Czy alergię można leczyć naturalnie? Fakty i mity
Każdy alergik wie, jak nieprzyjemny potrafi być okres wiosenny i letni. Alergenem może być wszystko. Pyłki traw i drzew to zmora każdego uczulonego. Tak samo jak alergia na kurz i roztocza, owoce i warzywa, orzechy czy sierść zwierząt. Objawami kontaktu z nimi, mogą być wyciek wydzieliny z nosa, uczucie obrzęku w okolicach zatok i kaszel w połączeniu ze łzawieniem i pieczeniem oczu. Takie objawy to codzienność niejednego alergika. Wiele osób poza konwencjonalnymi metodami szuka metod alternatywnych. Wiele z tych sposobów alternatywnych ma opinię bezpiecznych dla zdrowia. Jak jest naprawdę?
1. Żaden lekarz, nie zasugeruje metod naturalnych w leczeniu alergii – mit
Jest wiele lekarzy, którzy wiedzą jak poza lekami przeciwhistaminowymi i immunoterapią, leczyć objawy alergii. Niestety nie każdy z nich tą wiedzą się dzieli z pacjentem. Czasami warto dopytać ich jak wzbogać terapię w naturalne substancje przeciwalergiczne.
2. Bierzesz tabletkę i problem alergii z głowy – mit
Rozpoznanie co nas uczula, jest kluczowe. Sposobem radzenia sobie z alergią jest eliminowanie alergenów z naszego otoczenia. Masz alergię na sierść, nie kupuj kota ani psa. Wszystkich, których uczulają wszelkiego rodzaju pyłki roślin wiedzą, jak ważne jest jak unikanie ich. Oczywiście w przypadku tego typu alergii jest to bardzo trudne, jednak wypoczynek na łące, kiedy atakuje nas alergia wziewna, nie będzie dobrym pomysłem.
3. Naturalne metody leczenia, działają podobnie jak konwencjonalne leczenie tabletkami - fakt
W zasadzie jest to prawda. Chodzi o to, aby zredukować odpowiedź alergiczną lub obniżyć poziom histaminy. Można to robić różnymi sposobami. Można zastosować maseczkę powodującą zablokowanie dostępu alergenów do układu oddechowego. Można wziąć zimną kąpiel, która obniży temperaturę ciała i spowolni kaskadowo rozwijający się proces zapalny. Sposobów naturalnych jest wiele.
4. Poza lekami alergicznymi, pomocy można szukać w domowej kuchni - fakt
Osoby, które mają często infekcje górnych dróg oddechowych i astmę indukowaną przez alergię, mają dużo większe zapotrzebowanie na witaminę C. Papryka czy owoce cytrusowe mogą ukoić objawy alergii. Olej z nasion czarnuszki ma udowodnione naukowo działanie przeciwalergiczne. Pyłek pszczeli obniża reakcję zapalną. Przykładów można mnożyć.
5. Akupunktura nie ma zastosowania w łagodzeniu objawów alergii – mit
W medycynie chińskiej akupunktura znajdowała zastosowanie w leczeniu prawie każdej choroby i dolegliwości. Aktualnie udowodnione jest stosowanie tego sposobu przy lżejszych postaciach astmy. Innymi udowodnionymi sposobami w alergii są: aromaterapia, autosugestia, ziołoterapia - picie naparów z niektórych ziół rozrzedza śluz i koi dolegliwości skórne, leczenie klimatyczne – nawet niedługi pobyt w klimacie o mniejszym stężeniu alergenów zmniejsza objawy alergii. Z tego powodu zalecany jest mikroklimat morski.
6. Mycie rąk, może złagodzić objawy alergii – fakt
Po powrocie do domu umyj ręce i weź prysznic. W ten sposób pozbędziesz się pyłków drzew i roślin, które często pozostają na skórze i włosach. Tym prostym zabiegiem można znacząco złagodzić objawy alergii. Przed jedzeniem dokładnie myj warzywa i owoce, na których również alergeny lubią osiadać.
7. Niektóre pokarmy mogą pomóc w leczeniu alergii - fakt
Wspomniana już wcześniej witamina C ma działanie antyhistaminowe. Niektóre zioła mogą być pomocne w leczeniu alergii, zwłaszcza łopian, mlecz i jeżówka.
Niekonwencjonalne metody leczenia alergii to dobry pomysł dla osób, które chcą w bezpieczny sposób poprawić stan swojego zdrowia i nie doprowadzić do znaczących skutków ubocznych. Jest wiele wskazówek dla alergików, które mogą poprawić ich komfort życia, dlatego warto wziąć je pod uwagę. Nie należy jednak rezygnować z profesjonalnego leczenia – medycyna naturalna ma za zadanie wzmacniać je, a nie zastępować.