży
W trakcie ciąży pod wpływem hormonów zachodzi szereg zmian w organizmie kobiety. Zmiany te mogą dotyczyć również paznokci. Niektóre ciężarne obserwują okresowe sinienie paznokci. Zwykle jest to przejściowe i ma związek ze zmianą dystrybucji krwi w organizmie lub niskim ciśnieniem w ciąży. Ponieważ nie można wykluczyć poważniejszych przyczyn zasinienia paznokci (np. anemia), warto wszystkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem.
Sine paznokcie u rąk i nóg – co mogą oznaczać?
Obecność sinych paznokci u rąk i stóp może sugerować istnienie różnych chorób ogólnoustrojowych.
Przyczyną fioletowego zabarwienia paznocia jest zwiększone stężenie odtlenowanej hemoglobiny we krwi włośniczkowej (>5 g/dl) lub obecność hemoglobiny patologicznej (najczęściej methemoglobiny >0,5 g/dl).
Wyróżniamy:
– sinicę centralną (uogólnioną) widoczną głównie na błonach śluzowych (usta) i skórze towarzyszącą:
- hipoksemii (obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętniczej poniżej 60 mmHg) w przebiegu niewydolności oddechowej, wrodzonych wad serca z przeciekiem żylno-tętniczym, obniżenia ciśnienia parcjalnego tleny w powietrzu wydychanym, co obserwujemy na dużych wysokościach;
- obecności hemoglobiny patologicznej – methemoglobinemia, sulfhemoglobinemia;
– oraz sinicę obwodowa widoczną jedynie na skórze dystalnych części ciała; jest ona objawem nadmiernego odtlenowania hemoglobiny w tkankach obwodowych.
Wśród najczęstszych przyczyn sinicy paznokci wymienia się:
- wychłodzenie ciała (fizjologiczny skurcz naczyń),
- zmniejszenie objętości wyrzutowej serca (np. wstrząs kardiogenny, zaawansowana niewydolność serca, zwężenie zastawki mitralnej lub aortalnej),
- miejscowe zaburzenia układu tętniczego (np. miażdżyca, zatory tętnicze, choroba Buergera, angiopatia cukrzycowa),
- zaburzenia naczynioruchowe (nerwicowe, objaw Raynauda, akrocyjanoza),
- upośledzenie odpływu krwi żylnej (zakrzepica, zespół pozakrzepowy, zapalenie żył powierzchownych),
- zwiększenie lepkości krwi (czerwienica, krioglobulinemia, gammapatie).
Niebieskawe zabarwienie paznokci może pojawić się podczas stosowania niektórych leków np. dapson, busulfan.
Ciemnienie paznokci w różnym stopniu wiąże się także ze stosowaniem leków przeciwmalarycznych, preparatów złota i rtęci, może pojawić również po fenoloftaleinie i niektórych chemioterapeutykach.
Sine paznokcie – leczenie
Sine paznokcie to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i często objaw chorób ogólnoustrojowych. W związku z tym, aby wyleczyć siniejące paznokcie, należy skupić się na przyczynie, która je wywołuje.
Sine paznokcie – pielęgnacja
Prócz funkcji ozdobnej paznokcie spełniają wiele przydatnych funkcji oraz chronią czubki palców przed uszkodzeniem. Dłonie i paznokcie w czasie wykonywania codziennych czynności narażone są na kontakt z substancjami szkodliwymi. Czego najbardziej nie lubią nasze paznokcie?
Tego należy unikać:
– mycia dłoni w gorącej wodzie mydłem o pH zasadowym,
– acetonu w zmywaczach do paznokci,
– metalowych pilników, zbyt częstego ścierania płytki paznokciowej, zbyt głębokiego wycinania skórek,
– środki czystości i detergenty – sprzątaj zawsze w rękawicach ochronnych.
Jak dbać o dłonie i paznokcie? Warto pamiętać o codziennym nawilżaniu i natłuszczaniu kremem do rąk. Dodatkowo należy stosować delikatne mydła do mycia rąk i okresowo wykonywać peelingi oraz stosować odżywki i olejki zmiękczające skórki. Jeśli to możliwe, warto ograniczyć zakładania tipsów i przedłużania paznokci.