Dziewczynka w okularach
Maciej Toczek

Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Problemy ze wzrokiem dotykają coraz większej liczby dzieci i młodzieży. Z tego względu warto wiedzieć, jak skutecznie walczyć z tą przypadłością, aby poprawić jakość życia osoby cierpiącej z powodu wady wzroku. Czym jest krótkowzroczność oraz jakie mogą być powikłania nieleczonej krótkowzroczności u dzieci?

 1. Czym jest krótkowzroczność?
 2. Krótkowzroczność u dzieci – przyczyny. Czy może być dziedziczna?
 3. Jakie są objawy krótkowzroczności u dzieci? Na co zwrócić uwagę?
 4. Jak wygląda leczenie krótkowzroczności u dzieci? Czy rozwój wady wzroku można zatrzymać?
 5. Jakie mogą być powikłania nieleczonej krótkowzroczności u dzieci?

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, w której przypadku wiązka promieni świetlnych zostaje skupiona przed siatkówką, a nie – jak ma to miejsce w przypadku osób z prawidłowym wzrokiem – na siatkówce. Z tego powodu powstający obraz, szczególnie znajdujący się w znacznej odległości, jest zamazany i niewyraźny. Lepszą jakość obrazu uzyskuje się jednak w przypadku patrzenia na przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości.

Krótkowzroczność u dzieci – przyczyny. Czy może być dziedziczna?

Zjawisko krótkowzroczności może wynikać z dwóch nieprawidłowości lub też z ich współwystępowania. Pierwszą przyczyną może być zbyt silne załamywanie wiązki światła przez ośrodki optyczne oka, a więc rogówkę oraz soczewkę. Jest to szczególnie zauważalne w sytuacji, kiedy rogówka jest zbyt wypukła. W przypadku soczewki najczęstszą przyczyną są zaburzenia akomodacji, a więc dostosowywania jej kształtu do odległości w jakiej znajduje się przedmiot, co umożliwia lepsze ogniskowanie wiązki promieni świetlnych na siatkówce. W przypadku osób z prawidłowym wzrokiem patrzących na przedmioty znajdujące się blisko, dochodzi do chwilowego napięcia mięśni rzęskowych, które zmieniają kształt soczewki, a tym samym poprawiają jakość obrazu przedmiotu znajdującego się w bliskiej odległości. Na skutek długotrwałego patrzenia na przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości, np. podczas czytania lub pracy przy komputerze, mięsień rzęskowy jest stale napięty, co stanowi sygnał do wydłużania się gałki ocznej. Zbyt długa gałka oczna to natomiast druga z przyczyn krótkowzroczności. W takiej sytuacji, nawet w przypadku prawidłowej pracy oraz budowy anatomicznej ośrodków optycznych oka, obraz powstaje przed siatkówką. Nieprawidłowa długość gałki ocznej może być wrodzona bądź też powstać właśnie w przebiegu długotrwałego patrzenia na przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości.

Krótkowzroczność u dzieci może być spowodowana zarówno czynnikami genetycznymi i hormonalnymi, jak i wykształcić się na skutek zbyt długiego patrzenia na bliskie przedmioty, np. podczas czytania lub korzystania z komputera.

Z tego względu bardzo często zauważa się, że problemy ze wzrokiem u dzieci powstają w momencie rozpoczęcia nauki szkolnej. Warto podkreślić również, że noworodki rodzą się z fizjologiczną nadwzrocznością. Oznacza to, że ich gałka oczna jest zbyt mała, co prowadzi do sytuacji odwrotnej – widzą one lepiej rzeczy znajdujące się daleko niż te, które zlokalizowane są blisko. Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego wzrastania gałki ocznej, dzięki czemu na pewnym etapie jej rozmiar równoważy się z wielkością dziecka, a tym samym wiązka promieni świetlnych pada na siatkówkę. Krótkowzroczność u małych dzieci może jednak wykształcić się na skutek nieprawidłowości genetycznych i hormonalnych, gdyż wzrost gałki ocznej może być zaburzony.

Polecane dla Ciebie

Jakie są objawy krótkowzroczności u dzieci? Na co zwrócić uwagę?

Potencjalne problemy ze wzrokiem u dziecka zauważane są najczęściej przez rodziców. Z tego względu warto zwrócić uwagę na następujące zachowania dziecka:

 • nadmierne przybliżanie się do ekranu,
 • czytanie książek z bardzo bliskiej odległości,
 • mrużenie oczu przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się w dużej odległości,
 • zahaczanie podczas chodzenia o różne obiekty, takie jak stoły, framugi itp.,
 • znaczące problemy z celnością z odległości,
 • zgłaszanie przez dziecko, że widzi zamazany obraz,
 • niekiedy zgłaszane przez dziecko bóle głowy.
Sprawdź, jakie produkty do ochrony, higieny i pielęgnacji oczu znajdziesz na DOZ.pl

Jak wygląda leczenie krótkowzroczności u dzieci? Czy rozwój wady wzroku można zatrzymać?

Podstawą leczenia jest stosowanie u dziecka odpowiednich okularów korygujących. Przyczynia się to do zaprzestania pogłębiania się wady wzroku, gdyż znika bodziec w postaci konieczności stałego skurczu mięśni rzęskowych, co może prowadzić do dalszego wydłużania się gałki ocznej, a tym samym – pogłębiania się wady wzroku. Ważne jest, aby stosowane szkła były odpowiedniej mocy, gdyż używanie niedostatecznie mocnych okularów skutkuje dalszym pogłębianiem się wady.

W fazie eksperymentalnej znajdują się aktualnie leki prowadzące do rozluźniania się mięśnia rzęskowego. Jednym z leków branych pod uwagę jest tropikamid, który działa podobnie do atropiny, jednak jego czas działania jest znacznie krótszy, a dodatkowo powoduje mniejszą światłoczułość. Tropikamid poraża mięsień rzęskowy, który odpowiedzialny jest za bodziec powodujący wydłużanie się gałki ocznej. Specjaliści rozważają podawanie kropli na noc, dzięki czemu następnego dnia osoba z wadą wzroku nie cierpiałaby z powodu zaburzeń widzenia, jak ma to miejsce w przypadku podawania atropiny. Wykorzystanie tego leku nadal jednak znajduje się w fazie testów, a na ostateczne wyniki trzeba jeszcze poczekać.

Jakie mogą być powikłania nieleczonej krótkowzroczności u dzieci?

Nieleczona krótkowzroczność u dzieci w sposób nieunikniony prowadzi do wydłużania gałki ocznej. Skutkuje to sukcesywnym pogarszaniem się wzroku dziecka. Postępująca krótkowzroczność u dzieci to natomiast bardzo konkretne pogorszenie jakości życia, które prowadzić może nie tylko do problemów z widzeniem przedmiotów w oddali, ale także trudności w szkole oraz podczas zabawy z rówieśnikami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

  Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

 • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

  Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

 • Rozwój wcześniaka – jak wygląda? Na co należy zwrócić uwagę?

  Wcześniak jest dzieckiem, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Objawy wcześniactwa związane są przede wszystkim z niewystarczającym rozwinięciem układu oddechowego i problemami z wymianą gazową od pierwszych chwil życia. Dzieci urodzone przedwcześnie są grupą niezwykle heterogenną. Kilogramowy wcześniak zmagać się będzie najczęściej z innymi problemami niż noworodek, któremu do akceptowalnej wagi – 2500 g – zabrakło kilkudziesięciu gramów. Jak wygląda prawidłowy rozwój wcześniaka? Na jakie niepokojące objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?

 • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

  Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

 • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

  Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

 • Objawy chorób serca u dzieci

  Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

 • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

  Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij