Mężczyzna zakłada soczewki kontaktowe
Dominika Rynkiewicz

Wady wzroku kwalifikujące do noszenia soczewek

Mimo że zwolenników okularów nie brakuje, coraz większą popularność zyskują szkła kontaktowe. Przypisuje się im lepsze walory estetyczne i większy komfort stosowania, a nieraz wybór soczewek jest podyktowany konkretnymi wskazaniami medycznymi.

Wady wzroku są bardzo częstą przypadłością, zwłaszcza w dobie nieustannego korzystania z komputerów i smartfonów. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran nasila procesy prowadzące do rozwinięcia krótkowzroczności. Z tego względu aż 60% osób dorosłych na całym świecie ma wskazanie do korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych.

Rodzaje wad wzroku

Wady wzroku mogą być przypadłością wrodzoną lub nabytą w ciągu życia. Soczewek kontaktowych lub okularów używamy najczęściej w przypadku wad refrakcji, które są spowodowane zaburzeniem skupiania światła na siatkówce oka. Wady refrakcji dzielimy na:

 • Dalekowzroczność (inaczej nadwzroczność, hyperopia, hipermetropia) – powoduje ogniskowanie się promieni świetlnych za siatkówką. Może być skutkiem skrócenia gałki ocznej lub nadmiernego uwypuklenia soczewki. Objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości.
 • Krótkowzroczność (inaczej miopia) – powoduje ogniskowanie się promieni świetlnych przed siatkówką. Może być wywołana wydłużeniem gałki ocznej lub spłaszczeniem soczewki. Skutkuje nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w dalekiej odległości.
 • Astygmatyzm (inaczej niezborność rogówkowa) – powoduje niezorganizowane ogniskowanie się promieni świetlnych w różnych punktach. Wywołany jest nierównościami na powierzchni rogówki, powodującymi załamywanie się promieni pod różnym kątem. Objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej i dalekiej odległości oraz zaburzeniem orientacji w przestrzeni. Astygmatyk z trudem rozróżnia kąty nachylenia przedmiotów, co w codziennym życiu może np. utrudnić wchodzenie po schodach.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Po raz pierwszy soczewki kontaktowe zostały zastosowane w 1888 roku. Wykonane były ze szkła, a celem ich użycia było mechaniczne wzmocnienie rogówki.

Obecnie soczewki wykorzystujemy głównie do zmiany kąta załamywania promieni świetlnych w gałce ocznej, a jednym z najważniejszych parametrów wpływających na komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania jest zdolność materiału do przepuszczania tlenu. Rozróżniamy trzy główne rodzaje soczewek: miękkie, sztywne i hybrydowe (sztywno-miękkie).

Soczewki miękkie dzielimy ze względu na materiał, z jakiego są produkowane:

 • Hydrożelowe (nisko uwodnione i wysoko uwodnione) – soczewki przeznaczone do dziennego trybu noszenia (w nocy są zdejmowane i przechowywane w specjalnym pojemniku z płynem zapobiegającym ich wysychaniu). Mogą być to zarówno szkła jednodniowe, miesięczne, jak i roczne. Soczewki nisko uwodnione charakteryzuje gorsza przepuszczalność powietrza niż wysoko uwodnione.
 • Silikonowe – przeznaczone są do stosowania w trybie przedłużonym, bez konieczności zdejmowania na noc, ponieważ dzięki wysokiemu uwodnieniu materiału charakteryzują się bardzo dobrą przepuszczalnością tlenu.
 • Płytki kolagenowe – pokrywają całą powierzchnię rogówki, dzięki czemu znalazły zastosowanie w korekcji astygmatyzmu wywołanego nierównościami na jej powierzchni. Ze względu na właściwości kolagenu mogą być stosowane w trybie przedłużonym nawet przez miesiąc.

Soczewki sztywne – produkowane są z kopolimerów fluorosilikonowych, estrów silikonowych i innych związków. Stosowane są w celu trwałego wygładzenia lub zmiany kształtu rogówki jako alternatywa dla zabiegów operacyjnych.

Soczewki hybrydowe – ich część centralna pokryta jest materiałem wykorzystywanym do produkcji soczewek twardych, a część obwodowa tworzywem miękkim. Są bardziej komfortowe od soczewek twardych, a jednocześnie przylegają do gałki ocznej lepiej niż soczewki miękkie. Są często pierwszym wyborem u sportowców.

Sprawdź witaminy na poprawę wzroku na DOZ.pl

Polecane dla Ciebie

Zasady doboru soczewek

Przy doborze soczewek nie kierujemy się jedynie rodzajem materiału, z jakiego są one wykonane. Najważniejszym parametrem branym pod uwagę przy dopasowywaniu soczewek jest ich moc optyczna (zdolność skupiająca) wyrażona w dioptriach, na którą składa się:

 • promień krzywizny tylnej centralnej części soczewki (BCR) – dopasowywany jest w oparciu o krzywiznę rogówki pacjenta;
 • promień krzywizny przedniej soczewki – soczewki o krzywiźnie sferycznej (grubość soczewki jest taka sama na całej jej powierzchni) są wykorzystywane przy korekcji krótkowzroczności bądź dalekowzroczności, z kolei te o krzywiźnie torycznej (grubość soczewki jest zmienna w różnych punktach w celu dopasowania się do nierównej krzywizny rogówki pacjenta) wykorzystuje się w leczeniu astygmatyzmu;
 • grubość centralna soczewki – wpływa na kąt załamywania się promieni świetlnych, z tego względu odgrywa znaczącą rolę przy korekcji krótkowzroczności oraz dalekowzroczności.

Wykorzystanie soczewek kontaktowych

W zależności od preferencji pacjenta soczewki kontaktowe mogą być stosowane w większości wad wzroku jako alternatywa dla okularów. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach klinicznych noszenie soczewek jest znacznie lepszym wyborem:

 • W znaczącej dalekowzroczności lub krótkowzroczności (wada powyżej 8 dioptrii) lepszym wyborem są soczewki, ponieważ zapewniają większą ostrość obrazu i szersze pole widzenia.
 • W anizometrii, czyli kiedy między lewym i prawym okiem występuje duża nierówność wady refrakcji. W skrajnych przypadkach jedno oko może być krótkowzroczne a drugie dalekowzroczne. U takich pacjentów zastosowanie soczewek kontaktowych umożliwia lepsze dopasowanie krzywizn optycznych niż w okularach.
 • W bezsoczewkowości, która najczęściej jest stanem po operacyjnym leczeniu zaćmy. Stosowanie soczewki kontaktowej kompensuje brak naturalnej soczewki oka.
 • W niedowidzeniu, czyli kiedy ostrość widzenia w jednym oku jest obniżona. Metodą leczenia w tym przypadku jest stosowanie soczewki obturacyjnej, która blokując wpadanie promieni słonecznych do zdrowego oka, forsuje używanie niedowidzącego oka.
 1. A. Styczyński, J. Styczyński, Korekcja wad wzroku dla optyków okularowych, Szczecin 2018.
 2. Kontaktologia, t. 1, pod redakcją T. Tokarzewskiego, T. Sulińskiego, S. Kopacz-Sobkowiak, J. Otrzonsek, J. Pniewskiego, A. M. Ambroziak, Wrocław 2020.
 3. Okulistyka Vaughana i Asbury’ego, pod redakcją P. Riordan-Eva, J. P. Whitcher, Czelej 2011.
 4. E. Oleszczyńska-Prost, Zastosowanie soczewek kontaktowych u dzieci, Kontaktologia i Optyka Okulistyczna 2012.
 5. H. A. Swabrick, A. Alharbi, E. Lum, K. Watt, Overnight orthokeratology for myopia control: short term effects on axial length and refractive error, Contact Lens & Anterior Eye 2011;34:S3.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij