
Jak się pozbyć cellulitu z ud i pośladków?
Cellulit (zwany potocznie skórką pomarańczową) to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, któremu towarzyszą zmiany tkanki podskórnej. Jego efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, czy pośladków. Cellulit rozpatruje się zatem częściej jako walor kosmetyczny, estetyczny niż medyczny. Pojawia się on zazwyczaj po okresie zimowym, kiedy szybciej przybieramy na wadze z uwagi na mniejszą aktywność fizyczną i nieprawidłową dietę, ale może być również związany z zaburzeniami hormonalnymi. Zdecydowanie najlepszą formą walki z cellulitem jest jego profilaktyka, czyli włączenie w nasz codzienny rytm dnia zdrowej diety, aktywności fizycznej i specjalistycznej pielęgnacji.
Właściwe odżywianie a cellulit
Dieta osoby rozpoczynającej walkę z cellulitem powinna się opierać wyłącznie na prostych, nieprzetworzonych produktach. Wzorcowe menu powinno zatem bazować na dużej ilości świeżych (sezonowych) owoców i warzyw bogatych w błonnik, witaminy i sole mineralne. Zdecydowanie należy tu unikać słodyczy, tłustych mięs, jasnego pieczywa. Białe pieczywo można bez przeszkód zastąpić pieczywem pełnoziarnistym, tłuste mięso mięsem chudym bądź rybami, natomiast przyrządzane w tradycyjny sposób potrawy można ugotować lub upiec.
Aktywność fizyczna w walce z cellulitem
Systematyczne uprawianie sportów (jazda na rowerze, bieganie, pływanie, gra w siatkówkę czy koszykówkę, gimnastyka) kształtuje mięśnie brzucha, ud i pośladków, a więc w znaczny sposób zapobiega powstawaniu cellulitu (lub też przyczynia się do jego redukcji). Jeżeli jednak nie ma możliwości uprawiania sportów lub uczestniczenia w profesjonalnych zajęciach pod okiem specjalisty, warto poświęcić chociaż pół godzinny dziennie na bieganie lub spacery (dobrze jest np. w drodze do pracy lub wracając z niej wysiąść z autobusu czy tramwaju przystanek lub dwa wcześniej i przejść ten odcinek na piechotę). W przeciwieństwie do mięśni brzucha, mięśnie ud czy pośladków łatwo da się wzmocnić i wymodelować. Najbardziej sprawdza się tu przede wszystkim konsekwentna gimnastyka, przy czym ćwiczyć należy systematycznie, nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Ćwiczenia powodują spalanie tłuszczu, poprawiają napięcie mięśni i ukrwienie skóry, co z kolei przekłada się bezpośrednio na jej wygląd.
Powiązane produkty
Właściwa pielęgnacja skóry z cellulitem
- Drenaż limfatyczny
Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy usprawniający krążenie limfy i płynów ustrojowych w naszym organizmie. Zalecany jest w leczeniu obrzęków limfatycznych i zastoju limfy – poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu; jest więc polecany przy każdym stadium (stopniu nasilenia) skórki pomarańczowej. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia drenażu limfatycznego jest z pewnością posiadanie skóry naczyniowej.
- Masaż antycellulitowy
Jedna z najskuteczniejszych metod walki z cellulitem. Polega na masowaniu miejsc dotkniętych cellulitem przynajmniej raz dziennie, np. pod prysznicem, w trakcie kąpieli lub tuż po niej. Wykonując masaż antycellulitowy, zaczynamy od naprzemiennego prysznica – ciepłego i zimnego. Zmiana temperatury sprawi bowiem, że krew będzie lepiej krążyć. Pod prysznicem szorstką gąbką lub specjalną rękawicą wykonujemy masaż pobudzający krążenie, należy przy tym pamiętać, aby zawsze kierować się w stronę serca.
- Masaż bańką chińską
Aby rozpocząć masaż, należy przyssać bańkę do skóry. W tym celu należy przystawić ją do wybranej partii ciała dotkniętej cellulitem, np. ud czy pośladków, ucisnąć dwoma kciukami jej wierzchołek i przycisnąć do ciała. Podciśnienie wytwarzane w bańce pozwoli na przyssanie się do skóry. Początkowo taki masaż może być bolesny, dlatego warto zacząć od masażu mniejszą bańką i stopniowo przechodzić do większej.
- Masaż szczotką
Szczotkowanie pobudza nasz układ limfatyczny do wzmożonej pracy, układ ten odpowiada z kolei za usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Masaż szczotką (na sucho lub na mokro) ma działanie detoksykacyjne - komórki są stymulowane i poprawia się całościowy proces obiegu krwi, dzięki czemu nagromadzone toksyny są szybciej wydalane na zewnątrz. W trakcie masażu szczotką złuszczamy przy okazji martwy naskórek. Masaż pozwala na rozbicie tkanki tłuszczowej w problematycznych miejscach ciała i jej równomierne rozłożenie, dzięki czemu skórka pomarańczowa staje się mniej widoczna. Szczotka działa ponadto jak peeling, skóra staje się gładka, jędrna i elastyczna (miękka w dotyku), a specjalistyczne preparaty zaaplikowane bezpośrednio po masażu lepiej się wchłaniają. Do takiego masażu najlepiej jest użyć szczotki z naturalnego włosia, które nie będzie zbyt twarde i nie uszkodzi naskórka. Przy masażu obowiązuje zasada ruchu z dołu ku górze, w kierunku serca. Zaczynamy od stóp i kolejno przesuwamy się na łydki, uda, pośladki i brzuch. Ten ostatni masujemy delikatnymi, kolistymi ruchami. Masaż rąk należy rozpocząć od dłoni, następnie kierować się ku ramionom, aż do szyi.
Preparaty antycellulitowe
Większość z tych preparatów zawiera kofeinę, wyciąg z miłorzębu japońskiego, żeń-szenia, alg morskich, kasztanowca, bluszczu, pokrzywy, gorzkiej pomarańczy, a także polifenole i L-karnitynę. Kosmetyki antycellulitowe przeciwdziałają gromadzeniu się wody w organizmie, poprawiają ukrwienie skóry, przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn i spalanie tłuszczu. Sprawiają, że rezultaty kuracji antycellulitowych pojawiają się szybciej i są bardziej widoczne. Wysmuklają sylwetkę, rzeźbią i modelują talię, brzuch, uda i pośladki. Najlepiej jest je aplikować po uprzednim wykonaniu peelingu całego ciała (np. kawowego), dzięki któremu wygładzimy naskórek, a składniki aktywne zawarte w kosmetykach wnikną głębiej w naszą skórę. Środki te dobrze jest stosować regularnie (najlepiej dwa razy dziennie), energicznie masując skórę okrężnymi (kolistymi) ruchami – jeżeli zastosujemy się do powyższych wytycznych, na fantastyczne rezultaty nie trzeba będzie długo czekać.