zastrzał palca
Paulina Brożek

Zastrzał – objawy i leczenie

Zastrzał to ropny stan zapalny spowodowany zakażeniem gronkowcem złocistym. Do zastrzału może dojść na skutek nawet niewielkiego uszkodzenia naskórka w obrębie wału bocznego paznokcia lub opuszki palca. Objawia się głównie zaczerwienieniem, obrzękiem, gromadzącą się ropą i bólem. Nieleczony zastrzał jest groźny – może wywołać poważne powikłania, dlatego nie należy bagatelizować pierwszych symptomów zakażenia. Co robić, gdy mamy zastrzał? Jakie produkty z apteki będą pomocne?

Skóra człowieka wraz z przydatkami jest największym organem. Pełni funkcję ochronną i jest barierą przed zakażeniami. Nawet drobne skaleczenie prowadzi do przerwania jej ciągłości i stwarza ryzyko rozwoju infekcji. Przykładem ostrego zapalenia bakteryjnego dłoniowej części palców rąk lub stóp jest zastrzał powstały na skutek nawet niewielkich urazów. Schorzenie to zwykle ma przebieg stosunkowo łagodny, ale w niektórych sytuacjach wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Zastrzał palca – czym jest?

Zastrzał (łac. panaritium) jest ostrym ropnym zakażeniem rozwijającym się w obrębie dłoni. Główną przyczyną toczącego się stanu zapalnego jest zwykle gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), będący gram-dodatnią bakterią z rodzaju ziarenkowców tworzących skupiska przypominające grona. W wyniku nawet niewielkiego urazu bakterie dostają się pod skórę, wywołując zakażenie.

Zastrzał a zanokcica

Zanokcica, podobnie jak zastrzał, jest bakteryjnym zakażeniem paznokcia. Wśród bakterii powodujących zakażenie najczęściej wymienia się gronkowce, paciorkowce i pałeczkę ropy błękitnej. W przeciwieństwie do zastrzału, który zwykle zlokalizowany jest na wale bocznym paznokcia i opuszce palca, zanokcica zajmuje górny wał paznokcia.

Czy zastrzał może być groźny?

Nieleczony zastrzał palca prowadzi do licznych powikłań. Zakażenie tkanek w obrębie paznokcia może przyczynić się do zdeformowania lub całkowitego zniszczenia płytki paznokciowej.

Nieleczone głębokie zakażenia grożą zapaleniem powięzi i szpiku kostnego, posocznicą, uszkodzeniem kośćca – dochodzi do demineralizacji paliczka.

Rodzaje zastrzałów

Większość zakażeń ma charakter powierzchowny o stosunkowo łagodnym przebiegu. W przypadku opóźnionego lub niewłaściwego leczenia zastrzał może penetrować w głąb tkanek.

W zależności od głębokości zakażenia możemy wyróżnić:

 • zastrzał skórny (łac. panaritium cutaneum),
 • zastrzał podskórny (łac. panaritium subcutaneum),
 • zastrzał ścięgnisty (łac. panaritium tendineum),
 • zastrzał kostny i stawowy (łac. panaritium articulare).

Polecane dla Ciebie

Objawy zastrzału

W pierwszym etapie zastrzału zmiany dotykają powierzchowną warstwę skóry. Obecne są: zaczerwienienie, ucieplenie i miejscowy obrzęk. Często również towarzyszy im ból palca o charakterze pulsowania, a pod naskórkiem zaczyna gromadzić się ropa.

Jeżeli infekcja toczy się pod płytką paznokciową, zniekształcając ją, może dojść do oddzielenia płytki od łożyska, potocznie zwane schodzeniem paznokcia. Zwykle nie wymaga interwencji chirurgicznej lekarza.

W przypadku gdy stan zapalny penetruje w głąb tkanek, dochodzi do rozwoju zastrzału podskórnego. Zakażenie bakteryjne obejmuje tkankę pod skórą. Podobnie jak w przypadku zastrzału skórnego obecne są miejscowy obrzęk, ucieplenie oraz zaczerwienienie. Dodatkowo dolegliwości bólowe nasilają się. Ból występuje podczas ucisku i opuszczania kończyny.

W przypadku uszkodzenia kolejnych struktur w obrębie palca, a dokładniej pochewki ścięgnistej, dochodzi do rozwoju zastrzału ścięgnistego. Charakterystycznym objawem jest ból w ścięgnach dłoni. Pojawia się podczas prostowania i przykurczania palców. Oprócz bólu może wystąpić podwyższona temperatura ciała.

Do najgroźniejszych postaci zastrzałów należą zastrzał stawowy i zastrzał kostny, powstałe w wyniku szerzenia się zakażenia powierzchownego lub w następstwie głębokich, penetrujących do stawów i kości urazów z wtórnym zakażeniem bakteryjnym. Jak się objawia zastrzał stawowy lub kostny? Przede wszystkim występują: silny ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry w okolicy zajętego stawu. Obecne także są symptomy ogólne, tj. wysoka gorączka i dreszcze.

Leczenie zastrzału – jaka maść na zastrzał palca?

W przypadku małej zmiany obejmującej powierzchowne partie skóry leczenie polega na odkażaniu naskórka preparatami aptecznymi np. zawierającymi oktenidynę. Dodatkowo można zastosować maść ichtiolową o działaniu przeciwbakteryjnym i ściągającym.

W aptekach dostępne są maści z antybiotykami również działające na bakterie będące przyczyną zastrzału.

Leczenie zastrzału podskórnego polega na nacięciu zmiany z założeniem sączka pozwalającego na ewakuację ropy. Uzupełniająco stosuje się antybiotyki. Jak leczy się zastrzał ścięgnisty? Konieczne są zabieg chirurgiczny i antybiotykoterapia, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom ścięgien. Przy zastrzale kostnym lub stawowym oczyszcza się rany z tkanek martwiczych, zakłada drenaż do usunięcia treści ropnej i unieruchamia się kończynę. Dodatkowo wprowadza się antybiotyki.

Każda zmiana, która nie ulega poprawie po kilku dniach od włączenia leczenia, wymaga konsultacji z lekarzem. Wizyta u lekarza również jest wskazana w przypadku zastrzału występującego u dzieci i kobiet w ciąży.

Domowe sposoby na zastrzał

Przy pierwszych objawach rozwijającego się zastrzału, jeśli nie mamy dostępu do gotowych preparatów aptecznych, z domowych sposobów możemy spróbować:

 • okładów z naparu z szałwii, babki lancetowatej, nagietka czy rumianku,
 • okładów z sody oczyszczonej,
 • okładów z aloesu,
 • moczenia palca w roztworze ciepłej wody z dodatkiem szarego mydła.

Jak zapobiegać zastrzałowi?

Żeby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z rozwojem zastrzału, warto przestrzegać poniższych wskazówek:

 • pamiętaj o regularnym myciu rąk,
 • stosuj kremy ochronne do rąk,
 • podczas prac domowych i w ogródku stosuj rękawice ochronne, aby zapobiec drobnym urazom,
 • w przypadku uszkodzenia naskórka dokładnie umyj i zdezynfekuj ranę,
 • dbaj o prawidłową pielęgnację paznokci (używaj czystych pilników i nożyczek, nie wycinaj skórek, nie obgryzaj paznokci).
 1. W. Noszczyk, Chirurgia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005.
 2. R. Maleszka, Z. Adamski, J. Szepietowski i in., Leczenie powierzchownych zakażeń grzybiczych – rekomendacje ekspertów Sekcji Mikologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, „Przegląd Dermatologiczny, nr 102 2015.
 3. R. Maleszka, Z. Adamski, Grzybice, [w:] Praktyka dermatologiczna, pod red. A. Kaszuba, J. Maj, Poznań 2015.
 4. R. Nowicki, Powierzchowne zakażenia grzybicze – rozpoznawanie i leczenie, Wydawnictwo Gedeon Richter, 2008.
 5. J. L. Bolognia, J. L. Jorizzo, J. V. Schaffer, Dermatology, Wydawnictwo Elsevier, 2012.
 6. A. S. Paller, A. J. Mancini, Hurwitz Clinical Pediatric Dermatology. A Textbook of Skin Disorders of Childhood and Adolescence. Skin Disorders Caused by Fungi, Wydawnictwo Elsevier, 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij