Dziewczynka w okularach
Maciej Toczek

Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Problemy ze wzrokiem dotykają coraz większej liczby dzieci i młodzieży. Z tego względu warto wiedzieć, jak skutecznie walczyć z tą przypadłością, aby poprawić jakość życia osoby cierpiącej z powodu wady wzroku. Czym jest krótkowzroczność oraz jakie mogą być powikłania nieleczonej krótkowzroczności u dzieci?

  1. Czym jest krótkowzroczność?
  2. Krótkowzroczność u dzieci – przyczyny. Czy może być dziedziczna?
  3. Jakie są objawy krótkowzroczności u dzieci? Na co zwrócić uwagę?
  4. Jak wygląda leczenie krótkowzroczności u dzieci? Czy rozwój wady wzroku można zatrzymać?
  5. Jakie mogą być powikłania nieleczonej krótkowzroczności u dzieci?

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, w której przypadku wiązka promieni świetlnych zostaje skupiona przed siatkówką, a nie – jak ma to miejsce w przypadku osób z prawidłowym wzrokiem – na siatkówce. Z tego powodu powstający obraz, szczególnie znajdujący się w znacznej odległości, jest zamazany i niewyraźny. Lepszą jakość obrazu uzyskuje się jednak w przypadku patrzenia na przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości.

Krótkowzroczność u dzieci – przyczyny. Czy może być dziedziczna?

Zjawisko krótkowzroczności może wynikać z dwóch nieprawidłowości lub też z ich współwystępowania. Pierwszą przyczyną może być zbyt silne załamywanie wiązki światła przez ośrodki optyczne oka, a więc rogówkę oraz soczewkę. Jest to szczególnie zauważalne w sytuacji, kiedy rogówka jest zbyt wypukła. W przypadku soczewki najczęstszą przyczyną są zaburzenia akomodacji, a więc dostosowywania jej kształtu do odległości w jakiej znajduje się przedmiot, co umożliwia lepsze ogniskowanie wiązki promieni świetlnych na siatkówce. W przypadku osób z prawidłowym wzrokiem patrzących na przedmioty znajdujące się blisko, dochodzi do chwilowego napięcia mięśni rzęskowych, które zmieniają kształt soczewki, a tym samym poprawiają jakość obrazu przedmiotu znajdującego się w bliskiej odległości. Na skutek długotrwałego patrzenia na przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości, np. podczas czytania lub pracy przy komputerze, mięsień rzęskowy jest stale napięty, co stanowi sygnał do wydłużania się gałki ocznej. Zbyt długa gałka oczna to natomiast druga z przyczyn krótkowzroczności. W takiej sytuacji, nawet w przypadku prawidłowej pracy oraz budowy anatomicznej ośrodków optycznych oka, obraz powstaje przed siatkówką. Nieprawidłowa długość gałki ocznej może być wrodzona bądź też powstać właśnie w przebiegu długotrwałego patrzenia na przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości.

Krótkowzroczność u dzieci może być spowodowana zarówno czynnikami genetycznymi i hormonalnymi, jak i wykształcić się na skutek zbyt długiego patrzenia na bliskie przedmioty, np. podczas czytania lub korzystania z komputera.

Z tego względu bardzo często zauważa się, że problemy ze wzrokiem u dzieci powstają w momencie rozpoczęcia nauki szkolnej. Warto podkreślić również, że noworodki rodzą się z fizjologiczną nadwzrocznością. Oznacza to, że ich gałka oczna jest zbyt mała, co prowadzi do sytuacji odwrotnej – widzą one lepiej rzeczy znajdujące się daleko niż te, które zlokalizowane są blisko. Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego wzrastania gałki ocznej, dzięki czemu na pewnym etapie jej rozmiar równoważy się z wielkością dziecka, a tym samym wiązka promieni świetlnych pada na siatkówkę. Krótkowzroczność u małych dzieci może jednak wykształcić się na skutek nieprawidłowości genetycznych i hormonalnych, gdyż wzrost gałki ocznej może być zaburzony.

Powiązane produkty

Jakie są objawy krótkowzroczności u dzieci? Na co zwrócić uwagę?

Potencjalne problemy ze wzrokiem u dziecka zauważane są najczęściej przez rodziców. Z tego względu warto zwrócić uwagę na następujące zachowania dziecka:

  • nadmierne przybliżanie się do ekranu,
  • czytanie książek z bardzo bliskiej odległości,
  • mrużenie oczu przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się w dużej odległości,
  • zahaczanie podczas chodzenia o różne obiekty, takie jak stoły, framugi itp.,
  • znaczące problemy z celnością z odległości,
  • zgłaszanie przez dziecko, że widzi zamazany obraz,
  • niekiedy zgłaszane przez dziecko bóle głowy.
Sprawdź, jakie produkty do ochrony, higieny i pielęgnacji oczu znajdziesz na DOZ.pl

Jak wygląda leczenie krótkowzroczności u dzieci? Czy rozwój wady wzroku można zatrzymać?

Podstawą leczenia jest stosowanie u dziecka odpowiednich okularów korygujących. Przyczynia się to do zaprzestania pogłębiania się wady wzroku, gdyż znika bodziec w postaci konieczności stałego skurczu mięśni rzęskowych, co może prowadzić do dalszego wydłużania się gałki ocznej, a tym samym – pogłębiania się wady wzroku. Ważne jest, aby stosowane szkła były odpowiedniej mocy, gdyż używanie niedostatecznie mocnych okularów skutkuje dalszym pogłębianiem się wady.

W fazie eksperymentalnej znajdują się aktualnie leki prowadzące do rozluźniania się mięśnia rzęskowego. Jednym z leków branych pod uwagę jest tropikamid, który działa podobnie do atropiny, jednak jego czas działania jest znacznie krótszy, a dodatkowo powoduje mniejszą światłoczułość. Tropikamid poraża mięsień rzęskowy, który odpowiedzialny jest za bodziec powodujący wydłużanie się gałki ocznej. Specjaliści rozważają podawanie kropli na noc, dzięki czemu następnego dnia osoba z wadą wzroku nie cierpiałaby z powodu zaburzeń widzenia, jak ma to miejsce w przypadku podawania atropiny. Wykorzystanie tego leku nadal jednak znajduje się w fazie testów, a na ostateczne wyniki trzeba jeszcze poczekać.

Jakie mogą być powikłania nieleczonej krótkowzroczności u dzieci?

Nieleczona krótkowzroczność u dzieci w sposób nieunikniony prowadzi do wydłużania gałki ocznej. Skutkuje to sukcesywnym pogarszaniem się wzroku dziecka. Postępująca krótkowzroczność u dzieci to natomiast bardzo konkretne pogorszenie jakości życia, które prowadzić może nie tylko do problemów z widzeniem przedmiotów w oddali, ale także trudności w szkole oraz podczas zabawy z rówieśnikami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij