Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?
Ewelina Sochacka

Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  1. Czym jest cellulit?
  2. Dlaczego powstaje cellulit? Przyczyny
  3. Jak się pozbyć cellulitu z ud i pośladków?
  4. Kosmetyki antycellulitowe – co zawierają i czy działają?

Czym jest cellulit?

Cellulit, inaczej lipodystrofia gynoidalna (ang. ganoid lipodystrophy), to problem natury estetycznej charakteryzujący się występowaniem nierówności, guzków i wgłębień na powierzchni skóry – głównie w okolicach ud, pośladków, brzucha, ramion (skóra przypomina wówczas skórkę pomarańczy). Dotyczy on przede wszystkim kobiet. Szacuje się, że z cellulitem zmaga się od 85% do nawet 98% pań. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest on charakterystyczny wyłącznie dla osób z nadmierną masą ciała, ale dotyka także te z prawidłowym BMI.

Cellulit rozwija się w kilku etapach, które charakteryzują się różnym stopniem nasilenia.

  1. W pierwszym cellulit jest praktycznie niewidoczny gołym okiem i nie powoduje widocznych zmian na powierzchni skóry – występują nieznaczne zaburzenia mikrokrążenia.
  2. W drugim etapie skórka pomarańczowa staje się zauważalna tylko wtedy, gdy ciało jest ściskane.
  3. W trzeciej fazie powstawania cellulitu jest on widoczny nawet bez uciskania skóry. Problemy z mikrokrążeniem nasilają się i prowadzą do większych obrzęków oraz widocznych zmian w strukturze skóry.
  4. Czwarty stopień to cellulit zaawansowany. Zazwyczaj pojawia się wtedy ból, tkanki stają się tkliwe, a pod palcami można wyczuć stwardnienia i guzki.

Dlaczego powstaje cellulit? Przyczyny

Etiologia cellulitu jest wieloczynnikowa. Przyczyną jego powstawania jest nieprawidłowy rozrost komórek tłuszczowych nazywanych adipocytami – ich wzmożony podział skutkuje zwiększeniem objętości i powstaniem nacisku na tkankę łączną. Powiększone adipocyty mogą też uciskać naczynia krwionośne i limfatyczne, co prowadzi do zaburzeń mikrokrążenia. Dodatkowo włókna kolagenowe, które otaczają grupy adipocytów, mogą ulegać fragmentacji. Wszystko to prowadzi do powstawania nierówności, wgłębień oraz obrzęków. Skóra staje się wiotka i mniej elastyczna. Cellulitowi mogą towarzyszyć również tzw. pajączki na nogach oraz mikrożylaki.

W jakich sytuacjach dochodzi do nieprawidłowego rozrostu tkanki tłuszczowej? Do powstawania cellulitu prowadzi interakcja kilku czynników, które wpływają na strukturę skóry i tkanki podskórnej:

  • Hormony – odgrywają kluczową rolę w rozwoju cellulitu, szczególnie estrogeny (dlatego pojawienie się skórki pomarańczowej po raz pierwszy często ma miejsce w okresie pokwitania). Estrogeny mogą wpływać na przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz sprzyjać zatrzymywaniu się wody i powstawaniu obrzęków.
  • Genetyka – predyspozycje genetyczne mają duży wpływ na powstawanie cellulitu. Geny mogą determinować rozkład tkanki tłuszczowej, strukturę tkanki łącznej, a także skłonność do występowania problemów z krążeniem.
  • Styl życia – siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu i dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, tłuszcze nasycone i cukry mogą przyczyniać się do rozwoju cellulitu.
  • Stres – narażenie na przewlekły stres i brak odpowiedniej ilości snu mogą wpływać na wzrost poziomu kortyzolu we krwi, który może z kolei prowadzić do zwiększonego odkładania się tłuszczu i powstawania cellulitu.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda brzuch stresowy i jak się go pozbyć


Powiązane produkty

Jak się pozbyć cellulitu z ud i pośladków?

Uda i pośladki są głównymi miejscami magazynowania tłuszczu u kobiet (w tkance podskórnej ud i pośladków włókna kolagenowe są ułożone równolegle, co sprzyja tworzeniu się komórek tłuszczowych), dlatego właśnie tam najczęściej powstaje cellulit. Warto wspomnieć, że cellulit nie jest chorobą, a stanem fizjologicznym, niemniej część kobiet chce się go pozbyć ze względów estetycznych.

Jakimi metodami walczyć z cellulitem?

  • Ćwiczenia fizyczne – regularna aktywność fizyczna, minimum 3-4 razy w tygodniu, poprawia krążenie, pomaga spalić nadmiar tłuszczu i wzmocnić mięśnie, co przyczynia się do redukcji cellulitu. Warto wykonywać zarówno ćwiczenia cardio, jak i siłowe, koncentrujące się przede wszystkim na mięśniach ud i pośladków.
  • Zdrowa dieta – dobrze zbilansowana dieta i dbanie o odpowiednią kaloryczność posiłków może znacząco wpłynąć na redukcję cellulitu. Należy unikać żywności wysokoprzetworzonej i słodzonych napojów oraz pamiętać o piciu dużej ilości wody.
  • Masaże specjalistyczne – masaż manualny wykonywany przez profesjonalistę, np. drenaż limfatyczny skoncentrowany na poprawie przepływu limfy, pomaga zredukować obrzęki i usunąć nagromadzone zbędne produkty metaboliczne.
  • Zabiegi na cellulit – gabinety kosmetologiczne oferują wiele technologii, które mogą pomóc w walce z cellulitem. Wśród nich znajdują się m.in.: lipoliza iniekcyjna, endermologia, karboksyterapia, mezoterapia igłowa, liposukcja ultradźwiękowa, kriolipoliza, elektrostymulacja. W celu dobrania właściwej metody należy skonsultować się z doświadczonym kosmetologiem.
  • Masaże wykonywane w domu – zabiegi z użyciem rollerów, specjalnych rękawic do masażu czy gumowych baniek chińskich mogą pomóc zmniejszyć widoczność skórki pomarańczowej, wygładzić i uelastycznić skórę, jeżeli będą wykonywane regularnie (2-3 razy w tygodniu).
  • Szczotkowanie na sucho – złuszcza martwy naskórek, poprawia cyrkulację krwi i napięcie skóry, zwiększa też wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Masaż szczotką należy wykonywać w kierunku od stóp do pośladków.

Kosmetyki antycellulitowe – co zawierają i czy działają?

Kosmetyki na cellulit należy traktować jako działanie wspierające stosowanie dobrze zbilansowanej diety i odpowiedniej dawki ruchu. Nałożenie na skórę kremu czy balsamu może okazać się nieskuteczne, gdy nie zmienimy stylu życia. Natomiast w połączeniu z innymi metodami walki ze skórką pomarańczową kosmetyki antycellulitowe mogą znacząco poprawić wygląd ud i pośladków, likwidując nierówności i ujędrniając skórę. Jakich składników szukać w tego typu preparatach? Przede wszystkim kofeiny, guarany, L-karnityny, wyciągu z bluszczu pospolitego, borowiny, alg, wąkrotki azjatyckiej czy delikatnie złuszczających alfahydroksykwasów (kwasy AHA).

MAŚCI NA OPUCHNIĘTE NOGI

PEELINGI DO CIAŁA

KOSMETYKI ANTYCELLULITOWE

  1. P. Crosta, Everything you need to know about cellulite, [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/149465 [dostęp:] 28.05.2024.
  2. J. Marwicka i in., Cellulit. Przegląd zabiegów kosmetycznych, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, t. 4, nr 3.
  3. K. Janda i in., Cellulit - przyczyny, profilaktyka, leczenie, „Annales Academiae Medicae Stetinensis” 2014, t. 60, nr 1.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl