Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?
Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.
- Czym jest cellulit?
- Dlaczego powstaje cellulit? Przyczyny
- Jak się pozbyć cellulitu z ud i pośladków?
- Kosmetyki antycellulitowe – co zawierają i czy działają?
Czym jest cellulit?
Cellulit, inaczej lipodystrofia gynoidalna (ang. ganoid lipodystrophy), to problem natury estetycznej charakteryzujący się występowaniem nierówności, guzków i wgłębień na powierzchni skóry – głównie w okolicach ud, pośladków, brzucha, ramion (skóra przypomina wówczas skórkę pomarańczy). Dotyczy on przede wszystkim kobiet. Szacuje się, że z cellulitem zmaga się od 85% do nawet 98% pań. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest on charakterystyczny wyłącznie dla osób z nadmierną masą ciała, ale dotyka także te z prawidłowym BMI.
Cellulit rozwija się w kilku etapach, które charakteryzują się różnym stopniem nasilenia.
- W pierwszym cellulit jest praktycznie niewidoczny gołym okiem i nie powoduje widocznych zmian na powierzchni skóry – występują nieznaczne zaburzenia mikrokrążenia.
- W drugim etapie skórka pomarańczowa staje się zauważalna tylko wtedy, gdy ciało jest ściskane.
- W trzeciej fazie powstawania cellulitu jest on widoczny nawet bez uciskania skóry. Problemy z mikrokrążeniem nasilają się i prowadzą do większych obrzęków oraz widocznych zmian w strukturze skóry.
- Czwarty stopień to cellulit zaawansowany. Zazwyczaj pojawia się wtedy ból, tkanki stają się tkliwe, a pod palcami można wyczuć stwardnienia i guzki.
Dlaczego powstaje cellulit? Przyczyny
Etiologia cellulitu jest wieloczynnikowa. Przyczyną jego powstawania jest nieprawidłowy rozrost komórek tłuszczowych nazywanych adipocytami – ich wzmożony podział skutkuje zwiększeniem objętości i powstaniem nacisku na tkankę łączną. Powiększone adipocyty mogą też uciskać naczynia krwionośne i limfatyczne, co prowadzi do zaburzeń mikrokrążenia. Dodatkowo włókna kolagenowe, które otaczają grupy adipocytów, mogą ulegać fragmentacji. Wszystko to prowadzi do powstawania nierówności, wgłębień oraz obrzęków. Skóra staje się wiotka i mniej elastyczna. Cellulitowi mogą towarzyszyć również tzw. pajączki na nogach oraz mikrożylaki.
W jakich sytuacjach dochodzi do nieprawidłowego rozrostu tkanki tłuszczowej? Do powstawania cellulitu prowadzi interakcja kilku czynników, które wpływają na strukturę skóry i tkanki podskórnej:
- Hormony – odgrywają kluczową rolę w rozwoju cellulitu, szczególnie estrogeny (dlatego pojawienie się skórki pomarańczowej po raz pierwszy często ma miejsce w okresie pokwitania). Estrogeny mogą wpływać na przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz sprzyjać zatrzymywaniu się wody i powstawaniu obrzęków.
- Genetyka – predyspozycje genetyczne mają duży wpływ na powstawanie cellulitu. Geny mogą determinować rozkład tkanki tłuszczowej, strukturę tkanki łącznej, a także skłonność do występowania problemów z krążeniem.
- Styl życia – siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu i dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, tłuszcze nasycone i cukry mogą przyczyniać się do rozwoju cellulitu.
- Stres – narażenie na przewlekły stres i brak odpowiedniej ilości snu mogą wpływać na wzrost poziomu kortyzolu we krwi, który może z kolei prowadzić do zwiększonego odkładania się tłuszczu i powstawania cellulitu.
Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda brzuch stresowy i jak się go pozbyć
Jak się pozbyć cellulitu z ud i pośladków?
Uda i pośladki są głównymi miejscami magazynowania tłuszczu u kobiet (w tkance podskórnej ud i pośladków włókna kolagenowe są ułożone równolegle, co sprzyja tworzeniu się komórek tłuszczowych), dlatego właśnie tam najczęściej powstaje cellulit. Warto wspomnieć, że cellulit nie jest chorobą, a stanem fizjologicznym, niemniej część kobiet chce się go pozbyć ze względów estetycznych.
Jakimi metodami walczyć z cellulitem?
- Ćwiczenia fizyczne – regularna aktywność fizyczna, minimum 3-4 razy w tygodniu, poprawia krążenie, pomaga spalić nadmiar tłuszczu i wzmocnić mięśnie, co przyczynia się do redukcji cellulitu. Warto wykonywać zarówno ćwiczenia cardio, jak i siłowe, koncentrujące się przede wszystkim na mięśniach ud i pośladków.
- Zdrowa dieta – dobrze zbilansowana dieta i dbanie o odpowiednią kaloryczność posiłków może znacząco wpłynąć na redukcję cellulitu. Należy unikać żywności wysokoprzetworzonej i słodzonych napojów oraz pamiętać o piciu dużej ilości wody.
- Masaże specjalistyczne – masaż manualny wykonywany przez profesjonalistę, np. drenaż limfatyczny skoncentrowany na poprawie przepływu limfy, pomaga zredukować obrzęki i usunąć nagromadzone zbędne produkty metaboliczne.
- Zabiegi na cellulit – gabinety kosmetologiczne oferują wiele technologii, które mogą pomóc w walce z cellulitem. Wśród nich znajdują się m.in.: lipoliza iniekcyjna, endermologia, karboksyterapia, mezoterapia igłowa, liposukcja ultradźwiękowa, kriolipoliza, elektrostymulacja. W celu dobrania właściwej metody należy skonsultować się z doświadczonym kosmetologiem.
- Masaże wykonywane w domu – zabiegi z użyciem rollerów, specjalnych rękawic do masażu czy gumowych baniek chińskich mogą pomóc zmniejszyć widoczność skórki pomarańczowej, wygładzić i uelastycznić skórę, jeżeli będą wykonywane regularnie (2-3 razy w tygodniu).
- Szczotkowanie na sucho – złuszcza martwy naskórek, poprawia cyrkulację krwi i napięcie skóry, zwiększa też wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Masaż szczotką należy wykonywać w kierunku od stóp do pośladków.
Kosmetyki antycellulitowe – co zawierają i czy działają?
Kosmetyki na cellulit należy traktować jako działanie wspierające stosowanie dobrze zbilansowanej diety i odpowiedniej dawki ruchu. Nałożenie na skórę kremu czy balsamu może okazać się nieskuteczne, gdy nie zmienimy stylu życia. Natomiast w połączeniu z innymi metodami walki ze skórką pomarańczową kosmetyki antycellulitowe mogą znacząco poprawić wygląd ud i pośladków, likwidując nierówności i ujędrniając skórę. Jakich składników szukać w tego typu preparatach? Przede wszystkim kofeiny, guarany, L-karnityny, wyciągu z bluszczu pospolitego, borowiny, alg, wąkrotki azjatyckiej czy delikatnie złuszczających alfahydroksykwasów (kwasy AHA).