Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci
Przyczyn łamliwych lub rozdwajających się paznokci jest wiele. Najczęściej są to złe nawyki pielęgnacyjne oraz niewłaściwie zbilansowana dieta, jednak kruche paznokcie mogą być też jednym z objawów poważnych schorzeń, np. chorób tarczycy czy grzybicy. Poznaj domowe metody wzmocnienia paznokci.
Kiedy paznokcie mogą potrzebować wzmocnienia?
Problem kruchych, łamliwych i rozdwajających się paznokci dotyczy wielu osób. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne. Osłabienie paznokci może być spowodowane m.in. stosowaniem niewłaściwej diety, ubogiej w składniki odżywcze, brakiem odpowiedniej pielęgnacji, nieumiejętnym wykonywaniem i zdejmowaniem manicure’u hybrydowego czy narażeniem dłoni na działanie środków drażniących, np. preparatów do dezynfekcji. Do uszkodzenia płytki paznokcia może również dojść na skutek urazu mechanicznego. Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci mogą je odżywić i sprawić, że będą mocne i lśniące.
Warto także wiedzieć, że przyczyną problemów z paznokciami mogą być choroby, takie jak grzybica paznokci, łuszczyca, schorzenia tarczycy, niedobory witamin, infekcje bakteryjne lub wirusowe. Dlatego jeśli już od dłuższego czasu masz kłopot z kruchymi paznokciami, a naturalne metody ich wzmocnienia nie działają, warto skonsultować się z dermatologiem lub podologiem.
Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci – pielęgnacja
- Oliwa z oliwek – posiada właściwości nawilżające i regeneracyjne. Możesz ją zastosować bezpośrednio na paznokcie oraz skórki i delikatnie wmasować, ale możesz także zanurzyć palce w miseczce z ciepłą oliwą na kilka minut.
- Cytryna – sok z cytryny ma działanie rozjaśniające i wzmacniające. Możesz go wymieszać ze wspomnianą wcześniej oliwą lub innym olejem (np. rycynowym czy lnianym). Pamiętaj jednak, aby unikać kontaktu z uszkodzoną lub podrażnioną skórą.
- Siemię lniane – jest bogate m.in. w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę E i witaminy z grupy B. Ma właściwości nawilżające, łagodzące i kojące. Może sprawić, że paznokcie staną się elastyczne i przestaną się kruszyć. Wymieszaj 1 łyżkę siemienia lnianego z 1/2 szklanki wrzącej wody i pozostaw na kilka godzin. W lepkiej papce, która wówczas powstanie, zanurz paznokcie na kilkanaście minut, a następnie spłucz wodą.
- Witamina A – pomaga w tworzeniu odpowiednich połączeń chemicznych, które wzmacniają i utwardzają paznokcie, może więc zapobiegać ich łamliwości i rozdwajaniu się. Chroni również paznokcie przed działaniem czynników zewnętrznych. Kapsułkę z witaminą A (lub A+E) nakłuj igłą, a następnie jej zawartość wsmaruj w paznokcie i skórki.
Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci – dieta
Jeśli chcesz mieć zdrowe i mocne paznokcie, nie możesz zapominać o właściwie zbilansowanej diecie. Wśród składników odżywczych, które są szczególnie istotne, znajdują się m.in.:
- Żelazo – bierze udział w produkcji keratyny (białka, które stanowi podstawowy budulec paznokci i włosów). Jest też niezbędne do prawidłowego transportu tlenu do komórek organizmu oraz odpowiada za procesy tworzenia krwinek czerwonych. Jego niedobór może być przyczyną złej kondycji paznokci, włosów oraz skóry. Dlatego ważne jest, aby w diecie znalazły się produkty bogate w żelazo, takie jak czerwone mięso, podroby, szpinak, jarmuż, nasiona lnu, soczewica czy nasiona dyni.
- Cynk – jest minerałem, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, działa antyoksydacyjnie, ma duże znaczenie dla zachowania równowagi hormonalnej organizmu. Niedobór cynku może prowadzić m.in. do wzmożonej łamliwości oraz osłabienia włosów i paznokci. Żywność bogata w cynk to ostrygi, wołowina, wątróbka, nasiona dyni, nasiona słonecznika, sery żółte, orzechy włoskie czy kakao.
- Biotyna (witamina B7, witamina H) – wspomaga produkcję keratyny, bierze też udział w podziałach komórkowych w obrębie włosów, skóry i paznokci. Produkty bogate w biotynę to przede wszystkim żółtko jaja, orzechy włoskie, migdały, orzechy nerkowca, orzechy ziemne, pełnoziarniste produkty zbożowe, marchew.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 – wspomagają funkcjonowanie błony komórkowej, mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Źródła omega-3 to głównie tłuste ryby (np. łosoś, makrela, sardynki), siemię lniane, orzechy włoskie.