sine paznokcie u rąk
Paulina Brożek

Sine paznokcie – co mogą oznaczać?

Zmiany w postaci przebarwień płytki paznokciowej są dość częstym zjawiskiem. Sine paznokcie mogą być manifestacją wielu chorób ogólnoustrojowych wymagających szybkiego rozpoznania i włączenia odpowiedniego leczenia. Nie zawsze jednak muszą oznaczać poważne schorzenia, a mogą wiązać się nieumiejętnie przeprowadzonymi zabiegami kosmetycznymi czy drobnymi urazami.

Paznokcie to przezroczyste rogowe płytki grubości ok. 0,5–0,7 mm wytworzone przez naskórek w grzbietowej części paliczków rąk i stóp. Głównym składnikiem budulcowym paznokcia jest białko keratyna, bogate w siarkę, wapń, fosfor i arsen. Paznokcie składają się z płytki paznokciowej, korzenia i brzegu wolnego paznokcia.  Zdrowy paznokieć jest gładki i lśniący. Różową barwę zawdzięcza siateczce naczyń krwionośnych zlokalizowanej pod płytką paznokcia. Zmiany w obrębie paznokci mogą dotyczyć zmiany ich kształtu bądź zabarwienia i stanowią istotną część obrazu klinicznego wielu chorób skóry i schorzeń ogólnoustrojowych. Mogą też być wynikiem nieprawidłowo wykonanych zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych (manicure hybrydowy), urazu mechanicznego lub noszenia zbyt ciasnego obuwia.

Sine paznokcie – czy to groźny objawy?

Zasinienie płytek paznokciowych to często spotykany objaw. Zmiana zabarwienia może wystąpić na jednym lub kilku/wszystkich palcach, obejmując część lub całą powierzchnię paznokcia.

Do częstych przyczyn zmian w zabarwieniu płytki paznokciowej należą urazy. W wyniku urazu dochodzi do powstania krwiaka podpaznokciowego. Klinicznie widoczna na paznokciu jest czerwona lub sinoczerwona plama będąca wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych i wynaczynienia krwi pod płytkę paznokciową. Urazowi często towarzyszą bolesność i obrzęk. Zmiany w większości przypadków goją się samoistnie (w miarę wzrostu paznokcia krwiak przesuwa się ku górze). Gdy krwiak zajmuje ponad połowę płytki lub obecne są uszkodzenia paznokcia, wymaga to konsultacji chirurgicznej.

W przypadku paznokci u stóp przyczynami wystąpienia krwiaka mogą być: noszenie na co dzień zbyt ciasnego obuwia lub nieprawidłowo dobrane obuwie sportowe, np buty do biegania.

U kobiet obserwujemy sine zabarwienie paznokci zarówno u stóp, jak i dłoni po nieprawidłowo wykonanym manicure hybrydowym. Przy niepoprawnie wykonanym zabiegu barwniki znajdujące się w ciemnych lakierach (czarny, fioletowy, granatowy) mogą pozostawiać na płytce paznokciowej nieestetyczne, sine przebarwienia.

Sine paznokcie u noworodków

Płytka paznokciowa u noworodków jest bardzo miękka i delikatna, zwykle sztywnieje po upływie kilku tygodni od narodzin. Sine paznokcie u noworodka mogą wynikać ze słabo rozwiniętego jeszcze układu krążeniowo-oddechowego; mogą być również wynikiem wyziębienia lub objawem poważnych chorób serca.

Zmian zabarwienia paznokci u małych dzieci nie należy lekceważyć, zawsze wymagają wizyty u pediatry.

Sine paznokcie w ciąży

W trakcie ciąży pod wpływem hormonów zachodzi szereg zmian w organizmie kobiety. Zmiany te mogą dotyczyć również paznokci. Niektóre ciężarne obserwują okresowe sinienie paznokci. Zwykle jest to przejściowe i ma związek ze zmianą dystrybucji krwi w organizmie lub niskim ciśnieniem w ciąży. Ponieważ nie można wykluczyć poważniejszych przyczyn zasinienia paznokci (np. anemia), warto wszystkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem.

Sine paznokcie u rąk i nóg – co mogą oznaczać?

Obecność sinych paznokci u rąk i stóp może sugerować istnienie różnych chorób ogólnoustrojowych.

Sinica paznokci, skóry i błon śluzowych sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem będącym skutkiem różnych chorób.

Przyczyną fioletowego zabarwienia paznocia jest zwiększone stężenie odtlenowanej hemoglobiny we krwi włośniczkowej (>5 g/dl) lub obecność hemoglobiny patologicznej (najczęściej methemoglobiny >0,5 g/dl).

Wyróżniamy:

sinicę centralną (uogólnioną) widoczną głównie na błonach śluzowych (usta) i skórze towarzyszącą:

 • hipoksemii (obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętniczej poniżej 60 mmHg) w przebiegu niewydolności oddechowej, wrodzonych wad serca z przeciekiem żylno-tętniczym, obniżenia ciśnienia parcjalnego tleny w powietrzu wydychanym, co obserwujemy na dużych wysokościach;
 • obecności hemoglobiny patologicznej – methemoglobinemia, sulfhemoglobinemia;

– oraz sinicę obwodowa widoczną jedynie na skórze dystalnych części ciała; jest ona objawem nadmiernego odtlenowania hemoglobiny w tkankach obwodowych.

Wśród najczęstszych przyczyn sinicy paznokci wymienia się:

 • wychłodzenie ciała (fizjologiczny skurcz naczyń),
 • zmniejszenie objętości wyrzutowej serca (np. wstrząs kardiogenny, zaawansowana niewydolność serca, zwężenie zastawki mitralnej lub aortalnej),
 • miejscowe zaburzenia układu tętniczego (np. miażdżyca, zatory tętnicze, choroba Buergera, angiopatia cukrzycowa),
 • zaburzenia naczynioruchowe (nerwicowe, objaw Raynauda, akrocyjanoza),
 • upośledzenie odpływu krwi żylnej (zakrzepica, zespół pozakrzepowy, zapalenie żył powierzchownych),
 • zwiększenie lepkości krwi (czerwienica, krioglobulinemia, gammapatie).

Niebieskawe zabarwienie paznokci może pojawić się podczas stosowania niektórych leków np. dapson, busulfan.

Ciemne przebarwienie paznokcia o nieregularnym kształcie z wypustkami rozszerzającymi się w kierunku proksymalnym powinno wzbudzić naszą czujność, ponieważ może to być rzadką odmianą czerniaka złośliwego.

Ciemnienie paznokci w różnym stopniu wiąże się także ze stosowaniem leków przeciwmalarycznych, preparatów złota i rtęci, może pojawić również po fenoloftaleinie i niektórych chemioterapeutykach.

Zakażenie grzybem pleśniowym Aspergillus niger powoduje brązowo-czarne zabarwienie paznokci.

Polecane dla Ciebie

Sine paznokcie – leczenie

Sine paznokcie to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i często objaw chorób ogólnoustrojowych. W związku z tym, aby wyleczyć siniejące paznokcie, należy skupić się na przyczynie, która je wywołuje.

Dlatego wszystkie zmiany na paznokciach utrzymujące się dłuższy czas, które nie powstały w wyniku urazu czy po stosowaniu ciemnych lakierów do paznokci, wymagają konsultacji z lekarzem.

Sine paznokcie – pielęgnacja

Prócz funkcji ozdobnej paznokcie spełniają wiele przydatnych funkcji oraz chronią czubki palców przed uszkodzeniem. Dłonie i paznokcie w czasie wykonywania codziennych czynności narażone są na kontakt z substancjami szkodliwymi. Czego najbardziej nie lubią nasze paznokcie?

Tego należy unikać:
– mycia dłoni w gorącej wodzie mydłem o pH zasadowym,
acetonu w zmywaczach do paznokci,
– metalowych pilników, zbyt częstego ścierania płytki paznokciowej, zbyt głębokiego wycinania skórek,
– środki czystości i detergenty – sprzątaj zawsze w rękawicach ochronnych.

Jak dbać o dłonie i paznokcie? Warto pamiętać o codziennym nawilżaniu i natłuszczaniu kremem do rąk. Dodatkowo należy stosować delikatne mydła do mycia rąk i okresowo wykonywać peelingi oraz stosować odżywki i olejki zmiękczające skórki. Jeśli to możliwe, warto ograniczyć zakładania tipsów i przedłużania paznokci.

 1. O. Braun-Falco, G. Plewig, H.H. Wolf, W.H.C. Bargdorf: Dermatologia, Wydawnictwo Czelej,Lublin 2004.
 2. S. Jabłońska, Choroby skóry. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005-2006.
 3. J. Dylewska-Grzelakowska, Kosmetyka stosowana, Wydawnictwo WSiP, 2009.
 4. B.E. Elewski, L.C. Hughey, M.E. Parsons, Diagnostyka różnicowa chorób skóry, Edra Urban & Partner, 2005.
 5. M. Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska, Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Owrzodzenie języka – przyczyny, objawy, leczenie

  Owrzodzenia języka to niewielkie i płytkie ubytki błony śluzowej, które przez odsłonięcie zakończeń powodują ból. Dolegliwość ta powoduje dyskomfort w trakcie mówienia lub jedzenia i jest związana zarówno z mniej poważnymi przyczynami (nieodpowiednia higiena), jak i przewlekłymi stanami chorobowymi (zapalne choroby jelit). Jak wyglądają owrzodzenia języka, co je powoduje oraz jak je leczyć?

 • Zwłóknienie wątroby – przyczyny, stopnie, badania, leczenie

  Zwłóknienie wątroby to proces, który spowodowany jest przewlekłym działaniem czynników uszkadzających – od leków, przez choroby wirusowe, aż po alkohol. Ma on związek z naprawczymi funkcjami komórek wątroby, których równowaga zostaje zaburzona. W początkowej fazie jest procesem odwracalnym, jednak przy znacznym uszkodzeniu dochodzi do przewlekłej choroby, jaką jest marskość wątroby. Co to jest zwłóknienie wątroby? Jakie ma objawy?

 • Żółte paznokcie – co mogą oznaczać? Co na nie stosować?

  Czy żółte paznokcie oznaczają jedynie grzybicę? W poniższym artykule przybliżamy najczęstsze przyczyny żółknięcia paznokci oraz metody ich leczenia.

 • Enterowirusy – czym się charakteryzują i jakie wywołują choroby?

  Enterowirusy to grupa wirusów odpowiedzialnych za wiele chorób zakaźnych, wywołują m.in. bostonkę, polio i żółtaczkę pokarmową. Choroby wywołane tym rodzajem wirusów zazwyczaj mają łagodny przebieg, jednak niektóre z nich stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak się objawia i ile trwa zakażenie enterowirusem?

 • Dirofilarioza u zwierząt – przyczyny, objawy, leczenie

  Dirofilarioza to choroba, która najczęściej dotyka psy, ale robaki mogą wywołać infekcję również u ludzi, kotów, fretek i dziko żyjących zwierząt mięsożernych. Dorosłe osobniki nicieni mogą żerować w organizmie psa nawet 4 lata, doprowadzając go do całkowitego spustoszenia i nagłej śmierci. Możliwe jest leczenie dirofilariozy, jednak wymaga to zastosowania więcej niż jednego preparatu i wielu miesięcy walki z chorobą. Najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu jest unikanie kontaktu z komarami lub użycie środków owadobójczych.

 • Piodermia zgorzelinowa – przyczyny, objawy, leczenie

  Piodermia zgorzelinowa to rzadka, niezakaźna choroba, której etiologia do tej pory nie została wyjaśniona. Charakteryzuje się szybko rozwijającym się owrzodzeniem, mogącym zajmować duże obszary skóry. Często towarzyszy chorobom o podłożu autoimmunologicznym.

 • Kompresjoterapia – czym jest i na czym polega?

  Choroby naczyń żylnych to jedne z częstszych dolegliwości dotyczących głównie kończyn dolnych. W ich leczeniu przychodzi nam z pomocą kompresjoterapia, czyli inaczej zwana terapia uciskowa. Na czym ona polega?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij