Jak przechowywać soczewki kontaktowe?
Kamila Augustyn

Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Każdy noszący soczewki z pewnością zna tę sytuację z doświadczenia – przy zamiarze spędzenia nocy poza domem wieczorem okazuje się, że płyn do soczewek został na półce w łazience. Co robić w takiej sytuacji? Czy płyn do soczewek można zastąpić czystą wodą lub solą fizjologiczną?

W czym trzymać soczewki jak nie ma płynu?

Działanie płynów do soczewek skupia się głównie na tym, że mają one właściwości dezynfekujące, odbiałczające i odkażające. Płyny jednostopniowe służą zarówno do czyszczenia soczewek jak i ich przechowywania i są absolutnie niezastąpione. Żaden inny płyn, czysta woda ani sól fizjologiczna nie zastąpią płynu do soczewek, ponieważ nie odkażą ich ani nie zdezynfekują. Wszystkie mikrozabrudzenia pozostaną na soczewce dopóki nie zanurzy się jej w płynie specjalnie do tego przystosowanym.

Zaniechanie odkażenia soczewek, może spowodować groźne dla zdrowia oczu zakażenia. Jedynym wyjątkiem są soczewki jednodniowe, które wyrzuca się po dniu noszenia i nie trzeba ich płukać płynem przed założeniem, dlatego jeśli użytkownik soczewek ma skłonności do zapominania płynu, warto rozważyć zmianę soczewek na jednodniowe. Nie warto słuchać porad, które zapewniają, że jednorazowe czyszczenie soczewek wodą mineralną lub solą fizjologiczną nikomu nie zaszkodzi. Może bowiem narobić wielu szkód i spowodować konieczność zrezygnowania z noszenia soczewek kontaktowych na długi czas.

Przy ściąganiu soczewek należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk i dopilnowaniu, żeby nie pozostały na nich żadne pyłki z ręcznika. Przed ułożeniem soczewek w specjalnym pojemniku, należy zdezynfekować także jego wnętrze i pozostawić do wyschnięcia zanim napełni się go na nowo płynem do soczewek.

Noszenie soczewek jest bardzo przyjemne. Odpowiednio założone soczewki są zupełnie niewyczuwalne. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, aby nie skończyło się to żadną infekcją, która może na długi czas wykluczyć ich noszenie. Kilka minut dziennie poświęcone na dokładne oczyszczenie soczewek zwróci nam się w dobrym zdrowiu oczu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • W Mońkach powstało Centrum Leczenia Bólu

    Certyfikat „Szpitala bez bólu” otrzymał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach. Jest to pierwsza placówka w Podlaskiem, która zdobyła takie odznaczenie. Szpital od lat zajmuje się leczeniem przewlekłego bólu różnego pochodzenia.

  • Jak piłować paznokcie i jak nadać im odpowiedni kształt?

    Jeśli wciąż skracasz paznokcie nożyczkami lub co gorsza cążkami, to natychmiast odrzuć je w kąt i przygotuj się na pilniczkową rewolucję. Prawidłowe piłowanie paznokci gwarantuje ich szczególną urodę, dlatego warto przyłożyć się do tego zabiegu i skorzystać z odpowiednich akcesoriów, żeby pozostały mocne i zdrowe.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij