zastrzał palca
Paulina Brożek

Zastrzał – objawy i leczenie

Zastrzał to ropny stan zapalny spowodowany zakażeniem gronkowcem złocistym. Do zastrzału może dojść na skutek nawet niewielkiego uszkodzenia naskórka w obrębie wału bocznego paznokcia lub opuszki palca. Objawia się głównie zaczerwienieniem, obrzękiem, gromadzącą się ropą i bólem. Nieleczony zastrzał jest groźny – może wywołać poważne powikłania, dlatego nie należy bagatelizować pierwszych symptomów zakażenia. Co robić, gdy mamy zastrzał? Jakie produkty z apteki będą pomocne?

Skóra człowieka wraz z przydatkami jest największym organem. Pełni funkcję ochronną i jest barierą przed zakażeniami. Nawet drobne skaleczenie prowadzi do przerwania jej ciągłości i stwarza ryzyko rozwoju infekcji. Przykładem ostrego zapalenia bakteryjnego dłoniowej części palców rąk lub stóp jest zastrzał powstały na skutek nawet niewielkich urazów. Schorzenie to zwykle ma przebieg stosunkowo łagodny, ale w niektórych sytuacjach wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Zastrzał palca – czym jest?

Zastrzał (łac. panaritium) jest ostrym ropnym zakażeniem rozwijającym się w obrębie dłoni. Główną przyczyną toczącego się stanu zapalnego jest zwykle gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), będący gram-dodatnią bakterią z rodzaju ziarenkowców tworzących skupiska przypominające grona. W wyniku nawet niewielkiego urazu bakterie dostają się pod skórę, wywołując zakażenie.

Zastrzał a zanokcica

Zanokcica, podobnie jak zastrzał, jest bakteryjnym zakażeniem paznokcia. Wśród bakterii powodujących zakażenie najczęściej wymienia się gronkowce, paciorkowce i pałeczkę ropy błękitnej. W przeciwieństwie do zastrzału, który zwykle zlokalizowany jest na wale bocznym paznokcia i opuszce palca, zanokcica zajmuje górny wał paznokcia.

Czy zastrzał może być groźny?

Nieleczony zastrzał palca prowadzi do licznych powikłań. Zakażenie tkanek w obrębie paznokcia może przyczynić się do zdeformowania lub całkowitego zniszczenia płytki paznokciowej.

Nieleczone głębokie zakażenia grożą zapaleniem powięzi i szpiku kostnego, posocznicą, uszkodzeniem kośćca – dochodzi do demineralizacji paliczka.

Rodzaje zastrzałów

Większość zakażeń ma charakter powierzchowny o stosunkowo łagodnym przebiegu. W przypadku opóźnionego lub niewłaściwego leczenia zastrzał może penetrować w głąb tkanek.

W zależności od głębokości zakażenia możemy wyróżnić:

 • zastrzał skórny (łac. panaritium cutaneum),
 • zastrzał podskórny (łac. panaritium subcutaneum),
 • zastrzał ścięgnisty (łac. panaritium tendineum),
 • zastrzał kostny i stawowy (łac. panaritium articulare).

Powiązane produkty

Objawy zastrzału

W pierwszym etapie zastrzału zmiany dotykają powierzchowną warstwę skóry. Obecne są: zaczerwienienie, ucieplenie i miejscowy obrzęk. Często również towarzyszy im ból palca o charakterze pulsowania, a pod naskórkiem zaczyna gromadzić się ropa.

Jeżeli infekcja toczy się pod płytką paznokciową, zniekształcając ją, może dojść do oddzielenia płytki od łożyska, potocznie zwane schodzeniem paznokcia. Zwykle nie wymaga interwencji chirurgicznej lekarza.

W przypadku gdy stan zapalny penetruje w głąb tkanek, dochodzi do rozwoju zastrzału podskórnego. Zakażenie bakteryjne obejmuje tkankę pod skórą. Podobnie jak w przypadku zastrzału skórnego obecne są miejscowy obrzęk, ucieplenie oraz zaczerwienienie. Dodatkowo dolegliwości bólowe nasilają się. Ból występuje podczas ucisku i opuszczania kończyny.

W przypadku uszkodzenia kolejnych struktur w obrębie palca, a dokładniej pochewki ścięgnistej, dochodzi do rozwoju zastrzału ścięgnistego. Charakterystycznym objawem jest ból w ścięgnach dłoni. Pojawia się podczas prostowania i przykurczania palców. Oprócz bólu może wystąpić podwyższona temperatura ciała.

Do najgroźniejszych postaci zastrzałów należą zastrzał stawowy i zastrzał kostny, powstałe w wyniku szerzenia się zakażenia powierzchownego lub w następstwie głębokich, penetrujących do stawów i kości urazów z wtórnym zakażeniem bakteryjnym. Jak się objawia zastrzał stawowy lub kostny? Przede wszystkim występują: silny ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry w okolicy zajętego stawu. Obecne także są symptomy ogólne, tj. wysoka gorączka i dreszcze.

Leczenie zastrzału – jaka maść na zastrzał palca?

W przypadku małej zmiany obejmującej powierzchowne partie skóry leczenie polega na odkażaniu naskórka preparatami aptecznymi np. zawierającymi oktenidynę. Dodatkowo można zastosować maść ichtiolową o działaniu przeciwbakteryjnym i ściągającym.

W aptekach dostępne są maści z antybiotykami również działające na bakterie będące przyczyną zastrzału.

Leczenie zastrzału podskórnego polega na nacięciu zmiany z założeniem sączka pozwalającego na ewakuację ropy. Uzupełniająco stosuje się antybiotyki. Jak leczy się zastrzał ścięgnisty? Konieczne są zabieg chirurgiczny i antybiotykoterapia, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom ścięgien. Przy zastrzale kostnym lub stawowym oczyszcza się rany z tkanek martwiczych, zakłada drenaż do usunięcia treści ropnej i unieruchamia się kończynę. Dodatkowo wprowadza się antybiotyki.

Każda zmiana, która nie ulega poprawie po kilku dniach od włączenia leczenia, wymaga konsultacji z lekarzem. Wizyta u lekarza również jest wskazana w przypadku zastrzału występującego u dzieci i kobiet w ciąży.

Domowe sposoby na zastrzał

Przy pierwszych objawach rozwijającego się zastrzału, jeśli nie mamy dostępu do gotowych preparatów aptecznych, z domowych sposobów możemy spróbować:

 • okładów z naparu z szałwii, babki lancetowatej, nagietka czy rumianku,
 • okładów z sody oczyszczonej,
 • okładów z aloesu,
 • moczenia palca w roztworze ciepłej wody z dodatkiem szarego mydła.

Jak zapobiegać zastrzałowi?

Żeby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z rozwojem zastrzału, warto przestrzegać poniższych wskazówek:

 • pamiętaj o regularnym myciu rąk,
 • stosuj kremy ochronne do rąk,
 • podczas prac domowych i w ogródku stosuj rękawice ochronne, aby zapobiec drobnym urazom,
 • w przypadku uszkodzenia naskórka dokładnie umyj i zdezynfekuj ranę,
 • dbaj o prawidłową pielęgnację paznokci (używaj czystych pilników i nożyczek, nie wycinaj skórek, nie obgryzaj paznokci).
 1. W. Noszczyk, Chirurgia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005.
 2. R. Maleszka, Z. Adamski, J. Szepietowski i in., Leczenie powierzchownych zakażeń grzybiczych – rekomendacje ekspertów Sekcji Mikologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, „Przegląd Dermatologiczny, nr 102 2015.
 3. R. Maleszka, Z. Adamski, Grzybice, [w:] Praktyka dermatologiczna, pod red. A. Kaszuba, J. Maj, Poznań 2015.
 4. R. Nowicki, Powierzchowne zakażenia grzybicze – rozpoznawanie i leczenie, Wydawnictwo Gedeon Richter, 2008.
 5. J. L. Bolognia, J. L. Jorizzo, J. V. Schaffer, Dermatology, Wydawnictwo Elsevier, 2012.
 6. A. S. Paller, A. J. Mancini, Hurwitz Clinical Pediatric Dermatology. A Textbook of Skin Disorders of Childhood and Adolescence. Skin Disorders Caused by Fungi, Wydawnictwo Elsevier, 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij