Jak się pozbyć cellulitu z ud i pośladków?
Urszula Krzesiak

Jak się pozbyć cellulitu z ud i pośladków?

Wraz z nadejściem sezonu wiosenno-letniego temat cellulitu pojawia się na ustach wszystkich kobiet świata, niezależnie od długości i szerokości geograficznej. Świadczy to z pewnością o dużej skali popularności tego zagadnienia, a co za tym idzie – o próbach poszukiwania skutecznych sposobów na jego zwalczanie.

Cellulit (zwany potocznie skórką pomarańczową) to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, któremu towarzyszą zmiany tkanki podskórnej. Jego efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, czy pośladków. Cellulit rozpatruje się zatem częściej jako walor kosmetyczny, estetyczny niż medyczny. Pojawia się on zazwyczaj po okresie zimowym, kiedy szybciej przybieramy na wadze z uwagi na mniejszą aktywność fizyczną i nieprawidłową dietę, ale może być również związany z zaburzeniami hormonalnymi. Zdecydowanie najlepszą formą walki z cellulitem jest jego profilaktyka, czyli włączenie w nasz codzienny rytm dnia zdrowej diety, aktywności fizycznej i specjalistycznej pielęgnacji.

Właściwe odżywianie a cellulit

Dieta osoby rozpoczynającej walkę z cellulitem powinna się opierać wyłącznie na prostych, nieprzetworzonych produktach. Wzorcowe menu powinno zatem bazować na dużej ilości świeżych (sezonowych) owoców i warzyw bogatych w błonnik, witaminy i sole mineralne. Zdecydowanie należy tu unikać słodyczy, tłustych mięs, jasnego pieczywa. Białe pieczywo można bez przeszkód zastąpić pieczywem pełnoziarnistym, tłuste mięso mięsem chudym bądź rybami, natomiast przyrządzane w tradycyjny sposób potrawy można ugotować lub upiec.

Właściwa dieta polega również na przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, tj. 2,5 litra na dobę – woda jest bowiem niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu i wpływa korzystnie na proces przemiany materii. Napoje słodkie dobrze jest zastąpić wodą mineralną, gazowaną lub niegazowaną (jeśli nie lubimy smaku samej wody, do naczynia możemy wkroić plasterek cytryny lub pomarańczy oraz dodać kilka listków świeżej mięty) lub herbatą (najlepiej zieloną). Dobrze jest również zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć alkohol, papierosy i kawę (będzie to miało także korzystny wpływ na nasze samopoczucie, i w konsekwencji przyczyni się do prowadzenia zdrowszego trybu życia); używki oddziałują bowiem negatywnie na stan naszych naczyń krwionośnych, w tym obieg limfy.

Aktywność fizyczna w walce z cellulitem

Systematyczne uprawianie sportów (jazda na rowerze, bieganie, pływanie, gra w siatkówkę czy koszykówkę, gimnastyka) kształtuje mięśnie brzucha, ud i pośladków, a więc w znaczny sposób zapobiega powstawaniu cellulitu (lub też przyczynia się do jego redukcji). Jeżeli jednak nie ma możliwości uprawiania sportów lub uczestniczenia w profesjonalnych zajęciach pod okiem specjalisty, warto poświęcić chociaż pół godzinny dziennie na bieganie lub spacery (dobrze jest np. w drodze do pracy lub wracając z niej wysiąść z autobusu czy tramwaju przystanek lub dwa wcześniej i przejść ten odcinek na piechotę). W przeciwieństwie do mięśni brzucha, mięśnie ud czy pośladków łatwo da się wzmocnić i wymodelować. Najbardziej sprawdza się tu przede wszystkim konsekwentna gimnastyka, przy czym ćwiczyć należy systematycznie, nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Ćwiczenia powodują spalanie tłuszczu, poprawiają napięcie mięśni i ukrwienie skóry, co z kolei przekłada się bezpośrednio na jej wygląd.

Powiązane produkty

Właściwa pielęgnacja skóry z cellulitem

  • Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy usprawniający krążenie limfy i płynów ustrojowych w naszym organizmie. Zalecany jest w leczeniu obrzęków limfatycznych i zastoju limfy – poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu; jest więc polecany przy każdym stadium (stopniu nasilenia) skórki pomarańczowej. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia drenażu limfatycznego jest z pewnością posiadanie skóry naczyniowej.

  • Masaż antycellulitowy

Jedna z najskuteczniejszych metod walki z cellulitem. Polega na masowaniu miejsc dotkniętych cellulitem przynajmniej raz dziennie, np. pod prysznicem, w trakcie kąpieli lub tuż po niej. Wykonując masaż antycellulitowy, zaczynamy od naprzemiennego prysznica – ciepłego i zimnego. Zmiana temperatury sprawi bowiem, że krew będzie lepiej krążyć. Pod prysznicem szorstką gąbką lub specjalną rękawicą wykonujemy masaż pobudzający krążenie, należy przy tym pamiętać, aby zawsze kierować się w stronę serca.

  • Masaż bańką chińską

Aby rozpocząć masaż, należy przyssać bańkę do skóry. W tym celu należy przystawić ją do wybranej partii ciała dotkniętej cellulitem, np. ud czy pośladków, ucisnąć dwoma kciukami jej wierzchołek i przycisnąć do ciała. Podciśnienie wytwarzane w bańce pozwoli na przyssanie się do skóry. Początkowo taki masaż może być bolesny, dlatego warto zacząć od masażu mniejszą bańką i stopniowo przechodzić do większej.

  • Masaż szczotką

Szczotkowanie pobudza nasz układ limfatyczny do wzmożonej pracy, układ ten odpowiada z kolei za usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Masaż szczotką (na sucho lub na mokro) ma działanie detoksykacyjne - komórki są stymulowane i poprawia się całościowy proces obiegu krwi, dzięki czemu nagromadzone toksyny są szybciej wydalane na zewnątrz. W trakcie masażu szczotką złuszczamy przy okazji martwy naskórek. Masaż pozwala na rozbicie tkanki tłuszczowej w problematycznych miejscach ciała i jej równomierne rozłożenie, dzięki czemu skórka pomarańczowa staje się mniej widoczna. Szczotka działa ponadto jak peeling, skóra staje się gładka, jędrna i elastyczna (miękka w dotyku), a specjalistyczne preparaty zaaplikowane bezpośrednio po masażu lepiej się wchłaniają. Do takiego masażu najlepiej jest użyć szczotki z naturalnego włosia, które nie będzie zbyt twarde i nie uszkodzi naskórka. Przy masażu obowiązuje zasada ruchu z dołu ku górze, w kierunku serca. Zaczynamy od stóp i kolejno przesuwamy się na łydki, uda, pośladki i brzuch. Ten ostatni masujemy delikatnymi, kolistymi ruchami. Masaż rąk należy rozpocząć od dłoni, następnie kierować się ku ramionom, aż do szyi.

Preparaty antycellulitowe

Preparaty antycellulitowe stanowią terapię uzupełniająca, są jakby dopełnieniem aktywności fizycznej i odpowiednio dobranej, zbilansowanej diety. Ich włączenie w codzienny rytuał pielęgnacyjny jest jednak całkowicie niezbędne.

Większość z tych preparatów zawiera kofeinę, wyciąg z miłorzębu japońskiego, żeń-szenia, alg morskich, kasztanowca, bluszczu, pokrzywy, gorzkiej pomarańczy, a także polifenole i L-karnitynę. Kosmetyki antycellulitowe przeciwdziałają gromadzeniu się wody w organizmie, poprawiają ukrwienie skóry, przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn i spalanie tłuszczu. Sprawiają, że rezultaty kuracji antycellulitowych pojawiają się szybciej i są bardziej widoczne. Wysmuklają sylwetkę, rzeźbią i modelują talię, brzuch, uda i pośladki. Najlepiej jest je aplikować po uprzednim wykonaniu peelingu całego ciała (np. kawowego), dzięki któremu wygładzimy naskórek, a składniki aktywne zawarte w kosmetykach wnikną głębiej w naszą skórę. Środki te dobrze jest stosować regularnie (najlepiej dwa razy dziennie), energicznie masując skórę okrężnymi (kolistymi) ruchami – jeżeli zastosujemy się do powyższych wytycznych, na fantastyczne rezultaty nie trzeba będzie długo czekać.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij