Dziewczynka w okularach
Maciej Toczek

Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Problemy ze wzrokiem dotykają coraz większej liczby dzieci i młodzieży. Z tego względu warto wiedzieć, jak skutecznie walczyć z tą przypadłością, aby poprawić jakość życia osoby cierpiącej z powodu wady wzroku. Czym jest krótkowzroczność oraz jakie mogą być powikłania nieleczonej krótkowzroczności u dzieci?

  1. Czym jest krótkowzroczność?
  2. Krótkowzroczność u dzieci – przyczyny. Czy może być dziedziczna?
  3. Jakie są objawy krótkowzroczności u dzieci? Na co zwrócić uwagę?
  4. Jak wygląda leczenie krótkowzroczności u dzieci? Czy rozwój wady wzroku można zatrzymać?
  5. Jakie mogą być powikłania nieleczonej krótkowzroczności u dzieci?

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, w której przypadku wiązka promieni świetlnych zostaje skupiona przed siatkówką, a nie – jak ma to miejsce w przypadku osób z prawidłowym wzrokiem – na siatkówce. Z tego powodu powstający obraz, szczególnie znajdujący się w znacznej odległości, jest zamazany i niewyraźny. Lepszą jakość obrazu uzyskuje się jednak w przypadku patrzenia na przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości.

Krótkowzroczność u dzieci – przyczyny. Czy może być dziedziczna?

Zjawisko krótkowzroczności może wynikać z dwóch nieprawidłowości lub też z ich współwystępowania. Pierwszą przyczyną może być zbyt silne załamywanie wiązki światła przez ośrodki optyczne oka, a więc rogówkę oraz soczewkę. Jest to szczególnie zauważalne w sytuacji, kiedy rogówka jest zbyt wypukła. W przypadku soczewki najczęstszą przyczyną są zaburzenia akomodacji, a więc dostosowywania jej kształtu do odległości w jakiej znajduje się przedmiot, co umożliwia lepsze ogniskowanie wiązki promieni świetlnych na siatkówce. W przypadku osób z prawidłowym wzrokiem patrzących na przedmioty znajdujące się blisko, dochodzi do chwilowego napięcia mięśni rzęskowych, które zmieniają kształt soczewki, a tym samym poprawiają jakość obrazu przedmiotu znajdującego się w bliskiej odległości. Na skutek długotrwałego patrzenia na przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości, np. podczas czytania lub pracy przy komputerze, mięsień rzęskowy jest stale napięty, co stanowi sygnał do wydłużania się gałki ocznej. Zbyt długa gałka oczna to natomiast druga z przyczyn krótkowzroczności. W takiej sytuacji, nawet w przypadku prawidłowej pracy oraz budowy anatomicznej ośrodków optycznych oka, obraz powstaje przed siatkówką. Nieprawidłowa długość gałki ocznej może być wrodzona bądź też powstać właśnie w przebiegu długotrwałego patrzenia na przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości.

Krótkowzroczność u dzieci może być spowodowana zarówno czynnikami genetycznymi i hormonalnymi, jak i wykształcić się na skutek zbyt długiego patrzenia na bliskie przedmioty, np. podczas czytania lub korzystania z komputera.

Z tego względu bardzo często zauważa się, że problemy ze wzrokiem u dzieci powstają w momencie rozpoczęcia nauki szkolnej. Warto podkreślić również, że noworodki rodzą się z fizjologiczną nadwzrocznością. Oznacza to, że ich gałka oczna jest zbyt mała, co prowadzi do sytuacji odwrotnej – widzą one lepiej rzeczy znajdujące się daleko niż te, które zlokalizowane są blisko. Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego wzrastania gałki ocznej, dzięki czemu na pewnym etapie jej rozmiar równoważy się z wielkością dziecka, a tym samym wiązka promieni świetlnych pada na siatkówkę. Krótkowzroczność u małych dzieci może jednak wykształcić się na skutek nieprawidłowości genetycznych i hormonalnych, gdyż wzrost gałki ocznej może być zaburzony.

Powiązane produkty

Jakie są objawy krótkowzroczności u dzieci? Na co zwrócić uwagę?

Potencjalne problemy ze wzrokiem u dziecka zauważane są najczęściej przez rodziców. Z tego względu warto zwrócić uwagę na następujące zachowania dziecka:

  • nadmierne przybliżanie się do ekranu,
  • czytanie książek z bardzo bliskiej odległości,
  • mrużenie oczu przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się w dużej odległości,
  • zahaczanie podczas chodzenia o różne obiekty, takie jak stoły, framugi itp.,
  • znaczące problemy z celnością z odległości,
  • zgłaszanie przez dziecko, że widzi zamazany obraz,
  • niekiedy zgłaszane przez dziecko bóle głowy.
Sprawdź, jakie produkty do ochrony, higieny i pielęgnacji oczu znajdziesz na DOZ.pl

Jak wygląda leczenie krótkowzroczności u dzieci? Czy rozwój wady wzroku można zatrzymać?

Podstawą leczenia jest stosowanie u dziecka odpowiednich okularów korygujących. Przyczynia się to do zaprzestania pogłębiania się wady wzroku, gdyż znika bodziec w postaci konieczności stałego skurczu mięśni rzęskowych, co może prowadzić do dalszego wydłużania się gałki ocznej, a tym samym – pogłębiania się wady wzroku. Ważne jest, aby stosowane szkła były odpowiedniej mocy, gdyż używanie niedostatecznie mocnych okularów skutkuje dalszym pogłębianiem się wady.

W fazie eksperymentalnej znajdują się aktualnie leki prowadzące do rozluźniania się mięśnia rzęskowego. Jednym z leków branych pod uwagę jest tropikamid, który działa podobnie do atropiny, jednak jego czas działania jest znacznie krótszy, a dodatkowo powoduje mniejszą światłoczułość. Tropikamid poraża mięsień rzęskowy, który odpowiedzialny jest za bodziec powodujący wydłużanie się gałki ocznej. Specjaliści rozważają podawanie kropli na noc, dzięki czemu następnego dnia osoba z wadą wzroku nie cierpiałaby z powodu zaburzeń widzenia, jak ma to miejsce w przypadku podawania atropiny. Wykorzystanie tego leku nadal jednak znajduje się w fazie testów, a na ostateczne wyniki trzeba jeszcze poczekać.

Jakie mogą być powikłania nieleczonej krótkowzroczności u dzieci?

Nieleczona krótkowzroczność u dzieci w sposób nieunikniony prowadzi do wydłużania gałki ocznej. Skutkuje to sukcesywnym pogarszaniem się wzroku dziecka. Postępująca krótkowzroczność u dzieci to natomiast bardzo konkretne pogorszenie jakości życia, które prowadzić może nie tylko do problemów z widzeniem przedmiotów w oddali, ale także trudności w szkole oraz podczas zabawy z rówieśnikami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl