Szampon ziołowy – nieśmiertelny klasyk
Dominika Chirek

Szampon ziołowy – nieśmiertelny klasyk

Szukamy w biokosmetykach ekstraktów ziołowych i roślinnych – i bardzo dobrze. Szampony z wyciągiem z różnych ziół były już na rynku wiele lat temu – kto nie zna popularnego szamponu pokrzywowego czy rumiankowego? Ziołowe szampony mają swoją historię – warto dopisać do niej kolejny rozdział.

Szampon ziołowy - krótka lekcja historii

Jakieś 30 lat temu, kiedy w Polsce nie było sieciowych perfumerii, a zamiast supermarketów były o wiele mniejsze sklepy spożywcze, na ówczesnych drogeryjnych półkach królowały ziołowe szampony. Były w szklanych butelkach z napisami umieszczonymi bezpośrednio na szkle, bez przyklejonej papierowej etykiety.

Dziś, pośród wszechobecnych plastikowych pojemników, szkło to najwyższa forma ekologii i dbania o środowisko naturalne. Wiele lat temu to był standard. Tamte szampony miały prosty i krótki skład, a ich głównymi substancjami aktywnymi były wyciągi ziołowe.

Szampon ziołowy – z rumiankiem

Najczęściej dostępne były trzy rodzaje szamponów: rumiankowy, pokrzywowy i chmielowy. Rumiankowy miał naturalnie żółty odcień i przeznaczony był do włosów blond. Dlaczego? Bo rumianek ma właściwości rozjaśniające i odżywiające włosy1. Doskonale wiedziały o tym nasze mamy i babcie. Nie potrzebowały skomplikowanych odżywek do włosów i produktów do stylizacji, tylko płukały włosy właśnie naparem z rumianku. Rumianek działa również odkażająco na skórę głowy. Ma właściwości przeciwzapalne i kojące2.

Polecane dla Ciebie

Szampon ziołowy – z pokrzywą

Kolejnym popularnym szamponem był pokrzywowy. To mój faworyt, bo przeznaczony był do włosów przetłuszczających się. Jak na pokrzywę przystało, miał zielony kolor, ale w przeciwieństwie do świeżo zerwanych liści nie było ryzyka poparzenia i nieprzyjemnych doznań w kontakcie ze skórą. Ze świeżego i suszonego zioła sporządza się napar do mycia włosówi do płukanek.

Dwie garście pokrzywy możemy zmiksować na gładką masę, rozcieńczyć sok (około 60 ml) taką samą ilością wody i wmasować w skórę głowy. To wzmacniający i odświeżający lotion do włosów, który można stosować tuż po umyciu. Dzięki temu włosy będą wyglądały świeżo4.

Pokrzywa wzmacnia włosy, sprzyja ich porostowi, a także reguluje wytwarzanie sebum przez skórę głowy i wspomaga leczenie łupieżu6,7,8. Pokrzywa, w liściach której zawarte są sole mineralne i witaminy, nadaje włosom blask. Sok z pokrzywy wzmacnia skórę głowy, bo poprawia jej ukrwieniepoprzez wcieranie soku w skórę głowy.

Szampon ziołowy – z chmielem

Dostępny był również szampon chmielowy przeznaczony do włosów zniszczonych i osłabionych. Wyobrażałam sobie, że to szampon dla mam i ciotek, które często miały włosy zniszczone modną w tamtym czasie trwałą ondulacją. Chmiel bowiem intensywnie wzmacnia strukturę włosa. Stąd też popularne wśród fanek naturalnej pielęgnacji płukanie włosów… piwem. Ale zamiast piwa możemy płukać włosy naparem z chmielu, co jest szczególnie polecane dla włosów farbowanych, rozjaśnianych i zniszczonych, a także takich, które stały się matowe i łamliwe10.  Wyciąg z chmielu nadaje również włosom złocisty blask11.

Szampon ziołowy – zrób go sama

Moc ziół wciąż pozostaje niezastąpiona. Wykorzystując świeże liście pokrzywy, możemy przygotować domowy szampon pokrzywowy. Potrzebne będą:
- garść świeżych liści pokrzywy
- łyżeczka oleju
- 3 łyżeczki glinki mineralnej
- łyżeczka miodu

Liście pokrzywy posiekać, zalać szklanką wody i gotować pod przykryciem 15 minut . Otrzymany płyn ostudzić, przecedzić przez sito, wymieszać z pozostałymi składnikami i przelać do butelki. W lodówce można go przechowywać nawet do dwóch tygodni11.

Szampon ziołowy dzisiaj

Obecnie nie znajdziemy już w sklepach tamtych przezroczystych butelek z grubego szkła. Ale nie oznacza to, że nie ma już ziołowych szamponów. Czytajcie uważnie listę składników! Producenci biokosmetyków wykorzystują naturalne wyciągi roślinne i zioła nie tylko w szamponach, ale również w innych produktach do pielęgnacji. A jeśli nie macie pod ręką szamponu czy odżywki z dobrym składem, to zawsze możecie zaparzyć herbatę z rumianku i zastosować ją jako płukankę do włosów. Zapytajcie mamy, jak to się robi...

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry UV – mineralne kontra chemiczne

    Ochrona przeciwsłoneczna to letni niezbędnik. Niezależnie od tego czy lato spędzamy w mieście, w górach czy nad morzem, krem z filtrem UV trzeba mieć zawsze przy sobie. To najskuteczniejsza ochrona przed oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami i przedwczesnymi zmarszczkami. Jakie filtry UV wybierać? 

  • Odżywka do włosów — 10 najcenniejszych składników

    Odżywka do włosów, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie nasze włosy odżywić, ale także wygładzić, nadać blask i sprawić, by końcówki nie były suche i rozdwojone. Ale nie zrobią tego syntetyczne silikony, tylko naturalne składniki pochodzące z roślin. Oto, czego należy szukać w odżywkach do włosów.

  • Kosmetyki pod choinkę? Tak, ale z głową!

    Zestaw kosmetyków na pierwszy rzut oka wydaje się idealnym prezentem pod choinkę. Pozornie. Nie ma nic gorszego niż barwna paleta do makijażu dla eterycznej blondynki, która od czasu do czasu jedynie tuszuje rzęsy, albo perfumy, których zapach przyprawia obdarowanego o ból głowy. Kosmetyki na świąteczne prezenty trzeba wybierać rozważnie!

  • Kosmetyki dla mężczyzny, czyli męska kosmetyczka na medal!

    Panujący stereotyp, że jedynym kosmetykiem mężczyzny jest woda kolońska, odchodzi do lamusa. Choć zdarzają się panowie, dla których napis „krem nawilżający” to o jeden krok w pielęgnacji za dużo. Z drugiej zaś strony wiele kobiet dzielących swoje łazienki z partnerem obserwuje podejrzanie szybko znikający krem na noc. Tak czy inaczej, już nikt dziś nie wierzy, że krem do golenia i woda po goleniu to całość męskiej kosmetyczki.

  • Maseczka na włosy z oleju kokosowego – 3 sprawdzone przepisy

    Olej kokosowy – najpopularniejsze, naturalne remedium dla suchych oraz zniszczonych włosów. Jego odżywcze właściwości znane były już wieki temu w Azji i do dziś jest tam stosowany w dalekowschodnich rytuałach spa.

  • Jak wybrać dobre kosmetyki naturalne bez chemii i konserwantów

    Odpowiedź na pytanie jest pozornie prosta: trzeba czytać listę składników. Problem w tym, że międzynarodowa nomenklatura INCI brzmi niczym skrzyżowanie chemii z łaciną i wcale nie łatwo ją rozszyfrować. Istnieje jednak kilka sposobów, jak rozpoznać najlepsze naturalne kosmetyki.

  • Szampon bez SLS — czy może być skuteczny?

    Wśród konsumentów panuje przekonanie, że jedynie szampon zawierający SLS – Sodium Lauryl Sulfate (laurylosiarczan sodu) oraz SLES – Sodium Laureth Sulfate (sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego) skutecznie myje włosy i skórę głowy. Czy słusznie? Przyjrzyjmy się temu bliżej i sprawdźmy, czy szampon bez SLS może zastąpić ten tradycyjny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij