Jak wzmocnić paznokcie? Praktyczne porady
Marzysz o pięknych, długich, mocnych i naturalnych paznokciach? Nie musisz wydawać milionów na drogie i często nieskuteczne odżywki. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja i dieta bogata w witaminy.
Wzmocnienie od wewnątrz
Żeby paznokcie były mocne i zdrowe, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Jeśli płytka jest nie najlepszej kondycji, szybko się łamie i rozdwajają to znak, że brakuje jej witamin i minerałów. Te najbardziej potrzebne paznokciom do prawidłowego wzrostu to:
-
Magnez – jego największym źródłem jest czekolada. Pamiętajmy jednak, że ciemna, a nie mleczna i należy ją jeść z umiarem. Polecane są 2 – 3 kostki dziennie. Doskonałym źródłem tej cudownej witaminy są również orzechy oraz ziarna zbóż, takie jak owies.
-
Żelazo – dużo tego pierwiastka znajdziemy w fasoli i czerwonym mięsie. Fasola jest też źródłem cennego błonnika, który na długo pozostawi uczucie sytości. Sięgając po czerwone mięso, warto pamiętać, że najlepsza jest wołowina, lecz nie należy spożywać jej zbyt często.
-
Cynk – regularne jedzenie ryb podniesie poziom jego poziom. Ryby mają w sobie także dużo cennych tłuszczy i warto je wprowadzić na stałe do jadłospisu, niekoniecznie w formie smażonej.
-
Witaminy z grupy B – szczególnie te zawarte w nabiale, brokułach, szpinaku, pestkach i migdałach.
Pielęgnacja
Ważnym elementem pielęgnacji zniszczonych paznokci, która ma doprowadzić do ich wzmocnienia, jest piłowanie ich pilniczkiem, najlepiej szklanym lub papierowym oraz dokładne szlifowanie. Warto pamiętać, że obgryzanie paznokci powoduje ich znaczne osłabienie i pogarsza ich kondycję. Dobrym sposobem na wzmocnienie paznokci jest wtarcie na noc grubej warstwy kremu do rąk, ze szczególnym uwzględnieniem paznokci i założenie rękawiczek bawełnianych, które wzmocnią działanie kremu i spowodują lepsze wchłanianie. Zdrowe paznokcie to też ładne paznokcie, dlatego warto zadbać o ich estetyczny wygląd nawet jeśli nie mają wymarzonej długości ani kształtu. Pierwszym krokiem będzie wycięcie skórek. Odsuń je delikatnie od płytki paznokcia a następnie nałóż grubą warstwę kremu nawilżającego i odczekaj 5 minut. Po upłynięciu tego czasu, rozsmaruj nadmiar kremu, lub całkowicie go zmyj, jeśli przeszkadza ci w wykonywaniu dalszej części zabiegu. Ponownie odsuń skórki i dokładnie wytnij je cążkami, tak żeby nie poranić sobie ich krawędzi.
Upiększanie
Jeśli opanujesz łatwą sztukę piłowania paznokci, to połowę drogi do pięknych i zdrowych paznokci będziesz miała już za sobą.
-
Bardzo ważne jest piłowanie paznokci w jedną stronę, ponieważ pocierając pilnikiem w dwie strony powodujesz, że paznokieć się ściera i staje się poszarpany i skłonny do rozdwajania.
-
Najlepszym pilnikiem do piłowanie jest pilnik szklany. Dobre dla paznokci są również pilniki papierowe. Wykorzystaj także polerkę, aby zapewnić paznokciom maksymalną gładkość. Po każdym piłowaniu przejedź nią kilkukrotnie po piłowanej nawierzchni, ze szczególnym uwzględnieniem boków. Unikaj pilników metalowych, które niszczą paznokcie, osłabiają je i powodują rozdwajanie.
-
Jeśli chcesz wzmocnić paznokcie, możesz zrezygnować na pewien czas z ich malowania kolorowymi lakierami i stosować jedynie odżywki. Nie jest to jednak warunek konieczny, ponieważ paznokcie pokryte warstwą lakieru są twardsze i bardziej odporne na uderzenia i inne czynniki zewnętrzne.
-
Możesz stosować odżywkę jako bazę pod kolorowy lakier. Jeśli chcesz się cieszyć ładnymi i mocnymi paznokciami to przed pomalowaniem postaraj się je odtłuścić. Najlepiej zrobić to zmywaczem do paznokci z pominięciem skórek, żeby za bardzo ich nie wysuszać. Następnie połóż jedną warstwę odżywki na czystą i suchą płytkę paznokcia.
-
Jeśli nie potrzebujesz lub nie używasz odżywek do paznokci w formie lakieru, to pomaluj paznokcie bazą pod lakier, którą znajdziesz w sklepach kosmetycznych. Następnie nałóż dwie cienkie warstwy lakieru w ulubionym kolorze. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekaj aż wyschnie, zanim nałożysz kolejną. Warstwą wieńczącą całą procedurę malowania jest tzw. Top Coat czyli baza na lakier. Nie trzeba w tym celu kupować kolejnego kosmetyku, w sklepach są dostępne bazy, których można używać zarówno pod lakier jak i na niego. Jeśli chcesz kupić bazę na lakier to wybierz taką przyspieszającą wysychanie i utwardzającą.
Odżywianie
Możesz stosować odżywianie paznokci od wewnątrz, wybierając suplementy dostępne w aptekach. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest odpowiednia i zbilansowana dieta, która w naturalny sposób pomoże twoim paznokciom w odbudowie i regeneracji. Dobrym sposobem na wzmocnienie są domowe maseczki. Te zakupione w sklepie też są skuteczne, jednak duża ilość chemii i innych preparatów, może spowodować przesuszenie płytki i na dłużą metę nie jest to dobre rozwiązanie. Możesz ich używać raz na jakiś czas, jednak na stałe do pielęgnacji paznokci dołącz naturalne maseczki oparte na zdrowych i bezpiecznych składnikach. Oto kilka przykładów:
-
W proporcjach 1:1:1 połącz w miseczce olej rycynowy, oliwę z oliwek i sok z cytryny. Wetrzyj preparat w czyste, niepomalowane paznokcie, załóż bawełniane rękawiczki. Tą maseczkę najlepiej stosować na noc, wtedy paznokcie będą miały okazję dłużej wchłaniać witaminy ze składników maseczki. Stosuj dwa razy w tygodniu, żeby paznokcie były mocno odżywione.
-
Rozpuść żelatynę w gorącej wodzie i mocz w niej palce kiedy nieco ostygnie. Im dłużej tym lepiej. Aby paznokcie stały się jeszcze mocniejsze, powtarzaj ten zabieg codziennie przez dwa tygodnie, a po upływie tego czasu kontynuuj przynajmniej dwa razy w tygodniu. Włącz fajny film i usiądź w wygodnie fotelu a zamiast słonej przekąski zanurz ręce w odżywczej żelatynie. Tobie i twoim paznokciom wyjdzie to na zdrowie.
-
W kubku gorącej wody gotuj łyżkę siemienia lnianego, aż nabierze konsystencji kleiku. Odstaw go to ostygnięcia, jednak nie całkowitego. Kleik powinien być ciepły. Trzymaj w nim dłonie przez około 20 minut.
Co szkodzi paznokciom
Niestety naszym paznokciom szkodzi nie tylko brak należytej pielęgnacji, ale także szereg czynników zewnętrznych. Na szczęście wielu z nich można zapobiegać w bardzo prosty sposób.
-
Obgryzanie paznokci i skórek – jeśli masz skłonności do obgryzania paznokci i skórek to musisz zrobić wszystko, żeby się pozbyć tego przykrego nawyku. Nie dość, że paznokcie wyglądają niezwykle nieestetycznie kiedy są obgryzione to dodatkowo są bardzo osłabione i zniszczone. Bardzo ciężko jest je odbudować jeśli ten nawyk wciąż do nas wraca.
-
Kontakt z detergentami i chemikaliami – kiedy sprzątasz przy użyciu środków do czyszczenia i innych chemikaliów, fundujesz swoim dłoniom i paznokciom naprawdę okrutne tortury. Stosuj rękawice ochronne do sprzątania i zmywania naczyń a twoje dłonie odwdzięczą się miękkością i mocnymi paznokciami.
-
Częste nakładanie sztucznych paznokci – wszelkie formy tipsów, paznokci żelowych i lakierów hybrydowych, bardzo osłabiają paznokcie. Nie dość, że płytka przed zabiegiem musi zostać mocno wysuszona, to jeszcze kontakt z promieniami UV, które utwardzają wszystkie substancje, jest dla niej bardzo niebezpieczny. Poza tym naturalne paznokcie, pomalowane lakierem w ulubionym kolorze wyglądają dużo lepiej niż sztuczne i nienaturalnie długie, które uniemożliwiają zrobienie jakichkolwiek rzeczy w domu.