Czy alergię można leczyć naturalnie? Fakty i mity
Krzysztof Słomiak

Czy alergię można leczyć naturalnie? Fakty i mity

Każdy alergik wie, jak nieprzyjemny potrafi być okres wiosenny i letni. Alergenem może być wszystko. Pyłki traw i drzew to zmora każdego uczulonego. Tak samo jak alergia na kurz i roztocza, owoce i warzywa, orzechy czy sierść zwierząt. Objawami kontaktu z nimi, mogą być wyciek wydzieliny z nosa, uczucie obrzęku w okolicach zatok i kaszel w połączeniu ze łzawieniem i pieczeniem oczu. Takie objawy to codzienność niejednego alergika. Wiele osób poza konwencjonalnymi metodami szuka metod alternatywnych. Wiele z tych sposobów alternatywnych ma opinię bezpiecznych dla zdrowia. Jak jest naprawdę?

1.    Żaden lekarz, nie zasugeruje metod naturalnych w leczeniu alergii – mit

Jest wiele lekarzy, którzy wiedzą jak poza lekami przeciwhistaminowymi i immunoterapią, leczyć objawy alergii. Niestety nie każdy z nich tą wiedzą się dzieli z pacjentem. Czasami warto dopytać ich jak wzbogać terapię w naturalne substancje przeciwalergiczne. 

2.    Bierzesz tabletkę i problem alergii z głowy – mit

Rozpoznanie co nas uczula, jest kluczowe. Sposobem radzenia sobie z alergią jest eliminowanie alergenów z naszego otoczenia. Masz alergię na sierść, nie kupuj kota ani psa. Wszystkich, których uczulają wszelkiego rodzaju pyłki roślin wiedzą, jak ważne jest jak unikanie ich. Oczywiście w przypadku tego typu alergii jest to bardzo trudne, jednak wypoczynek na łące, kiedy atakuje nas alergia wziewna, nie będzie dobrym pomysłem.

Powiązane produkty

3.    Naturalne metody leczenia, działają podobnie jak konwencjonalne leczenie tabletkami - fakt

W zasadzie jest to prawda. Chodzi o to, aby zredukować odpowiedź alergiczną lub obniżyć poziom histaminy. Można to robić różnymi sposobami. Można zastosować maseczkę powodującą zablokowanie dostępu alergenów do układu oddechowego. Można wziąć zimną kąpiel, która obniży temperaturę ciała i spowolni kaskadowo rozwijający się proces zapalny. Sposobów naturalnych jest wiele.

4.    Poza lekami alergicznymi, pomocy można szukać w domowej kuchni - fakt

Osoby, które mają często infekcje górnych dróg oddechowych i astmę indukowaną przez alergię, mają dużo większe zapotrzebowanie na witaminę C. Papryka czy owoce cytrusowe mogą ukoić objawy alergii. Olej z nasion czarnuszki ma udowodnione naukowo działanie przeciwalergiczne. Pyłek pszczeli obniża reakcję zapalną. Przykładów można mnożyć.

5.    Akupunktura nie ma zastosowania w łagodzeniu objawów alergii – mit

W medycynie chińskiej akupunktura znajdowała zastosowanie w leczeniu prawie każdej choroby i dolegliwości. Aktualnie udowodnione jest stosowanie tego sposobu przy lżejszych postaciach astmy. Innymi udowodnionymi sposobami w alergii są: aromaterapia, autosugestia, ziołoterapia - picie naparów z niektórych ziół rozrzedza śluz i koi dolegliwości skórne, leczenie klimatyczne – nawet niedługi pobyt w klimacie o mniejszym stężeniu alergenów zmniejsza objawy alergii. Z tego powodu zalecany jest mikroklimat morski.

6.    Mycie rąk, może złagodzić objawy alergii – fakt

Po powrocie do domu umyj ręce i weź prysznic. W ten sposób pozbędziesz się pyłków drzew i roślin, które często pozostają na skórze i włosach. Tym prostym zabiegiem można znacząco złagodzić objawy alergii. Przed jedzeniem dokładnie myj warzywa i owoce, na których również alergeny lubią osiadać.

7.    Niektóre pokarmy mogą pomóc w leczeniu alergii - fakt

Wspomniana już wcześniej witamina C ma działanie antyhistaminowe. Niektóre zioła mogą być pomocne w leczeniu alergii, zwłaszcza łopian, mlecz i jeżówka.

Regularnie stosuj czosnek, który pomaga na katar sienny i zatkany nos. Pokarmy, które obniżają dolegliwości alergika to spirulina, awokado, oliwa z oliwek, imbir i kurkuma. Unikaj dużych ilości białka w diecie, które nasilają procesy zapalne.

Niekonwencjonalne metody leczenia alergii to dobry pomysł dla osób, które chcą w bezpieczny sposób poprawić stan swojego zdrowia i nie doprowadzić do znaczących skutków ubocznych. Jest wiele wskazówek dla alergików, które mogą poprawić ich komfort życia, dlatego warto wziąć je pod uwagę. Nie należy jednak rezygnować z profesjonalnego leczenia – medycyna naturalna ma za zadanie wzmacniać je, a nie zastępować.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.